Jak ušít dámské manšestrové kalhoty s kapsami a pevným pasem CORD (+ střih 32–60)

Péťa  ·  22.9.2024  ·  4 minut čtení

Nový podzimní střih na dámské manšestrové kalhoty je tu. Tyto manšestráky s vysokým pasem, nakládanými kapsami a širokými nohavicemi si s podrobným návodem zvládnete ušít také. Střih na kalhoty je ve velikostech 32–60 ve verzi se švovými přídavky i bez nich.

Střih a návod jak ušít dámské manšestráky

Střih na dámské podzimní kalhoty pořídíte již nyní v e-shopu:

Doporučený materiál na dámské kalhoty:

Střih na dámské kalhoty CORD je konstruovaný pro středně silné až silné tkaniny jako je manšestr, riflovina, flauš, flanel apod.

Materiál použitý v tomto návodu: Oděvní manšestr v lahvově zelené

Spotřeba materiálu na dámské kalhoty (při šíři látky 140 cm):

  • pro velikosti 32–38: 1,5 m
  • pro velikosti 40–48: 1,8 m
  • pro velikosti 50–60: 2,1 m

Dále budeme potřebovat:

  • 2 knoflíky o průměru 1–1,5 cm
  • jednostranně nažehlovací vlizelín
  • příp. pasovou nažehlovací vlizelínovou výztuhu (tzv. pasovku")

Můj tip: Pokud šijete kalhoty z manšestru, stejně jako já, doporučuji při každém kroku žehlení používat plátýnko (látkovou plenku či jiný kus bavlněného plátna), abyste si látku "neolískali".

Podrobný návod jak ušít dámské manšestrové kalhoty s kapsami, širokými nohavicemi a vysokým pasem:

Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerií. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na kteroukoliv z nich klikněte.

Můj tip: Během šití by se vám mohlo hodit starší video jak ušít kalhoty krok za krokem. Jakmile si osvojíte postup šití kalhot, nepřekvapí vás žádný střih, jelikož je postup vždy velmi podobný. Doporučuji mrknout na video i v případě, že si nejste jistí, jak šít poklopec (rozparek zipu) nebo např. pásek:

1. Střihová příprava

Jak polohovat střih na látku - šití kalhot

Podle papírového střihu si připravíme:

  • 2x přední díl
  • 2x zadní díl
  • 2x kapsa přední
  • 2x kapsa zadní
  • 1x pásek s podkrytem
  • 1x pásek bez podkrytu
  • 1x podkryt zipu na přeložku (přehyb látky)
  • 1x nákryt

2. Vyztužení a drobná příprava

Kromě dílců kalhot dle střihové přílohy si připravíme také pět menších čtverců, které později vypracujeme jako očka pro pásek:

  • 4x čtverec o rozměrech 8x8 cm (vč. švových přídavků)
  • 1x čtverec o rozměrech 13x13 cm (vč. švových přídavků)

Dále si také podžehlíme (vyztužíme) potřebné části dílců. Celkově podžehlíme oba díly pásku, velký čtverec pro očko pásku, podkryt zipu, nákryt zipu.

Koncové záložky všech čtyř dílů kapes si podžehlíme za 4 cm.

3. Pasové záševky

Jako první si odšijeme pasové záševky v zadních dílech.

(Pokud máte mou knihu Šití jako životní styl, najdete zde v kapitole šicích tipů také doporučení, ke správnému šití záševků.)

Pasové záševky sežehlíme směrem k sedovému kraji zadních dílů.

4. Nakládané kapsy

Nyní si připravíme všechny čtyři nakládané kapsy. Střižní okraje začistíme po celém obvodu. Pokud šijeme na overlocku, ponecháme delší konce řetízků, které zatáhneme pod smyčky nebo zauzlujeme a odstřihneme.

Koncové záložky průhmatů podehneme za 4 cm do líce dílců a v krajích prošijeme.

Kapsy otočíme na líc a odšitou koncovou záložku přežehlíme. Následně si zažehlíme všechny zbylé kraje kapsového dílce za 1 cm do rubu a kapsu vystehujeme. Stejně postupujeme u všech čtyř nakládaných kapes.

Dle papírového střihu si na zadních dílech kalhot označíme umístění kapes. To je zde naznačeno jako doporučení, finální umístění je čistě na každém z nás. Zadní nakládané kapsy (jsou to ty větší) si našpendlíme, nebo ideálně nastehujeme k zadním dílům kalhot.

