NA CESTÁCH / DRÁŽĎANY (část 3.) - co vidět, kde bydlet, kde se dobře najíst + sleva 10% na ubytování a náš cestovatelský tip

Péťa  ·  1.9.2018  ·  14 minut čtení

Dnes mám pro vás třetí, a závěrečný, díl miniseriálu Prošikulky.cz na cestách / Drážďany. V minulém díle (Jaké látky a příze jsem v Drážďanech pořídila) jsem slíbila, že další díl bude na téma, co v Drážďanech vidět, kde se dobře najíst a třeba také kde se ubytovat. Jdeme na to.

Drážďany - co vidět, kde se dobře najíst, kde se ubytovat

Jak se dostat do Drážďan a zpět

Do Drážďan je cesta po všech směrech příjemná. Z Prahy vám to přes Ústí nad Labem autem potrvá dvě hodinky (mapa cesty). My jsme jeli z našeho Liberce vlakem a to je, vám povím, děsně fajn. U společnosti Trilex můžete pořídit obousměrnou skupinovou jízdenku za 350,- Kč a může se na ní svézt až pět osob. Takže suma sumárum, může každá osoba dojet z Liberce do Drážďan a zase zpátky za 70,- Kč. A za takovou cenu upřímně neseženete ani dospěláckou jednosměrnou jízdenku z Liberec do Prahy, takže není nad čím váhat, pokud jste z okolí Liberce. Navíc, na tuhle stejnou jízdenku mohou jet zdarma ještě k těm pěti osobám tři děti ve věku 6 - 15 let. Jízdenky se kupují přímo ve vlaku a je nutné jet do Drážďan i zpět ve stejný den. Více info najdete na stránkách Trilexu tady: Trilex - z Liberce do Drážďan a zpět - klikni na "Liberec - Dresden - Spezial".

My jsme tuhle jízdenku využili jen na cestu do Drážďan, zpátky jsme jeli až o dva dny později, takže pak jsme si ve vlaku zpátky kupovali jízdenku novou, která už se v této akci koupit nedá a je za plnou (klasickou cenu) - 14 EUR za dospělou osobu a děti byly zdarma, takže cesta zpět nás vyšla na 28 EUR (cca 721,- Kč).

Vlakem pojedete z Liberce do Drážďan necelé dvě a půl hodiny, takže se to i s dětmi dá v klidu zvládnout. My jsme mastili karty a dávali si hádanky na to, co z vlaku uvidíme.

Drážďany - co vidět, kde se dobře najíst, kde se ubytovat

Drážďany - trocha histore

Drážďany byly během druhé světové války téměř srovnány se zemí. V únoru roku 1945 byly Drážďany nemilosrdně bombardovány a to také zápalnými bombami. To, co nezničily dopady bomb jako takové, to poničily následné masivní požáry. Centrum města podlehlo zkáze celé, okrajové části byly poničeny méně. Hovoří se o tom, že po druhé světové válce bylo město celkem ze 60% zdemolováno. Hned po válce se rozhodlo o znovuvybudování města a to také počalo hned ve 40. letech minulého století. Obnova si vyžádala obrovské peněžité dotace a probíhala mnoho let. Opravy některých památek, jako je třeba najznámější Zwinger, byly dokončeny až v 60. letech. Hned vedle Zwingeru se nachází známá opera Semperoper, která byla dokonce opravena až v 80. letech.

V roce 1989 proběhly i v Německu demonstrace a během nich bylo několik cenných budov opět strženo, nicméně i ty byly během pár let znovu opraveny.

V roce 2002 však Drážďany potkala skutečná živelná pohroma a to stoletá voda, která dokonce svou silou předčila i katastrofální záplavy z roku 1845. Opravy některých budov se tak opět protáhly o několik let.

Více o Drážďanech i o hostorii najdete třeba na Wikipedii: Wikipedie - Drážďany.

Drážďany - co vidět, kde se dobře najíst, kde se ubytovat

Drážďany dnes

Dnes byste nepoznali, že byly Drážďany téměř srovnány se zemí. Drážďany mají dnes více něž půl milionu obyvatel (cca 530 000) a jsou skutečně velkým historicky cenným i kulturně bohatým městem. Spolu s přilehlými menšími městy tvoří Drážďany metropolitní oblast, ve které žije asi 750 000 obyvatel.

Město je po všech směrech moderní a otevřené turistům. Večer se Drážďany probouzejí a na náměstích můžete potkat hudebníky, kteří vám zpříjemní hudbou posezení na zahrádce některé z hospůdek.

