Na tuto látku jsem se opravdu moc těšila! Kostýmová látka ve směsi s viskózou a elastanem v krásné okrové (hořčicové) barvě mi prostě učarovala. Látka má nádhernou splývavost a elasticitu a je tak pro šaty, sukni nebo halenku jako stvořená. Na omak je báječně příjemná. A tak jsem docela dlouho přemýšlela, jaký střih na sukni použít, abych využila všech jejích příjemných vlastností. Zároveň jsem hledala takový střih na sukni, který nebude komplikovaný, abych si sesazování kostkované vzoru nekomplikovala, ale naopak spíše usnadnila. Nakonec jsem se rozhodla použít velmi jednoduchý střih na dámskou skládanou sukni PARADISE. Kostýmové látky s kostkou a v koženkovém vzhledu spolu v kombinaci s přiznaným kovovým zipem vytváří rošťácky přidrzlý model. Úplně mi na mysl vytanula hláška z filmu Hříšný tanec "Bejby nebude sedět v koutě". S touhle sukní určitě v koutě sedět nezůstanete! ♥
Střih je konstruovaný por pleteniny, proto jsem musela ve střihu i při samotném šití udělat několik jednoduchých úprav, abych na něj mohla použít i tuto elastickou tkaninu. Jednotlivé úpravy jsem nafotila a popsala a najdete je právě v tomto článku. Střih na dámskou sukni, který jsem použila, pak můžete pořídit zde: Střih - dámská sukně PARADISE (velikosti 32 - 60)
Dámská sukně – doporučený materiál:
Na šití dámské sukně doporučuji použít slabší až středně silné pleteniny (pružné materiály), jako je např. bavlněný úplet, úplet punto di roma, případně lze použít i slabší elastickou nepočesanou teplákovinu. Květovanou sukni s kapsami jsem ušila přesně podle střihu ze slabého jednolícního bavlněného úpletu. Tuto žlutou sukni jsem ušila z elastické kostýmové látky (tkanina), kterou můžete pořídit tady:
Do pasu a na lem sukně jsem použila elastickou látku v koženkovém vzhledu:
Elastická kostýmová látka v koženkovém vzhledu
Oba materiály pro tuto sukni mám z obchodu Dumlatek.cz.
Dále bude k šití potřeba ještě zip, vhodná délka je cca 14 - 16 cm.
Návod na šití - dámská sukně se sklady
Jako první je potřeba zvážit velikost střihu. Při šití původní sukně ↓, z úpletu, jsem volila velikost 36 (což je má skutečná velikost podle tabulky velikostí).
Pro sukni z okrové kostýmovky jsem ale použila střih ve velikosti 38 - to abych v pase i přes boky měla větší vůli. Pokud budete používat tkaninu, která nemá elastan či jinou pružnou služku, zvažte dokonce střih o 2 velikosti větší - to aby Vám byla sukně pohodlně přes boky i v sedě. Délku pásku si pak případně o kousek zkraťte. Délka pásku by měla být cca: obvod pasu + 3 cm.
Postup šití:
Podle papírového střihu si připravíme:
- 1x zadní díl na přeložku (přehyb látky)
- 1x přední díl na přeložku
- 2x spodní lem
- 1x pásek
Pokud používáte na sukni neelastické materiály, vřele doporučuji pásek podžehlit jednostranně nažehlovacím vlizelínem, aby se vám při častém nošení nekrabatil a byl stabilní.
Abych si práci zjednodušila a nemusela jsem navazovat kostkovaný vzor na obou bocích, střihla jsem přední a zadní díl z jednoho kusu látky a určila jsem, že šev, kterým dílec spojím dohromady nebude na boku, nýbrž jako střed zadního dílu. Zároveň jsem ponechala právě zde u středu zadního dílu mnohem větší švové přídavky než obvykle, cca 4 cm na každé straně (o 1 kostku více na každém kraji). To proto, že jsem chtěla sesazovat kostkovaný vzor a tím pádem jsem se neohlížela na značky ve střihu, které by neodpovídaly motivu na látce, a proto tu bude nutná určitá improvizace, takže abych měla jistotu, že mi pak v zadním středovém švu nebude nějaký ten centimetr kvůli vzoru chybět.
