Spousta začínajících švadlenek (ale i těch, které nějaký pátek už šijí) bohužel podceňuje sílu a důležitost stehování (a tím pádem u šití oděvů i jeho zkoušení). A to je velká škoda. Stehování není žádný strašák a určitě je dobré se jej naučit už v šicích začátcích. Většina těch, kteří nestehují, argumentuje tím, že stehování je zdlouhavé, zdržuje a že na to nemají čas. To je ale obrovský omyl. Stehování látky naopak usnadňuje práci, výrazně eliminuje případné párání strojového šití (které nemá asi nikdo v lásce), umožní vám to oděv v průběhu zkoušet a vymodelovat do perfektně padnoucího modelu a v neposlední řadě vám to práci zjednoduší. Pojďme se podrobněji podívat na to, proč, čím a jak stehovat látku - správně, při šití nejen oděvů ale i dekorací.
1. Proč stehovat látku
Pokud šijete oděv podle nového střihu, jako první si zkontrolujeme střih. My máme nějakou představu, jak by na nás měl oděv vypadat a nějakou představu měl konstruktér, který střih vytvářel. Aby se předešlo zbytečnému zklamání, vždy si přeměřte papírový střih a porovnejte ho s aktuálními tělesnými rozměry. Dobře rozmyslete, jestli střih vypadá, tak jak si ho představujete, nebo rovnou nějaké změny zanesete do střihu. Pokud si nejste jistí, nevadí, od toho je tu další krok.
Více o tom, jak upravit střih "na míru" se dočtete tady: Jak upravit střih
Když máme připravený střih, měli bychom si ušít zkušební model. Ten by měl být z co nejpodobnějšího materiálu, jako je ten, který chceme použít na finální oděv. Když šijeme zkušební verzi, máme dvě možnosti, odšít si vše pěkně v ruce stehovkou, nebo některé části odšít na stroji a ty švy, kde by střih mohl dělat potenciálně problémy, sestehujeme. Není univerzální rada, co stehovat, ale já radím, že stehování není nikdy dost. Je lepší sestehovat i takový šev, který by stehování nevyžadoval, než odšít na stroji švy, které budou potřeba upravit a pak je zdlouhavě opatrně párat. Pokud jsme tedy při přeměřování střihu znejistěli v nějaké partii, například v oblasti ramen, nebo boků, pak vždy tyto švy stříháme s trochu většími švovými přídavky, většinou 1,5 cm a vždy tyto švy sestehujeme.
Díky tomu, že jsme si nejprve střih ověřili, víme, kde jsou na střihu, nebo na našem těle místa, která by u šití oděvu mohla činit problémy. A díky tomu, si ta místa sestehujeme a oděv vyzkoušíme. Nyní se začíná naše představa zhmotňovat. Pokud vše sedí jak má, pak švy sešijeme těsně podél linie stehování. Nedoporučuji šít přímo po stehové niti, protože ta by se vám potom špatně z výrobku vytahovala, šijte spíš 1 mm vedle.
Pokud například lemujete nějaký ubrus, ale třeba i oděv, doporučuji také stehovat. Přesně si tím totiž složíte a nastehujete lem tak, aby byl všude stejně široký. Poté doporučuji nastehované lemování přežehlit, díky tomu si lem hezky "sedne" a vy pak při následném šití nebudete mít práci s dodatečným rovnáním látky před patkou.
Takže když už víme, jak při stehování postupovat, víme také proč vlastně stehovat. Abych to shrnula, díky stehování se v mnoha případech vyhnete zbytečnému párání z důvodu úprav oděvu. Látky, které k sobě sestehujete se vám při šití nebudou pod patkou hrnout a šití tak bude celkově lépe vypracované a přesnější. Pokud nestehujete a šetříte i se špendlíky, dochází pak zbytečně k nepřesnostem při šití. Díky stehování a následnému zkoušení oděvu dosáhnete daleko dokonalejších a přesnějších výsledků a výrobek celkově bude působit profesionálněji.
Přečtěte si také: Jak se naučit šít na šicím stroji
Stehování se naučte na jednodušších výrobcích, ideálně z bavlněného plátna.
Když se šitím a tím pádem i stehováním teprve začínáte, nejlepší volbou je například lemovat ubrusy nebo prostírání. Díky tomu, že se tyto výrobky šijí většinou z bavlněných pláten, nebude vám látka dělat žádnou neplechu, nebude se krabatit ani natahovat a díky tomu se i naučíte šít rovně a přesně. Střižní okraje ubrusu nebo prostírání si pečlivě dvakrát složte do rubu a lem vystehujte, dbejte na to, aby záložka měla po celém obvodu stejnou šířku. Když máte vystehováno, přežehlete, lem si hezky "sedne" a vám půjde šití pěkně od ruky. Prošijte lem, vytáhněte stehovku a znovu celé přežehlete. A teď se podívejte na obdobný výrobek, který jste před šitím nevystehovali a třeba ani nežehlili... rozdíl je velký, že ano?