Malým zklamáním (nebo spíš překvapením) bylo, že se ve spoustě menších obchodů nedá platit kartou. A protože u sebe nejsme zvyklí nosit žádnou hotovost ani v Liberci, zažili jsme několik nepříjemných momentů v obchodě, kdy jsme museli nechat vše tak jak bylo a běžet někam hledat bankomat. Pokud tedy jdete do pekárny, nebo do nějakého menšího obchodu, nezapomeňte se nejdřív zeptat, jestli berou karty, ať pak nejste za poplety stejně jako my.

Co vidět v Drážďanech

Drážďany jsou hrozně hezké město a doporučuji ho navštívit i pokud máte hodně malé děti. Všechny památky jsou pěkně pohromadě přímo v historickém centru a snadno se mezi nimi budete přemísťovat pěšky, takže klidně i s prcky nebo s kočárkem.

Zwinger

Zwinger je nádherný barokní komplex, který měl být původně jen jakousi předzahrádkou plánovaného monumentálního zámku ve stylu Versailles. Tento zámek nikdy nespatřil světlo světa, nikdy se s jeho výstavbou ani nezapočalo. Nicméně Zwinger je sám o sobě velmi pozoruhodným a krásným místem, které doporučuji si projít. Najdete v něm třeba známou fontánu s nymfami (Nymfenbad). Přímo ve Zwingeru je také muzeum porcelánu nebo obrazárna starých mistrů.

Více o Zwingeru najdete také třeba na Wikipedii: Wikipedie - Zwinger

Drážďany - co vidět, kde se dobře najíst, kde se ubytovat
Drážďany - co vidět, kde se dobře najíst, kde se ubytovat
Drážďany - co vidět, kde se dobře najíst, kde se ubytovat

Obrazárna starých mistrů

My jsme bohužel obrazárnu nenavštívili, protože jsme si říkali, že s tak malými dětmi bychom si to neužili a děti by z toho rozum také ještě neměly. Pokud ale máte děti už větší, nebo jedete do Drážďan bez dětí, rozhodně tam jděte. Pro mě obrovskou zajímavostí je, že se v galerii smí fotit. Takže si můžete udělat například selfie se Sixtínskou madonou apod. V obrazárně najdete díla opravdu světoznámých mistrů, jako jsou např.:

Raffaelova Sixtínská madona - pokud čtete Dana Browna nebo jste alespoň viděli Šifru mistra Leonarda, budete vědět, o čem je řeč :) Jinak více o tomto obraze najdete opět na wikipedii: Wikipedie - Sixtínská madona

Rubensův opilý Herkules

Rembrandtův autoportrét se Saskií jako marnotratný syn a další

V galeriie se můžete kochat 750 exponáty, z celkového počtu téměř 1900 obrazů, které má galerie ve své sbírce.

Více o obrazárně ve Zwingeru najdete tady: Wikipedie - Galerie starých mistrů

Muzeum porcelánu

Navštívili jsme muzeum porcelánu, které bylo hodně obsáhlé a bylo i zajímavé, žádná nuda, jak by jeden mohl čekat. Muzeum porcelánu najdete ve Zwingeru, vchod je přímo pod zvonkohrou. Zvonkohra je vyhotovena ze 40 zvonků v různých velikostech z míšeňského porcelánu.

Drážďany - co vidět, kde se dobře najíst, kde se ubytovat

V muzeu se můžete kochat všemi možnými výrobky z porcelánu, od starých čínských nádob až po evropská monumentální "sousoší", která zdobila stoly bohatých při slavnostních hostinách. Najdete tu také neuvěřitelně nádhernou porcelánovou kytici, kterou na první pohled nerozeznáte od kytice s živými květy.

Více o drážďanské sbírce porcelánu třeba zde: Drážďany - info - Sbírka porcelánu

Drážďany - co vidět, kde se dobře najíst, kde se ubytovat
Drážďany - co vidět, kde se dobře najíst, kde se ubytovat

Frauenkirche (kostel Pany Marie)

Spolu se Zwingerem je kostel Fraunkirche další významnou barokní stavbou v Drážďanech. Kopule kostela je jednou z největších na sever od Alp a má netradiční tvar - "kamenný zvon". Kopule o váze 12 000 tun je ve výšce 40 m se vzpíná se vzhůru k nebesům bez jakékoliv vnitřní podpěry. Na tehdejší dobu je to mistrovské architektonické dílo, které je svým geniálním inženýrským zpracováním srovnatelné například s Michelangelovou kupolí baziliky svatého Petra v Římě!

