Jak lemovat proužkem úpletu na polovinu + široké lemy nohavic / rukávů + stojáčky a roláky (druhy lemování)

Péťa  ·  19.12.2022  ·  5 minut čtení

V tomto článku se podíváme na nejjednodušší způsob lemování - čeká nás návod jak lemovat proužkem úpletu složeným na polovinu. Tento způsob lemování je nejrychlejší a nejjednodušší, ovšem nehodí se vždy a na všechno. Pro většinu z vás, to asi nebude nic nového pod sluncem, ale protože můj blog čte i spousta úplných začátečníků a nebo těch, kteří se k šití teprve odhodlávají, chtěla bych se čas od času vrátit k samotným základům, které k šití patří. Typ lemování, který využijete téměř u všech oděvů z pletenin, především z úpletu nebo slabší teplákoviny. Protože se stejným způsobem vypracovávají i široké lemy nohavic u tepláků nebo rukávů u mikin, budu se v tomto článku trochu odkazovat i na tyto typy oděvů.

Druhy lemování: Návod jak lemovat proužkem úpletu na polovinu
Druhy lemování: Návod jak lemovat proužkem úpletu na polovinu

Postup lemování proužkem na polovinu

1. Použitý materiál na lemování

Proužek úpletu pořídíte v galanterii, ale můžete si ho jednoduše ustřihnout i doma sami. Já používám vždy vlastní proužky, protože je to pro mě jednodušší, než mít doma velkou zásobu kupovaných proužků v různých odstínech, abych našla ten, který se mi ke zbytku látky bude hodit. Nehledě na to, že za kupované proužky úpletu si dost připlatíte. Takže si proužky připravuji vždy pro konkrétní projekt.

1.a Úplet

Pokud máme tričko z úpletu, budeme lemovat úpletem. Proč? Lem by měl být stejné nebo co nejvíce podobné vlastnosti, jako zbytek oblečení. Abyste mohli elastické tričko přetáhnout přes hlavu, musí být lem výstřihu dostatečně pružný. Proužek úpletu by ideálně měl obsahovat elastan (např. 100% bavlněný úplet není vhodný, protože se brzy vytáhne - lem by po pár nošeních a praních vypadal sepraný). Pokud chcete vědět víc o elastanu a elasticitě látek, mrkněte do staršího článku: Co je to elasticita látky a jak ji vypočítat. Proužek si můžeme připravit ze stejné látky nebo z nějaké kontrastní.

Druhy lemování: Návod jak lemovat proužkem na polovinu - použit ÚPLET
Druhy lemování: Návod jak lemovat proužkem na polovinu - použit ÚPLET
(střih a návod na tričko YOGA)
Dětské pruhované triko z českého BIO bavlněného oboulícního úpletu
(střih a návod na dětské tričko BASIC)

Při používání kontrastního proužku je potřeba dát dobrý pozor na to, jestli je proužek dostatečně pružný v porovnání se zbytkem trička. Proužek by měl být stejně nebo více pružný než tričko, aby bylo možné triko pohodlně obléknout.

Druhy lemování: Návod jak lemovat proužkem na polovinu - použit ÚPLET
Druhy lemování: Návod jak lemovat proužkem na polovinu - použit ÚPLET
(střih a návod na tričko EASY)

Obecně doporučuji u úpletů volit takové, které mají minimálně 5% obsah elastanu.

1.b Náplet - hladký

Alternativou k proužku úpletu při lemování triček nebo šatů z úpletů je použití slabšího hladkého nápletu. Hladkého, čistě z estetického hlediska. Úplety většinou bývají slabší materiály a žebrovaný náplet by na takovém tričku mohl působit humpolácky. Náplet je velmi pružný, proto bude na tričku fungovat dobře.

Druhy lemování: Návod jak lemovat proužkem na polovinu - použit hladký náplet
Druhy lemování: Návod jak lemovat proužkem na polovinu - použit hladký náplet
(střih a návod na dětskou mikinu FOREST)

1.c Náplet - žebrovaný

Žebrovaný náplet se hodí pro oděvy ze silnějších pletenin, jako je například silnější svetrovina nebo teplákovina. Takže jej využijete na lemy u tepláků, mikin apod.

