Na dnešek jsem si pro vás připravila video návod jak upravit střih. Nebudeme dnes střih modelovat, ale budeme ho upravovat tak, aby co nejlépe seděl konkrétní postavě. Podíváme se jak upravit střih v šířkových rozměrech, jak kombinovat více velikostí střihu dohromady i jak střih prodloužit nebo zkrátit pro různou výšku postavy.
1. Jak vybrat vhodnou velikost střihu
Velikost střihu vyberte podle tabulky velikostí, ve které najdete tělesné rozměry, nikoliv podle velikosti kupovaného oblečení. Střih na horní část trupu (tričko, mikina, bunda apod.) vyberte podle obvodu hrudi (2), střih na dolní část oděvu (kalhoty, sukně apod.) podle obvodu sedu (4). Při šití šatů je potřeba se orientovat podle obvodu hrudi i podle obvodu sedu, přičemž důležitější je obvod hrudi. Obvod pasu (3) je doplňkovým tělesným rozměrem. Dětské velikosti se primárně vybírají podle výšky postavy. Vhodnost vybrané velikosti se dále posuzuje podle obvodu hrudi nebo sedu v závislosti na druhu šitého oděvu.
Pro správné zjištění tělesných rozměrů se změřte ve spodním prádle ve vzpřímeném postoji. Nezadržujte dech.
2. Jak zvětšit, zmenšit střih o 1-2 velikosti (stupňování)
Jestliže střih není přímo ve vaší velikosti a potřebujete jej celkově zmenšit nebo zvětšit o 1-2 velikosti, můžete si střih dodatečně vystupňovat. Ve videu to sice několikrát opakuji, ale radši to napíšu i tady.
Tímto způsobem zmenšujeme nebo zvětšujeme střih o 1, max. o 2 velikosti. Bohužel neplatí, že bychom mohli z dětského střihu takto vyrobit dámský střih nebo naopak z dámského vyrobit střih dětský. Je to kvůli tomu, že pro různé velikosti platí různá stupňovací a konstrukční pravidla a střih se pak v různých velikostech chová jinak. Video návod na snadné stupňování střihu najdete zde:
3. Jak upravit střih v šířce a zkombinovat více velikostí
Celý postup úprav ale také teorii k výběru správné velikosti střihu jsem podrobně popsala a názorně ukázala ve videu:
4. Jak upravit střih v délce, typy pro různé výšky postav
Střihy jsou zpravidla konstruovány pro průměrnou tělesnou výšku (u žen 168 cm, u mužů 180 cm). Pro nejjednodušší a základní úpravu střihu v délce se postavte rovně k zrcadlu a přiložte si k sobě papírový střih. Tak nejsnadněji uvidíte, kde je střih potřeba zkrátit nebo prodloužit. Toto místo si označte linií, která je kolmá na referenční linii (velká šipka na střihu určující jeho polohování).
4.1. Zkrácení střihu - úpravy pro menší postavu
Při zkrácení oděvu nakreslete pod i nad tuto linii nové linie, které od sebe budou vzdáleny o tolik cm, o kolik chcete střih v této partii zkrátit. Střihový díl přes sebe složte tak, aby se obě linie dotýkaly a takto složený (zkrácený) střih v přehybu slepte. Stejným způsobem je potřeba zkrátit i navazující díl, tzn. zadní díl (pokud jste zkracovali přední díl a naopak). Jestliže střih zkracujete v horní oblasti hrudi v průramku a oděv má také rukávy, bude potřeba v této partii zkrátit i rukáv, aby bylo možné jej do průramku všít. Výšku rukávové hlavice zkraťte o stejnou vzdálenost, o jakou jste zkrátili přední a zadní díl. V tomto kroku však dojde také ke zkrácení celkové délky rukávu. Jestliže chcete, aby měl rukáv původní délku, pak je potřeba jej přibližně v oblasti lokte prodloužit o onu zkrácenou délku. Nezapomeňte narýsovat nový boční šev do plynulé křivky. Případně i nové rukávové švy.
4.2. Prodloužení střihu - úpravy pro vyšší postavu
Při prodloužení střihu postupujte obdobně. Přiložte papírový střih k postavě a určete místa, kde bude střih potřeba prodloužit. V těchto místech narýsujte linii kolmou k referenční linii. Po této narýsované linii střih rozstřihněte a jednotlivé jeho části od sebe oddalte o požadovanou (prodlužující) vzdálenost. Je důležité prodloužit přední i zadní díly o stejnou vzdálenost ve stejných místech, aby bylo možné díly v navazujících švech sešít. Pod rozstřižený střih vložte pruh papíru, ke kterému ve zvolené vzdálenosti části střihu přilepte. Stejně jako u zkracování střihu je i v případě potřeby nutné upravit také střih rukávu, tedy jej v rukávové hlavici prodloužit, pokud jste prodlužovali přední a zadní díl v oblasti průramku a došlo tak k jeho zvětšení.
V případě potřeby zkraťte celkovou délku rukávu v oblasti lokte. Nezapomeňte narýsovat nový boční šev do plynulé křivky. Případně i nové rukávové švy.
Pokud Vás zajímá, jak postupovat při zkracování nebo prodlužování délky nohavic nebo rukávů (třeba i s manžetami), můžete se podívat na kratičké video, možná vám pomůže:
Všechna videa najdete na mém YouTube kanálu. Pokud můj kanál ještě neodebíráte, pak na YouTube přímo pod videem klikněte na tlačítko ODEBÍRAT, aby vám žádné nové video neuteklo.
Další informace týkající se obecně střihů, velikostí a konstrukční teorie najdete v tomto článku: Teorie konstrukce střihů: Co je to oděvní střih
- Mrkněte na další články ke střihové manipulaci: Střihová manipulace - návody, tipy, inspirace
- Nebo prozkoumejte články s návody a inspiracemi na kreativní šití: Kreativní šití
- Všechny návody na šití pak najdete pěkně pohromadě zde: Návody na šití
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.