O střih na jednoduché dámské zavinovací šaty jste si psaly dlouho, tak tu je. :) Střih na dámské šaty FLOW je mírně rozšířené áčkové siluety v sukni s vypasovaným živůtkem s princesovými švy. Rukávy jsou široké, v zápěstí nabírané do široké manžety. Šaty obsahují prsní i pasové záševky a na šití jsou skutečně jednoduché. Nadčasový střih tak vynosíte hned několik sezón po sobě.
Střih na dámské zavinovací šaty FLOW pořídíte v PDF nebo tištěné verzi tady:
Doporučený materiál na dámské podzimní/zimní zavinovací šaty
Střih je vhodný pro středně silné tkaniny, jako je např. manžestr, keprová tkanina střední gramáže, šatovky apod.
Spotřeba materiálu (při šíři 140 cm):
Hlavní látka
- velikosti 32–36: 2 m
- velikosti 38–40: 2,2 m
- velikosti 42–50: 2,5 m
- velikosti 52–60: 2,8 m
Doplňková látka
- všechny velikosti: 0,5 m
Návod jak ušít dámské zavinovací šaty
Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerií. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na kteroukoliv z nich klikněte.
1. Střihová příprava
Podle papírového střihu si připravíme:
z hlavní látky:
- 2x živůtek - přední díl, středový (1)
- 2x živůtek - přední díl, boční (2)
- 1x živůtek - zadní díl (3) na přeložku (přehyb látky)
- 2x sukně - přední díl (4)
- 1x sukně - zadní díl (5) na přeložku
- 2x rukáv (6)
- 2x manžeta rukávu (7)
z doplňkové látky:
- 2x živůtek - přední díl, středový (1)
- podsádka zadního dílu (8) na přeložku
Dále si připravíme také dva pruhy látky na pásek. Délku pásku nechám na vás. Někdo má radši jen jedno obtočení kolem těla, já mám naopak radši co nejdelší možnou vázačku. Pozor, čím delší a užší vázačka bude, tím víc se s ní potrápíte během obracení na líc. Takže jsem si střihla dva pruhy látky, každý v délce 1,8 m a v šířce 4,5 cm. Tato šířka je nejužší doporučená, aby se Vám pásek podařilo otočit po ušití na líc. Pro pohodlnější otáčení zvolte šířku podle sebe, klidně až 6 nebo 8 cm (pro široký pásek)
2. Záševky
Na zadním dílu živůtku i sukně a také na předních dílech sukně si našpendlíme pasové záševky a ty odšijeme. Vše pečlivě sežehlíme.
3. Vázačka/pásek
Pruhy pro vázačku si složíme podélně na polovinu, lícem dovnitř. Po celé délce pruhy sešijeme tak, že jeden konec ponecháme nedošitý a druhý naopak odšijeme do obloučku. Vázačku otočíme např. pomocí vařečku nebo dlouhé pletací jehlice na líc.
4. Zdvojený přední díl živůtku
Položíme si před sebe přední středový díl z doplňkové látky lícem nahoru. Do cípu položíme nedošitý kraj vázačky. Přes něj pak položíme středový přední díl z hlavní látky, lícem dolů. Sešpendlíme si celou zkosenou stranu. Po našpendlení si otočte práci na líc a srovnejte si nastavení vázačky v cípu tak, aby po otočení na líc vázačka polračovala vodorovně se spodním krajem předního dílu. Z rubu to možná bude matoucí, ale narovnání v průběhu špendelní velmi pomůže.
Celou zkosenou stranu předního středového dílu sešijeme. Díly rozevřeme a ottočíme na íc. Pro jistotu opět zkontrolujeme nastavení směru vázačky. V případě potřeby můžete kousek s vázačkou rozpárnout a odšít znovu.
Nakonec na líc otočené přední středové díly podél zkosené strany proštěpujeme (prošijeme za cca 0,5 cm od přechybu látky). Během šití dbáme, aby spodní doplňková látka nevykukovala.
Nyní si celé přední středové díly po volných okrajích sestehujeme, aby se nám s nimi následně dobře pracovaly a nesjížděly nám po sobě.
5. Kompletace předních dílů živůtku
Přední středové díly si před sebe položíme lícem hlavní látky nahoru. Přes ně pokládáme boční přední díly. Sešpendlíme celé princesové švy. Princesové švy sešijeme a začistíme.
Z princesového švu můžeme vytáhnout stehovku. Díly opatrně sežehlíme, ideálně přes krejčovskou šunku nebo ručník, abychom zachovaly tvar švu přes prsa. Po lícové straně bočního dílu živůtku princesové švy proštěpujeme.
