Dnes bych vám ráda ukázala střih na jednoduché dámské tepláky BASIC, který je vhodný i pro úplné začátečníky. Střih je co nejjednodušší, tzn. bez kapes, bez sedel apod. Tím pádem jsou tepláky také velmi pohodlné a jsou tak vhodné nejen na doma, ale také na cvičení nebo na spaní.
Tento střih můžete v nabídce najít kromě dámských velikostí také v dětských velikostech 80-164 zde: Střih na dětské tepláky BASIC a nově také v panských velikostech 44-66: Střih - jednoduché pánské tepláky BASIC. Ke střihu na jednoduché tepláky jsem také doplnila foto a VIDEO návod jak ušít tepláky krok za krokem. Oba návody najdete právě v tomto článku.
Střih na dámské BASIC tepláky v e-shopu:
Střih na dětské tepláky BASIC (80-164) :
Střih na základní pánské tepláky BASIC (44-66):
Můj tip:
Tepláky je možné šít na overlocku i obyčejném šicím stroji. Informace k nastavení běžného domácího stroje pro šití pružných látek najdete v tomto článku: Jak šít pružné látky na běžném šicím stroji – 4 kroky ke skvělým výsledkům
Tento základní střih je střihově velmi jednoduchý, proto se hodí pro doplnění základních kousků do šatníku a také na zpracování zbytků látek. Podle střihu jsem také ušila dvoubarevné tepláky ze zbytků látek a z menších odstřižků jsem podle střihu ušila i šortky. Jednoduše jsem délku nohavic zkrátila podle potřeby.
Doporučený materiál:
Na jednoduché základní tepláky jsou vhodné úplety s příměsí elastanu, také slabší nepočeasné teplákoviny (také s příměsí elastanu), sportovní úplety, prémiový funkční úplet apod. Dále budeme potřebovat pruženku do pasu, která bude široká cca 2 - 2,5 cm
Video návod jak ušít tepláky krok za krokem
Tepláky ve videu jsem šila v dětské velikosti, ale postup šití je úplně stejný i pro dámské nebo pánské základní tepláky BASIC.
Postup šití - jak ušít tepláky krok za krokem (foto návod)
Střihová příprava
Střihová příprava je v našem případě úplně jednoduchá, připravíme si 2x zadní díl a 2x přední díl. Pro jistotu je připomenu, že je důležité střih polohovat přesně po niti, aby se nám nohavice po sešití nepřetáčely.
Postup šití:
Zadní díly si před sebe položíme lícovou stranou nahoru, přes ně položíme přední díly, lícovou stranou dolů tak, abychom si mohli sešpendlit krokové švy.
Na střihu máme v oblasti stehen u bočního i krokového švu značky. Ty slouží k sesazení předního a zadní dílu k sobě. Od značky směrem dolů k lemům nohavic na sobě díly přesně leží. Od značek nahoru, směrem do pasu, je potřeba přední díly lehce natáhnout, aby si boční i krokové švy hezky sedly. Rozdíl v délkách je nepatrný, v řádu několika milimetrů, ale je tam. A je tam z důvodu, aby tepláky perfektně seděly.
Krokové švy máme sešpendlené a nyní si je sešijeme.
Šijeme vždy směrem od sedového švu dolů. Obě nohavice.
Takto máme sešité krokové švy obou nohavic.
Nyní si našpendlíme boční švy, k správnému sesazení dílů nám opět poslouží značky, které jsou na střihu zanesené.
Tady je v detailu vidět, rozdíl délek předního a zadního dílu v bočním švu.
A tady je vidět, že od značek směrem dolů na sobě díly přesně leží, jinak by se nám nohavice přetáčely.
Boční švy sešijeme a obě nohavice opět šijeme směrem od pasu dolů. Jednu hotovou nohavici si otočíme lícem ven.
A tu nohavici vložíme do druhé nohavice, takže jsou vnořené v sobě, lícem k líci. Sešpendlíme si sedový šev - přední i zadní.
Sedové švy sešijeme, u krokových švů si zkontrolujeme, že máme švové přídavky hezky rozložené a švy leží přesně na sobě.
Nyní si začistíme střižní okraj nohavic i pasu. Ponechané volné konce řetízků zatáhneme pod smyčky (pokud šijeme na overlocku)
Lem pásku si podehneme za cca 4 cm směrem do rubu kalhot a našpendlíme.
U sedového švu v zadním díle si ponecháme přibližně 4 cm široký otvor, který nebudeme zašívat.
Pokud chcete, můžete místo začištění overlockem pásek takovýmto způsobem podehnout do rubu, tak, aby vám vznikl přibližně 3 cm široký tunýlek.
Zároveň si podehneme do rubu okraje nohavic za švovou záložku 3 cm.
Z lícové strany prošijeme nohavice i pas (ponecháme otvor na vložení pruženky) pružým stehem.
Otvorem vložíme pruženku. Vhodnou délku pruženku zjistíme tak, že si sešité tepláky ozkoušíme a v místě, kde máme na těle pásek tepláku si kolem sebe omotáme pruženku tak, aby nebyla volná a zároveň příliš netlačila.
Pruženku po navlečení naplocho sešijeme (nedělejte prosím uzlíky, ani jiné krkolomné spojení pruženky), aby byla hezky plochá a nikde netlačila.
Nakonec ponechaný otvor po navlečení pruženky zašijeme.
Úpravy střihu pro konkrétní postavu
Pokud potřebujete tepláky upravit, pak vám pomůže toto video, které jsem k úpravám střihů natočila:
Jestliže potřebujete tepláky zkrátit nebo prodloužit, úpravy provádějte v kolenní šířce, kterou jsem do střihu zanesla (tečkovaná linie nebo značky v krokovém a bočním švu). V tomto místě jednoduše díly rozstřihněte a buď je od sebe oddalte - pro prodloužení střihu - nebo je přes sebe přeložte - pro zkrácení střihu. Postup úpravy jsem popsala v jedné odpovědi v Poradně šití zde: Jak upravit střih na tepláky. Pokud chcete o úpravách střihů vědět více, doporučuji k přečtení souhrnný článek: Jak upravit střih pro každou postavu
A to je k jednoduchým teplákům vše. Níže najdete galerii fotek tepláků, které byly ušity s výše zmíněnými střihy a v souladu s tímto návodem na šití. Mějte se hezky, Peťa
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.