Střih na dámské softshellové kalhoty
Dnes mám pro vás dlouho slibovaný návod a střih na dámské softshellové kalhoty. Střih je samozřejmě vhodný nejen na softshell, ale i na další materiály, jako je třeba manšetr (prací kord), kalhotoviny, bavlněné kalhotové tkaniny s elastanem apod.
Střih je velmi univerzální a můžete s ním ušít jak sportovní, tak i městský (vycházkový) kousek. Kalhoty můžete ušít kromě výše uvedených látek z již zmiňovaného softshellu a to jak zimního (jako jsou kalhoty na fotkách: Zimní softshell - melír), tak i z jarního (tyto kalhoty uvidíte na blogu velmi brzy také ušité).
Střih na dámské kalhoty můžete získat tady: Střih na dámské softshellové kalhoty
Materiál Unuodesign: Zimní softshell nebo Jarní softshell
Zip nebo do nápletu?
Často se mě ptáte, jestli bych neudělala střih na dámské kalhoty do nápletu. První střih na softshellové kalhoty jsem záměrně zvolila se zipem a to z jednoduchého důvodu, chci aby na ženské postavě hezky seděly. Pokud se kalhoty udělají do nápletu, znamená to, že celá sedová i pasová část je široká tak, aby se kalhoty daly pohodlně obléknout přes boky, a kalhoty tak nejsou v pase tvarovené (zúžené nebo s pasovými záševky).
Což znamená, že v oblasti kolem bříška a pasu jsou kalhoty "stejně široké" jako přes boky a pokud nechceme, aby nám padaly, stáhneme je do nápletu nebo do gumy. Tím sice docílíme toho, že kalhoty nespadnou, ale v pase a kolem bříška bude chtě nechtě hodně látky a tak se v tom místě tvoří většinou ne úplně hezké boule. Z toho důvodu jsem chtěla, aby první můj střih na dámské softshellové kalhoty byl se zipem a lépe tak všem padnul.
Hodně těch z vás, které chtějí kalhoty do nápletu, to odůvodňuje tím, že se bojí šití poklopce (rozparku). A abych vám ukázala, že na tom není nic složitého, chce to jen párkrát zkusit, klidně i cvičně na kusu látky a ne na kalhotech, je tu pro vás dnešní návod zdarma, kde si spolu projdeme celý postup jak ušít softshellové kalhoty s poklopcem.
Jak ušít softshellové kalhoty
Než se do šití vrhneme, podíváme se, co nás všechno čeká. Jak ušít kalhoty:
- Rozparek předního dílu neboli poklopec
- Boční kapsy na předních dílech
- Sedové švy a jejich případné štepování
- Boční a krokové švy a jejich případně štepování
- Pásek
- Zakončení nohavic
- Knoflíková dírka nebo kalhotové zapínání
Návod jsem rozdělila do sedmi částí, jako první je nejtěžší část a tou je šití rozparku (poklopce), ale nebojte se, společně to zvládneme. Pak už je to celkem hračka, pokud chcete můžete švy štepovat (doporučuji, kalhoty pak opravdu vypadají jako kalhoty a švy se tím hezky usadí). Jedinou další trochu obtížnější věcí pak může být pásek, pokud jste ho ještě nikdy nevšívali, ale je to jen věc cviku, objektivně šití pásku není těžká záležitost. :) Jdeme na to...
Podle papírového střihu si připravíme 2x přední díl, 2x zadní díl, 2x celý kapsový díl (spodní kapsový váček), 2x kapsový díl s průhmatem (vrchní kapsový váček), 1x díl pásku, 1x díl pásku s podkrytem, 1x podkryt zipu na přehybu látky, 1x nákryt zipu.
1. Rozparek (poklopec)
Ze všeho nejdříve se podíváme, jak se jmenují jednotlivé části poklopce, abychom věděli, kterou se budeme zabývat.
Jako první si připravíme podkryt zipu. Podle papírové střihové přílohy jsme si ho vystřihli na přehybu latky. Podkryt si podélně přehneme na polovinu a na overlocku nebo klasickém stroji začistíme jednu dlouhou a jednu krátkou stranu. Druhou dlouhou stranu, kde je přehyb látky si proštepujeme (= ozdobně prošijeme rovnostehem) - cca 3 mm od přehybu látky.
