Dámské šaty CUSHY jsou nekomplikovaného volného mírně rozšířeného střihu. Spodní lem je v předním dílu zkrácený a v bočních švech plynule křivkou přechází do zadního prodlouženého dílu. Průkrčník a spodní lem jsou zakončeny jednoduchou podsádkou. Kimonové rukávy do širokého lemu. V bočních švech jsou dvě velké kulaté kapsy. Šití je vhodné pro mírně pokročilé. Střih je určený pro pevnější pleteniny a je vyvedený v dámských velikostech 32–60.
Střih na dámské šaty CUSHY pořídíte v PDF nebo tištěné verzi tady:
Doporučený materiál na dámské podzimní/zimní šaty
Střih je určený pro středně silné až silné pevnější pleteniny. Vhodná je například elastická svetrovina, žakárový úplet, úplet typu Punto de Roma, nepočesaná teplákovina, warmkeeper apod. Látka by měla mít gramáž ideálně cca 300-400 g/m² a měly by lehce pružit.
Spotřeba materiálu (při šíři 140 cm):
Hlavní látka
- velikosti 32–40: 1,5 m
- velikosti 42–46: 2 m
- velikosti 48–60: 2,2 m
Doplňková látka
- všechny velikosti: 0,5 m
Dále budeme potřebovat:
- proužek jednostranně nažehlovacího vlizelínu na vyztužení kapsových průhmatů
Na podsádky a lemy rukávů můžete použít stejnou látku, nebo kontrastní s podobnými vlastnostmi.
Doporučení k šití
Většinu švů jsem šila na běžném šicím stroji za použití pružného stehu (tříkrokového rovnostehu), aby byly švy pružné a nepraskaly. Overlock jsem použila víceméně jen na začištění švů. Nicméně dle vámi vybrané látky můžete šít celé šaty i jen pouze na overlocku.
Pokud overlock nemáte, můžete se řídit pravidly pro šití pružných látek na běžném šicím stroji:
Návod jak ušít dámské podzimní/zimní šaty
Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerií. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na kteroukoliv z nich klikněte.
1. Střihová příprava
Podle papírového střihu si připravíme:
- 1x přední díl na přeložku (přehyb látky)
- 1x zadní díl na přeložku
- 2x rukáv
- 2x kapsa celá
- 2x kapsa s průhmatem
- 2x lem rukávu
- 1x podsádka průkrčníku PD na přeložku
- 1x podsádka průkrčníku ZD na přeložku
- 1x podsádka spodního lemu PD na přeložku
- 1x podsádka spodního lemu ZD na přeložku
Kapsové dílce s průhmatem si podél kapsového průhmatu podžehlíme (vyztužíme). Použijeme cca 1 cm široký jednostranně nažehlovací vlizelínový proužek. Ideálně tzv. krajinku / tvarovku - která má osnovu vytkanou diagonálně a dobře se s ní vyztužují křivky.
2. Kapsy
Kapsové dílce s průhmatem položíme na přední díl šatů, lícem k líci. Kapsové průhmaty našpendlíme a prošijeme. Švové přídavky lehce na několika místech nastřihneme, aby se nám kapsové dílce dobře otočily do rubu šatů.
Kapsové dílce podehneme do rubu a kapsový průhmat prošpendlíme nabo nastehujeme. Následně jej po lícové straně šatůproštepujeme (prošijeme) za cca 0,5 cm od kraje.
Přední díl si před sebe položíme rubou stranou nahoru tak, abychom viděli kapsové dílce. Přes ně položíme celkové kapsové dílce, lícem k líci. Sešpendlíme kapsové váčky a následně je sešijeme. Podle potřeby švové přídavky začistíme (entlem nebo na overlocku).
V bočních krajích šatů kapsové váčky několika stehy přišijeme nebo nastehujeme, aby se nám během manipulace se šaty nehýbaly a zůstaly na svém místě.
3. Boční a ramenní švy
Přední díl šatů si připravíme lícem nahoru a přes něj položíme zadní díl šatů, lícem k líci. Sešpendlíme díly v bočních i ramenních krajích.
Boční i ramenní švy sešijeme. Švové přídavky začistíme.
4. Rukávy
Rukávy jsou kimonové a tím máme ulehčenou práci, protože jsou oba symetrické a nemusíme dávat pozor na to, který je levý a který pravý. Rukávy složíme na polovinu lícem dovnitř a v rukávovém švu sešpendlíme, sešijeme a začistíme. Stejně tak si složíme na polovinu také lemy rukávů a i ty v kraji sešijeme.
Sešité lemy rukávů podélně složíme na půlku lícem ven. Vsuneme je do naruby otočených rukávů, všijeme a začistíme. Pokud šijeme na overlocku, pak necháme delší konce řetízků a ty zatáhneme pod smyčky. Rukávy otočíme na líc.
Na líc otočené rukávy vsuneme do průramků šatů, které máme před sebou naruby. Plynule rukáv do uzavřeného průramku vešpendlíme. Vrchol rukávové hlavice leží v ramenním švu a rukávový šev se potkává s bočním švem šatů. Rukávy všijeme a pokud šijeme na overlocku, pak opět ponechané delší konce řetízků zatáhneme pod smyčky.
5. Podsádky
Šaty si otočíme na líc. Připravíme si podsádky a můžeme si na nich křídou/mýdlem napsat značky, abychom poznali, která část patří do předního dílu a která do zadního.
Podsádky spodního lemu sešijeme k sobě. Stejně tak k sobě sešijeme i podsádky průkrčníku. Vnější - volné kraje podsádek začistíme. Jestliže jsme postupovali na overlocku, pak opět ponechané konce zatáhneme pod smyčky.
Podsádky lícovou stranou našpendlíme do spodního lemu i do průkrčníku a přišijeme. Švové přídavky u výstřihu můžeme lehce nastříhat, jako jsme to udělali u kapsových průhmatů.
Podsádky po celém obvodu nastehujeme a to v kraji i ve volném okraji, aby se nám během další manipulace nepohnuly.
Následně podsádky proštěpujeme po lícové straně šatů cca 0,5 cm od krajů (spodního i ve výstřihu) a také cca 3,5 cm od krajů - abychom zachytili i volný okraj podsádky a ta nám nevykukovala.
Pro připomenutí, střih na dámské šaty CUSHY pořídíte v PDF nebo tištěné verzi tady:
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.