1.d Pružná teplákovina

Pokud máme pružnou teplákovinu, můžeme ji použít na lemy. Ale pouze v případě, že jde o opravdu pružnou teplákovinu s vysokým podílem elastanu (alespoň 8%), aby nedošlo k rychlému vytahání lemů během nošení a praní.

Druhy lemování: Návod jak lemovat proužkem na polovinu - použita teplákovina
Druhy lemování: Návod jak lemovat proužkem na polovinu - použita teplákovina
(střih na dámské tepláky HOME)

2. Příprava proužku pro lemování

2.a Šířka proužku

Pokud si proužek stříháte doma sami a nepoužíváte ten kupovaný, máte kromě barevného ladění ještě jednu velkou výhodu - proužek si můžete střihnout libovolně široký. Při lemování výstřihu proužkem úpletu na polovinu používám většinou proužek široký 3,5 cm.

Obecně doporučuji používat proužek v šířce 3–4 cm (tento rozměr je již včetně švových přídavků. Při rozhodování o šířce proužku je potřeba vzít v potaz několik věcí: pružnost daného materiálu, požadovanou konečnou šířku lemu, zaoblení nebo jiné tvarování lemované části.

Širší vs. užší proužek: Čím je lemovaná část více tvarovaná (zaoblená), tím užší proužek budeme potřebovat. Při příliš širokém proužku (nad 4 cm) by totiž ve vnitřních křivkách proužek odstával. Dobře je to vidět na zákaznické fotografii níže. V tomto případě sice nejde o příliš široký proužek, ale málo natahovaný v dané středové (výrazně zaoblené) části. Nicméně výsledek bude stejný, pokud budete proužek sice dostatečně natahovat, ale bude příliš široký.

Druhy lemování: Návod jak lemovat proužkem úpletu na polovinu
Druhy lemování: Návod jak lemovat proužkem úpletu na polovinu - lemování hladkým nápletem
(střih na dětské body)

Pružnost proužku: Čím je proužek pružnější, tím širší si ho můžeme dovolit střihnout. Proto se např. na široké lemy nohavic nebo rukávů více hodí právě žebrovaný náplet, než např. široký pruh úpletu. Pokud bychom na lemy rukávů u mikiny použili úplet, museli bychom tyto dílce střihnout delší a užší, než za použití nápletu. To z toho důvodu, že je úplet méně elastický - kratší a široký lem z úpletu na zápěstí škrtí, nebo se špatně obléká. Jestliže z úpletu kvůli těmto důvodům lemy střihneme delší a užší, pak se sice budou dobře oblékat a nosit, ale velmi brzy se vytahají.

2.b Délka proužku

Velmi obecné pravidlo zní, že proužek by měl mít délku násobků cca 0,7x oproti lemované části. Tzn. pokud máme okraj dílce dlouhý 20 cm, pak by náš proužek pro lemování měl mít 14 cm (20 x 0,7). Ale toto pravidlo je opravdu velmi obecné a skutečná délka proužku je ovlivněna opět několika faktory, jako je pružnost lemu, zaoblení lemované části i požadovaný výsledný tvar (efekt) lemu.

Druhy lemování: Návod jak lemovat proužkem na polovinu - měření dílky obvodu průkrčníku
Druhy lemování: Návod jak lemovat proužkem na polovinu - měření dílky obvodu průkrčníku

Konkrétně tedy:

Pružnost proužku: Čím pružnější je látka použitá na lem, tím kratší lem střihneme. Například ze žebrovaného nápletu si můžeme dovolit ustřihnout nejkratší lem. Z hladkého nápletu bude potřeba lem střihnout o fous delší. Z úpletu ještě o něco delší a z teplákoviny nejdelší (téměř totožný s lemovanou délkou). Pokud bych měla být ještě konkrétnější, pak bych u lemování kulatého výstřihu u dětského trička/mikiny postupovala v délkách lemu takto:

  • náplet žebrovaný: 0,7x
  • náplet hladký: 0,75x
  • úplet: 0,8x
  • teplákovina: 0,85x

Zaoblení lemované části: Dalším faktorem je zaoblení. Konkrétním příkladem může být klasický kulatý výstřih. U oblečení pro miminka je zakulacení výstřihu opravdu velké, zatímco u oděvů pro dospělé už takové zakřivení výstřihu není, resp. je více rozloženo do celkové délky výstřihu. Patrné je to na tomto nákresu níže. Překryjeme-li střihy přes sebe, zdají se, že mají stejný tvar (nákres vpravo nahoře), když je ale srovnáme v nejhlubší části, vidíme, že dětský výstřih je mnohem zaoblenější, než ten dámský (nákres vpravo dole).

