V tomto článku bych vám ráda představila další novinku mezi dámskými střihy. Tou je střih na dámské (nejen) lněné šaty LINEN. Dámské šaty LINEN jsou vhodné pro lněné nebo bavlněné tkaniny. Střih je minimalistické siluety s prsními i pasovými záševky a skrytým zipem v zadním dílu. Šaty rafinovaně odhalují záda a jsou na něžná špagetová ramínka na zavazování.
Střih na dámské lněné šaty pořídíte již nyní v e-shopu:
Update 23.8.2024: Článek byl doplněn o rozšiřující část s inspirací, jak ušít šaty v dlouhé verzi s rozparkem a širokými ramínky. Prosím, před šitím si celý návod nejprve prolistujte, ať se v něm dobře orientujete. Jelikož jde o dva návody dohromady, může to být zpočátku lehce nepřehledné.
Doporučený materiál na dámské šaty:
Střih na dámské šaty je vhodný pro tkaniny nižší až střední gramáže. Ideální je lněné nebo bavlněné plátno apod.
Použitý materiál: Předepraný len, lahvově zelená
Spotřeba materiálu na dámské šaty (při šíři látky 140 cm):
- pro velikosti 32–46: 1,5 m
- pro velikosti 48–60: 2 m
- pro prodlouženou variantu je nutné počítat s cca o 1 m větší spotřebou.
Dále budeme potřebovat:
- cca 2,5–3 m úzké šňůrky na ramínka
- skrytý zip (nejlépe s bavlněnou tkanicí) v délce:
- pro velikosti 32–40: 22 cm
- pro velikosti 42–50: 24 cm
- pro velikosti 52–60: 26 cm
- kousek jednostranně nažehlovacího vlizelínu pro vyztužení zipu
Návod jak ušít dámské šaty LINEN:
Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerií. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na kteroukoliv z nich klikněte.
1. Střihová příprava
Podle papírového střihu si připravíme:
- 1x přední díl na přeložku (přehyb látky)
- 2x zadní díl - sukně
- 4x zadní díl
- 4x pásek
- 1x podsádka předního dílu na přeložku
Pro dlouhou verzi jednoduše přední i zadní díly prodloužíme o požadovanou délku. Tu si naměříme na těle od pasu dolů a zaneseme do střihu nebo případně rovnou na látku.
2. Podžehlení / vyztužení, příprava
Jako první si vyztužíme zadní středový kraj v obou zadních dílech. Střihneme se proužek jednostranně nažehlovacího vlizelínu široký 3 cm v délce ke značce na papírovém střihu, případně o 1–2 cm delší. V rubové straně proužek vlizelínu nažehlíme.
3. Prsní a pasové záševky
Na zadních dílech si odšijeme psové záševky. Záševky šijeme směrem odshora dolů, od nejširší části k jeho vrcholu. U vrcholu odstřihneme delší konce nití, ty zauzlujeme a odstřihneme.
Pasové záševky sežehlíme směrem k zadnímu středu.
Stejně tak si vypracujeme i prsní a pasové záševky v předním dílu. pasové záševky sežehlíme směrem k bočním krajům, prsní směrem nahoru.
4. Sestehování pro první zkoušku
V tuto chvíli si můžeme udělat první zkoušku oděvu. Jednoduše sestehujeme oba zadní díly k přednímu a sestehujeme také zadní středový kraj. Ponecháme jen podžehlenou část, do které později přijde zip. Šaty vyzkoušíme a ověříme především umístění záševků, padnutí kolem pasu a boků. V případě potřeby upravíme.
5. Zadní díly
Jako první si přišijeme do zadních dílů jednu vrstvu pásku. Pásek pokládáme na zadní díl lícem k líci, našpendlíme a našijeme. Šev vyžehlíme.
Nyní si připravíme šňůrky pro ramínka. Do předních dílů jsem si odstřihla 40 cm šňůrky, do zadních dílů cca 80 cm. Všechny konce zauzlujeme nebo zatavíme nad zapalovačem. Záleží na materiálu šňůrky - přírodní materiály zauzlíme, syntetické materiály stačí zatavit.
