Jak na ozdobnou manžetu kalhot

Péťa  ·  17.2.2023  ·  2 minut čtení

Tento článek má za cíl především inspirovat, jak se dá např. oživit tradiční nohavice kalhot nebo šortek. Konkrétně ozdobnou manžetou s paspulkou.

Jak ušít ozdobnou manžetu kalhot s paspulkou

Jak ušít kapsu s ozdobnou paspulkou

Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerií. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na kteroukoliv z nich klikněte.

Jako první si připravíme paspulku, proužek zdobného lemu, nebo čehokoliv, čím chceme manžetu obohatit. Já se vrhla do ne zrovna lehkého projektu, protože jsem si zvolila kalhoty z tkaniny a okrasný lem naopak z pleteniny. A to ne ledajaké, ale rovnou z té nejvíc pružné (rozuměj žebrovaný náplet). Protože jsem chtěla, aby byla paspulka co nejužší, aby nenarušila elegantní look kalhot, střihla jsem si proužek úpletu v šířce pouze 2,5 cm.

Jak ušít ozdobnou manžetu kalhot s paspulkou

U kalhot se dopracujeme do momentu, kdy máme sešité boční švy, ale ne krokové. Nohavice si před sebe rozložíme, rubem nahoru.

Jak ušít ozdobnou manžetu kalhot s paspulkou

Do spodního kraje v rubové straně našpendlíme paspulku nebo připravený proužek podélně složený na polovinu, lícem ven. Pokud máte proužek z pružné látky jako já, je potřeba ho lehce natahovat.

Proužek do spodního kraje přišijeme.

Jak ušít ozdobnou manžetu kalhot s paspulkou

Nyní si nohavici složíme lícem dovnitř a sešijeme krokový šev. Začistíme jej.

Nohavici otočíme na líc.

Jak ušít ozdobnou manžetu kalhot s paspulkou

Záložku zahneme do lícové strany tak, abychom i kraj s paspulkou podehnuli a vykukovala nám právě pouze paspulka. Založení záleží na střihu. Obvykle bývá minimální záložka pro manžetu 3 cm. Čím širší manžeta bude, tím výraznější. Osobně bych z designového hlediska pod 3 cm se šířkou záložky nešla, nicméně toto je opravdu věc vkusu každého z nás.

Jak ušít ozdobnou manžetu kalhot s paspulkou

U manžety je důležité, aby její šířka byla opravdu na milimetr stejná po celém obvodu, aby nikde nedošlo k nepřesnostem. U bočního i krokového švu bude nyní skutečně hodně vrstev látky, proto zde špendlíme pečlivě a následně šijeme velmi pomalu, aby nedošlo k posunu vrstev látek po sobě.

Manžetu v samém kraji u paspulky po celém obvodu nohavice prošijeme.

A tím je to hotové. Nic složitého. Pokud máte doma oblíbený střih kalhot a chcete si ten příští model něčím oživit, mohou být ozdobné manžety s paspulkou řešením.

Jak ušít ozdobnou manžetu kalhot s paspulkou

Celý model můžete doladit pasovým lemem ve stejné barvě, nebo třeba ozdobnými kapsami:

Střih použitý v tomto článku je na dámské kalhoty LOOSE:

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Zajímavé střihy v eshopu

Další články v kategorii