Pamatujete, jak jsem psala o svém novém šicím stroji, který jsem dostala od Ježíška? No zas tak úplně od Ježíška nebyl, mám ho z e-shopu Nej šicí stroje.
A v tom článku jsem psala o tom, že se zase ozvu po měsíci testování a šití na stroji se svými poznatky. Měsíc už uběhl a tady jsou mé zkušenosti s novým strojem Bernina 740 shrnuté do deseti bodů.
- Stroj šije nesmírně tiše. Vážně, je to spíš takové vrnění.
- Stroj šije neskutečně rychle. Minimálně teda oproti mému starému stroji, ale myslím, že i objektivně. Když mám na stroji nastavenou maximální rychlost a pedál sešlápnu naplno, tak je to vážně jízda!
- Vzdálenost jehly od těla stroje je témeř skoro 26 cm. To je hodně a ocení to především ti, co šijí velké projekty, jako třeba závěsy, přehozy, patchworkové deky apod. Nicméně i při šití menších věcí je tahle vzdálenost velkou výhodou kvůli pohodlnosti. Člověk si nemusí nijak krkolomně lámat ruce.
- Přídavný stolek a velká pracovní plocha. Stolek byl součástí základní výbavy a i když byl přídavný stolek jedním z kritérií při výběru stroje, tak až do té doby, dokud jsem ho neměla doma, nevěděla jsem o co přicházím. Šití je totiž najednou o mnoho jednodušší a stehy rovnější - látka mi totiž nepadá ze stroje hned za jehlou na stůl a i před patkou je spousta plochy, kde mám plně pod kontrolou to, jestli je látka správně srovnaná.
- Extra velká cívka, neboli jumbo bobbin. Pro ilustraci jsem ji nafotila v porovnání s klasickou cívkou, kterou jsem používala ve starém stroji a je tou nejběžnější. Podle výrobce se na jumbo cívku vejde až o 80% víc nitě než na běžnou cívku, to jsem přesně neměřila, nicméně už od pohledu je jasný rozdíl vidět a i pocitově při šití na stroji vím, že opravdu trvá o mnoho déle než mi dojde spodní nit.
Duální podávání. Tak tohle je teda vlastnost k nezaplacení, nejen při šití několika vrstev, ale třeba i při všívání zipu nebo šití klouzavých a lehkých látek. Je opravdu jednoduché jediným stisknutím duální podavač k patce přichytit nebo naopak sundat. Zjistila jsem, že ho mám po většinu času aktivní a jen málokdy ho od patky odpojuji, stehy jsou stejně dlouhé a látka nikam neujíždí.
S kolenní pákou jsem se musela sžít. Věděla jsem, že ji u stroje chci, protože je opravdu praktické zvednout patku, aniž byste museli sundat ruce z látky, například při šití rohů u těžké látky. Nicméně ten pohyb je pro mě úplně nový, najednou musíte potlačit starý zvyk, kdy naprosto automaticky zvedáte patku rukou a namísto toho máte ruce stále na místě a pohnete kolenem lehce doprava. Musela jsem se naučit sedat si s židlí na přesně stejné místo před strojem, abych nebyla u páky ani moc blízko ani moc daleko, musela jsem zkrotit ruku, která jakoby sama chtěla vždycky vystřelit a patku zvednout. Ale myslím, že už jsem se do toho vpravila, prakticky už ke zvednutí patky používám jen kolenní páku.
Polohování jehly nahoru a dolů pomocí pedálu. Nejdřív musím říct, že pedál je poměrně velký a hodně pohodlný, celé chodidlo na něm hezky leží a nemá tendenci sjíždět ani do jedné strany. Při klasickém sešlápnutí pedálu prstovou částí chodidla se šije, když ale šití zastavíte a zamáčknete patu do pedálu, tak se jehla zvedne, pokud byla dole, nebo naopak sjede dolů, pokud byla nahoře. Tahle vlastnost je prima, protože ruce můžete mít stále na látce. Opět je ale potřeba trocha praxe. Ještě jsem se do toho úplně nedostala, protože stejně jako u používání kolenní páky i tady je potřeba, abyste chodidlo měli vždy stejně položené na pedálu, ani výš ani níž. Takže na tomhle musím ještě zapracovat.
Navlékač horní nitě je bezpochyby nejzajímavější vlastností stroje z hlediska těch nejzákladnějších funkcí, tím chci říct, že jehlu musíte mít navlečenou vždycky, ať už jdete do nějakého velkého projektu nebo jen zakrácení kalhot. A opět to chce trochu praxe, aby se vám i s navlékačem nit podařilo navléct, ale když se to naučíte, pak už nikdy nebudete navlékat nit jinak. Já jsem toho důkazem! :)
Drobnosti, na kterých ve výsledku sejde:
- Navíjení cívky je možné i během šití, je totiž naprosto nezávislé na tom, jestli právě šijete nebo ne.
- Po odejmutí přídavného rozšiřujícího stolku vám zůstane volné rameno, které je velmi elegantní, kromě oblých tvarů hlavně oceníte, že je příjemně úzké, takže na něj vždycky rukáv navléknete.
USB port je poměrně zajímavou vychytávkou a myslím, že i trochu hudbou blízké budoucnosti. Na stránkách Bernina totiž můžete najít aktuální verzi softwaru, kterou jednoduše stáhnete na flash disk a pak nahrajete do stroje a tím upgradujete operační systém stroje. Jazyk je i v češtině. Automatické zapošití. Už žádná zpátečka a nedejbože když látka trochu ujede a zapošití je křivé. Tak to už se nestane, stroj totiž umí sám krásně zapošívat. Na začátku i na konci, stačí si to jednoduše nastavit podle vlastních preferencí. Automatický odtřih nitě. Ze začátku jsem s ním měla trochu problém, protože jsem měla naučený pohyb rukou pro nůžky a tak jsem několik prvních dní po nich rukou pořád šátrala. Pak se to ale zlomilo, já na nůžky zapomněla a dnes už je mám vedle stroje spíš na okrasu, zásadně používám automatický odstřih nitě. Nastavení polohy jehly. Asi sami víte, že když zastavíte uprostřed šití, ať už na rovném úseku, nebo v rohu, je potřeba mít jehlu zapíchnout v látce (tedy ve spodní poloze), aby se vám látka ani o milimetr nepohnula a abyste mohli plynule pokračovat v šití. Tak k tomu slouží úžasná funkce nastavení polohy jehly, kdy stroji řeknete, že kdykoliv zastavíte, má být jehla vždy dole. Báječná věc!
A mimochodem, takhle vypadají stroje Bernina uvnitř - žádné plastové díly, které se brzy opotřebí!
(Bohužel není v mých časových ani znalostních možnostech odpovídat denně na několik dotazů ohledně pomoci s výběrem stroje. Sami víte, kolik času vám zabere se stroji prolouskat a vybrat několik adeptů, kteří by Vám vyhovovali. Pro mě to znamená projít si vaše vybrané adepty, dopodrobna prostudovat jejich možnosti a ještě zkoumat vaše šicí dovednosti, to co byste chtěli šít,jak často apod. Pro mě jeden takový dotaz znamená práci na hodinu. Pokud takových dotazů přijde za den několik, lehko si spočítáte, že bych celý den nedělala nic jiného, než zkoumala šicí stroje. A to bych nerada :)
Proto doporučuji dotazy tohoto typu směřovat na odborníky ve značkových prodejnách. Děkuji za pochopení.)
Mějte se krásně,
Peťa
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.