Nyní si začistíme sedové výkroje na obou předních dílech a začistíme si také nákryt zipu, viz. obrázek níže.
Nákryt zipu položíme na sedový výkroj pravého předního dílu, lícem k líci. Našpendlíme, nebo přichytíme svorkami.
Do sedového výkroje levého předního dílu si položíme zip, konec tkanice lícuje se střižním okrajem předního dílu. Zip leží lícem dolů, tedy lícem k líci předního dílu. Zip si přišpendlíme nebo přichytíme svorkami.
Zip doporučuji otevřít, našijeme ho, doporučuji použít zipovou patku. Našíváme cca 1 cm od zoubků zipu.
Když se blížíme ke konci zipu, zastavíme, jehlu máme zapíchnutou v látce a zipu, zvedneme patku a zip zapneme, aby nám jezdec nepřekážel.
Došijeme zip do konce.
Na pravý přední díl našijeme také nákryt zipu. Šijeme vždy za příslušné svové přídavky, které jsme si při stříhání látky určili, v mém případě je to 1 cm.
Nákryt zipu podehneme do rubu a přichytíme špendlíky nebo svorkami. Zip na levém předním dílu opět rozepneme a položíme přes něj podkryt zipu.
Podkryt zipu přišpendlíme k přednímu dílu přes zipovou tkanici začištěným okrajem. Krátká začištěná strana leží směrem dolů, nikoliv do pásku.
Štepování
Pravý přední díl si vyštepujeme cca 3 mm od okraje. Našitý podkryt zipu narovnáme a levý přední díl také vyštepujeme cca 3 mm od zipu.
Pravý přední díl položíme přes levý přední díl tak, aby štepování ležela na sobě.
Takto složené přední díly si na sobě přišpendlíme, aby se nám od sebe nepohnuly.
Nyní si přehneme pravý přední díl přes levý.
Podkryt zipu ohneme směrem do levého předního dílu.
Ohnutý podkryt si našpendlíme k levému přednímu dílu, aby neležel pod zipovou tkanicí a nepřekážel nám.
Nyní máme na sobě pouze dvě vrstvy - zip a nákryt zipu.
Obě vrstvy si k sobě přišpendlíme.
A přišijeme k sobě, přibližně v polovině zipové tkanice. Přesné umístění není nikterak důležité, tento šev je pouze pomocný.
Oba přední díly k sobě máme stále přišpendlené.
Podkryt zipu máme také stále přichycený k levému přednímu dílu.
Štepování tvaru rozparku
Z lícové strany kalhot si na pravém předním dílu vyznačíme cca 3 cm od sedového výkroje linii, po které budeme následně šít.
Vyznačíme si také konec linky, který leží v místě, kde končí zip (několik milimetrů za posledními zoubky).
Nyní si tuto linku prošijeme na šicím stroji, tím k sobě přichytíme nákryt zipu, zip a pravý přední díl. Šijeme až ke značce. Tady zastavíme a odšijeme tzv. uzávěrku.
Navolíme si cikcak steh s nulovou délkou - tedy budeme šít cikcak na místě.
V místě značky si odšijeme uzávěrku, přibližně 8 stehů. Uzávěrku šijeme z důvodu, že je v tomto místě oděv více namáhaný (při otevírání a zavírání zipu), tak aby se nám tady po čase nezačal šev párat.
Nyní odšpendlíme podkryt zipu a narovnáme jej z rubové strany kalhot přes zip.
Z lícové strany kalhot si naznačíme oblouk od uzávěrky, který budeme následně šít.
Oblouk prošijeme, tím se nám uzavře rozparek (poklopec), protože si k sobě přišijeme pravý přední díl a podkryt zipu z levého předního dílu. Na konci oblouku také odšijeme urávěrku.
A tím máme hotový rozparek (poklopec) a ani to nebolelo, že ne? :)
2. Boční kapsy na předních dílech
Doporučuji si průhmaty vrchních kapsových váčku vyztužit nažehlovacím proužkem vlizelínu, aby se nám po čase používání kapsové otvory nevytahaly.
