Jak ušít dámské nebo dětské kalhoty s pasem do gumy ROGUE (+ dámský střih 32–60, dětský střih 80–164)

Péťa  ·  28.10.2024  ·  2 minut čtení

V tomto článku mám pro vás připravený podrobný návod jak ušít dámské nebo dětské kalhoty ROGUE s pasem do gumy a jemným nabíráním. Kalhoty jsou mírně zúženého střihu vytvářející lichotivou siluetu. V předním dílu kalhot jsou dvě boční klínové kapsy a kalhoty jsou vepředu i vzadu ušité do sedla. Díky lehkému zřasení (nebo odšitím záhybů či protizáhybů) jsou super pohodlné a současně jednoduché na ušití. Vhodné jsou proto i pro mírně pokročilé.

Doporučený materiál na kalhoty:

Střih na dámské nebo dětské kalhoty je vhodný pro středně silné tkaniny jako je například slabý manšestr, riflovina apod.

Spotřeba materiálu na dámské a dětské kalhoty (při šíři látky 140 cm):

  • pro velikosti 32–46: 1,5 m
  • pro velikosti 48–60: 1,8 m
  • pro velikosti 80–110: 1 m
  • pro velikosti 116–140: 1,2 m
  • pro velikosti 146–164: 1,5 m

Dále budeme potřebovat:

  • pruženku do pasu v šířce:
    • 4 cm a v délce dle obvodu pasu pro dámské velikosti
    • 3 cm (pro dětské velikosti 80–116) nebo 4 cm (pro dětské velikosti 122–164) a v délce dle obvodu pasu
  • proužek jednostranně nažehlovacího vlizelínu na vyztužení kapsových průhmatů

Podrobný návod jak ušít dámské nebo dětské kalhoty ROGUE:

Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerií. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na kteroukoliv z nich klikněte.

1. Střihová příprava

Střih na dětské nebo dámské balónové kalhoty + návod na šití kalhot zdarma

Podle papírového střihu si připravíme:

  • 2x přední díl
  • 2x zadní díl
  • 2x sedlo PD
  • 2x sedlo ZD
  • 2x kapsa s průhmatem
  • 2x kapsa celá
  • 1x pásek na přeložku (přehyb látky)

2. Kompletace zadních dílů

Zadní díly budeme řasit do sedel zadních dílů. Pro řasení máme dvě možnosti. Buď můžeme zadní díly nařasit ručně pomocí dvojitě navlečené stehovky (stehovací nitě) nebo s pomocnými stehy na stroji.

Můj tip: Pro řasení na stroji zvýšíme délku stehu na 4 mm a snížíme napětí spodní nitě. Na začátku ani na konci nezapošíváme a ponecháme si na obou stranách delší konce nití, pomocí nichž následně zadní díly nařasíme. Pokud s řasením látek nemáte zkušenost, doporučuji tento článek věnovaný tématu:

Řasit budeme zadní díly, sedla ponecháme. Pomocí stehovky nebo pomocných nití nařasíme látku tak, aby délka sedového švu odpovídala délce v sedle. Takto stehovku nebo pomocné nitě zauzlujeme, aby se nám během šití řasení nerozjelo.

Zadní díl položíme lícem k líci sedla a sešpendlíme. Pomocí nehtů řasení rovnoměrně rozprostřeme.

a) Ruční řasení

b) Řasení na stroji

Oba díly k sobě sešijeme. Pokud jsme řasili ručně, stehovku vytáhneme. Jestliže jsme zadní díl nařasili na stroji, pomocné nitě v látce můžeme ponechat. Střižní okraje začistíme.

Díly před sebe rozložíme lícem nahoru a v sedle podél sedlové linie proštepujeme.

3. Kompletace předních dílů

Přední díly budeme kompletovat obdobně a máme tu opět dvě možnosti. Buď můžeme přední díly nařasit nebo v nich ušít záhyby (příp. protizáhyby).

a) Řasení předních dílů

Jestliže přední díly chceme nařasit, pak je postup totožný, jako u zadních dílů. Přední díly na stroji nebo ručně nařasíme, našijeme do sedla, začistíme střižní okraje a sedlo po lícové straně proštepujeme.

b) Záhyby v předních dílech

Pokud šijeme záhyby, pak si na sedle i na předním dílu odměříme přesní střed sedlového okraje. Zde si uděláme malou značku.

Přední díl si před sebe položíme lícem nahoru a směrem od bočního švu složíme záhyb, který končí přesně na naší značce. Boční okraj předního dílu je nyní ve stejné vzdálenosti jako v dílu sedla.

Ve stejném směru od značky (prvního záhybu) uděláme ještě jeden záhyb tak, aby odpovídala i vzdálenost ke krokovému okraji.

Oba záhyby si našpendlíme a v kraji vedeme pomocný šev, abychom záhyby stabilizovali na místě.

Následně položíme přední díl lícem k líci sedla, sešijeme sedlový šev, začistíme a sedlo po lícové straně proštepujeme.

4. Vyztužení kapsových průhmatů

Pomocí proužku jednostranně nažehlovacího vlizelínu si vyztužíme rubovou stranu kapsových průhmatů v sedle.

5. Kapsy

Odtud už šijeme stejně, jako u kterýchkoliv jiných kalhot. Na přední díly položíme kapsové dílce lícem k líci. Sešpendlíme oba díly v kapsovém průhmatu a sešijeme.