Lemování proužkem úpletu na polovinu, zaoblení výstřihu
Lemování proužkem úpletu na polovinu, zaoblení výstřihu

Abychom zachovali zaoblení výstřihu, musíme u více uzavřeného tvaru (dětský výstřih) proužek více natahovat, tedy budeme potřebovat kratší proužek, než by tomu bylo u dámského oblečení. Nerada bych psala konkrétní násobky proužku, protože se toto liší v závislosti od velikosti k velikosti, od tvaru výstřihu (kulatý, hluboký, lodičkový) i od použitého materiálu (žebrovaný náplet, hladký náplet, úplet, teplákovina - jak už jsem několikrát zmiňovala).

Tvar lemované části: Tvar lemované části, se v kontextu délky proužku velmi podobá rozhodování jako u zaoblení dané části. Pokud zůstaneme u lemování výstřihu, pak můžeme mít velmi úzký lem, ale také opravdu široký, až to tvaru stojáčku nebo roláku. V případě roláku nebo stojáčku jde totiž z pohledu na technologii šití víceméně o lemování proužkem. Jen je v tomto případě proužek velmi široký. A proto i dlouhý, protože zde už neplní funkci stažení a zachování tvaru výstřihu, ale jakousi nadstavbu.

Čím užší lem chceme mít, tím kratší proužek můžeme použít, aby nedošlo k vytahání/zvlnění (výstřihu). Naopak v případě roláku nebo stojáčku můžeme délku "proužku" ponechat stejně dlouhou jako je samotná délka výstřihu.

Druhy lemování: Návod jak lemovat proužkem úpletu na polovinu
Druhy lemování: Návod jak lemovat proužkem úpletu na polovinu -široký lem do stojáčku
(střih a návod na dětské mikinošaty se stojáčkem JUNGLE)
Druhy lemování: Návod jak lemovat proužkem úpletu na polovinu  -široký lem do roláku
Druhy lemování: Návod jak lemovat proužkem úpletu na polovinu -široký lem do roláku
(střih a návod na dámský rolák ROLL UP)

Odlišným případem je pak široký lem nohavic nebo rukávů (případně široký lem v pase tepláků). V závislosti na samotném střihu mikiny/tepláků, tedy na šířce střihového dílce rukávu/nohavice, můžeme lem ze žebrovaného nápletu střihnout poměrně krátký. Zde se naopak univerzální rada pro délku, násobek 0,7x hodí perfektně.

3. Postup lemování proužkem úpletu na polovinu

Nyní se dostáváme k samotnému postupu lemování. Během šití můžeme narazit na dva základní způsoby. Nedá se říct, že by některý z nich byl lepším nebo horším. Každý z nich má totiž v konkrétním postupu šití své místo. Některé části oděvu zkrátka nelze lemovat jako uzavřené a jiné zase naopak.

3.a Lemování otevřeného dílce

Lemování otevřeného dílce vypadá zjednodušeně tak, že proužek i lemovaná část má konec i začátek, tedy samotný tvar není uzavřený.

Proužek máme střižený v požadované délce. Podélně jej složíme na polovinu, lícem ven. Takto složený proužek našpendlíme do kraje. Během šití bude potřeba proužek lehce natahovat, proto s tím i během špendlení počítáme a proužek se snažíme rovnoměrně do kraje rozvrhnout.

U delších lemovaných krajů doporučuji rozvržení naměřit, protože se může stát, že ještě nemáme během šití takový cit a proužek by mohl být našit nerovnoměrně. Tzn. proužek si změříme a např. pomocí špendlíků si vyznačíme jeho polovnu i čtvrtiny.