Pokud hledáte kvalitní bavlněná plátna s překrásnými vzory, které jsou díky vysoké kvalitě, příjemné jemnosti materiálu a menší mačkavosti vhodné nejen na dekorace ale především i na oděvy, pak se podívejte na tzv. americké bavlněné látky, obrovský výběr najdete v Dům Látek.cz. Jak jednou vyzkoušíte, propadnete jim!
2. Čím stehovat?
Na stehování se používá speciální nit, která se jmenuje stehovací nit nebo stehovka. Proč používat speciální nit na stehování, když máte plný šuplík špulek nití? Z jednoduchého důvodu, stehovka je 100% bavlněná nit, spletená z poměrně krátkých vláken, která do sebe nejsou dohladka zapletená. Díky tomu se dá nit snadno přetrhnout a to je právě důležitá vlastnost při stehování. Stehovací nit je pouze dočasným spojem u daného výrobku, nechceme, aby tam zůstala, nedejbože aby tam zůstala navždy. Po nastehování a vyzkoušení výrobek sešijeme a potom stehovku chceme jednoduše vytáhnout nebo vytrhnout, pokud jsme ji prošili.
Suma sumárum, stehujeme vždy stehovací nití. Stehovky se dnes vyrábějí v mnoha odstínech, ale i z různých přírodních vláken a v různých tloušťkách, protože je jasné, že silný a těžký kabát bude potřebovat silné sestehování, aby se na nás při zkoušení nerozpadl, zato taková hedvábná blůzka bude naopak chtít stehovat tou nejjemnější stehovací nití, abychom si do látky neudělali zbytečně velké díry.
Na klasické šití a pro většinu výrobků si ale vystačíte s klasickou stehovkou, kterou seženete v každé galanterii a také v mnoha e-shopech jako např. v obchodě Dům látek: Stehovací nit bílá nebo Stehovací nit barevná
Na těžké kabáty si navlečte stehovku dvojitě a tím docílíte o trochu větší pevnosti švu pro zkoušení oděvu.
Když už víme proč a čím, podívejme se na to, jak stehovat látku.
3. Jak správně sestehovat látku?
Určitě jste se už setkali s tím, že švadleny při ručním šití sedí v určité poloze s nohou vysoko přehozenou přes nohu. Není to z důvodu, že by se chtěly protáhnout, ale z důvodu, že si nechtějí zbytečně ohýbat záda a přivodit si nepříjemné bolesti zad. Ze šití záda bolí, to je prostě fakt a je potřeba s tím počítat. Od šicího stroje, nebo i od ručního šití občas vstávejte, projděte se, protáhněte. Prvních pár dní si možná budete říkat, že je to zbytečné, ale pak přijdou ty bolesti zad, přetížení bederní páteře apod. Ale to jsem trochu odbočila.
Chtěla jsem začít tím, že máme dvě možnosti, jak stehovat látku. Buď to v tom pro někoho téměř jogínském posedu nebo klasicky u stolu.
Stehujeme látku na koleni
V tom klasickém posedu, kdy je jedna noha přes druhou, ale ne jako na kafíčku, nýbrž je lýtko (u někoho třeba až oblast nad kotníkem) té horní nohy zaklesnuté o koleno spodní nohy, totiž neohýbáme horní část zad, ale nahýbáme se ke koleni celými rovnými zády. Nehrbíme se.
Látku si položíme na koleno, které se pro nás stane provizorním stolkem. Pokud jsme praváci, pak pravým malíčkem nebo celou malíkovou hranou ruky si držíme látku na koleni, aby se nám nikam nehýbala. V žádném případě nešijte někde ve vzduchu. Občas se s tím setkávám, že někdo šije nebo stříhá tak, že si látku drží nad stolem někde ve vzduchu a tam se pokouší šít nebo stříhat, ale takhle prosím ne :) . Látku máme položenou, malíkovou hranou si ji přidržujeme na koleni, levou rukou si látku držíme z druhé strany, abychom si ji nepřišili ke koleni, a zároveň pravou rukou šijeme. Jednoduché, že? :D
Raději i s obrázky...
Sedíme (budeme tomu říkat třeba v krejčovské poloze), látku si připravíme na koleni (snažíme se zbytečně neohýbat záda).
Malíčkem, nebo celou malíkovou hranou, pravé ruky si přidržujeme látku na koleni.
Levou rukou přidržujeme látku z druhé strany a o pár milimetrů ji od kolene oddalujeme směrem nahoru, abychom si látku nenašili ke koleni. Zároveň pravou rukou zapichujeme jehlu.