Když do kostela vstoupíte, zažijete i jako ateista neskutečně zvláštní pocit, který se mísí s pokorou, uznáním a velkou autoritou. Kostel je totiž opravdu monumentální a zcela nezapomenutelný.

Během druhé světové války sice kostel nezasáhla přímo žádná z bomb, ale kopule nevydržela obrovský teplotní nápor, které zápalné bomby ve městě rozpoutaly. Podle některých informací bylo ve městě po bombových náletech v bezprostřední blízkosti dopadu zápalných bomb asi 1 200°C a tyto teploty kopule z pískovce nevydržela a zhroutila se.

Po skončení druhé světové války zůstaly uprostřed města ruiny z tohoto kostela po celých 45 let jako připomínka druhé světové války. Trosky se staly pietním místem a roku 1966 se ruina stala oficiálním památníkem proti válce. Trosky byly pečlivě na dlouhá léta zakonzervovány a očíslovány, aby se po mnoha letech mohlo začít s obnovou kostela.

"Samotná rekonstrukce, nejkomplikovanější v dějinách světové architektury, trvala 12 let. Započala v roce 1994 tříděním, evidencí a restaurováním 22 tisíc kubíků sutin. Každý kámen dostal pětimístné identifikační číslo a byl ze všech šesti, později z úsporných důvodů ze čtyř stran ofotografován; kameny byly následně identifikovány a označeny pro znovupoužití ve stavbě. Originální stavební plány z 18. století se však nezachovaly. Informace o původní stavbě byly čerpány ze starých obrazů a fotografií a z dokumentace opravy kostela realizované ve 20. letech 20. století; studovaly se výpovědi svědků osudové noci a z nich se rekonstruoval postup zkázy. Podle nich byl sestaven přesný počítačový 3D model stavby v měřítku 1 : 20. Každé původní části bylo určeno příslušné místo v modelu – do stavby se tak podařilo zakomponovat 43% původních součástí. Ty jsou oproti novým částem výrazně tmavší. Podařilo se např. objevit plnou čtvrtinu obvodového zdiva – 8 390 kusů, použít však šlo jen 3 634 kamenných bloků." (Zdroj Wikipedie.cz)

Více o Frauenkirche se dozvíte třeba na Wikipedii: Wikipedie - Frauenkirche Drážďany

Drážďany - co vidět, kde se dobře najíst, kde se ubytovat

Hofkirche (katedrála Nejsvětější Trojice)

Katedrála Nejsvětější Trojice se nachází hned přes ulici naproti Zwingeru a Semperově opeře a je nepřehlédnutelná. Zvenku si určitě povšimnete, že je katedrála zdobena mnoha sochami - svatých či církevních osobností ale i alegorickými sochami. Celkem je zvenku na katedrále k vidění 78 takových soch.

Více o Hofkirche najdete zde: Wikipedie - Hofkirche Drážďany

Drážďany - co vidět, kde se dobře najíst, kde se ubytovat

Residenzschloss (Rezidenční zámek)

Hned vedle Hofkirche se nachází Rezidenční zámek, do kterého vstupujete nádhernými dvěřmi s klepadly zdobenými lvy. Už zdálky si povšimnete netradičí sklěnené kopule, která je vidět z mnoha koutů města. Kopule zastřešuje hlavní nádvoří zámku a je velmi zajímavým a nečekaným prvkem. Rezidenční zámek nabízí v průběhu roku mnoho uměleckých výstav. V zámku také najdete tzv. Zelenou klenbu, která je známá jako největší klenotnice Evropy. "Ve dvou výstavních prostorách různého charakteru je k vidění nádhera uměleckých děl ze zlata, stříbra, drahokamů a smaltu, ze slonoviny, bronzu a jantaru. " (Zdroj Drážďany Info).

Více se dozvíte zde: Rezidenční zámek Drážďany - Nová zelená klenba

Muzeum dopravy

Po cestě od Frauenkirche do Rezidenčního zámku se nachází budeova Johannea, kde najdete museum dopravy. To sice není téma, které by mě nějak dvakrát zajímalo, ale říkala jsem si, že pro děti to bude určitě hezká podívaná a že to koneckonců nemusí být špatné. Nakonec jsme z muzea odcházeli asi po necelých dvou hodinách úplně nadšení!