Pro verzi se širokými ramínky si připravíme dva pruhy látky v délce 130 cm a celkové šířce 9 cm. Pruhy podélně přeložíme a prošijeme tak, abychom vytvořili ramínko. Jeden z konců sešijeme i v krátké straně, odstřihneme rožky a celé ramínko otočíme na líc. Pečlivě přežehlíme. Stejným způsobem vypracujeme i druhé ramínko.
Zadní díly si složíme lícem k líci k sobě a v diagonálním volném kraji sešijeme. Díly otočíme na líc a sežehlíme. Vyžehlíme drobnou výpůstku.
Poté odstřihneme přebytečné přesahy látky, které vznikly sežehlením s výpůstkou.
Zadní díly položíme na lícovou stranu pásku. Přes ně položíme i delší šňůrky tak, že překrývají 1 cm zadních dílků.
Zadní dílky i šňůrky pečlivě přišijeme. U šňůrky zajistíme šev několikerým prošitím, aby se šňůrka nevytrhla.
Přes takto našité zadní dílky a šňůrky položíme druhé dílky pásku a přišijeme.
Po přetočení těchto dílků pásků máme hezky vypracované zadní díly. Vše pečlivě vyžehlíme.
Volný konec posledně přišitého pásku začistíme. Poté začistíme celý boční kraj zadního dílu včetně horních dílků i strany pásku.
Nyní si začistíme i zadní středové kraje a pokud šijeme na overlocku, u pásku si ponecháme delší konec řetízku. Ten zauzlujeme nebo zatáhneme pod smyčky.
U verze dlouhých šatů vypracovávám e zadní díl stejně. Z důvodu krátkého zipu jsem musela lehce improvizovat, viz. obrázky níže. Zip končí pod pasovou linií a pásek již zip neobsahuje.
6. Skrytý zip
V zadním středovém kraji si odměříme 2 cm a do těchto míst si našpendlíme skrytý zip. Pokládáme jej lícovou stranou na lícovou stranu zadního dílu. Horní uzávěrka na zipové tkanici se přesně dotýká švu, ve kterém jsou k sobě sešité oba díly pásku.
Skrytý zip pečlivě našpendlíme nebo ideálně nastehujeme. Horní část zipové tkanice nad uzávěrkou necháme volnou, tu našívat nebudeme.
Skrytý zip našijeme a ještě než se pustíme do jeho druhé strany jej zavřeme a ověříme správnost našití.
Zip ponecháme zapnutý a na volné straně zipové tkanice si umístíme špendlíky nebo nakreslíme značky pro přesně umístění druhé strany pásku z druhého zadního dílu. Tím zajistíme, že po našití zipu budou k sobě oba zadní díly perfektně pasovat.
Podle značek si našpendlíme druhou stranu zipové tkanice lícem k líci druhého zadního dílu. Opět ideálně nastehujeme a následně našijeme. Po našití zip opět rozepneme a zapneme, abychom ověřili správnost našití zipu. Vyžehlíme.
7. Dokončení pásku
Volný dílek pásku nyní pečlivě našpendlíme v zadním dílu šatů. Vnitřní kraj na straně zipu by neměl zasahovat do jeho zoubků, aby nepřekážel při zapínání. Po lícové straně zadních dílů šijeme přesně v místě původního švu a tím volný kraj pásku přichytíme. Opět vše pečlivě vyžehlíme.
Z důvodu krátkého zipu, který nedosahuje do pásku jsem cípy v zadním dílu přehnula a vytvořila tak nečekaný zajímavý efekt. Další variantou je jednoduché odšití očka a knoflíku, nebo přišití háčku s očkem. Kreativitě se meze nekladou.
8. Šňůrky v předním dílu
Šňůrky si položíme na lícovou stranu předního dílu 1 cm od kraje průramku. Našpendlíme.
Volný kraj podsádky předního dílu začistíme. Položíme jej lícem k líci předního dílu přes našpendlené šňůrky. Oba díly k sobě v horním kraji (výstřihu) přišijeme. V místech, kde je šňůrka šev zajistíme několika opakovanými stehy vpřed i vzad, aby se šňůrka nevytrhla.
