Jak přišít knoflík (12 tipů)

Péťa  ·  9.3.2015  ·  4 minut čtení

Po přečtení názvu článku vám pravděpodobně hlavou proběhlo něco ve smyslu "Jak se o tak jednoduché věci může něco napsat?", nicméně se možná budete divit, protože i přišívání knoflíků má svá pravidla.

Druhů knoflíků je strašná spousta, základní dělení je na knoflíky nýtovací a našívací. Podle názvu je jasné, že se zaměříme na našívací knoflíky. Ty ještě můžeme rozdělit dál podle různých parametrů, jako je materiál (dřevěné, plastové, kovové...), typ uchycení (ouškem, tunelem, dírkami) apod.

Dnes bych ráda poodhalila, jak přišít klasický knoflík s dírkami (nezaleží na jeho velikosti, tvaru ani materiálu).

Jak správně přišít knoflík
Jak správně přišít knoflík

Nejpoužívanější jsou knoflíky se dvěma nebo čtyřmi dírkami. Jiné počty dírek jsou spíš kreativní záležitostí, kde pravidla stanovit nejdou.


1. Jednoduše navlečená nit

Pro oba druhy knoflíků platí, že knoflík přišíváme k látce jednoduchou nití. Někdy má člověk tendenci, navléknout si dvojitou niť, ale pak se lehce stane, že vám během šití jedna z nití lehce uteče a vytvoří se vám tak drobná smyčka, která není žádoucí.

(Ano, tento svůj tip dávám i s vědomím toho, že se na některých učňovských školách učilo přišívání knoflíků dvojitě navlečenou nití. Koneckonců, to že se něco učilo před padesáti lety, ještě neznamená, že to bude fungovat i dnes a všem. Vše se vyvíjí, vzpomeňte si třeba na medicínu - co se vědělo před padesáti lety a co se ví dnes. Takže rozhodnutí je na vás. Ostatně jako všechna vaše rozhodnutí v životě. :) )


2. Pomocný špendlík

Před samotným šitím si knoflík podložíme špendlíkem, nebo pomocnou jehlou, tak, že leží mezi knoflíkem a látkou, ke které knoflík přišíváme. To z důvodu, abychom knoflík nepřišili příliš těsně, pokud se tak stane, po zapnutí se bude spodní látka, kde je knoflík přišitý krabatit, případně nám knoflík ani nepůjde zapnout.


3. Pevní přišití, ale s mírou

Pevně přišít knoflík neznamená, udělat dvacet stehů! Knoflík přišíváme obvykle několika stehy, V případě knoflíku se čtyřmi dírkami to také platí. Počet stehů je individuální, záleží na velikosti tíze knoflíku a také na látce.


4. Krček

Abychom zpevnili přišitý knoflík, který by po vytažení pomocné jehly byl navolno, po přišití knoflíku potřebným počtem stehů obtočíme několikrát niť kolem vláken mezi látkou a knoflíkem. Až poté nit vytáhneme na rubové straně a zapošijeme.

Klasika praví:

- u košil se knoflík přišívají jednoduchou nití bez krčku

- u sukní a kalhot se knoflík přišívá jednoduše navlečenou nití s krčkem

- u kabátů se knoflík přišívá dvojitě navlečenou nití a s krčkem

Ale jak víte, obecná pravidla, jsou jen obecná pravidla. Jak se s konkrétním knoflíkem, na konkrétní látce poperete konkrétně vy, je jednoduše na vás. Občas je potřeba hodit obecné příručky za hlavu, použít selský rozum a hlavně tvořit pro radost a nenechat se semlít pravidly, která již dnes třeba ani nemají opodstatnění. :)
Jak správně přišít knoflík
Jak správně přišít knoflík

5. Zauzlit

Niť zapošíváme dvěma uzlíky. Není třeba provádět více uzlíků, zbytečně by zapošití působilo na rubu látky nehezky nebo dokonce vytvářeno malý "hrbolek" a knoflík by tak jaksi trčel.


6. Křížek nebo rovnoběžky

Při šití knoflíku o čtyřech dírkách si vždy vybereme, zda jej chceme přišít diagonálně křížem, nebo rovnoběžkami, nikdy ale nepřišíváme jeden knoflík oběma způsoby najednou. A knoflík přišitý do kříže by měl mít vždy diagonální stehy, nikoliv ve vodorovném a svislém směru.

Knoflík o 4 dírkách tedy vždy na látku pokládáme tak, že dírky jsou ve vodorovné linii, nikoliv diagonálně (viz. níže nejspodnější obrázek vlevo) a tím automaticky stehy do křížku odšijeme správně.


8. Jeden styl

Pokud máme na výrobku více knoflíků, ať už v řadě, jako zapínání na předním dílu košile nebo na rukávu, platí, že jsou všechny knoflíky přišité stejným způsobem.