Na začátku vás čeká vývoj dopravy, takže se začne u kola (ne jako bicyklu, ale opravdu kola Ο), pak s pokračuje přes bicykl, motocykl, automobil dál. V druhé části muzea pak najdete vlaky, skutečné vlaky, ne zmenšeniny ani repliky, ale skutečné vlaky, do kterých si můžete nastoupit, osahat si páčky u strojvedoucího apod. Všude samozřejmě můžete fotit a děti jsou tu ve svém živlu. Doporučujeme i pro holky. :)

Drážďany - co vidět, kde se dobře najíst, kde se ubytovat

Kde se v Drážďanech dobře najíst

Entora da Miri

Pokud máte rádi italskou kuchyni a máte ji rádi opravdu moc, pak doporučuji zkusit Entora da Miri kousek od Zwingeru. Mají tam nejlepší pizzu, kterou jsem kdy jedla. Nejlepší lasagne, které jsem kdy jedla, nejlepší špagety carbonara, které jsem kdy jedla. A nejlepší prachobyčejný pizza chleba, který jsem kdy jedla. Ceny nejsou moc lidové, ostatně jako všechno je v Německu prostě dražší, ale pokud máte italská jídla opravdu rádi, jděte tam. Nebudete litovat.

Přesnou adresu a více info najdete na jejich stránkách: Entora da Miri

Vapiano

Jestliže máte italskou kuchyni rádi, ale né zas tolik, abyste museli přeplácet, zkuste "jídelní restauraci" Vapiano, která se nachází asi na půli cesty mezi Rezidenčním zámkem a Frauenkirche. Ceny tam mají na Drážďany velmi příjemné, jídlo připraví přímo před vámi a mají tam vše také moc dobré. Ochutnali jsme pizzu, boloňské špagety a fusilli s krevetami.

Jídlo si objednáváte sami přímo u kuchařů a pití roznášejí po restauraci. Něco mezi jídelnou a restaurací ale v příjemném prostředí a s chutným jídlem.

Adresu a další info najdete na jejich webu: Vapiano Dresden

HANS IM GLÜCK

Jestliže máte rádi opravdu dobré burgery, zkuste HANS IM GLÜCK na Altmarkt platz - v podloubí obchodního domu Altmarkt. Mají tu nespočet druhů burgerů a jsou tu na výběr např. i vegetariánské. Já jsem si dala právě vegetariánský, kde je místo masa placka z grilované zeleninové směsi a bylo to naprosto famózní. Honzík měli klasický burger a byl také unešený. Mají v nabídce i veganské burgery, burgery s kuřecím prsem místo mletého masa, saláty a mnoho dalšího. Rozhodně doporučujeme. :)

Celý jídelní lístek, adresu a více info najdete na jejich stránkách: HANS IM GLÜCK

Čtvrť mezinárodních chutí

Velký výběr různých kuchyní pak najdete na dvou blocích mezi ulicemi Kreuzstrasse a Wilsdruffer Strasse. Najdete tu kebab apod., mexickou restauraci, italskou, řeckou ale i indickou nebo čínskou restauraci a také např. steak house.

Tady si prostě každý najde to své...

Kde v Drážďanech bydlet

Drážďany jsou moderní město, takže o hotely, penziony a apartmány tu není nouze. Rozhodně doporučuji si trochu připlatit a najít si ubytování někde v samotném historickém centru (Altstadt). Můžete pak ubytování brát jako výchozí bod a několikrát v průběhu dne se tam jít opláchnout, na chvilkou sednout apod. A pak se během pár kroků zase dostanete zpátky do historického centra, jentak se projít krásnými místy nebo si sednout na některou ze zahrádek a dát si třeba sklenku. Vína. Nebo džusu. ;)

Drážďany - co vidět, kde se dobře najíst, kde se ubytovat

Felix im Lebendigen Haus

My jsme bydleli v hotelovém domě Felix im Lebendigen Haus. Měli jsme pro sebe malý apartmán s velkou manželskou postelí a kupodivu velmi pohodlnou rozkládací pohovkou pro děti. V apartmánu je samozřejmě sociální zařízení a plně vybavená kuchyň. Apartmány jsou nádherně moderně a zároveň vkusně vybavené. Musím přiznat, že jsme trochu zhýčkaní a potrpíme si dost na čistotu v ubytovacích zařízeních a tady jsme byli doslova nadšení. Pokoje nejsou v takovém tom stylu "hore huj, vespod fuj", aneb jak se u nás říká "naleštěná bída" (rozuměj, na první pohled hezké, ale vybydlené, špinavé nebo rozbité). Apartmány jsou skutečně hezky a čistě vybavené, žádný papundekl.