Stejně tak si nalezneme čtvrtiny i v lemovaném kraji. Díky tomu máme tři záchytné body a dva kraje (tedy celkem pět záchytných bodů), u kterých víme, kde se má lem s krajem potkávat, aby bylo lemování rovnoměrné.

Lemování proužkem úpletu na polovinu - příprava značek pro rovnoměrné našití
Lemování proužkem úpletu na polovinu - příprava značek pro rovnoměrné našití

Takto přišpendlený proužek do kraje našijeme. Jelikož šijeme pružný oděv, použijeme také pružný šev. Můžeme šít na overlocku (v závislosti na typu oděvu a materiálu) nebo použijeme například tříkroký rovnosteh. Díky tomu zajistíme, že lemovaná část oděvu bude pružná (pro snadné oblékání nebo pohodlné nošení).

Nakonec olemovaný a otevření díl složíme lícem dovnitř a sešijeme. V sešitém švu můžeme odšít malou uzávěrku, abychom tím lem usadili.

Druhy lemování: Návod jak lemovat proužkem úpletu na polovinu
Druhy lemování: Návod jak lemovat proužkem úpletu na polovinu - uzávěrka v lemu

3.b Lemování uzavřeného dílce

Druhým způsobem je lemování již uzavřeného dílce. Například sešitého rukávu, uzavřeného výstřihu, nebo vyhotovené nohavice. V takovém případě si musíme i připravené lemy sešít (uzavřít).

Přehneme je na polovinu, lícem dovnitř a sešijeme

Druhy lemování: Návod jak lemovat proužkem úpletu na polovinu - lemování uzavřeného kraje
Druhy lemování: Návod jak lemovat proužkem úpletu na polovinu - lemování uzavřeného kraje

Sešité dílce si podélně složíme na polovinu, lícem ven. Tím získáme lemy, v tomto případě manžety, spodní lem i stojáček.

Na všech lemech je dobré mít značky značky pro sesazení.

Stejně tak i na lemované části oděvu (na obrázku spodní lem mikinošatů přehnutý na polovinu, abych nalezla čtvrtiny).

Druhy lemování: Návod jak lemovat proužkem úpletu na polovinu - lemování uzavřeného kraje
Druhy lemování: Návod jak lemovat proužkem úpletu na polovinu - lemování uzavřeného kraje

Díky těmto značkám můžeme spodní lem našpendlit a následně plynule do šatů našít. Na obrázcích níže jsou vidět našpendlené různé druhy lemů v rámci jednoho oděvu a to ve velmi různých délkách:

Návod jak ušít jednoduché (mikino)šaty + střih

Spodní lem šatů (výrazně kratší než je samotný obvod šatů).

Druhy lemování: Návod jak lemovat proužkem úpletu na polovinu - lemování uzavřeného kraje

Lem rukávu (lem je střižený z úpletu a rukávy jsou sami o sobě poměrně úzké, proto je lem téměř stejně dlouhý jako je obvod rukávu).

Druhy lemování: Návod jak lemovat proužkem úpletu na polovinu - lemování uzavřeného kraje

Stojáček (lem je střižený v přesné délce jako je obvod průkrčníku)

Nakonec takto vešpendlené lemy do krajů dílců všijeme. Lemy otočíme na líc a je vše hotové.

Druhy lemování: Návod jak lemovat proužkem úpletu na polovinu - lemování uzavřeného kraje
Druhy lemování: Návod jak lemovat proužkem úpletu na polovinu - lemování uzavřeného kraje
Druhy lemování: Návod jak lemovat proužkem úpletu na polovinu - lemování uzavřeného kraje
Druhy lemování: Návod jak lemovat proužkem úpletu na polovinu - lemování uzavřeného kraje
(střih a návod na dětské mikinošaty JUNGLE)

Pokud vás napadají nějaké dotazy nebo náměty, co by bylo dobré do článku doplnit, neváhejte mi prosím dole v komentářích nechat vzkaz. Budu ráda, když společně článek dovedeme do dokonalosti, aby byl přínosný pro co nejširší publikum.

Hezký den, vaše Peťa

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Zajímavé střihy v eshopu

Další články v kategorii