Kapsový dílec otočíme do rubu předního dílu a po lícové straně kalhot proštepujeme kapsový průhmat.

Práci otočíme rubem nahoru. Přes našitý kapsový dílec položíme celkový díl kapsy, lícem k líci.

Díly kapsy k sobě sešpendlíme a sešijeme. Střižní okraje začistíme.

Aby se nám s předními díly později dobře pracovalo, urovnáme si právě našité kapsy a přišpendlíme je v pasovém i bočním kraji k přednímu dílu. Zde si odšijeme pomocné švy ve švovém přídavku a tím kapsy stabilizujeme na místě,

6. Krokové švy

Položíme si před sebe právě došité přední díly kalhot lícem nahoru. Přes ně položíme zadní díly, lícem dolů. Sešpendlíme krokové švy. Ke správnému usazení nám pomohou kolenní značky na střihu. Krokové švy sešijeme a začistíme.

7. Boční švy

Stejným způsobem si sešpendlíme nohavice i v bočních krajích. Dbáme na to, aby sedlové švy předního i zadního díly na sebe přesně navazovaly.

Boční švy sešijeme a začistíme.

8. Začištění střižních okrajů nohavic

Současně můžeme rovnou začistit i střižní okraje záložek nohavic. Pokud šijeme na overlocku, ponecháme si delší konce řetízků a ty zauzlujeme nebo zatáhneme pod smyčky.

9. Sedové švy

Jednu z nohavic otočíme na líc, druhou ponecháme naruby. Nohavice vložíme jednu do druhé, lícem k líci.

Přední i zadní sedové šev sešpendlíme a v návaznosti sešijeme. Dbáme na to, aby krokové švy ležely přesně na sobě. Střižní okraj sedového švu po celé délce začistíme a kalhoty otočíme na líc.

10. Pas do gumy

Chýlíme se do finále. Připravíme si před sebe dílce pásku a také připravenou gumu. Tu si odměříme poměrně pevně nataženou v pase na těle. Pevně proto, že se guma po následném prošití lehce vytáhne a mohla by nám jinak v pase odstávat.

Díle pásku složíme na polovinu a v jeho kratší straně sešijeme tak, že odšijeme 1,5 cm od okraje, ponecháme cca 3 cm volný neodšitý kousek a pak pokračujeme až k druhému kraji (viz. obr. 2 a 3 níže).

Pásek si rozdělíme na čtvrtiny. Jednotlivé čtvrtiny si označíme značkami nebo špendlíky. Tyto značky nám pomohou pásek všít do kalhot rovnoměrně.

Pásek složíme podélně na polovinu, lícem ven.

Takto připravený pásek našpendlíme do pasového kraje kalhot tak, že jeho šev s ponechaným otvorem náleží k zadnímu sedovému švu. Zbylé značky pasují na boční švy a přední sedový šev.

Otvor na pásku značí jeho rubovou stranu. Pásek špendlíme lícem k líci kalhot, proto při kalhotách otočených na líc pohledově před sebou otvor na pásku vidíme. Po dokončení bude naopak v rubu.

Našpendlený pásek do kalhot všijeme. Střižní okraj začistíme a pokud šijeme na overlocku, ponecháme si delší konec řetízku. Ten zauzlujeme nebo zatáhneme pod smyčky.

11. Všití gumy do pásku

Otvorem v pásku vsuneme pruženku. Dáme pozor, aby se nám nikde nepřekroutila, pečlivě ji urovnáme a oba její konce k sobě naplocho sešijeme (viz. obr. 2 níže).

Otvor uzašijeme na stroji nebo v ruce.

Nyní si gumu do pásku všijeme napevno.

Během šití práci ve stroji natahujeme. NIKDY nenatahujeme látku pouze vepředu, protože bychom mohli ohnout jehlu a případně ji zlomit nebo dokonce poškodit jehlový trn. Práci držíme oběma rukama. Jednou rukou za patkou, druhou před patkou. Takto práci dostatečně natáhneme a během šití ji citlivě a plynule posouváme pod patkou tak, jak by si ji jinak bral stroj sám.

Tímto způsobem gumu v pásku prošijeme. Můžeme ji prošít jen jednou uprostřed, nebo dvakrát či dokonce třikrát. Čím vícekrát pásek s gumou prošijeme, tím více zůstane guma nataženější (volnější). Proto mezi každým dalším prošitím doporučuji kalhoty vyzkoušet a zjistit, jak se v pase s gumou cítíme.

12. Dokončení délky nohavic

Jako poslední už nás čekají jen koncové záložky nohavic. Ty podehneme za 3 cm do rubu a po lícové straně prošijeme pružný stehem. Sice šijeme z tkaniny, nicméně během oblékání přes patu nechceme, aby se šev potrhal. Můj oblíbený steh pro tyto případy je tříkroký klikatý steh (tříkroký cik-cak).

Tříkroký cik-cak (tříkrokový klikatý steh) - pružný šev
Tříkroký cik-cak (tříkrokový klikatý steh) - pružný šev

A máme hotovo! Kalhoty nosíme s ohrnutými nohavicemi nebo klasicky. Hlavně však s radostí a úsměvem ♥.

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Zajímavé střihy v eshopu

Další články v kategorii