Zadní kapsy v samotném kraji našijeme na zadní díly kalhot a u kapsového průhmatu odšijeme kapsovou uzávěrku (viz. obr. 2 níže).

Následně vytáhneme stehovací nit a vyžehlíme.

Stejným způsobem si našijeme i přední nakládané kapsy do předních dílů kalhot. Umístění kapes je opět naznačeno na papírovém střihu, ale v konečném výsledku je na vás. Dbáme na přesnost umístění kapes, aby na obou dílech byly našité stejnoměrně. Vyžehlíme.

5. Rozparek zipu (poklopec) - příprava předních dílů

Pokud jste poklopec ještě (nebo dlouho) nešili, vřele doporučuji shlédnout výše uvedené video.

Podkryt zipu přehneme na polovinu, lícem ven a přežehlíme. V jedné z jeho kratších stran a v dlouhé začistíme střižní okraj a dílek tak současně i sešijeme.

Nákryt zipu začistíme po celém obvodu kromě horního pasového kraje.

Začistíme si také střižní okraje sedových krajů obou předních dílů.

Nákryt zipu položíme lícem k líci na přední díl a našpendlíme v sedovém kraji.

Na druhý přední díl (jeho lícovou stranu) položíme lícem dolů zipovou tkanici. Našpendlíme.

Zipovou tkanici i nákryt zipu našijeme k předním dílům.

Nákryt zipu podehneme do rubu předního dílu a sedový kraj prošpendlíme.

Přes našitou jednu stranu zipové tkanice položíme podkryt zipu, začištěnou stranou k sedovému kraji.

Podehnutý podkryt zipu v samotném kraji prošijeme a tím pravý přední díl stabilizujeme.

Nákryt zipu přišijeme k levému přednímu dílu se zipem.

Podkryt zipu i se zipovou tkanicí rozložíme před sebou tak, jako je na obrázku níže. Podél sedového kraje přední díl prošpendlíme současně se zipovou tkanicí i podkrytem. Prošijeme a tím stabilizujeme i levý přední díl kalhot.

6. Rozparek zipu (poklopec) - kompletace

Pravý přední díl položíme přes ten levý tak, že švy v sedovém kraji leží přesně na sobě. V tomto místě k sobě díly sešpendlíme.

Pravý přední díl přehneme přes levý, abychom před sebou viděli podkryt i nákryt zipu.

Rukama uchopíme pouze nákryt zipu a zipovou tkanici (zip je zavřený).

Podkryt zipu podehneme a dočasně si jej přišpendlíme k předním dílům, aby nám nepřekážel (obr. 1 a 2 níže).

Sešpendlíme k sobě nákryt zipu a zipovou tkanici. Sešijeme (obr. 3 a 4 níže).

Zatím ponecháme podkryt zipu přišpendlený k přednímu dílu a také sešpendlené přední díly v sedovém švu k sobě. Práci otočíme lícem nahoru.

Křídou nebo mýdlem si na pravém předním dílu vykreslíme tvar rozparku (cca 3–3,5 cm od sedového kraje) tak, aby tato linie po prošití zachytila i nákryt zipu.

Cca 3 cm od spodního kraje zipu vedem linii do klasického obloučku, jak jej známe u kalhot nebo sukní.

Uděláme si zde také značku přesně v místě, kde se linie mění v křivku (obr. níže).

Nyní si celý poklopec vypracujeme a to ve dvou krocích. Jako první si sešijeme rovnou linku - tedy pouze nákryt zipu s pravým předním dílem. Zapošijeme v místě, kde máme značku, za kterou si již linka mění v křivku.

V druhém kroku práci otočíme rubem nahoru. Vyndáme špendlíky z podkrytu a ten položíme v jeho přirozeném směru, tedy z rubové strany kalhot přes zip.

Práci otočíme předními díly lícem nahoru. V lícové straně kalhot sešpendlíme poklopec i s podkrytem, abychom mohli došít oblouček pro dokončení rozparku.

Odšijeme oblouček, ve kterém sešíváme vrstvu pravého předního dílu, nákrytu i podkryt. Na začátku i na konci uděláme poklopcovou uzávěrku. Tedy šijeme klikatým stehem (cik-cak), jehož délku máme sníženou na minimum. Tím zajistíme, že se nám kalhoty v těchto místech nezačnou časem námahou trhat.

