Dnešní fotonávod bude stručný, nejde totiž o nic jiného než sešití pár obdélníků k sobě. Zaměříme se ale spíš na šestiúhelníkovou aplikaci a jak na ní.
Hned na úvod si vytvoříme šablonu, pokud nemáte k dispozici kružítko, nebo se vám ji jen nechce dělat, tak na konci článku najdete střihovou přílohu, kterou si můžete stáhnout, vytisknout a vystřihnout a šablonu budete mít raz dva. :)
Nejprve si vytvoříme papírovou šestiúhelníkovou předlohu a k tomu budeme potřebovat kružítko. Vezmeme si do něj 4cm a uděláme kružnici.
V kružítku máme stále 4 cm, hrot zabodneme v kterémkoliv místě kružnice, které si označíme. Tuhou kružítka protneme kružnici, jako bychom chtěly udělat další kruh.
V místě průsečíku opět zabodneme hrot a znovu protneme tuhou kružítka kružnici, takto pokračujeme po celém obvodu, dokud nám nevznikne celkem 6 průsečíků.
Jednotlivé sousední průsečíky spojíme a vznikne nám tak pravidelný šestiúhelník.
Ten si vystřihneme a položíme jej na látku, ze které chceme aplikaci na prostírání mít.
Kolik takových šestiúhelníků na každém prostírání budeme mít, je čistě na nás. Já jsem zvolila na každé jedno prostírání 4 šestiúhelníky a na každý jeden podšálek jeden šestiúhelník. Tzn. 5 šestiúhelníků na každý jeden set a sety budu mít 4, celkem tedy potřebuji 20 takových šestiúhelníků. Navíc jsem si vytvořila ještě jeden na prostírání pod konvičku, ten je větší a k jeho vytvoření jsem měla v kružítku 7 cm.
Z látky si vystřihneme všech 21 šestiúhelníků (stříháme se švovým přídavkem, tedy přibližně 0,75 cm od obrysu). Každý jednotlivý šestiúhelník si připravím podle následujícího obrázku.
Švové přídavky jsme si zajistily kolem šablony pomocí špendlíků a nyní v každém rohu látku sešijeme, aby nám nikam neutekla a tvar tak zůstal pravidelný.
Na obrázku je vidět způsob, kdy kromě sešitých rohů i jednoduchým rovným stehem prošiji pouze švový přídavek. Tuto techniku doporučuji i velmi klouzavých látek, jako je satén, tady by totiž zachycení pouze rohů nestačilo a strany by se nám rozevíraly. Já jsem ale použila čistou bavlnu, proto jsem všechny následující šestiúhelníky prošila jen v rozích. Z připravených šestiúhelníků nyní můžeme vyjmout papírovou šablonu.
Abychom látku opravdu usměrnily, všechny vzniklé šestiúhelníky sežehlíme a tím je máme připravené k aplikaci.
Jednotlivé šestiúhelníky nyní klademe na látku, kterou chceme na prostírání použít. Můžeme je klást jeden vedle druhého, jako je tomu tak u včelích pláství nebo je můžeme úplně volně rozložit po celé ploše, nebo je můžeme i překrývat přes sebe. Rovným stehem je po obvodu našijeme na látku a vše je tak připravené ke kompletaci.
Teď už stačí jen zvolené obdélníky, které tvoří tělo prostírání na sebe lícem položit, prošít po obvodu (a kousek nechat neprošitý, abychom látky mohly protočit), převrátit na líc, skrytým stehem uzavřít otvor, nebo po celém obvodu v kraji prošít na stroji a prostírání máme hotová.
A teď už jen stačí svolat rodinu nebo kamarády a zasednout ke stolu! :)
Pro ty z vás, kteří nemají možnost si vytvořit vlastní šablonu, nebo si ji chtějí jednoduše stáhnout jsem si připravila a najdete ji zde.
Respektujte prosím autorský nápad, nekopírujte. Návody nejsou určené ke komerčnímu využití. Pokud podle mého návodu nebo střihu také vyrobíte nějaký pěkný kousek, se kterým se chcete pochlubit např. na sociálních sítích, nezapomeňte řádně označit zdroj vaší inspirace.
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.