Nový návod na podzimní šití je tu. Podle střihu na dámské manšestrové šaty si dnes ušijeme tento nadčasový kousek. Dámské šaty mají na boku zapínání skrytým zipem, širokou sukni v pevném pase a jsou bez rukávů. Hluboký výstřih opticky prodlouží a zeštíhlí postavu. Střih na dámské šaty je ve velikostech 32–60 ve verzi se švovými přídavky i bez nich.
Střih na dámské podzimní šaty pořídíte v e-shopu:
Doporučený materiál na dámské šaty:
Střih na dámské šaty COZY AUTUMN je konstruovaný pro středně silné až silné tkaniny jako je manšestr, riflovina, flauš, flanel apod.
Materiál použitý v tomto návodu: Oděvní manšestr ve smaragdově zelené
Spotřeba materiálu na dámské šaty (při šíři látky 140 cm):
- pro velikosti 32–38: 2 m
- pro velikosti 40–48: 2,5 m
- pro velikosti 50–60: 3 m
Dále budeme potřebovat:
- skrytý zip v délce 60 cm
- jednostranně nažehlovací vlizelín
- příp. proužek jednostranně nažehlovacího vlizelínu s diagonální osnovou (tzv. "krajinku") - lze střihnout z klasického metrážového vlizelínu
- šikmý proužek z tkaniny, cca 1,5 m
✂ Můj tip: Pokud šijete kalhoty z manšestru, stejně jako já, doporučuji při každém kroku žehlení používat plátýnko (látkovou plenku či jiný kus bavlněného plátna), abyste si látku "neolískali".
Podrobný návod jak ušít dámské manšestrové šaty:
Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerií. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na kteroukoliv z nich klikněte.
1. Střihová příprava
Podle papírového střihu si připravíme:
- 1x PD sukně na přeložku (přehyb látky)
- 1x ZD sukně na přeložku
- 1x ZD živůtku - střed na přeložku
- 2x ZD živůtku - boční
- 2x PD živůtku - boční
- 4x PD živůtku - středový
- 2x pásek na přeložku
2. Vyztužení a drobná příprava
Jako první si připravíme vlizelínový proužek. Pokud si jej chystáme z metráže, stříháme pod úhlem 45 stupňů proužky 2 cm široké.
Podle obrázku níže si vyztužíme jednotlivé části.
Díly živůtku jsou podžehlené ve všech krajích krom kromě pasového kraje. Boční kraj sukně podžehlujeme jen na levé straně šatů, tam kde bude zip. Tedy pohledově zadní díl položený lícem dolů na pravé straně a přední díl položený lícem dolů vlevo. ba díly pásku podžehlíme celé.
Současně si také rovnou připravíme šikmý proužek. Pokud si jej z tkaniny stříháme, činíme tak opět pod úhlem 45 stupňů a šířka nezažehleného proužku vč. švových přídavků je 4 cm.
3. Přední díly živůtku
Nejprve si začistíme příslušné kraje předních dílů začistíme a to takto:
- v předním bočním dílu začistíme boční kraj a také princesový (obr. 2 níže)
- ve dvou zrcadlově převrácených předních středových dílech začistíme pouze princesové švy (obr. 3 níže)
- dva zbylé přední středové díly ponecháme nezačištěné (obr. 4 níže)
v předním bočním dílu začistíme boční kraj a také princesový ve dvou zrcadlově převrácených předních středových dílech začistíme pouze princesové švy dva zbylé přední středové díly ponecháme nezačištěné
Nyní si před sebe položíme úřední boční díly lícem nahoru. Přes ně položíme přední středové díly, které NEJSOU začištěné, a sešpendlíme princesový šev. Oba díly sešijeme a švové přídavky rozžehlíme.
Práci ponecháme otočenou lícem nahoru a přes díly položíme druhý pár předních středových dílů, lícem dolů. Sešpendlíme přední středový kraj výstřihu a sešijeme. Šev rozžehlíme, aby se tyto posledně našité přední díly daly hezky zažehlit do rubu.
Podehnuté přední středové díly srovnáme a podél výstřihu kraj prošpendlíme a prošijeme. Tím ho stabilizujeme.
Práci otočíme na líc a podél princesového švu vyštepujeme přední středový díl tak, abychom zachytili i vzniklé podsádky (tedy podehnuté přední středové díly).
4. Zadní díly živůtku
Zadní díly si v krajích začistíme. Tentokrát to není nic komplikovaného. Zadní středový díl začistíme v obou princesových švech, zadní boční díly v bočním kraji i princesovém.