6. Ramenní švy a podsádka ZD
Před sebe si položíme zadní díl, lícem nahoru. Přes něj položíme přední díly, lícem dolů.
Náramenice si sešpendlíme s přesahem švového přídavku 1 cm u kraje průkrčníku dle nákresu (na fotkách to není dobře patrné).
Nyní si připravíme podsádku zadního dílu. Já jsem si vybrala látku, která se netřepí, proto jsem ji nemusela začišťovat.
Pokud ale máte třepivý materiál, pak je potřeba volný kraj podsádky začistit.
Přes našpendlené ramenní švy položíme podsádku lícem dolů. Přišpendlíme ji v ramenních švech a sešpendlíme také zadní průkrčník. Ramenní švy v návaznosti na průkrčník sešijeme. U rohu kde se setkává ramenní šev a průkrčník musíme došít přesně za místo, kde nahmatáme konec zkosené strany předního dílu. Rohy švových přídavků sestřihneme pro snazší otočení na líc.
Celou práci otočíme na líc. Podsádku podehneme do rubu živůtku. Prošpendlíme průkrčník, aby byla podsádka usazená a v průkrčníku nevykukovala do lícové strany živůtku.
Proštepujeme ramenní švy i průkrčník a tím celou podsádku usadíme. V rubu na několika bodech ručně několika stehy přišijeme volný kraj podsádky, aby se během nošení nedostal na líc šatů.
7. Rukávy
Do otevřených průramků si našpendlíme rukávy, lícem k líci. Začneme ve vrcholu náramenice, pak v sesazovacím bodě v předním dílu živůtku. Nakonec plynule našpendlíme celou rukávovou hlavici.
Rukávy do průramků našijeme a začistíme.
8. Boční a rukávové švy
Živůtek otočíme na rub a sešpendlíme si boční a rukávové švy na obou stranách.
V pravém bočním kraji si 1 cm od spodního okraje ponecháme cca 2 cm velkou mezeru, kde boční šev ponecháme nesešitý. To je otvor pro provlečení vázačky. I u silnější vázačky doporučuji ponechat otvor max. 3 cm široký, aby se během nošení nerozevíral.
9. Manžety rukávů
Nyní si připravíme manžety rukávu. Dílce složíme na polovinu, lícem dovniř a v kratší straně sešijeme.
Pomocí stehovky si švový přídavek spodního kraje rukávu nařasíme tak, aby jeho obvod odpovídal obvodu sešité manžety.
Manžetu složíme podélně na polovinu, lícem ven, jako když např. našíváme náplet. Složenou manžetu vsuneme do naruby obráceného rukávu (díly jsou k sobě lícem k líci). Manžetu v rukávu našpendlíme, aby bylo řasení rovnoměrné.
Manžetu do rukávu všijeme a začistíme. Pokud šijeme na overlocku, pak si ponecháme delší konce řetízků a ty zatáhneme pod smyčky.
10. Sukně
Zadní díl sukně položíme lícem nahoru a přes něj položíme oba přední díly sukně tak, abychom mohli sešpendlit oba boční švy. Ty sešijeme a začistíme.
Nyní sukni rozložíme a začistíme střižní okraje - přední středové a spodní po celé délce sukně.
Spodní lem sukně podehneme na šíři záložky (3 cm) do rubu. V bočních švech pro vytvoření nenápadných cípů záložku složíme do ostrého tvaru, viz. fotografie. Záložku spodního kraje sukně po lícové straně prošijeme za cca 2,5 cm.
11. Konečná kompletace šatů
Sukni rozložíme, lícem nahoru. Přes ni položíme živůtek a ten začneme v pasové linii do sukně našpendlovat. Během práce dbáme na to, aby záševky na sukni navazovaly na záševky a princesový šev v živůtku.
V předních dílech si dílce složíme následovně, dle fotografií. Cíp předního dílu živůtku je položený na předním dílu sukně. Volnou záložku přehneme přes přední díl. Dáme pozor na to, abychom si omylem neprošpendlili a následně neprošili vázačku.
Celou pasovou linii sešijeme a začistíme. Pokud pracujeme na overlocku, pak volné konce řetízku ponecháme delší a zatáhneme je pod smyčky.
Vytáhneme všechnu stehovku.
Záložku středových krajů v předních dílech sukně podehneme do rubu. Po lícové straně ji za cca 4 cm prošijeme. Tak a šaty jsou hotové. Teď už je jen obléknout a hurá s nimi do světa.
Pro připomenutí, střih na dámské zavinovací šaty FLOW pořídíte v PDF nebo tištěné verzi tady:
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.