V tuto chvíli můžeme zip konečně rozepnout a zkontrolovat, že rozparek zipu funguje tak, jak má. Na prvních dvou fotkách níže je pohled z lícové strany, jak jej známe. Na třetím obrázku je vypracovaná rubová strana a celková kompletace dílů.

7. Příprava pro první zkoušku kalhot

Přední díly položíme před sebe lícem nahoru. Přes ně položíme oba zadní díly kalhot, lícem dolů. Sestehujeme oba krokové švy.

Následně stehujeme i boční švy tak, že nejprve začneme od kolenní značky a stehujeme směrem dolů k délce kalhot. Zbylou (horní) část bočního švu stehujeme opět od kolenní značky nahoru směrem k pasu a současně lehce navolňujeme přední díl, aby si k sobě oba díly dobře "sedly".

Stejně tak sestehujeme i druhý boční šev kalhot. Poté sestehujeme oba sedové švy.

Kalhoty otočíme na líc a provedeme první zkoušku. V případě potřeby upravíme sedové, krokové nebo boční švy tak, aby kalhoty perfektně padly.

8. Boční a krokové švy

Dle případných úprav z první zkoušky všechny švy odšijeme. Nejprve vytáhneme stehovku ze sedových švů a odšijeme oba krokové švy. Poté sešijeme oba boční švy. Následně otočíme jednu nohavici na líc, vložíme do druhé a sešijeme oba sedové švy v návaznosti. Pokud se nám v předním sedovém kraji nedaří vést šev až k rozparku, nevadí. Šijeme až tam, kam se dostaneme. Práci otočíme celou na líc a po lícové straně došijeme případný kousek předního sedového švu.

Všechny střižní okraje podél právě odšitých švů začistíme, vytáhneme stehovku a kalhoty znovu vyzkoušíme. V případě potřeby provedeme úpravy. Vše velmi pečlivě vyžehlíme.

9. Pásek

Složíme na sebe oba díly pásku, lícem k líci. V jedné z kratších stran pásek sešijeme.

Můj tip: Pokud chcete, aby pasový límec (pásek) padnul opravdu perfektně a vzadu neodstával, můžete vést šev do tvaru dvou mírně lomených linek (obr. 2 níže). Odsazení špičky je cca 0,5 cm (ne více než 1 cm!).

Sešitý pásek otočíme na líc a podélně přehneme na polovínu, lícem ven. Pečlivě vyžehlíme.

Nyní bude potřeba jednu jeho dlouhou stranu začistit. Abychom věděli kterou z nich, přiložíme si přehelený pásek ke kalhotám tak, že jeho delší část patří k levému přednímu dílu (tedy tomu i s podkrytem zipu). Když tak přiložený pásek položíme lícovou stranou ke kalhotám přesně tak, jak jej budeme později našívat, horní strana (obr. 3 níže) je ta, kterou potřebujeme začistit.

Pokud si nyní nevíte rady, nevadí. Pásek nejprve našijte dle postupu dále a začistěte jeho volnou stranu dodatečně.

Připravený pásek rozložíme před sebe.

Nezačištěnou stranou jej lícím k líci našpendlíme do pasové linie kalhot po celé obvodu. Šev na pásku náleží přesně na zadní sedový šev kalhot. Takto rozložený dílec pásku našijeme do kalhot.

Pásek si uchopíme stejně jako na fotografiích níže. Máme ho rozložený lícem k sobě. Podélně jej přehneme, lícem dovnitř (obr. 2 z líce a 3 z z rubu, níže).

Prsty uchopíme i kousek začišteného kraje a podehneme jej za 1 cm do rubové strany pásku (obr. 1 a 2 níže). Takto stranu pásku našpendlíme.

Stejným způsobem si připravíme i druhý konec pásku.

Detailní návod jak ušít manšestrové kalhoty - pásek

Oba takto našpendlené konce pásku prošijeme. Rohy odstřihneme těsně u švu, aby se pásek dobře otáčel na líc.

Pásek otočíme na líc a rovnou jej volným začištěným krajem díky podélnému přežehlení, které jsme provedli pár kroků nazpět, můžeme našpendlit do kalhot.

Pohlídáme si, aby švové přídavky směřovaly do pásku. Přes ně přehneme začištěný kraj dílce pásku a po lícové straně kalhot po celém obvodu pas našpendlíme.

