V tomto článku jsem pro vás sepsala jednoduchý návod jak slepit papírový PDF střih z A4 listů. Pokud spíš potřebujete vědět jak střih stáhnout, otevřít nebo vytisknout, podívejte se prosím do tohoto článku: Jak stáhnout, otevřít a vytisknout střih v PDF
Jak už jsem před nedávnem psala, začala jsem pro vás střihy vypracovávat v profesionálním konstrukčním programu pro tvorbu oděvních střihů. Dneska bych vám chtěla ukázat jak střih vypadá, co tedy obdržíte, pokud si u mě střih objednáte, a také jak ho jednoduše a správně slepit dohromady.
Pokud máte doma řezačku papíru )stačí i nějaká obyčejná, pro formát A4), budete mít práci trošku jednodušší a rychlejší, ale správně zkompletovat střih dokážete snadno i s klasickými nůžkami. :)
Nejprve doporučuji vytisknout jednu stránku, na které je kontrolní čtverec. Tiskneme v nezmenšeném (100% měřítku) - tedy ve skutečné velikosti.
1. Kontrolní čtverec
pokud dané rozměry ve čtverci sedí, pak máte nastavené měřítku tisku správně. Můžete bez starostí pokračovat dále...
Kontrolní čtverec slouží k ověření správnosti měřítka při tisku. Na čtverci najdete několik informací:
- Jméno střihu (základní tričko)
- Velikost kontrolního čtverce (4x4 cm)
- Velikost vytisknutého střihu (34)
- Počet, kolikrát tento díl vystřihnout z látky (1x) - kontrolní čtverec z látky samozřejmě stříhat nebudeme, tato informace o počtu dílů nás zajímá u ostatních dílů (abychom věděli, kolikrát např.vystřihnout z látky přední díl a kolikrát zadní díl apod.)
Nyní si pravítkem přeměříme velikost čtverce a tím zkontrolujeme správnost tisku. Pokud rozměr souhlasí, vytiskneme stejným způsobem i ostatní stránky střihu. Pokud je čtverec menší, než deklarovaný rozměr, musíme zvětšit měřítko tisku, pokud je naopak čtverec větší než uvedená velikost, musíme měřítko při tisku zmenšit.
2. Rozmístění střihu
Když máme střih vytisknutý, srovnáme si jej (ideálně na podlahu nebo na velký stůl), abychom si ho celý rozložily tak, jak bude po slepení vypadat. Rovnáme listy k sobě následovně:
- Roh každého papíru je označený písmeny.
- Rohy dáme k sobě tak, aby vedle sebe byly vždy rohy se stejným písmenem.
3. Odstřihneme jednu dlouhou ze stran u všech listů
Pokud máme řezačku, připravíme si ji, jinak si připravíme nůžky. Z jedněch stran odstřihneme nepotřebné kraje od rohů s písmenky.
Listy na sebe položíme, abychom zkontrolovali střih.
4. Odstřihneme jednu krátkou stranu ze všech listů
Nyní odstřihneme i jedny z kratších stran.
5. Slepíme střih
Slepíme si nejprve sloupce (strany s odstřiženým okrajem pokládáme přes strany s ponechaným okrajem, vykreslené rohy musejí přesně navazovat.
Nakonec celé sloupce slepíme k sobě - sloupce s odstřiženým okrajem položíme přes sloupce s ponechaným okrajem.
6. Vystřihneme dílce
Nyní si vystřihneme jednotlivé díly po silnější linii, což je celý obrys dílu i se švovými přídavky.
Přerušovaná čára značí linii švu, ve švech je vzdálená 1 cm od střižního okraje. Po této čáře budeme díly k sobě sešívat.
Důležité informace na střihových dílcích
Každý díl je popsaný opět:
- Jménem střihu (Základní tričko)
- Názvem dílu (zadní díl)
- Velikostí střihu (34)
- Počtem, kolikrát tento díl z látky vystřihneme (1x)
- Směr osnovy (referenční linie) = dlouhá šipka - určuje položení střihu na látku
Na střihu je také uvedeno, pokud se díl stříhá na přehybu látky - v tomto případě tu je pouze obrys dílu a chybí přerušovaná čára, to proto, že když střih pokládáme na přehyb látky, nepřidáváme v tomto místě žádný přídavek na švy.
Možnosti střihu
Střihy pro vás mám ve dvou variantách - střih v jednotlivých velikostech se švovými přídavky (to je tento) a pak také střih bez švových přídavků se všemi velikostmi najednou (klasické zobrazení většiny firem, která střihy nabízí - v této podobě je znáte i z časopisů - Ottobre, Burda apod.). Pokud máme tedy variantu jednotlivého střihu se švovými přídavky, můžete si všimnout, že spodní lem má jinou velikost švové záložky než boční šev. Všechny tyto změny velikosti švových přídavků jsou tedy jin na střihu zobrazeny a vy tak nemusíte přemýšlet kde a kolik přidat pro švové přídavky. Stříháte přesně po obrysu papírového dílu a nikde již nic nepřidáváte.
Všechny informace o střihu najdete na každém dílu, tady je díl rukávu.
A tady je vidět změna velikosti švové záložky na rukávu, vlevo je 1 cm na rukávový šev, vpravo není záložka žádná, protože se tento rukáv stříhá na přehybu látky a dole je záložka 3 cm pro podehnutí do rubu.
Co znamenají značky na střihu
Na střihu také najdete tyto značky (cviky). Značky jsou vždy v místě, kde se má potkat jeden díl s druhým a jde např. o nějaký dlouhý šev, jako je tady např. boční šev a značka je v pase, abychom si na sebe hezky složily přední a zadní díl. tato pasová značka také slouží pro případnou úpravu střihu, pokud např. potřebujeme v pase střih rozšířit nebo naopak zúžit, případně pokud potřebujeme střih zvětšit pro vyšší postavu - pro všechny tyto úpravy je potřeba znát místo pasové linie a to nám ukazují právě tyto značky na předním a zadním dílu trička.
Stejné značky najdete i o kousek níže na bočním švu, na zadním i předním dílu. Tyto značky nám ukazují, kde se nachází sedová linie a to potřebujeme znát, pokud chceme dělat nějaké úpravy, které se týkají obvodu sedu (boků) - v tomto místě budeme zužovat nebo naopak rozšiřovat střih, pokud chceme upravovat střih pro jinou velikost obvodu boků, než je pro danou velikost určená.
Takže takto jednoduše a snadno si slepíme a připravíme střih ještě před tím, než střihneme do látky.
Mějte se krásně, Peťa
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také
STŘIHY ZDARMA?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.