Co je to počesaná svetrovina svetrovina a jak z ní šít
Ačkoliv svetrovina je často považována za náročnější materiál k šití kvůli své struktuře a složení, není se čeho bát.
Druhů svetrovin najdete v nabídce obchodů s látkami mnoho. Jejich společným jmenovatelem je, že jde o pleteninu. To znamená, že je svetrovina sama o sobě ze své podstaty pružným materiálem. Ale je to mnohem složitější a neznamená to, že je každá svetrovina pružná. Tuto vlastnost totiž ovlivňuje další technologické zpracování látky. V každém případě je potřeba tuto informaci vědět, abychom mohli vybírat střih, který bude pro svetrovinu vhodný. Tedy střih určený primárně pro pleteniny.
Druhy svetrovin
Svetrovina obecně je brána jako středně silná pletenina. Ačkoliv i mezi svetrovinami samozřejmě můžeme najít i látky s nižší gramáží nebo naopak hodně vysokou. Svetroviny můžeme dělit dle jejich složení nebo podle jejich typu zpracování (vazby).
Často se můžeme setkat s většinově syntetickými svetrovinami, jejichž největší podíl obvykle zastupuje polyester nebo polyacryl. Ale v poslední době se k nám dostávají i k pokožce vlídnější svetroviny jejichž složení stojí především na bavlně.
Po které s nich sáhnete, je na vás. Svetroviny s větším podílem přírodních materiálů, jako je bavlna, jsou těžší (vyšší gramáž) a s tím je spojené například jejich delší doba schnutí oděvu, obzvlášť v zimních měsících, pro které jsou svetroviny jako stvořené. U přírodních svetrovin je důležité dbát na správné praní, případně sušení v sušičce, aby nedošlo k jejich srážení. Svetroviny z přírodních materiálů mají dle kvality zpracování obvykle trochu nižší životnost, než je tomu u svetrovin ze syntetických materiálů.
Syntetické svetroviny jsou i ve své tloušťce poměrně lehké materiály s dobrou tepelnou izolací, avšak lehce nižší prodyšností. Velmi rychle schnou, proto jsou vhodné na šití zimního sportovního oblečení, mají dlouhou životnost a výbornou stálost barev.
Jak šít z počesané svetroviny
Základní svetrovina je pletenina velmi podobná vzhledem ke klasickému pletenému svetru. Smyčky se dle typu vazby hezky provazují a jsou dobře viditelné z rubu i líce. Díky tomuto vzhledu látky můžeme vytvořit opravdu hezké, svěží a nadčasové modely. Avšak díky oněm smyčkám se můžeme občas setkat stejně jako u pleteného svetru s páráním oček nebo jejich zatržením.
Během šití je dobré švy i švové přídavky opravdu dobře zajistit, např. podžehlením nebo dvojitým prošitím, aby se nám ona očka střižená podle střihu nezačala od švu párat.
Pokud jde o bavlněnou svetrovinu s většími očky, je také dobré vědět, že se látka může svou váhou a nízkou hustotou vazby v oděvu prověšovat a například dlouhý cardigan by se mohl nevzhledně vytahat.
Klasické svetroviny s efektem ručního pletení vypadají takto.
Zdroj obr. Dumatek.cz
Pokud vás zajímá, jak šít z klasické svetroviny, mrkněte do tohoto článku, kde najdete tipy na polohování střihu, vhodný výběr jehly a stehu apod.
Další možností zpracování svetroviny je její počesání z rubové strany. Počesáním svetrovina ztrácí svou elasticitu, stejně jako je tomu například u počesané teplákoviny. Proto je nutné na nepočesanou teplákovinu vybírat opravdu vhodný střih a počítat s tím, že střih na upnuté mikiny nebo šaty bez rozepínání nebude fungovat. U počesané svetroviny počítejte s mírně větším nepořádkem, který způsobí jemný prach chloupků, které se z látky během stříhání a šití budou dostávat.
Rubová strana počesané svetroviny. Fotografie z návodu Jak ušít dámskou mikinu SOFT
Jehly, nitě a nůžky
Jehlu volíme s kulatou špičkou, tedy jehlu pro pleteniny. Nitě klasicky polyesterové.
U nůžek před stříhám zkontrolujeme, že jsou ostré a utažené. Silnější svetroviny se stříhají trochu hůře, ale nic, čeho byste se měli bát. Počítejte však s tím, že u silných polyesterových svetrovin se stejně jako například u softshellu nůžky tupí mnohem rychleji než u slabých přírodních materiálů.
Stehy a švy
Délku stohu volíme dle typu svetroviny. U nepočesané svetroviny s většími oky bude potřeba snížit délku stehu např. na 1,5, současně ale také snížit napětí spodní i horní nitě a snížit přítlak patky, aby se látka ve švu nekroutila. U svetrovin s velkými oky doporučuji dvojité prošití (proštepování), aby se oka nepárala. Tzn, že k sobě díly klasicky sešijeme lícem k líci. Práci otevřeme a podél stávajícího švu vedeme ještě jeden šev ve vzdálenosti cca 0,5 cm od původního. Tím šev stabilizujeme a zamezíme párání.
U počesané svetroviny se nebojíme délku stehu nastavit na 2 nebo klidně až 2,5. I v tomto případě mírně snížíme přítlak patky a snížíme napětí obou nití, aby nedošlo k vlnění švu. Počesanou svetrovinu štepovat nemusíme.
Vhodné střihy na svetrovinu
Nepočesané svetroviny
Počesané svetroviny
Mohly by vás zajímat další články na téma šití různých materiálů
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.