Podzim je tu a nedá se svítit, je potřeba se zamyslet nad pořádnou podzimní a zimní výbavou. Jako jednoduchý start doporučuji třeba dětský nebo dámský nákrčník. Hodně z vás, švadlenek, se v různých diskuzích ptá, jak se právě nákrčník šije. A pro ty z vás tu mám video návod, jak ušít nákrčník krok za krokem. Výhodou je, že ho budete mít hotový za pár minut a ještě přitom zpracujete menší zbytky látek. V tomto návodu dál najdete také můj tip na velmi originální dámský nákrčník s ruční výšivkou a tip jak snadno na jeho ušití...
I taková jednoduchá věc jako šití nákrčníku má totiž svůj záludný moment. Často se začínají švadlenky potýkají s problémem jak a kdy sešít které strany, aby po otočení práce na líc, byl nákrčník správně jako tunel. Postup šití je stejný pro dámský i dětský nákrčník.
Z jaké látky ušít nákrčník
Jediný rozdíl je pouze ve zvolené velikosti látky, kterou na tunel použijeme. Na nákrčníky volte pleteniny - pružné materiály (např. elastický fleece, teplákovinu, warmkeeper apod.). Důležité ale je, aby byla látka opravdu pružná a nákrčník se dal přes hlavu přetáhnout.
Rozměry látky na nákrčník
Na dámský nákrčník stříhám dva obdélníky o rozměrech cca 45 x 65 cm (delší rozměr ve směru pružnosti látky - po útku).
Pro dětský nákrčník volím velikost obdélníků 25 x 50 cm (delší rozměr ve směru pružnosti látky - po útku). Tyto rozměry jsou vhodné pro děti do cca 4 let. Pokud máte děti starší (5 a více let) můžete zvolit širší, případně i delší obdélníky, např. 40 x 50 cm.
Jak ušít nákrčník (video návod na šití krok za krokem)
Protože je video mnohdy více názorné, postup šití nákrčníku jsme pro vás natočila v tomto starším jednoduchém videu.
Pro úplné začátečníky může být sešívání a převracení jednotlivých stran trochu zmatečné, ale věřím, že když se na video podíváte třeba dvakrát nebo třikrát a rovnou budete při sledování video návodu nákrčník šít, tak vám vše do sebe zapadne, postup bude jasný a tunel se vám povede ušít...
Podívejte se i na další videa v mém YouTube kanálu Prošikulky.cz...
Jak se šije nákrčník s výšivkou
Nákrčník nemusí nutně vypadat sportovně, ale může působit i jemně a elegantně. Stačí jen vhodně zvolit tlumené barvy a nákrčník např. ozdobit jednoduchou ruční výšivkou...
Co budeme na šití a vyšívání nákrčníku potřebovat
- z kojeneckého plyše: 65 x 40 cm (musí pružit do délky)
- z teplákoviny: 65 x 45 cm (musí pružit do délky)
- vypratelnou fixu na textil, případně jinou přenosovou pomůcku, kterou k vyšívání používáte (kopírovací tužku, kopírovací papír apod.)
- moulinky nebo jiné podobné vyšívací příze
Na svůj nákrčník jsem si vybrala látky z Unuodesign.cz, které už u mě doma ležely chuděry dlouho ladem:
Vrchovou látku (v mém případě teplákovinu) si složíme do tvaru nákrčníku, abychom mohli dobře rozvrhnout rozmístění motivu. Látky zatím nesešíváme.
Tipy a triky:
Ještě před samotným šitím nákrčníku doporučuji teplákovinu vyžehlit, případně podle potřeby vyprat.
Na teplákovinu si přeneseme nebo od ruky namalujeme (jako v mém případě) požadovaný motiv. Čím jednodušší motiv zvolíte, tím bude vyšívání samozřejmě jednodušší. Pro začátek tedy volte raději jednoduché decentní motivy, protože výrazný motiv kolem obličeje by mohl strhávat až příliš velkou pozornost.
Motiv, který jsme si předkreslili (v mém případě to jsou jednoduché vážky náhodně rozeseté po celé ploše látky), nyní vyšijeme. Vyšívání na pružný materiál může být trochu obtížnější než na tkaninu, proto si můžeme pomoci vyšívacím bubínkem a pleteninu tak zkrotit.
Volila jsme jen několik barev vyšívací příze, aby vše působilo jako celek. Drobné vážky mají vyšitá bledě modrá nebo světle růžová křidélka a vínová tělíčka.
Po vyšití motivu jednoduše nákrčník ušijeme podle návodu výše, tedy...
Jak ušít nákrčník - rozepsaný postup šití krok za krokem
- Kojenecký plyš položíme lícem nahoru. Přehneme jej na půl (překládáme delší 65 cm stranu) a v rubu k sobě sešijeme obě kratší strany. Stejným způsobem postupujeme i u teplákoviny.
- Tunel z plyše, který nám vznikl, obrátíme lícem nahoru. Tunel z teplákoviny necháme otočený lícem dovnitř a nasuneme jen na tunel z plyše. Oba tunely jsou zasunuté v sobě lícem k líci. Nyní sešijeme plyš i teplákovinu po obvodu celé jedné strany. Protilehlý obvod šijeme cca do 3/4, zbylý kousek nesešíváme a tímto otvorem nákrčník celý protočíme lícem nahoru. Pomocný otvor zašijeme v ruce.
Kojenecký plyš je na těle velmi příjemný a navíc i hezky zahřeje. Tak a teď se může vyrazit na procházku! :)
A takhle skvěle si s nákrčník poradila Marie P., která si k nákrčníku sladila i čepici podle střihu na čepici homelesku.
Další výrobky od šikovných zákaznic a čtenářek a čtenářů mého blogu najdete tady: Galerie - ušito zákaznicemi
Přečtěte si také:
- Jak se naučit šít na šicím stroji (rovně i do obloučků)
- Jak správně vybrat kvalitní krejčovské nůžky
- Jak se šijí pružné látky (úplety) na běžném šicím stroji
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.