Střih na dámské volné kalhoty FLUTTER. Kalhoty jsou rovného střihu s vysokým pasem, zapínáním na zip (poklopec), zajímavým členěním předního dílu, tvarovaným zadním dílem se sedlem pro perfektní padnutí, dvěma bočními kapsami a dvěma zadními nakládanými kapsami.
Střih pořídíte již nyní v e-shopu:
Střih je součástí mini kolekce OR!GAM!:
Střih na dámské volné kalhoty + podrobný návod jak ušít kalhoty krok za krokem
Doporučený materiál na dámské kalhoty:
Střih na dámské kalhoty je vhodný pro kostýmové lehké tkaniny a šatovky či halenkoviny. Vybírejte látky s nízkou gramáží a splývavé vazbě.
- Terakotová látka, použitá na model z obchodu Důmlátek.cz
- Další doporučení kategorie:
Spotřeba materiálu na dámské kalhoty (při šíři látky 140 cm):
- pro velikosti 32–38: 2,2 m
- pro velikosti 40–50: 2,7 m
- pro velikosti 52–60: 3 m
Dále budete potřebovat:
- 2 knoflíky o průměru 1 cm
- kalhotový zip v délce 16 cm
- šikmo střižený proužek vlizelínu (tzv. krajinka nebo "tvarovka"), cca 3 m
- jednostranně nažehlovací vlizelín s nití (stačí odstřižky na podžehlení kapsových průhmatů, nákrytu a podkrytu)
- pasovka (pasová výztuha, jednostranně nažehlovací), délka podle obvodu pasu + cca 10 cm navíc.
Návod jak ušít dámské kalhoty FLUTTER:
Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerií. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na kteroukoliv z nich klikněte.
1. Střihová příprava
- Švové přídavky jsou jednotné, 1 cm.
- Koncová záložka pro založení spodního lemu je v předním i zadním dílu 4 cm. U předního krycího dílu je koncová záložka volných krajů 1,5 cm.
- Koncová záložka kapsového průhmatu pro zadní nakládané kapsy je 4 cm.
Během šití doporučuji používat střih v jednotlivé samostatné velikosti, kde jsou již zaneseny všechny švové přídavky i koncové záložky.
2. Podžehlení, vyztužení
Nejprve si vyztužíme jednotlivé díly. Oba díly pásku podžehlíme tzv. pasovkou. Pokud se vám ji nedaří sehnat, bude dostatečný i silnější jednostranně nažehlovací vlizelín s nití (osnovou).
Podžehlené díly pásky rovnou složíme podélně na polovinu, lícem ven, a sežehlíme je.
Podkryt i nákryt zipu podžehlíme jednostranně nažehlovacím vlizelínem v celém tvaru. Podkryt zipu také složíme podélně na polovinu, lícem ven, a sežehlíme jej.
Pokud máme koupenou tzv. krajinku ("tvarovku"), požijeme ji. Případně si ji sami střihneme pod úhlem 45 stupňů, aby se nám s ní dobře tvarovalo.
Krajinkou si vyztužíme zaoblené strany předních i zadních dílů kalhot. Stejně tak podžehlíme zaoblenou stranu kapes s průhmatem a i sedlový kraj zadního sedla.
4 cm širokým proužkem vlizelínu vyztužíme záložku zadních kapes.
3. Zadní nakládané kapsy
Zadní kapsové díly si po celém obvodu začistíme. Koncovou záložku podehneme do rubu za 4 cm a v lícové straně prošijeme. Přežehlíme.
Následně si zažehlíme za 1 cm zbylé okraje kapsy a tvar kapsy vystehujeme.
Připravené zadní nakládané kapsy položíme na lícovou stranu zadních dílů kalhot (umístění najdeme na papírovém střihu) a pečlivě je našpendlíme, nebo pro perfektní přesnost přistehujeme.
Zadní nakládané kapsy v samém okraji přišijeme k zadním dílům kalhot.
4. Přední kapsy - začištění
Kapsové dílce si začistíme, jako na obrázku níže.
5. Překrytí
Nyní si připravíme překrytí. Dílec v horním a středovém zkoseném kraji začistíme. Následně oba kraje podehneme do rubu za 1,5 cm a po lícové straně oba kraje prošijeme. Pečlivě dílec vyžehlíme.
6. Přední díl kalhot s krytím
Nejprve si připravíme přední díl kalhot s krytím (pohledově je to levý přední díl).
