Jak slepit papírový PDF střih v 6 krocích (správně a jednoduše)

Péťa  ·  17.11.2015  ·  5 minut čtení

V tomto článku jsem pro vás sepsala jednoduchý návod jak slepit papírový PDF střih z A4 listů. Pokud spíš potřebujete vědět jak střih stáhnout, otevřít nebo vytisknout, podívejte se prosím do tohoto článku: Jak stáhnout, otevřít a vytisknout střih v PDF

Jak slepit papírový střih z A4

Jak už jsem před nedávnem psala, začala jsem pro vás střihy vypracovávat v profesionálním konstrukčním programu pro tvorbu oděvních střihů. Dneska bych vám chtěla ukázat jak střih vypadá, co tedy obdržíte, pokud si u mě střih objednáte, a také jak ho jednoduše a správně slepit dohromady.

Jak slepit papírový střih z A4

Pokud máte doma řezačku papíru )stačí i nějaká obyčejná, pro formát A4), budete mít práci trošku jednodušší a rychlejší, ale správně zkompletovat střih dokážete snadno i s klasickými nůžkami. :)

Jak slepit papírový střih z A4

Nejprve doporučuji vytisknout jednu stránku, na které je kontrolní čtverec. Tiskneme v nezmenšeném (100% měřítku) - tedy ve skutečné velikosti.


1. Kontrolní čtverec

pokud dané rozměry ve čtverci sedí, pak máte nastavené měřítku tisku správně. Můžete bez starostí pokračovat dále...

Kontrolní čtverec slouží k ověření správnosti měřítka při tisku. Na čtverci najdete několik informací:

 • Jméno střihu (základní tričko)
 • Velikost kontrolního čtverce (4x4 cm)
 • Velikost vytisknutého střihu (34)
 • Počet, kolikrát tento díl vystřihnout z látky (1x) - kontrolní čtverec z látky samozřejmě stříhat nebudeme, tato informace o počtu dílů nás zajímá u ostatních dílů (abychom věděli, kolikrát např.vystřihnout z látky přední díl a kolikrát zadní díl apod.)
Jak slepit papírový střih z A4

Nyní si pravítkem přeměříme velikost čtverce a tím zkontrolujeme správnost tisku. Pokud rozměr souhlasí, vytiskneme stejným způsobem i ostatní stránky střihu. Pokud je čtverec menší, než deklarovaný rozměr, musíme zvětšit měřítko tisku, pokud je naopak čtverec větší než uvedená velikost, musíme měřítko při tisku zmenšit.

Jak slepit papírový střih z A4

2. Rozmístění střihu

Když máme střih vytisknutý, srovnáme si jej (ideálně na podlahu nebo na velký stůl), abychom si ho celý rozložily tak, jak bude po slepení vypadat. Rovnáme listy k sobě následovně:

 • Roh každého papíru je označený písmeny.
 • Rohy dáme k sobě tak, aby vedle sebe byly vždy rohy se stejným písmenem.
Jak slepit papírový střih z A4
Jak slepit papírový střih z A4

3. Odstřihneme jednu dlouhou ze stran u všech listů

Pokud máme řezačku, připravíme si ji, jinak si připravíme nůžky. Z jedněch stran odstřihneme nepotřebné kraje od rohů s písmenky.

Jak slepit papírový střih z A4

Listy na sebe položíme, abychom zkontrolovali střih.

Jak slepit papírový střih z A4

4. Odstřihneme jednu krátkou stranu ze všech listů

Nyní odstřihneme i jedny z kratších stran.

Jak slepit papírový střih z A4

5. Slepíme střih

Slepíme si nejprve sloupce (strany s odstřiženým okrajem pokládáme přes strany s ponechaným okrajem, vykreslené rohy musejí přesně navazovat.

Jak slepit papírový střih z A4
Jak slepit papírový střih z A4

Nakonec celé sloupce slepíme k sobě - sloupce s odstřiženým okrajem položíme přes sloupce s ponechaným okrajem.

Jak slepit papírový střih z A4

6. Vystřihneme dílce

Nyní si vystřihneme jednotlivé díly po silnější linii, což je celý obrys dílu i se švovými přídavky.