A šijeme. Nemusíme celou nit vytahovat po každém stehu. Já například šiju tak, že najednou ušiju dva stehy. Jehlu zapíchnu, o kousek dál povytáhnu, znovu zapíchnu a teď teprve vytáhnu celou jehlu, ale ještě nevytahuji celou délku nitě. Znovu odšiju dva stehy v ruce najednou a teprve teď vytahuji jehlu i s celou délkou navlečené nitě. Uspoří to neuvěřitelně moc času, ale je to jen na vás, jaký způsob si najdete. Vůbec nic nezkazíte tím, pokud budete šít každý steh zvlášť. Hlavně v klidu a pečlivě.
Podstatné je, se ke koleni neohýbat v zádech a malíkovou hranou pravé ruky si přidržovat látku na koleni.
Stehujeme látku na stole
Druhým způsobem, pokud vám "krejčovská poloha" nevyhovuje, je šití u stolu. Můžete šít v sedě u klasického stolu, nebo pokud máte třeba vyšší žehlící prkno a rádi u práce stojíte, pak se postavte k žehlícímu prknu a můžete stehovat na něm. Opět platí pravidlo, zbytečně neohýbat záda, takže jestliže jste vysocí a máte nižší žehlící prkno, pak si raději jednoduše sedněte ke stolu.
Postup stehování je pak totožní jako u verze stehování na koleni.
Látku si položíme na stůl, malíčkem nebo malíkovou hranou pravé ruky si látku přidržujeme na stole. Levou rukou si druhý konec látky lehce nadzvedáváme.
A pravou rukou stehujeme.
Když máme švy odšité, stehovku můžeme vytáhnout buď nehty nebo pomocí tupé jehly, případně jehlou otočenou ouškem.
Na co si dát při stehování pozor a shrnutí.
- Na stehování používáme výhradně speciální nit - stehovací nit.
- U stehování si najděte vhodnou pozici, u které se nebudete hrbit. Když si zbytečně přivodíte bolesti zad, pravděpodobně se vám příště do stehování chtít nebude.
- Při stehování nikdy nešijeme do švové záložky, ale vždy šijeme pod ní.
- Stehy nemusí být extra drobné, ale ani ne příliš velké, pak by nám látky na sobě hezky nedržely. Ideální jsou stehy dlouhé cca 0,75 - 1 cm. Důležité je, aby u sebe byly látky hezky sestehované a nikde nám nic neplandalo ani neviselo.
- U oděvů typu sako, společenské šaty, u šití kabátu nebo bundy apod. většinou stehujeme boční švy, oděv vyzkoušíme a poté švy sešijeme na stroji. Teprve nyní šev sežehlíme nebo rozžehlíme. Poté si nastehujeme rukáv do průramku, opět vyzkoušíme a ověříme správnost tvaru i posazení rukávu. Většinou posuzujeme velikost průramku, jestli není příliš těsný nebo naopak velký. U drobnějších osob je možné, že bude potřeba zkrátit náramenici a rukáv t ak posadit výše, naopak u silnějších osob může průramek táhnout a bude potřeba ho mírně podstřihnout nebo o kousek prodloužit náramenici.
- Pokud lemujeme nebo našíváme aplikaci nebo třeba kapsu, tak si nejprve vše nastehujeme a vyžehlíme. Ověříme, že vše sedí na milimetr přesně kde má, případná šířka lemu je po celé délce stejná. Teprve poté šijeme na stroji.
- Na stroji šijeme těsně vedle vystehované linie, ne přesně v ní, aby nám šla stehovka poté dobře vytáhnout.
- Když začínáme stehovat, můžeme udělat dva drobné stehy na jednom místě a na konci nitě nemáme uzlík. Nebo můžeme začít klasicky s uzlíkem, ale při strojovém šití si potom dáme pozor, abychom uzlík neprošili. Uzlík je totiž prevít a téměř nikdy pak nejde stehovka dokonale vytáhnout.
- Jednoduché oděvy, především dětské, z úpletů a teplákovin většinou není potřeba stehovat. Vždy ověřte papírový střih a podle náročnosti modelu se rozmyslete, jestli raději budete některé švy stehovat nebo to není potřeba.
Doporučená související četba :)
- Se stehováním úzce souvisí i kličkování. Více o této technice, díky které si na milimetr přesně můžete přenést značky nebo linie, se dočtete v tomto článku: Co je to kličkování.
- Ještě než se vrhnete do stehování, měli byste mít na látce přesně vyznačené linie švů (vytrasované šití). Čím a jak na látku překreslovat střihy a značky se dozvíte v tomto článku: Jak překreslit střih na látku.
Další doporučené články:
- Šití pružných látek na obyčejném stroji
- 5 šicích vychytávek, které v galanterii nepořídíte
- Jak vypočítat spotřebu látky
Věřím, že se vám i dnešní článek líbil a jestli máte chvilku, nechte mi dole pod článkem komentář, jak se vám dnešní tipy a triky líbily a co byste si přáli na blogu vidět někdy příště.
Mějte se krásně a šijte s láskou!
Vaše Peťa
PS: tento nádherný úplet french terry (slabší teplákovina) je z obchodu Dům látek.cz a najdete ho tady: Úplet french terry s kočkami.
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.