Fotka s Tomíkem ↓ právě ukazuje, jak velký byl rozkládací gauč pro děti. :)

Drážďany - co vidět, kde se dobře najíst, kde se ubytovat

Obrovskou výhodou je poloha. Hotel se nachází přímo vedle Zwingeru, Semperovy opery, Rezidenčního zámku a Hofkirche. Vyjdete z hotelu a za půl minuty pěšky jste u všech těchto památek. Lepší lokalitu vlastně ani najít nemůžete. :)

Pokoj jsme rezervovali přes Booking.com, kde si hotel i jeho apartmány můžete prohlédnout: Booking.com - Felix Suiten im Lebendigen Haus am Zwinger 

Sleva 10 % na ubytování kdekoliv po světě

Pokud se navíc na stránky Booking.com prokliknete přes tento odkaz: Booking.com via Prošikulky.cz, a vyberete si jakékoliv ubytování kdekoliv po světě v minimální hodnotě 30$, získáte po skončení pobytu 10% z ceny zpět na svou platební kartu.

Fotky z cesty

Spoustu fotek z naší cesty můžete také vidět na mém insta účtu: Instagram Prošikulky.cz

Honzíkovo okénko

Revolut

Pokud chcete ušetřit za výměnu peněz, vřele doporučuji aplikaci Revolut. Je to britská fintech společnost, která dělá moderní internetové bankovnictví. Stáhnete si do telefonu (iOS i Android) Revolut Appku, zaregistrujete se. Základní účet a karta je zdarma. Obrovská výhoda revolutu je, že můžete platit a směňovat téměř libovolné měny za naprosto bezkonkurenční kurz. Revolut kartu si nabijete - buď pošlete peníze převodem nebo jednodušeji nabijete kredit jinou libovolnou kartou. Zůstatek v Revolut peněžence pak můžete utrácet pomocí Mastercard karty, kterou vám zadarmo pošlou. Zadarmo jsou i výběry z bankomatu kdekoliv na světě (limit je 200GBP měsíčně u účtu zdarma). Revolut jsme používali v Chorvatsku, v Německu a teď naposledy i v Posku a rozdíly v kurzu jsou opravdu velké. Např. v pátek 31.1.2018 je středový ČNB kurz EUR 25,735 Kč, u Revolutu koupíte 1 EUR za 25,512 Kč (např. u Airbank je kurz 26,141 Kč, u RB 26,541 Kč). Když pak v cizině utratíte třeba 500EUR a platíte a vybíráte Revolut kartou, ušetříte na kurzu kolem 500 Kč).

Při posledním výletě do Wroclawi jsme depozit (rozuměj, vratný poplatek) v hotelu 200 PLN bohužel zaplatili jinou kartou. Když nám ho o 4 dny později vrátili, tak jsme v Kč dostali asi o 90 Kč méně na rozdílu kurzu. Kdychom depozit platili Revolutkou, tak by byl rozdíl v řádu několika korun. No nic, občas prostě zapomeneme :).

Cestovatelský tip - placení kartou a výběry z bankomatu kdekoliv v zahraničí

Poslední bod - když v zahraničí platíte nebo vybíráte kartou a bankovat nebo terminál nabídne zda účtovat v místní měně nebo v českých korunách, tak VŽDYCKY zadejte v místní měně! Kurz, který vám dá vaše banka je vždy výrazně lepší než ten kterým to převede zpracovatel platby. Např. u výběru 1.000 kun v Chorvatsku byl rozdíl přes 600 Kč, když jsme dali účtovat výběr v kunách proti tomu, když se zadá výběr v korunách. Jinými slovy, na takovém výběru může 600 Kč jentak vyletět komínem, když se necháte bankomatem nebo terminálem zlomit a necháte platbu nebo výběr účtovat v CZK!

Věřím, že se vám dnešní článek o našem cestování s dětmi líbil a tímto uzavírám miniseriál Prošikulky.cz Na cestách / Drážďany. V našem příštím cestovatelském dílu se pak můžete těšit na naši návštěvu polské Wroclavi (Vratislavi). Mezitím se také můžete těšit na nové střihy a video návody na šití :)

Mějte se krásně!
Vaše Peťa ♥

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Zajímavé střihy v eshopu

Další články v kategorii