Podžehlené kapsové díly s průhmatem položíme na přední díly, lícem k líci a kapsový otvor prošijeme za švovou záložku.
Sestřihneme švové přídavky kapsových průhmatů na cca 3 - 4 mm, aby byl kapsový otvor po přetočení na líc hezky tvarovaný a plynulý.
Kapsové váčky podehneme do rubu kalhot a průhmat našpendlíme tak, aby z rubové strany kalhot přečníval přední díl cca 1 cm přes kapsu. Tím docílíme toho, že nám kapsový váček nebude při nošení vykukovat z kapsy.
Rub kalhot:
Líc kalhot:
Štepování kapes
Takto našpendlené průhmaty kapes vyštepujeme (ozdobně prošijeme) cca 3 mm od krajů.
Přední díly kalhot si položíme rubem nahoru. Přes vrchní kapsové váčky položíme spodní kapsové váčky (kapsové díly celé) tak, že k sobě jednotlivé kapsové dílce leží lícem k líci.
Kapsové váčky si našpendlíme nebo přichytíme svorkami.
Kapsové váčky prošijeme a následně začistíme.
Aby kapsy byly na svém místě...
Kapsy si hezky srovnáme, volné okraje kapsových váčků si k předním dílům přichytíme svorkami nebo špendlíky.
V těchto místeh si k sobě přišijeme kapsový váček a přední díl, aby se nám následně s díly dobře pracovalo. Šijeme v kraji, cca 2 - 3 mm od střižních okrajů.
3. Sedové švy
Sedové výkroje předních dílů si složíme na sebe a sešpendlíme. Sešijeme přední sedový šev. Pokud se nám nedaří dostat se dobře až k místu, kde začíná poklopec, můžeme zbylý kousek došít v ruce.
Švové záložky rozžehlíme a vyštepujeme si pravý přední díl podél sedového švu, cca 3mm vedle něj.
Nyní si na sebe složíme zadní díly, lícem k líci. Sešpendlíme si sedové výkroje, sešijeme je a následně začistíme.
Teď si před sebe rozložíme přední i zadní díly, lícem nahoru.
Přední díly jsme štepovali v pravém předním dílu, u zadních dílů budeme štepovat opačně. Složíme si tedy švovou záložku směrem do pravého zadního dílu a vyštepujeme pravý přední díl cca 3 mm od sedového švu.
4. Boční a krokové švy
Přední díly si položíme na zadní díly, lícem k líci.
Boční šev
Sešpendlíme si boční švy a sešijeme je.
Když máme sešité oba boční švy, doporučuji si stehovkou vystehovat krokové švy a kalhoty vyzkoušet, v tento moment je ještě možné kalhoty v bocích nebo pase mírně popustit nebo naopak zúžit. Pokud vše sedí jak má, stehovku z krokového švu vytáhneme a pokračujeme dál...
Švové záložky si složíme na obou stranách kalhot tak, aby směřovaly směrem do zadních dílů.
Proštepujeme si zadní díly nohavic tak, že šijeme cca 3 mm od bočního švu, začínáme u konců nohavic a šijeme směrem k pásku. Takto si vyštepujeme oba celé boční švy.
Teď si sešpendlíme a sešijeme krokové švy. Pokud nejste se svým strojem 100% sehraní, doporučuji šít krokový šev každé nohavice zvlášť - tedy začít šít u sedového výkroje a odšít krokový šev jedné nohavice a poté znovu začít u sedového výkroje a sešít krokový šev druhé nohavice. Jestlli si se strojem rozumíte a on vám nijak nikam látku nehrne, můžete krokový šev sešít v obou nohavicích v jednom sledu. Sešité krokové švy začistíme.
Krokový šev
Kalhoty si otočíme lícem ven a můžeme (ale nemusíme) vyštepovat i krokové švy. Tento krok je trochu záludný na manipulaci s oděvem, proto ho doporučuji pouze v případě, že nejste ve stresu a máte chvilku čas se plně soustředit. Pokud se bojíte, nebo nechcete štepovat krokový šev, pak jednoduše tento krok vynechejte.