Jak slepit papírový střih z A4

Přerušovaná čára značí linii švu, ve švech je vzdálená 1 cm od střižního okraje. Po této čáře budeme díly k sobě sešívat.


Důležité informace na střihových dílcích

Každý díl je popsaný opět:

 • Jménem střihu (Základní tričko)
 • Názvem dílu (zadní díl)
 • Velikostí střihu (34)
 • Počtem, kolikrát tento díl z látky vystřihneme (1x)
 • Směr osnovy (referenční linie) = dlouhá šipka - určuje položení střihu na látku
Jak slepit papírový střih z A4

Na střihu je také uvedeno, pokud se díl stříhá na přehybu látky - v tomto případě tu je pouze obrys dílu a chybí přerušovaná čára, to proto, že když střih pokládáme na přehyb látky, nepřidáváme v tomto místě žádný přídavek na švy.

Jak slepit papírový střih z A4

Možnosti střihu

Střihy pro vás mám ve dvou variantách - střih v jednotlivých velikostech se švovými přídavky (to je tento) a pak také střih bez švových přídavků se všemi velikostmi najednou (klasické zobrazení většiny firem, která střihy nabízí - v této podobě je znáte i z časopisů - Ottobre, Burda apod.). Pokud máme tedy variantu jednotlivého střihu se švovými přídavky, můžete si všimnout, že spodní lem má jinou velikost švové záložky než boční šev. Všechny tyto změny velikosti švových přídavků jsou tedy jin na střihu zobrazeny a vy tak nemusíte přemýšlet kde a kolik přidat pro švové přídavky. Stříháte přesně po obrysu papírového dílu a nikde již nic nepřidáváte.

Jak slepit papírový střih z A4
Jak slepit papírový střih z A4

Všechny informace o střihu najdete na každém dílu, tady je díl rukávu.

Jak slepit papírový střih z A4

A tady je vidět změna velikosti švové záložky na rukávu, vlevo je 1 cm na rukávový šev, vpravo není záložka žádná, protože se tento rukáv stříhá na přehybu látky a dole je záložka 3 cm pro podehnutí do rubu.

Jak slepit papírový střih z A4

Co znamenají značky na střihu

Na střihu také najdete tyto značky (cviky). Značky jsou vždy v místě, kde se má potkat jeden díl s druhým a jde např. o nějaký dlouhý šev, jako je tady např. boční šev a značka je v pase, abychom si na sebe hezky složily přední a zadní díl. tato pasová značka také slouží pro případnou úpravu střihu, pokud např. potřebujeme v pase střih rozšířit nebo naopak zúžit, případně pokud potřebujeme střih zvětšit pro vyšší postavu - pro všechny tyto úpravy je potřeba znát místo pasové linie a to nám ukazují právě tyto značky na předním a zadním dílu trička.

Jak slepit papírový střih z A4

Stejné značky najdete i o kousek níže na bočním švu, na zadním i předním dílu. Tyto značky nám ukazují, kde se nachází sedová linie a to potřebujeme znát, pokud chceme dělat nějaké úpravy, které se týkají obvodu sedu (boků) - v tomto místě budeme zužovat nebo naopak rozšiřovat střih, pokud chceme upravovat střih pro jinou velikost obvodu boků, než je pro danou velikost určená.

Jak slepit papírový střih z A4

Takže takto jednoduše a snadno si slepíme a připravíme střih ještě před tím, než střihneme do látky.

