Jak překreslit střih?
Máte doma papírový střih a teď přemýšlíte, jak překreslit střih co nejpřesněji a nejrychleji na látku? Možností je několik, my se dnes podíváme na to, jak použít rádlo na střihy. Okrajově se podíváme také na krejčovské mýdlo, krejčovskou křídu a také na techniku kličkování.
KREJČOVSKÁ KŘÍDA
Dříve jsem používala krejčovskou křídu, ale zjistila jsem, že se mi s ní nepracuje úplně dobře. Kromě toho, že se křída velmi snadno opráší z látky, takže čáry a značky zmizí, tak jsem měla problém i s neodstranitelnými skvrnami od křídy.
Když si totiž křídou vyznačíte nějaké značky a linie na střihu a pak při šití žehlíte (což já žehlím hodně a vy byste měli také :) ), tak se křída do látky "zapeče" a pak nejde ani vyprášit a z některých látek ani vyprat.
Bílá křída není tak agresivní, u ní problémy ani moc neshledávám, ale nejhorší je modrá křída. Ta ze světlých látek opravdu pustit nechce, dokonce z některých nechce pustit ani po několika vypráních.
Výhodou používání křídy je snadné přenášení střihu z látky na látku. Pokud si papírový střih překreslíme na látku, například si překreslíme přední díl a potřebujeme ještě jeden přední díl, tak jednoduše položíme oba přední díly na sebe, rubem k sobě a kartáčem silně poklepeme v místech, kde chceme přenést značky.
Když pak oba přední díly rozložíme, zjistíme, že se jemný prach z jednoho předního dílu obtiskl také na druhý přední díl, takže máme rázem připravené oba přední díly. Tuto techniku doporučuji např. při šití sak a kabátů - obecně na tyto oděvy používáme silnější látky, takže i když nám po vyžehlení křída v rubové straně zůstane na látce patrná, z líce není nic vidět. Navíc jde o opravdu nejrychlejší způsob přenášení značek a linií v rámci párových dílů (např. rukávů, předních dílů, límců apod.)
KREJČOVSKÉ MÝDLO
Krejčovské mýdlo je výbornou alternativou ke krejčovské křídě. Jeho hlavní výhodou oproti křídě je to, že po přejetí žehličkou po látce mizí. Což může být i nevýhoda - musíme s tím počítat...
Kdybychom si například přenesli všechny značky a linie na střihový díl a pak se rozhodli, že si jej ještě před samotným šitím přežehlíme, pak nám všechny překreslené čáry zmizí. Trochu pomůže, pokud budeme žehlit z lícové strany, takže v rubu mýdlová stopa může lehce zůstat, záleží hlavně na materiálu látky a také na tom, jak moc patrná byla mýdlová stopa viditelná ještě před přežehlením.
Jako obrovskou nevýhodou krejčovských mýdel jsem ale shledala to, že prakticky jakékoliv kupované krejčovské mýdlo na látku nemaluje. Někdy jsou čáry tak slabé, že jsou skoro neviditelné a jindy mýdlo nekreslí vůbec. Je to dáno tím, že se mýdla prodávají přeschlá a tím pádem na látku nekreslí.
Zkoušela jsem krejčovské mýdlo na chvíli namočit, pak nechat oschnout a znovu použít, ale ani to nepomohlo. A tak jsem si vzpomněla, jaké mýdlo používaly k překreslení střihu naše babičky - to úplně obyčejné...
KLASICKÉ MÝDLO
Na klasické překreslení střihu na látku používám už jen obyčejné mýdlo, které jsme doma vypoužívali a tenounké zbytky si ukládám do krabice a používám. Zatím jsem ještě nenašla mýdlo, které by na látku nekreslilo, nebo které by zanechávalo trvalé skvrny, ale pravdou je, že jsem nezkusila všechna mýdla na trhu :) . U obyčejného mýdla z drogerie oceňuji hlavně to, že na látku opravdu krásně maluje a je celkem hezky patrné i na světlých látkách, po přežehlení mizí jen trochu, takže i když omylem přežehlím místa, kde mám vyznačené značky, které budu ještě při šití používat, neděje se nic zásadního. Všechny značky a linie po vyprání bez problému zmizí a není po nich ani památky. Pro mě je tedy obyčejné mýdlo tou nejlepší variantou, jak si jednoduše překreslit střih na látku.