Zadní středový díl ponecháme před sebou položený lícem nahoru, Přes něj pokládáme zadní boční díly a sešpendlíme je v princesovém švu. Sešijeme a švové přídavky rozžehlíme.
5. Ramenní švy
Na zkompletovaných předních dílech i zkompletovaném zadním dílu si začistíme ramenní kraje. V zadním dílu můžeme konce jednoduše odstřihnout, v předních dílech (pokud šijeme na overlocku) ponecháme u středových krajů delší konce řetízků, které zauzlujeme a zatáhneme pod smyčky.
6. Lem průkrčníku v zadním dílu
Lem průkrčníku v zadním dílu živůtku zapravíme pomocí připraveného šikmého proužku. Ten pokládáme lícem k líci ve straně a doporučuji jej našpendlit jen v tomto místě a zbytek ponechat volný. Šikmý proužek rovnáme přímo ve stroji během šití, máme tak mnohem větší cit. Na konci i na začátku si ponecháme cca 1,5 cm přesah šikmého proužku.
Zadní díl otočíme lícem dolů a našitý šikmý proužek podehneme do rubu zadního dílu. Podélně jeho volný kraj podehneme za 1 cm a takto našpendlíme podél průkrčníku. Tím jej celý začistíme. Práci pečlivě našpendlíme a prošijeme.
7. Ramenní švy
Přes zadní díl, lícem nahoru, položíme oba přední díl, lícem dolů. Sešpendlíme v ramenních švech a sešijeme.
Protože se nám v průkrčníku potkávají dva rozdílné tvary úhlů, vznikne nám zde "malý trojúhelníkovitý přesah", který je zcela v pořádku.
Díly před sebe rozložíme, lícem nahoru. Švové přídavky přehneme do zadního dílu živůtku a podél ramenních švů je v lícové straně živůtku našpendlíme.
Ramenní švy proštepujeme a tím zafixujeme švové přídavky na místě.
8. Začištění průramků
Stejným způsobem zapravíme také pravý průramek (zatím jen ten).
Než budeme šikmý proužek podehýbat do rubu živůtku, je potřeba v oblouku průramku nastřihnout několika cviky (nástřihy) švový přídavek, aby látka po otočení tzv. netáhla.
Následně pokračujeme stejně a dokončíme tak pravý průramek.
Živůtek otočíme naruby a sešpendlíme pravý boční šev (je to ten, s vypracovaným průramkem). Boční šev sešijeme a švové přídavky rozžehlíme.
Aby v průramku švové přídavky neodstávaly, přichytíme je pomocí špendlíků a následně po lícové straně živůtku v místě prošití průramku prošijeme a stabilizujeme.
Rozpracujeme i levý průramek, ale ponecháme ho ve fázi, kdy máme našitý šikmý proužek na lícové straně průramku a nastřižené švové přídavky oblouků průramku.
Dále zatím nepokračujeme.
9. Přední křížení
Přední díly před sebou urovnáme a přeložíme přes sebe jen špičky švových přídavků. Sešpendlíme a prošijeme, aby se nám s předním dílem dále dobře pracovalo.
10. Pásek
Jeden z dílů pásku přišpendlíme do pasového kraje živůtku. Pokud šijeme z manšestru, dáme pozor, aby směr vlákna po rozložení šel odshora dolů, jako je tomu na celém živůtku.
Jeden díl pásku našijeme.
Připravíme druhý díl pásku, který našijeme na druhou stranu pasové linie živůtku a vznikne nám takový "sendvič", kdy máme tři vrstvy na sobě: pásek, živůtek a druhý díl pásku.
Celou práci sešijeme a pásku otočíme na líc. Podél pasové linie živůtku je prošpendlíme a proštepujeme.
Živůtek máme otočený na líc. Podíváme se do jeho rubové strany a ten díl pásku, který je v rubu, v jeho volném spodním kraji začistíme.
11. Sukně - boční švy
Oba díly sukně v jejich obou bočních krajích začistíme.
Zadní díl před sebe rozložíme lícem nahoru a přes něj položíme přední díl, lícem dolů.
Sešpendlíme pravý boční šev a sešijeme. Švové přídavky opět rozžehlíme do stran.
12. Sukně - protizáhyby
Z papírového střihu přeneseme na střih značky pro umístění protizáhybů, pokud jsme tak ještě neučinili. Protizáhyby našpendlíme, ale zatím nesešíváme.
Začneme například v zadním dílu sukně. Přes našpendlené protizáhyby položíme živůtek, lícem k líci a našpendlíme vrchový díl pásku (to je ten s nezačištěnou stranou). Odměříme, zda-li není potřeba protizáhyby zmenšit nebo zvětši a pásek pasuje k zadnímu dílu sukně.