Mějte se krásně, Peťa

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také
STŘIHY ZDARMA?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Zajímavé střihy v eshopu

Komentáře

pittnerova.t 17. 1. 2018

Dobrý den,
zakoupila jsem si střih na mikinu s kapucí. Nejdřív jsem se trošku zalekla, když jsem viděla, že střih obsahuje 25 listů. Ale s tímto návodem jsem všechny listy bez problémů poskládala, slepila a vystříhala. Takže děkuji za krásně sepsaný postup :-)

Peťa z Prošikulky.cz 17. 1. 2018

Dobrý den Terez, jsem moc ráda, že Vám návod pomohl. Sama si ještě živě pamatuji, jak jsem neměla ráda slepování střihů, protože to bývalo hodně zmatené. Nakonec jsem si vymyslela a osvojila tento způsob a myslím, že se už se teď opravdu nemusí nikdo slepování střihů bát... Moc děkuji za milý komentář, mějte se krásně, Peťa

cociu.sarka 22. 3. 2018

Dobrý den, jsem úplný začátečník. Koukala jsem se na návod jak slepit střih a tam uvádíte, že v přehybu střihu se nedává přídavek na švy, což je logické. Ale když se koukám tady video s návodem na střih na bundičku, tak tam střih není přiložen až k přehybu látky. Můžu poprosit o vysvětlení, nebo jsem někde něco přehlédla?
Děkuji

Peťa z Prošikulky.cz 22. 3. 2018

Dobrý den Šárko, to je proto, že zadní i přední díl se stříhá dvakrát a oba díly k sobě následně šijeme, proto není střih na přeložku (přehybu látky) a je potřeba i k tomuto okraji připočítat švovou záložku, za kterou oba díly k sobě přišijeme. A díly se stříhají zvlášť z toho důvodu, že je do zadního středového švu přenesené pasové vybrání (záševek), proto se díly nestříhají v jednom kuse ale zvlášť. :) Mějte se hezky, Peťa

Jaroslava Okie 4. 4. 2019

Dobrý den, chtěla bych moc poděkovat. Za střihy,které jsem vkládáte, ale také za skvělí a podrobný popis, jak se střihy pracovat. Pro mne, jako začátečníka, je to skvělá pomoc. Děkuji a přeji hezký den. Okie Jaroslava

Peťa z Prošikulky.cz 5. 4. 2019

Dobrý den Jaroslavo, moc děkuji za komentář. Jsem opravdu moc ráda, že jsou mé návody a střihy užitečné! Mějte se hezky, pěkný víkend, Peťa

Peťa z Prošikulky.cz 9. 4. 2020

Dobrý den, omlouvám se za překlep. Přední i zadní díl stříháte 1x na přehyb látky, takže po vystřižení a rozložení máte 1x celkový přední díl a 1x celkový zadní díl. Děkuji za upozornění, mějte se hezky, Peťa

Jana 9. 4. 2020

Dobrý den, můžu se zeptat jak je myšleno, že zadní díl u mikiny basic dětské se má stříhat jen jeden krát a přední dva krát? Zadní díl musí být přece dva krát, když tam je uveden přehyb látky. Nějak tomu nerozumím :-/. Děkuji

Milada 27. 12. 2020

Dobrý den jsem začátečnice a mám zájem si ušít pánské pyžamo,také zasíláte kompletní papírové střihy.Děkuji za odpověď Milada.

Peťa z Prošikulky.cz 27. 12. 2020

Dobrý den Milado, papírové střihy bohužel neprodávám. Kvůli tisku i poštovnému by se Vám střih výrazně prodražil. Střih posíláme na e-mail a jednoduše si ho doma na tiskárně vytisknete a slepíte: https://www.prosikulky.cz/jak-slepit-strih/ Hezký den, Peťa

Kateřina N. 20. 7. 2023

Dobrý den,
mám dotaz ke slepování A4 střihu, konkrétně pro šaty MILDNESS. Oproti článku i jiným střihům zde nejsou v rozích žádné značky, které se na sebe dají pro navázání střihu přiložit. Mají být písmena vedle sebe nebo se překrývat?
Děkuji za vysvětlení
Kateřina

Peťa z Prošikulky.cz 20. 7. 2023

Dobrý den Kateřino,

může se jednat o chybu při tisku nebo chybku ve střihu. Mohla byste mi prosím na mail dotazy@prosikulky.cz poslat fotografii vytištěného střihu a jakou verzi (případně velikost) jste si vytiskla? Raději vše zkontroluji a pokusím se poradit.

Hezký den, Petra

Kateřina N. 20. 7. 2023

Děkuji, napsala jsem na mail.

Další články v kategorii