Pokud krokový šev budete štepovat, složte si švové záložky do zadních dílů. Začněte šít u sedového výkroje a štepujte po zadním dílu, cca 3 mm od krokového švu. Poté postup opakujte i s druhou nohavicí.
Takto vypadá štepování krokového švu.
5. Pásek
Jednu z kratších stran u obou dílů pásku začistíme. Tyto strany k sobě sešijeme, lícem k líci a švové záložky rozžehlíme. Můžeme také švové záložky proštepovat, aby byl spoj obou dílů pásku co nejčistší.
Nyní si před sebe položíme kalhoty (lícem ven) i sešitý pásek lícem ven tak, aby delší část pásku (pásek s podkrytem) ležela na stejné straně, jako je přední díl s podkrytem zipu.
Delší díl pásku si položíme lícem k líci na přední díl kalhot s podkrytem. Našpendlíme si jen kousek, to proto, abychom věděli, jaká strana pásku bude ležet ve švu.
Opačnou dlouhou stranu pásku si označíme např. špendlíkem.
Označenou dlouhou stranu si začistíme.
Nyní si již pásek našpendlíme nezačištěnou stranou podél celého pasu kalhot. Začneme v levém předním dílu.
Pásek musí přesahovat cca 1 cm přes podkryt zipu.
Členící šev pásku se musí potkat se zadním sedovým švem.
Pásek našpendlíme po celém obvodu.
I v levém předním dílu musí pásek přesahovat cca 1 cm přes konec předního dílu.
Takto našpendlený pásek našijeme.
Dokončení pásku
Nyní si odšijeme okraje pásku takto: Pásek máme narovnaný, lícem k nám.
Pásek přeložíme v polovině tak, aby začištěný okraj přesahoval cca 1 cm přes šev, kde jsme našili pásek ke kalhotům.
Švová záložka je složená směrem do pásku, začištěný okraj pásku neohýbáme.
Stejně si připravíme i druhou stranu pásku.
Oba konce pásku prošijeme tak, aby šev byl cca 1 mm vedle od okraje (u pravého předního dílu) a cca 1 mm vedle od podkrytu zipu (u levého předního dílu).
Okraj pásku sestřihneme cca na 0,5 mm od prošití a roh opatrně odstřihneme.
Takto připravené konce pásku otočíme lícem ven.
Švové záložky u švu pásku a kalhot složíme směrem do pásku.
Přes ně přeložíme pásek.
Z lícové strany průběžně kontrolujeme, aby měl pásek v celé délce stejnou šířku.
Takto ohnutý pásek si našpendlíme.
Pásek prošijeme, šijeme buď přesně v místě původního švu (tento způsob se většinou používá u klasických kalhot), nebo šijeme v pásku, cca 3 mm vedle od původního švu (tento způsob se používá u sportovních kalhot).
6. Lemy nohavic
Střižní okraje spodních lemů nohavic si začistíme.
Okraje podehneme do rubu a našpedlíme si podle zvolené švové záložky.
Nyní doporučuji kalhoty vyzkoušet a ověřit správnou délku.
Lemy nohavic prošijeme.
7. Knoflík nebo kalhotové zapínání
Jako poslední nás čeká našití knoflíku a vyšití knoflíkové dírky nebo přišítí kalhotového zapínání. To, který způsob zapínání u kalhot zvolíte, je čistě na vás, kalhotové zapínání se většinou používá u klasických kalhot, na sportovní kousky se většinou používá klasický knoflík, ale je to jen otázka vzkusu...
Jsme u konce, věřím, že jste kalhoty podle návodu zdárně zvládli. :)
Na závěr ještě připomínám, tento střih najdete v e-shopu tady: Střih na dámské softshellové kalhoty
Pokud máte chvilku, budu moc ráda, když mi pod článkem necháte vzkaz, jak se vám kalhoty a návod, jak ušít kalhoty, líbí...
Podívejte se také na další podobné články: Šití - kalhoty, tepláky a legíny.
Mějte se krásně, Peťa
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.