V tuto chvíli si začistíme kraje podsádky náležící do průramků a také celý boční kraj předního dílu šatů.
U verze se širokými ramínky opět posupujeme stejně, jen mezi přední díl a podsádku vložíme ramínka krátkou nezašitou stranou.
9. Příprava pro druhou zkoušku
Podsádku si podehneme do rubu předního dílu a podél horního kraje i krajů průramků vystehujeme. Následně k sobě v bočních švech sestehujeme zadní díly k přednímu, lícem k líci. Stehujeme za 2 cm dle šíře švových přídavků. Šaty vyzkoušíme a dle potřeby upravíme.
10. Boční švy
Nyní si vypářeme pomocnou stehovku. Pokud jsme v bočních krajích nedělali žádné úpravy, můžeme ji tu ponechat a jen si ji vypářeme v místě, kde je podsádka předního dílu (obrázek 1 níže).
Zadní díl leží na předním dílu lícem k líci. Přes zadní dílky položíme podsádku lícem dolů (obrázek 2 níže).
Takto sešijeme oba celé boční kraje. Na třetí fotce níže je možné vidět drobnou úpravu na mou postavu. Mám užší hrudník a šaty by mi v podpaží odstávaly, proto musím v případě svých šatů v tomto místě boční šev více zabrat. Současně také sešijeme kraje průramku (podsádku k přednímu dílu).
Rožky v horním kraji předního dílu odstřihneme, aby se nám podsádka dobře otáčela na líc.
Šaty otočíme lícem ven a vše pečlivě vyžehlíme. V bočních krajích švy rozžehlujeme. Při přechodu k průramku sežehlujeme.
I široká ramínka můžeme dle hlavního návodu ušít jako zavazovací. Abych střih ještě trochu proměnila, rozhodla jsem se ušít pevná křížená ramínka, která navíc podpoří boční šev.
11. Spodní lem šatů
Jako poslední nás čeká začistění spodního kraje šatů a vytvoření lemu. Spodní kraj po celém obvodu začistíme a pokud šijeme na overlocku, ponecháme delší konce řetízků a ty zatáhneme pod smyčky nebo zauzlujeme. Spodní kraj podehneme za 3 cm do rubu sukně, našpendlíme a po lícové straně sukně prošijeme. Spodní lem pečlivě vyžehlíme.
Tadá, šaty jsou na světě. Nosíme s láskou. ♥
Dlouhé úzké šaty by se nosily velmi špatně, resp. chůze v nich by nebyla pohodlná. Jednou z variant je ušití úplně jednoduchých bočních rozpaků - tedy odšití bočních švů jen do úrovně kousek na koleny. Další možností je výrazný přední rozparek od stehna dolů. Proto tuto možnost jsem se rozhodla já. K jejímu vyhotovení budeme potřebovat pruh látky dlouhý v závislosti délky rozparku. Na těle si odměříme odkud chceme rozparek vést a jak dlouhé vlastně šaty máme. Šířka proužku by měla být cca 5-7 cm. Proužek po třech okrajích začistíme, jeden z krátkých okrajů můžeme ponechat nezačištěný.
Šaty oblékneme a určíme odkud chceme rozparek vést. V potaz bereme nejen výšku, kam až rozparek sahá, ale také umístění od středu předního dílu. Rozparek by měl být přesně na středu přední strany stehna, případně pár centimetrů směrem do boku, nikoliv ke středu.
Proužek našpendlíme lícovou stranou k líci šatů Velmi dbáme na to, aby byl na šatech položený skutečně rovně a rozparek nebyl křivý. Vprostřed proužku odšijeme dvě paralelní linie, maximálně 1 cm od sebe vzdálené. V samém vrcholu rozparku obě linie švu spojíme do ostré špičky.
Okamžik, na který se pravděpodobně netěšíte, ale jenž je nutný. Mezi oběma liniemi práci rozstřihneme - stříháme obě vrstvy (přední díl i proužek rozparku).
Následně proužek podehneme do rubu šatů a vytvoříme z něj podsádku. Pečlivě našpendlíme a v obou stranách rozparku prošijeme.
Pro připomenutí, střih na dámské lněné šaty pořídíte již nyní v e-shopu:
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.