Stejně tak pokračujeme v předním dílu sukně. Sešpndlíme protizáhyby, přes dukni položíme živůtek lícovou stranou pásku k líci sukně. Zkontrolujeme správnou velikost protizáhybů a pásek v celé pasové linii svou vrchovou stranou přišpendlíme k sukně. Sešijeme v celém obvodu.
V rubu vypadá práce asi nějak takto. Máme našitou jednu část pásku, druhá začištěná zůstává volná. Švový přídavek sukně sežehlíme nebo zahneme směrem nahoru, do pásku. Přes něj pokládáme vnitřní díl pásku, kterým švové přídavky a střižní okraje zakryjeme.
13. Dokončení pásku
Práci po lícové straně šatů prošpendlíme a následně proštěpujeme.
V rubu vypadá vypracování takto:
V obou bočnívh krajích začistíme malé kousky střižních okrajů pásku. Pokud šijeme na overlocku, ponecháme oba konce řetízku delší a následně je zauzlujeme a zatáhneme pod smyčky.
Když už jsme v tom, můžeme rovnou začistit i střižního okraj spodního lemu sukně. Na obou stranách opět ponecháme delší konce řetízků a zatáhneme je.
14. Skrytý zip
Šaty otočíme lícem k sobě. Rozvineme šikmý proužek, jako na obr. 1 níže. Do bočního švu našpendlíme lícem k líci jednu stranu zipové tkanice. A našijeme. Začátek zipové tkanice zasahuje do šikmého proužku. Samotné zoubky začínají až jeden milimetr ve vrchové látce pod samotným šikmým proužkem.
Máme našitou jednu stranu zipu. Zip zapneme a zkontrolujeme, že šev nezasahuje do zoubků ani není příliš daleko. Zip ponecháme zapnutý a v kritických místech si na jeho straně volné zipové tkanice uděláme značky. Tzn. v místě, kde se páse napojuje na živůtek i na sukni.
Stejně tak si uděláme na volné straně zipu značku i v místě cca 3 cm před jeho samotným koncem.
Druhý díl sukně odměříme od spodního kraje (aby byl rovnoměrně se spodním dílem sukně) a do místa, kde je na zipu značka, uděláme značku i v bočním kraji sukně. Tak víme, kde přesně má být zip našitý a nestane se, že ho našijeme nerovnoměrně a boční šev bude křivý.
Zip rozepneme. Pomocné značky na volné straně zipu nám pomohou během šití. Zip našijeme. Zapneme a zkontrolujeme přesnost šití i to, že je zip skutečně skrytý, ale současně lze rozepínat a zapínat.
15. Dokončení levého průramku
Nyní nás čekají už jen drobné dokončovací práce. Levý průramek máme více méně připravený. Pomocí šikmého proužku si pomůžeme, abychom zapravili i konec zipové tkanice. Postupujeme přesně podle obrázků níže:
- Šikmý proužek sestřihneme klidně až k samotnému kraji bočního švu živůtku, případně ponecháme konec max. 2 cm dlouhý.
- Zip stočíme do rubu šatů tak, jak má správně být a tím se nám stočí i kraj šikmého proužku (obr. 3 níže).
- Šikmý proužek podehneme do rubu průramku, jako jsme to dělali v pravé straně a tím se nám schová i konec zipové tkanice.
- Vše pečlivě našpendlíme.
Stejně postupujeme i na druhé straně zipu/průramku.
- Zip stočíme do rubu tak, jak má na šatech být.
- Šikmý proužek i s koncem zipové tkanice podehneme do rubu průramku. Prošpendlíme.
- Prošpendlíme u zbývající část šikmého proužku v celém průramku.
16. Dokončení bočního švu
Díly sukně na sobě máme složené lícem k líci. Zip zapneme a rovnoměrně urovnáme zbývající část bočního švu, který chceme zašít. Sešpendlíme a sešijeme. Švové přídavky rozžehlíme do stran.
17. Zakončení spodního lemu šatů
Střižní okraj bychom již měli mát začištění a tak můžeme už jednoduše dokončit spodní lem. Ten podehneme do rubu, po lícové straně našpendlíme a prošijeme.
A je to! Hurá! Nosíme s úsměvem a třeba i s elegantním rolákem. Mimochodem, střih na jednoduchý dámský rolák v mé nabídce najdete také:
Pro připomenutí, střih na dámské podzimní šaty pořídíte v e-shopu:
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.