Střih na dámskou asymetrickou sukni LACE jsem původně (2016) zkonstruovala pouze v mé velikosti pro vlastní účely. Jelikož ale střih předčil mé očekávání v roce 2017 jsem ho vystupňovala do více velikostí (34–44) a v ručně rýsované verzi ho nabídla veřejnosti. Letos (2021) jsem se konečně dostala k tomu, že jsem střih kompletně přerýsovala do profesionálního konstrukčního programu a pro vás tak mám aktualizovanou verzi, ve které je ještě o dvě velikosti více (32–46). Současně nyní také zveřejňuji kompletní návod jak ušít sukni krok za krokem. Původně byl návod pouze součástí PDF průvodce u střihu.
Střih na dámskou sukni
Střih je rozpracovaný pro tyto velikosti: 32–46. a můžete ho objednat v e-shopu zde: Střih na dámskou asymetrickou sukni LACE
Doporučený materiál:
- slabší tkaniny (bavlněný popelín, viskózová halenkovina, příp. bavlněné plátno, americké bavlněné látky apod.)
- Dále budeme potřebovat:
- zip, délka 20 cm (postavy s obvodem sedu oproti obvodu pasu větším než 25 cm - zip 25 cm)
- jednostranně nažehlovací vlizelín k vyztužení podsádek a kraje pro všití zipu
Jak jsem se při výběru látek rozhodovala (a obvykle rozhoduji) si můžete přečíst tady:
Látky z Dublinu dovezla - jak se rozhodnout, kterou látku koupit a kterou už ne
Sukně se zapíná na boku pomocí skrytého zipu (nebojte, přesný postup jak skrytý zip všít najdete přímo v návodu, který je součástí střihu), v pase je podžehledná podsádka (s podžehlováním podsádky by vám mohlo pomoci mé video - nezapomeňte odebírat můj kanál, aby vám žádné nové video už neuteklo).
Na růžovou sukni jsem použila 100% bavlněné plátno, krásně drží tvar, jemně splývá a nádherně se nese. Na modrou a šedou sukni jsem použila bavlněný popelín, který je velmi příjemný a splývavější než plátno. Na pudrovou sukni s květovaným vzorem jsem použila dvojitou gázovinu.
Návod jak ušít asymetrickou sukni
1. Verze s podsádkou v pase a zapínáním na zip
Všechny díly polohujeme na přeložku (přehyb látky). Pokud chceme sukni splývavější, můžeme střih polohovat na látku přeloženou diagonálně (pod úhlem 45°), ale to pouze v případě, že nejde o látku s vertikálním vzorem.
Podle papírového střihu si připravíme:
- 1x přední díl na přeložku
- 1x zadní díl na přeložku
- 1x podsádka předního dílu na přeložku
- 1x podsádka zadního dílu na přeložku
Švové přídavky jsou:
- 1 cm pro všechny dílce v horním kraji
- 1 cm v dolním kraji pro PD a ZD
- 2 cm pro všechny dílce v bočních krajích
- 0 cm v dolním kraji obou podsádek
Dále si z jednostranně nažehlovacího vlizelínu vystřihneme i dílce obou podsádek.
Podsádky vyztužíme vlizelínem. je výztuž příliš tuhá, doporučuji vyztužovat pouze dílce bez švových přídavků, aby švy nebyly po sešití příliš tuhé.
Boční kraje předního i zadního sílu sukně začistíme. Začistíme také podsádky v bočních krajích a spodním kraji.
Do levého bočního švu sukně našpendlíme, nebo ideálně nastehujeme zip. Ten může být skrytý, nebo klasický (ale nějaký užší).
Zip všijeme do předního i zadního dílu. Zapneme jej a z lícové strany zkontrolujeme přesnost šití. U skrytého zipu také kontrolujeme, zda-li opravdu ve švu není vidět.
Nyní sešijeme přední a zadní díl v obou bočních švech (v levém navážeme na zip).
Současně sešijeme také obě podsádky v levé boční švu. Všechny boční švy (sukně i podsádek) rozžehlíme do stran.