Položíme si přední díl lícem nahoru. Přes něj položíme dílec překrytí také lícem nahoru.
Následně přes oba díly položíme kapsový dílek s průhmatem, ten však lícem dolů. Po zaobleném sedlovém kraji k sobě takto všechny tři díly sešijeme a začistíme.
V tuto chvíli podehneme kapsový dílek do rubu nohavice a našpendlíme si vzniklý zaoblený kraj. Zatím nešijeme.
Přední díl otočíme na rub, abychom před sebou viděli kapsový dílek a přes něj položíme kapsový díl celkový. Sešpendlíme si kapsový váček v oblouku, kde se oba díly potkávají. Opět zatím nešijeme.
Nyní si práci otočíme opět lícovou stranou předního dílu kalhot nahoru. Došpendlíme celý sedlový oblouk i s celkovým kapsovým dílcem. V tuto chvíli proštepujeme (prošijeme) sedlový oblouk po lícové straně tak, že nejprve sešijeme část, kde se potkává přední díl kalhot s celkovým dílcem kapsy. Poté celkový kapsový dílec složíme tak, abychom mohly prošít pouze kapsový průhmat menšího dílku kapsy a předního dílu kalhot s překrytím.
Jinými slovy, sedlový šev šijeme ve dvou krocích tak, abychom nejprve spojili přední díl kalhot s celkovým dílem kapsy přecházejícím do sedla. A v druhém kroku pouze proštepováváme kapsový průhmat, tentokrát bez celkového kapsového dílku.
V tento moment teprve sešijeme kapsový váček, protože nyní už dobře vidíme, kde kapsa přechází do sedla.
Jakmile máme vše vypracované, uděláme si v bočním kraji malý pomocný šev, abychom přichytili kapsu k přednímu dílu a překrytí a později se nám s celkem dobře pracovalo.
7. Přední díl kalhot bez krytí
Obdobným způsobem si vypracujeme druhý úřední díl. Ten bude jednodušší, jelikož je bez dílu překrytí.
Na přední díl položíme kapsový dílek s průhmatem, lícem k líci. Oba díly k sobě sešijeme, kapsový dílek podehneme do rubu předního dílu kalhot a našpendlíme si okraj kapsového průhmatu.
Následně práci otočíme na rub, takže k nám pohledově směřuje dílek kapsy. Přes něj položíme celkový dílec kapsy, lícem k líci.
Sešpešndlíme si kapsový váček a práci opět otočíme tak, abychom měli přední díl kalhot k nám lícovou stranou. V tuto chvíli opět našpendlíme a sešijeme celkový kapsový dílce s předním dílem, ale jen do místa, kde sedlový šev přechází v kapsový průhmat. Zde opět šijeme druhým krokem tak, že celkový dílec kapsy si podehneme, aby se nám nepletl při práci a proštepujeme pouze samotný kapsový průhmat.
I na tomto předním dílu si v bočním kraji odšijeme pomocný šev, abychom kapsový váček přichytili k přednímu dílu kalhot.
8. Zip (poklopec)
Pokud jste lehce opocení už teď, ještě prosím chvilku vydržte, protože nás čeká poklopec. To už bude poslední záludnější část, pak už to bude jen brnkačka pro radost.
Postup šití poklopce můžete najít i v tomto videu, kde šiji kalhoty ROAD krok za krokem. Pokud jste poklopec nikdy nešili, mohlo by vám to výrazně pomoci.
Jako první si začistíme okraje nákrytu i podkrytu, viz. obrázky níže (pozn: podkryt je složený na polovinu a začistěním jsou tak obě vrstvy sešity). Volné konce řetízku zatáhneme. Stejně tak si začistíme střižní okraje obou sedových krajů v předních dílech kalhot.
Levý přední díl kalhot si položíme lícem nahoru a překrytí otočíme pryč, aby nám nepřekáželo. Do sedového kraje si položíme rozepnutý zip, lícem dolů. Našpendlíme a našijeme.
Přes našitý zip položíme podkryt zipu a také jej přišijeme.
Podkryt i se zipem otočíme tak, abychom zip viděli a proštepujeme přední díl podél zipu. Tím stabilizujeme podkryt i zip ve správné poloze.
Pravý přední díl položíme před sebe lícem nahoru. Přes něj položíme nákryt zipu, lícem k líci. V sedovém kraji k sobě oba díly sešijeme. Nákryt zipu podehneme do rubu předního dílu a sedový šev v místě nákrytu také v kraji proštepujeme.
