Ušijte si svůj nový oblíbený kousek!
Objevte jednoduchý a srozumitelný návod na šaty, které spojují styl a pohodlí. Díky čistým liniím a dvoubarevnému designu vytvoříte nadčasový model, který vynikne v každé příležitosti. Návod vás krok za krokem provede celým procesem – od přípravy látky až po finální detaily. Tyto šaty skvěle sedí, jsou snadné na šití a stanou se nepostradatelnou součástí vašeho šatníku. Vytvořte si svůj originální módní kousek ještě dnes!
Střih na dámské mikinové šaty (tuniku) je ve velikostech 32–60 a pořídíte ho ve formátu PDF nebo v tištěné verzi.
Doporučený materiál na dámské mikinové šaty:
Střih na dámské šaty je vhodný pro středně silné pleteniny, např. elastická teplákovina, úplet French Terry, bavlněný úplet apod.
Spotřeba materiálu na dámské mikinové šaty (při šíři látky 140 cm):
Jednobarevná varianta:
- pro velikosti 32–46: 1,5 m
- pro velikosti 48–60: 1,8 m
Dvoubarevná varianta:
- hlavní látka:
- pro velikosti 32–40: 1,2 m
- pro velikosti 42–52: 1,5 m
- doplňková látka:
- pro všechny velikosti: 0,5 m
Kompletní outfit dotvoř s pohodlnými zvonovými legíny:
Podrobný návod jak ušít dámské mikinové šaty:
Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerií. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na kteroukoliv z nich klikněte.
1. Střihová příprava
Podle papírového střihu si připravíme:
- 1x přední díl (horní) na přeložku (přehyb látky)
- 1x přední díl (dolní) na přeložku
- 1x zadní díl na přeložku
- 2x rukáv
- 2x lem rukávu
2. Vyztužení kapsových průhmatů
Jako první si vyztužíme kapsové průhmaty na spodním i horním předním dílu. K tomu nám postačí kousek kousek jednostranně nažehlovacího vlizelínu, ideálně s osnovou.
Proužek střiheme v šíři cca 4 cm po směru osnovy, aby se nevytahoval. Délka je stejná, jako je délka kapsových průhmatů na střihu. Podžehlíme všechny čtyři části v rubové straně předních dílů.
3. Sesazovací šev předního dílu a kapsy
Nyní si velmi jednoduše a elegantně vypracujeme sesazovací šev a současně i obě kapsy.
Položíme před sebe horní přední díl lícem nahoru. Přes něj pokládáme spodní přední díl, lícem dolů, tak, aby na sebe kapsové části hezky navazovaly. Sesazovací šev je tvarovaný, proto se nelekejte, že se vám spodní přední díl lehce zvlní, nicméně délka krajů je stejná, takže špendlení půjde snadno.
Celý sesazovací šev včetně kapes sešijeme a začistíme.
Díly otočíme na líc a po lícové straně pečlivě, ale opatrně kapsy přežehlíme.
4. Pravý ramenní šev
Nyní si začneme kompletovat přední a zadní díly dohromady. Přední díl před sebe rozložíme lícem nahoru. Přes něj položíme zadní díl, lícem dolů a sešpendlíme pouze pravý ramenní šev (pohledově je to nyní ten na levé straně). Sešijeme a začistíme.
5. Lem průkrčníku proužkem na polovinu
Z látky si střihneme dostatečně dlouhý proužek, kterým budeme lemovat průkrčník. Proužek je široký 3,5 cm. Složíme jej podélně na polovinu, lícem ven. Kraj složeného proužku našpendlíme do průkrčníku v místě levé náramenice zadního dílu.
✂ Můj tip: Doporučuji nešpendlit celý lem nyní, ale pocitově jej zlehka natahovat a usazovat do průkrčníku až ve stroji pod patkou.
Proužkem olemujeme celý průkrčník, začistíme. Pečlivě vyžehlíme.
6. Levý ramenní šev
Oba díly na sebe složíme lícem k líci. Sešpendlíme levý ramenní šev. Sešijeme a začistíme. Pokud šijeme na overlocku, ponecháme u průkrčníku delší konec řetízku, který následně zatáhneme pod smyčky nebo zauzlujeme.
Práci otočíme na líc a doporučuji švový přídavek v lemu průkrčníku stočit směrem do zadního dílu a několika stehy prošít.
7. Našití rukávů
Práci opět rozložíme před sebe, lícem nahoru. Do průramků našpendlíme příslušné rukávové dílce. Dáme pozor, abychom je neprohodili. Správnost ověříme dle značek přenesených ze střihu.
Rukávy našijeme a začistíme švové přídavky.
8. Rukávové a boční švy
Šaty opět otočíme, tentokrát lícem dovnitř. Sešpendlíme a sešijeme oba rukávové a boční švy v návaznosti.
9. Lemy rukávů
Dílce lemů rukáv složíme na polovinu, lícem dovnitř a v kratší straně sešijeme. Sešité je složíme podélně na polovinu, tentokrát lícem ven. Takto složené je vsuneme do rukávů lícem k líci. Našpendlíme, všijeme a začistíme. Během šití je potřeba samotný lem lehce natahovat, aby se do spodního kraje rukávu hezky usadil.
Pokud šijeme na overlocku, ponecháme delší konec řetízku, který následně zatáhneme pod smyčky nebo zauzlujeme a odstřihneme.
10. Spodní lem
Spodní lem šatů začistíme. Opět ponecháme delší konec řetízku, šijeme-li na overlocku. Ten zatáhneme nebo zauzlujeme.
Začištěný kraj podehneme za tři centimetry do rubu, našpendlíme a po lícové straně prošijeme pružným stehem. Ráda používám tříkroký klikatý steh, ale výběr stehu je čistě na každém z nás.
A voilà, mikinové šaty máme hotové. Šlo to hladce, že ano?
Pro připomenutí, střih na šaty pořídíte zde:
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.