Jako první si nástřihy nebo křídou či jinak vyznačte na dílu její střed - což bude místo, kde bude střed předního dílu. Dále si naměřte poloviny - tedy boky.
Pokud máte kostkovaný vzor jako já, bude to teď výhoda, protože si jednotlivé kostky složte tak, aby výsledná šířka dílce byla cca stejná jako je délka vašeho odměřeného pásku.
Dbejte na to, aby byly sklady rovnoměrné a také aby směřovaly v předním i zadním dílu sukně směrem ke středu.
U úpletové sukně jsem sklady jen složila a rovnou všila pásek. U této sukně jsem ale potřebovala, aby byla sukně jaksi úpravnější, protože jinak by tak přesně geometrický vzor působil neuspořádaně. Proto jsem jednotlivé sklady v krajích sešila na délku jedné kostky, cca 4 cm.
Až následně jsem všila pásek a to tak, že jsem si ho našpendlila lícovou stranou k lícové straně sukně. Vzhledem k tomu, že je látka použitá na pásek elastická, mohla jsem si dovolit mít šířku sukně nepatrně větší, než je délka pásku. Pásek jsem při šití plynule natahovala a tak rovnoměrně všila k sukni.
U středu zadního dílu jsem na obou koncích ponechala cca 2 cm přesah sukňového dílce.
Pásek jsem všila jednoduše rovným stehem. Pokud chcete přidat více pružnosti, nebo se bojíte, že vám bude sukně v pase těsnější a používáte pružné látky, pak můžete šít i pružným stehem.
Nyní si sukni položíme lícovou stranou nahoru a všitý pásek složíme podélně na polovinu, lícem dovnitř.
V přehybu si místo označíme špendlíkem nebo nástřihem.
K označenému místu přiložíme zip a jeho tkanici podehneme.
Zip našpendlíme lícem k líci sukně i pásku.
Zip všijeme. Stejně tak i jeho druhou stranu.
Následně si sešijeme zadní středový šev.
Je potřeba šít o cca 2 - 3 mm blíže ke střižnímu okraji než je našitý zip.
Následně si střižní okraj v zadním středovém švu začistíme na overlocku a šev rozžehlíme.
Švové přídavky pásku podehneme do rubu v jeho kratších stranách.
I po celém obvodu podehneme švovýý přídavek směrem do rubu a rovnou pásek i podélně složíme, lícem ven, a podehnutý okraj pásku našpendlíme do pasu sukně.
Takto pokračujeme po celém obvodu. Vřele doporučuji tento krok vystehovat. Přitom zároveň přehneme a vystehujeme i část pásku přes zip.
Pásek po celém obvodu z lícové strany sukně vyštepujeme. (Co je to štepování?) Vytáhneme stehovku.
Spodní lem sukně přehneme na polovinu, lícem dovnitř, a v kratších stranách sešijeme.
Šev rozžehlíme a lem složíme nyní podélně na polovinu, lícem ven.
Takto připravený lem našpendlíme k lícové straně sukně po celém obvodu spodního okraje.
Lem našijeme.
Nakonec šev začistíme. Pokud šijeme na overlocku, pak volné konce řetízku zatáhneme pod smyčky.
Na závěr nezapomeneme sukni přežehlit.
Sukni nosíme na jaře, na podzim i v zimě. Vždy s úsměvem :)
Pro připomenutí, střih na dámskou sukni, který jsem v tomto návodu použila, můžete koupit tady: Střih - dámská sukně PARADISE (velikosti 32 - 60)
V nabídce mých střihů najdete také střih na tuto sukni v dětské variantě. Konkrétně zde: Střih - dětská sukně se sklady PARADISE (80 - 164)
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.