Podsádku našpendlíme podél celého pasu do sukně (podsádka leží lícovou stranou k líci sukně). Boční švy (podsádky i sukně) na sebe plynule navazují.
Podsádku po celém obvodu pasu všijeme do sukně.
Následně švové přídavky všech dílců v pase sežehlíme nebo ohneme směrem do podsádky. Z lícové strany podsádku sukně podél pasové linie proštepujeme tak, abychom do švu zachytili i švové přídavky. Díky tomu se podsádka nebude během nošení vyhrnovat a sukně bude v pase dobře sedět i vypadat.
Boční kraje podsádek u zipu ohneme do rubové strany tak, jak je to na obrázku níže. Takto složený boční kraj podsádky přežehlíme. Celou podsádku následně přehneme přes zip v rubu sukně a do těchto míst nastehujeme nebo našpendlíme. Podsádku k zipu přichytíme, buď drobným ručním stehem (doporučuji, z lícové strany sukně pak není nic vidět) nebo klasickým prošitím rovným stehem podél zoubků zipu.
Pokud se nám boční šev nepodařilo v levé straně sukně došít až přesně k zipu, můžeme nedošitý kousek uzavřít drobným matracovým stehem v ruce.
Pas sukně můžeme také prošít po lícové straně podél dolního kraje podsádky tím.
Nakonec začistíme spodní kraj sukně a to tak, že střižní okraj během šití dvakrát podehneme do rubu sukně a rovným stehem co nejblíže kraji lem prošijeme.
2. Oboustranná verze se zapínáním na druky
Pro tuto verzi potřebujeme látku, která je v keprové vazbě (typicky džínovina) a dobře se její okraje třepí.
Pravý boční šev si složíme tak, že přes přední díl položíme zadní díl a boční kraj jednoduše položíme jeden přes druhý. Oba díly jsou lícem nahoru.
Dvojitě šev prošijeme po celé délce.
Levý boční šev si stejným způsobem sešpendlíme a sešijeme, ale u pasové linie ponecháme cca 15 cm nedošitý kus (délku nesešité části doporučuji odměřit na těle, aby se vám sukně dobře oblékala).
Z látky si odstřihneme její pevný okraj (pokud je natřepený nebo jinak ozdobný sám o sobě) nebo si střihneme pruh látky po osnově, který budeme lemovat pasovou linii.
Proužek si našpendlíme do rubové strany sukně po celém pasovém obvodu a našijeme.
Střižní okraje proužku i sukně ohneme do lícové strany a podél proužku proštěpujeme.
Tady je pohled z rubu sukně:
Nyní si dvojitě proštepujeme i rozparek pro zapínání, aby se nám látka nekontrolovaně nepárala až do samotné sukně.
Jednoduše proštepujeme také celý spodní lem sukně a natřepíme.
Natřepíme i oba boční švy a šev kolem pasové linie. K natřepení používám silnou tupou jehlu.
Nakonec do rozparku natlučeme druky a máme hotovo :)
Pokud s patentky nebo druky nemáte žádnou zkušenost, můžete se podívat do toho článku s návodem, jak na to:
Jak připevnit plastové patentky/druky/cvočky, případně i průchodky (aby se nevytrhávaly u látky)
Šedou sukni jsem ve spodním lemu ozdobila vlastnoručně háčkovanou krajkou. Návod na krajku najdete v nedávném článku: Návod na ručně háčkovanou krajkovou stuhu.
Tuhle modrou puntíkatou a zcela úžasnou látku jsem si koupila před několika lety po cestě na Kaprun, kdy jsme se na pár nocí zastavili v Linci (mimochodem, Linz je naprosto nádherné město, mě strašně uchvátilo). Látka má naprosto okouzlující bavlněnou krajku! ♥
Podívejte se do článku, kde jsem psala o naší návštěvě Lince a také o mém nakupování látek v tomhle krásném městě: Linz - nakupování látek
Mějte se krásně, Peťa
PS: Tento článek je z roku 2017 a v roce 2021 prošel revizí (doplněním fotek hotových sukní a také doplnění podrobného foto návodu na šití sukně krok za krokem. :)
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.