V tuto chvíli si podkryt zipu podehneme pryč od zipu, aby se nám nepletl a přychitíme si ej takto špendlíky. Zipu zapneme a podkryt nám nepřekáží.
Přes zip položíme pravý přední díl tak, že štepování obou předních dílů leží na sobě a zip není vidět. V tomto položení si k sobě oba přední díly právě ve štepování sešpendlíme, aby se nám nepohnuly.
Pravý přední díl přeložíme přes ten levý, lícem k líci a máme před sebou pouze vrstvu nákrytu a zipu.
Nákryt se zipem sešpendlíme a sešijeme.
Oba přední díly kalhot si před sebe rozložíme lícem nahoru a pečlivě pod nimi urovnáme zip i nákryt. Podkryt zatím stále ponecháme našpendlený stranou.
Pomocí mýdla nebo křídy si na pravém předním dílu vyznačíme štepování poklopce, cca 3,5 cm od sedového švu.
Po této linii sešijeme přední díl kalhot s nákrytem, ale jen do míst, kde se nám tvar začíná stáčet do oblouku. Tady zastavíme a nešijeme dál. Šev ukončíme.
V tuto chvíli teprve odšpendlíme podkryt a urovnáme jej.
Až nyní sešíváme oblouřček poklopce a tentokrát v něm čijeme tři vrstvy - pravý přední díl, nákryt i podkryt. Tím dokončíme vypracování poklopce.
Z rubové strany vypadá práce asi takto:
9. Sedový šev
Přední díly kalhot složíme lícem k líci a sešijeme zbývající kousek sedového švu.
Zadní díly kalhot na sebe složíme lícem k líci a i zde sešijeme celý sedový šev. Střižní okraje začistíme.
10. Sedlo
Zadní díly před sebe rozložíme lícovou stranou nahoru. Přes ně položíme sedlo, lícem dolů. Postupně sedlo našpendlíme po celé délce sedlového švu. Špendlit začneme v samotném středu sedla, které náleží k sedovému švu kalhot. Plynule pokračujeme do stran. Protože k sobě špendlíme díly s opačným tvarem zaoblení (vnitřní a vnější oblouk), jsou délky střižních okrajů odlišné, ačkoliv délka samotného švu je stejná. To má za následek, že musíme být při špendlení i následném šití velmi pečliví a opticky to trochu připomíná, jako kdyby byly zadní díly kalhot do sedla navolněné (jsou zvlněné).
Sedlový šev sešijeme a začistíme. Pečlivě jej přežehlíme a zkonstrolujeme, že nám nevznikly ve švu žádné sklady. Sežehlením švových přídavků směrem dolů, do zadních dílů kalhot také vidíme, že rozdílnost délky švových přídavků se "ztratila", protože šlo pouze o technický trik.
11. Krokové a boční švy
V tuto chvíli už si skutečně můžeme oddychnout, protože nás čeká víceméně rutinní práce, kterou bychom dost možná zvládli i poslepu.
Přes zadní díly položíme ty přední, lícem k líci. Sestehujeme krokové i boční švy a vřele doporučuji provést zkoušku oděvu.
V tuto chvíli máme možnost upravit krokové i boční švy v celé délce nebo jen částečně tak, abychom byli s výsledkem spokojení. Zde se nabízí možnost kalhoty celkově zúžit, nebo je více projmout v pase apod.
Krokové i boční švy sešijeme a začistíme. Pokud jsme si během zkoušky udělali nějaké úpravy, šijeme samozřejmě podle těchto úprav.
12. Pásek
Oby díly pásku k sobě v kratší straně sešijeme lícem k líci. Švové přídavky rozžehlíme do stran a celý pásek ještě jednou podélně pečlivě sežehlíme.
Jednu z delších stran začistíme. Špatně se to vysvětluje, proto je nejjednodušší zjistit správnost tak, že si zkušebně přišpendlíme pásek do kalhot. Pásek je rozdělen do dvou částí, které jsme si k sobě sešili. Delší část pásku náleží do levé strany kalhot, což je strana s podkrytem.
Když tedy tuto delší část pásku jedním nebo dvěma špendlíky přichytíme do levé strany kalhot, hned vidíme, který volný okraj pásku nám zůstal v ruce. Ten si v celé délce začistíme.