Ačkoliv si dovedu představit designérský záměr, kdy by se použilo několik druhů knoflíků a několik stylů. Tak jako jsem to třeba zpracovala na vestičce, kterou jsem původně pletla pro Terulku. Když z ní ale Terulka odrostla a vestu podědil Tomík, knoflíky s nádechem dorůžova už jaksi nedávaly smysl. A protože jsem nenašla dostatečný počet příhodných stejných knoflíků, použila jsem prostě ty, co jsem měla a pojala jsem to jako kreativní záměr. :)


9. Elegance

Pokud šijete nějaký společenský kousek, doporučuji použít knoflíky o 4 dírkách, ty totiž působí více elegantněji. Ideální je pak našití způsobem dvou vodorovných čar (viz. níže druhý obrázek odshora, vpravo).


10. Velký knoflík

Pokud našíváme větší knoflík, nebo je látka silná (kabátová apod.), pak nenavyšujeme počet stehů při našívání knoflíku, pokud by měl výsledek dopadnou humpolácky. Raději zvolíme vhodnější šicí materiál. Přišíváme tak stále několika stehy, ale místo nitě použijeme např. bavlnku, vyšívací nebo látací přízi, speciální nit pro přišívání knoflíků nebo nit na knoflíkové dírky, případě silnou nit pro štepování apod. V případě, že našíváme knoflík na pletený nebo háčkovaný výrobek, měl by být přišitý pletací přízí, ze které je výrobek vyhotoven. Pokud to není možné (např. kvůli velikosti dírek na knoflíku, volíme jinou vhodnou přízi).


11. Barva nitě

U casual a společenských oděvů bývá niť, kterou je knoflík přišit, ve stejné barvě, jako je látka. V případě volnočasových produktů můžeme naopak použít odlišnou hodící se barvu nitě a vznikne nám tak jemný dekorativní prvek.

Jak správně přišít knoflík
Jak správně přišít knoflík

12. Knoflík jako ozdobný prvek

A nakonec nezapomeňte, že i knoflík může být samotným doplňkem. Takže než vyhodíte starou krabici po babičce, podívejte se, jestli v ní nejsou třeba nějaké poklady.

Jak správně přišít knoflík
Jak správně přišít knoflík

Děkuji za vaši přízeň a přeji krásný den! Peťa


Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také
STŘIHY ZDARMA?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Zajímavé střihy v eshopu

Komentáře

Ivana 15. 6. 2017

Hezký den :-) Jste moc šikovná, máte tady spoustu krásných věcí (inspirace je vždycky fajn) - ale u tohohle "knoflíkového manuálu" jsem se u pár věcí zarazila. Mám za sebou oděvní školu a vím, že kdybych udělala některé zde popsané věci, tak by mě mistrová asi přizabila :-) Konkrétně za tohle: Knoflík přišívám vždycky dvojitou nití (výjimkou je bavlnka); začnu liščím uzlem, takže je o ošklivý uzlík míň. Knoflík si podložím prostě nehtem, ale to je věc každého. A schválně přišívám knoflík spíš volněji, abych mohla udělat tzv. krček - tedy to, co popisujete v bodě 4. Knoflík se pak neutrhne tak snadno. Přišití přes tři nitě je málo, vždycky dělám aspoň 6 (a dvojitou nití). Napevno přišívám jenom ozdobné knoflíky, které se zapínat nebudou. Přišití křížkem jsme měli zakázané, ale na nějakém volnočasovém oblečení - proč ne? Pokud je silná látka (a nebo se jedná o kůži), tak se kromě pevnější nitě především knoflík podkládá z rubu drobným knoflíčkem, bránícím vytržení z látky. V tom případě je "hlavní" knoflík s krčkem (a to u těžké konfekce vždy), a malý z rubu napevno. No a barva nitě na přišití se řídí buď barvou látky, nebo případně barvou nitě, kterou je oděv ozdobně prošívaný (takže červená košile s bílým štepováním bude mít knoflíky přišité bíle). Nicméně, samozřejmě můžete používat postupy, které vyhovují Vám, a na tohle zapomenout :-) Ať se Vám daří.

Peťa z Prošikulky.cz 15. 6. 2017

Dobrý den Ivano, děkuji za vyčerpávající komentář. Můj článek je spíš nějakým vodítkem než strikně dodržovaným manuálem pro všechny. Nakonec si každý stejně většinou dělá věci po svém. :) Mějte se krásně, Peťa

Standa 15. 12. 2017

Děkuji za rady zde uvedené! Hezký den...

Peťa z Prošikulky.cz 15. 12. 2017

Není zač :) Hezký den, Peťa

zuzkapacova 7. 3. 2018

Dobrý deň, nasla som prišiel gombíka, ale chcem sa opýtať ako prišiť hacik-ocko, (babka dedko), ak sú obyčajne viem, ale ak su ozdobne? ak ich má byť vidno. Látka sa asi potom nedá prekryt? Len doľahne jedna k druhej, alebo sa dá aj prekryť? Aspoň 1-2 cm.

Peťa z Prošikulky.cz 7. 3. 2018

Dobrý den, pokud máte ozdobné kalhotové zapínání, pak ho buď můžete našít klasicky, ale jak píšete, zapínání nebude na zapnutém oděvu vidět. Nebo oba díly našijete k hraně oděvu, ale to pak chce odlišný střih kalhot, protože se díly nebudou překrývat - tzn. chtělo by to potom střih, který je bez podkrytu a nákrytu, ale je např. na skrytý zip. Mějte se hezky, Peťa

Další články v kategorii