Jak ušít crop top (lambádu) podle střihu na dámské šaty MILDNESS

Péťa  ·  27.7.2023  ·  2 minut čtení

V tomto článku se společně podíváme na to, jak podle střihu na dámské maxi šaty MILDNESS ušít jednoduchý podprsenkový crop top. Ve střihu jsem pro tyto účely nic neměnila. Pouze postup se lehce liší. Navíc by vám tento návodový článek mohl pomoci i při šití šatů. Pro crop top jsem schválně použila látku, jež má v lícové straně tisk a v rubové nikoliv. Bude tedy dobře patrné, co je rub a co je líc.

Střih a návod jak ušít jednoduché dámské maxišaty MILDNESS

Střih na dámské maxišaty MILDNESS, podle kterého jsem šila i crop top, pořídíte v PDF nebo papírové podobě zde:

Doporučený materiál a jeho spotřeba:

Střih je vypracovaný pro kombinované materiály - slabé a splývavé pleteniny a tkaniny. Na crop top bude však potřeba jen slabší pletenina, jako je např. tenký bavlněný úplet s elastanem, viskózový úplet nebo bambusový úplet.

Dále budeme potřebovat:

  • kloboukovou pruženku, ramínkovou pruženku nebo libovolnou tkanici na ramínka. V tomto návodu jsem ušila dvojitá ramínka, jedna klasická, druhá na zádech křížená. Od obou barev jsem potřebovala cca 1,5 m.

Doporučení:

Dámský crop top můžete šít na overlocku ale i na běžném šicím stroji. Pokud budete šít na domácím šicím stroji, doporučuji šít pružným stehem (úzkým cikcakem, tříkrokým rovnostehem apod.), aby se vám netrhaly švy. Také doporučuji snížit přítlak patky a lehce povolit napětí spodní nitě, pokud to váš šicí stroj při šití umožňuje.

Ještě než se vrhnete do šití, přečtěte si tento článek:

Návod jak ušít dámský podprsenkový crop top

Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerií. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na kteroukoliv z nich klikněte.

1. Střihová příprava

Podle papírového střihu si postupně připravíme:

Jak ušít jednoduchý dámský podprsenkový crop top (lambádu) - střihová příprava
  • 4x přední díl živůtku
  • 2x zadní díl živůtku na přeložku (přehyb látky)
  • 2x pásek na přeložku
Jak ušít jednoduchý dámský podprsenkový crop top (lambádu) - střihová příprava

2. Přední díly

Připravíme si před sebe přední díly, lícem nahoru.

Jak ušít jednoduchý dámský podprsenkový crop top (lambádu) - přední díly

Pruženky si v jednom kraji svážeme uzlíkem dohromady. To proto, aby se ramínka nevytrhla.

Svázaný konec pruženek si položíme do rožku v předním dílu na jeho lícovou stranu. Přes něj položíme zrcadlový přední díl, lícem dolů.

Rožek si můžeme odšít na klasickém stroji, abychom všití ramínek zpevnili. Současně sešijeme a začistíme také oblouk výstřihu a průramek.

Přední díl otočíme na líc. Stejným způsobem si připravíme i druhý přední díl.

Oby přední díly pečlivě vyžehlíme a složíme je na sebe tak, aby se překrývaly boční švy.

3. Zadní díl

Zadní díly si na sebe položíme lícem k líci. Jejich horní zaoblený kraj sešpendlíme a cca 9–12 cm od bočních krajů ponecháme dvoucentimetrové mezery. Horní kraj sešijeme a ponechané mezery necháme nesešité. Zadní díl otočíme na líc a pečlivě přežehlíme.

4. Boční švy

Zadní díl si v bočním švu našpendlíme k předním a to tak, že uvnitř lícové strany zadního dílu leží jako v sendviči boční kraje předního dílu. Horní sešitý oblouk zadního kraje doléhá k průramku předního dílu. Stejným způsobem si sendvičově spojíme i druhý boční kraj.

Oba boční švy sešijeme a v kraji u průramků si ponecháme delší konce řetízků. Ty zatáhneme pod smyčky. Celý dílec otočíme na líc.

Jak ušít jednoduchý dámský podprsenkový crop top (lambádu) - boční švy

5. Ramínka

Crop top na těle vyzkoušíme a odměříme potřebnou délku ramínek. Přebytečné konce ramínek odstřihneme. Na volných koncích ramínek si také uděláme malé uzlíky. Ramínka vsuneme do ponechaných otvorů v zadním dílu a všijeme. Doporučuji snížit napětí spodní i horní nitě, stejně tak snížit přítlak patky a současně zkrátit délku stehu až např. na 1 mm. Tímto stehem ramínka všijeme.

Jak ušít jednoduchý dámský podprsenkový crop top (lambádu) - všití ramínek

6. "Pásek"

Oba díly pásku složíme na polovinu, lícem dovnitř. V kratších stranách díly sešijeme. Jeden z dílů otočíme na líc a vsuneme jej do druhého. Švy leží na sobě. Po jedné straně sešijeme celý obvod pásku a tím oba díly spojíme. Ponecháme delší konec řetízku a ten zatáhneme pod smyčky.

Pásek otočíme na líc a pečlivě vyžehlíme. Sešitý pásek nasuneme na top tak, že volný nesešitý kraj pásku obtáčí podprsenkový díl v jeho spodním obvodu. Pokud šijeme z kontrastních látek, je to tak, že líc pásku leží na líci podprsenky. Šev pásku by měl ležet v jednom z bočních dílů podprsenky, ideálně v levém. Celý obvod sešijeme a ponecháme delší konec řetízku, zatáhneme jej pod smyčky.

Celou práci otočíme na líc a crop top je hotový!

Střih a návod jak ušít jednoduché dámské maxišaty MILDNESS

Pro připomenutí - Střih na dámské maxišaty MILDNESS, podle kterého jsem šila i crop top, pořídíte v PDF nebo papírové podobě zde:

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Zajímavé střihy v eshopu

Další články v kategorii