RÁDLO NA STŘIHY
Když tedy máme překreslený střih na látku, musíme si všechny linie a značky přenést také na párové díly (v případě že stříháme párové díly najednou - rukávy, nohavice, přední díly apod.). Způsobů je několik.
Ten nejkrkolomnější je asi ten, kdy si vezmeme vystřižený párový díl, na něj položíme střihový díl (papírový), našpendlíme a všechno křídou nebo mýdlem překreslíme. Tento způsob používám v trochu jiné variantě a to tehdy, když šiju z nějaké vzorované látky a potřebuji, aby vzor byl hezky sesazený. Pro příklad, budu šít kostkované sako a potřebuji, aby kostky na rukávu byly ve stejné linii jako kostky na předních a zadních dílech. V tom případě nestříhám párové díly (rukávy) najednou, ale zvlášť, protože mi vzor musí sedět na milimetr přesně. V tom případě také papírový střih překresluji na každý rukáv zvlášť, ale to proto, že zvlášť budu i rukávy stříhat.
Dalším způsobem, jak přenést značky a linie z jednoho dílu na druhý je právě používání křídy a jejího vklepávání do párového dílu. Tuto techniku ale doporučuji pouze u silnějších látek, jak už jsem psala výše, např. u tmavých kalhot, u sak, kabátů apod.
Kličkování
Jiným způsobem přenášení střihu je kličkování. K tomu se používá speciální bavlněná nit, která se jmenuje stehovka. Techniku kličkování jsem pro vás podrobně sepsala a natočila ve videu, které najdete v tomto článku: Co je to kličkování.
Rádýlko
Posledním způsobem, na který se dnes podíváme, je přenášení značek a linií pomocí rádýlka ("rádlo na střihy") a kopírovacího papíru.
Doporučuji používat speciální kopírovací papíry určené pro přenášení vzoru na látku. Klasický modrý kopírak prosím nepoužívejte, špiní nejde vyprat. :)
Rádýlko (rádlo) koupíte asi v každé galanterii, já jsem ho u nás pořídila za krásných 25,- Kč.
Na přehnutou látku (lícem dovnitř) jsem si nejprve našpendlila všechny díly (v mém případě to je střih na kalhoty). Mýdlem jsem obkreslila všechny papírové díly střihu na látku a také jsem si odměřila švové přídavky. Podle švových přídavků jsem všechny díly z látky vystřihla, papírový střih mám stále přišpendlený na všech dílech. Párové díly jsou na sobě složené lícem dovnitř. Celý díl položíme na kopírovací papír a rádýlkem obkreslíme celý díl po jeho obvodu.
Když se potom podíváme na párový díl kapsy z rubové strany, máme tu všechny potřebné linie překreslené.
Nesmíme také zapomenout na značky, ty si podle papírového střihu přeneseme na látku.
A také je rádýlkem vyznačíme i na párový díl.
A takhle vypadá použitý kopírovací papír po překreslení všech dílů kalhot (a že jich bylo hodně - nohavice, sedla, kapsy...). Papír ale určitě nevyhazujte, budte ho moct použít ještě mnohokrát, řekla bych až do úplného roztrhání...
Poměrně širokou nabídku kopírovacích rádýlek, ale i ostatní galanteri, má např. obchod Dům látek: Krejčovské potřeby.
Nezapomeňte mi pod článkem nechat vzkaz, jestli se vám dnešní článek líbil.
Mějte se krásně, Peťa
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.