Připravený pásek si nastehujeme do pasové linie kalhot. Doporučuji si jej nejdříve našpendlit a to tak, že začínám na středu zadního sedla, které náleží ke spojovacímu švu pásku. Poté plynule došpendlíme jednu stranu pásku do levé části pasové linie a následně druhou část pásku do pravé pasové linie. Jamile máme našpendleno, můžeme pásek nastehovat.
Stehování v tuto chvíli vřele doporučuji namísto rychlého sešití a to z důvodů, že můžeme kalhoty ještě jednou vyzkoušet a ověřit správnost padnutí.
Jakmile kalhoty vyzkoušíme a naznáme, že žádné úpravy nejsou potřeba, pásek do pasové linie našijeme.
Pásek si před sebou držíme lícovou stranou nahoru. Složíme jeho kraj podélně tak, že je rubová strana ven. Začištěný okraj pásku diagonálně podehneme zpět, jako je tomu na třetím obrázku níže. Ohyb leží přesně na hraně, kde se pásek potkává s kalhotami.
Takto připravený a složený roh sešijeme.
Roh pásku sestřihneme, aby se nám dobře přetáčel na líc. Stejným způsobem zakončíme i druhý konec pásku.
Nyní už jednoduše pásek složíme podélně na polovinu ven. Začištěný kraj pásku nám hezky zakryje švové přídavky, které směřují do pásku (nikoliv dolů do kalhot.
Pásek v celém obvodu pasové linie našpendlíme a následně prošijeme.
Šít můžeme přímo po pásku, tím vznikne lehce sportovnější/volnočasovější varianta. Pokud budeme šít přímo v původním švu, dosáhneme více formálnější verze. Ostatně rozdíly v šití kalhot společenských a volnočasových jsem dobře popsala v těchto dvou článcích:
Pásek máme dokončený a zbývají poslední detaily.
13. Délka kalhot
Kalhoty v tuto chvíli doporučuji opět vyzkoušet a doměřit vhodnou délku nohavic. Střižní okraje začistíme. Pokud šijeme na overlocku, ponecháme delší konce řetízků, které zatáhneme do rubu. Následně koncovou záložku podehneme do rubu dle naměřené délky kalhot a po lícové straně sešijeme.
14. Překrytí
Teď už se jen stačí finálně rozhodnout, co uděláme s překrytím v předním dílu kalhot.
Překrytí můžeme ponechat zcela volné, jako je tomu na prvních dvou obrázcích níže. Můžeme však počítat, že váhou dílce, by se nám otvírala kapsa. Proto je dobré v kapsovém průhmatu ušít knoflíkovou dírku, v kapse našít knoflík a tím tak zamezit otevření kapsy samotnou váhou překrytí.
Překrytí můžeme udělat v jeho základní rovné podobě, jako je tomu na třetím a čtvrtém obrázku níže. V tomto případě si ušijeme knoflíkovou dírku v pravém kapsovém průhmatu a také v rohu překrytí. Samotný knoflík našíváme do pravé kapsy a během nošení jej zapneme do obou dírek.
Třetí variantou mohou být jednoduché sklady. Ty si můžeme udělat libovolně široké, v libovolném množství. Pečlivě připravené si je celé k sobě sešijeme a našijeme je i přímo do kapsového průhmatu. I v tomto případě doporučuji v kapsovém průhmatu odšít knoflíkové dírky, v samotné kapsy našít knoflík, aby se nám kapsa váhou překrytí neotvírala.
15. Zapínání pásku
Pásek kalhot můžeme zapínat klasickým knoflíkem v kombinaci s odšitou knoflíkovou dírkou. Případně můžeme zvolit kalhotové zapínání na háček a očko.
To je můj případ, jen s tím rozdílem, že jsem dočasně do kalhot našila obyčejný háček s očkem, namísto kalhotového, protože mě vypekla otevírací doba galanterie. Nicméně při nejbližší cestě kolem si klasické kalhotové zapínání dokoupím a přešiji.
Kalhotové zapínání můžete sehnat v mnoha provedeních, všechny mají však velmi podobný tvar a ten je například tento.
Tak, teď už je čas na zasloužené kafe, nebo možná procházku. Kalhoty máme hotové a věřím, že nám budou dělat dlouhá léta radost.
Pro připomenutí, střih na dámské kalhoty FLUTTER pořídíte v PDF nebo papírové verzi zde:
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.