Takto našpendlený pásek po lícové straně kalhot po celém obvodu prošijeme. Doporučuji šít přesně v místě původního švu, ale alternativně je možné šít i přímo v pásku. Pečlivě vyžehlíme.

10. Očka pásku

Kalhoty už se blíží do finále a nás už čekají jen detaily a dokončovací práce. Jako první z nich se pustíme do oček pro pásek. Připravené čtverce složíme na polovinu po směru osnovy, lícem dovnitř. V kraji sešpendlíme a prošijeme.

Největší dílec si před sebe položíme švem na střed, jako na obr. níže. Od spodního kraje naměříme 3 cm a na obou stranách si uděláme značky v této výšce.

Od značky v ohybu látky vedeme rovný šev směrem ke spodnímu kraji (cca1 cm od střižního okraje) a odtud k druhé značce. Tím nám vznikne špičatý tvar jako na fotkách.

Přebytečné okraje látky podél švu odstřihneme a můžeme sestřihnout i špičku těsně ke švu, aby se nám dílec dobře otáčel na líc.

Dílec otočený na líc po obvodu (kromě horního nesešitého kraje) prošijeme a tím stabilizujeme. Vyžehlíme.

Malé dílce oček také otočíme na líc. I u nich si pohlídáme aby šev ležel na středu (nikoliv v kraji) a vyžehlíme.

První budeme šít největší (špičatý) dílec. Položíme jej lícovou stranou do rubu kalhot tak, aby jeho horní střižní kraj byl přibližně 0,5 cm od horní hrany pásku. Dílec leží přesně na zadním sedovém švu. Našpendlíme a prošijeme.

Našitý dílek přehneme směrem nahoru tak, že vidíme jeho lícovou stranu. Jeho kraj opět našpendlíme v kraji pásku a znovu prošijeme.

Když se podíváme na zadní díly kalhot, výsledek vypadá jako na obr. 3 níže.

Špičku přišpendlíme na zadní sedový šev.

Přední díly si v pásku sešpendlíme tak, aby na sobě byly plynule v návaznosti na zapnutý zip. Jako kdyby byly zapnuté knoflíkem. Přesně na středu (tedy v místě, kdybychom prodloužili linku zipu) umístíme v pásku špendlík, který nám označuje přední střed. Od tohoto označeného místa si na obě strany odměříme 5 cm a zde umístíme špendlíky jako další dvě pomocné značky.

K samotnému špendlíku přiložíme připravený dílek očka, tentokrát na lícovou stranu pásku. V samotném kraji pásku přišijeme. Stejným způsobem přišijeme dílek očka i do druhého předního dílu kalhot ke značce.

Zbylé dva dílky oček přišijeme obdobně do míst na pásku, která jsou přesně v polovině mezi zadním velkým dílkem a tím našitým v předním dílu. U každé velikosti to bude malinko jinak, u menších velikostí je to přibližně v místě bočního švu.

Volný okraj dílku podehneme za 0,5 cm do rubu a našijeme do kalhot (pod pásek). Doporučuji v tomto místě dílek prošít dvakrát, aby se časem nevytrhnul. Takto vypracujeme všechna očka.

11. Spodní lem nohavic

Střižní okraj nohavic začistíme. Pokud šijeme na overlocku, ponecháme delší konce řetízků a ty zatáhneme pod smyčky.

V tuto chvíli doporučuji znovu kalhoty obléknout a vyzkoušet. Naměříme přímo na těle správnou délku kalhot. Během měření je dobré mít obutou vhodnou obuv, aby byla délka odměřena dobře.

Začištěný spodní kraj kalhot podehneme do rubu dle naměřené délky nohavic, prošpendlíme a prošijeme. Pečlivě vyžehlíme.

12. Knoflíky

Jako úplně poslední nás čeká našití knoflíků a vypracování knoflíkové dírky. V pravém předním dílu pásku odšijeme vhodnou velikost knoflíkové dírky vodorovně. Následně na levý přední díl pásku našijeme knoflík.

Knoflík také našijeme na špičaté očko pásku v zadním dílu a tím i samotné očko přišijeme ke kalhotám.

Tak a kalhoty jsou hotové. Vypracování kalhot patří mezi složitější, ale myslím, že s trpělivostí jsou určitě zvládnutelné.

Střih a návod jak ušít dámské manšestráky

Pro připomenutí, střih na dámské podzimní kalhoty pořídíte již nyní v e-shopu:

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Zajímavé střihy v eshopu

Další články v kategorii