V minulém článku jsem popisovala podrobný návod jak ušít dámskou laclovou sukni a slíbila jsem, že se dnes podíváme na návod jak ušít dámskou sukni podle stejného střihu ale bez laclu.
Střih na dámskou sukni můžete pořídit v e-shopu: Střih na dámskou sukni HAVE FUN
Tento střih je možné zakoupit i v tištěné verzi:
Doporučený materiál:
Střih na dámskou sukni je konstruovaný pro středně silné pleteniny a elastické tkaniny. Já jsem na svou sukni použila silnější úplet typu Punto si Roma (rozuměj hodně silný úplet většinou ve směsi viskózy, hodí se na společenské oděvy a luxusně vypadající úpletové oblečení - šaty, sukně, topy apod. Koupila jsem ho v jedné kamenné prodejně v Liberci a na e-shopu jsem se s ním setkala asi jen v obchodě Terrymoda.cz: Úplety Punto di Roma, úplet konkrétně z mojí sukně je tento: Úplet Punto di Roma - jemný proužek.
Punto di Roma jsem sama použila již mnohokrát, např tady: Dámská pouzdrová sukně, Dámský top peplum, Dámské mikinošaty (v růžové variantě na vrchový límec, manžety a spodní lem), Dámské opticky zeštíhlující šaty (hořčicové), Dámská sukně - střih zdarma.
Další doporučené materiály:
(pozor, slabé úplety nejsou na sukni vhodné!)
- Silnější úplety, např. ve vzhledu džínoviny:
- Strečová bavlna (výborná je mimochodem taky třeba na kalhoty):
- Strečová bavlna jednobarevná
- Strečová bavlna se vzorem (ze vzorovaných strečových bavln bych vypíchla třeba tyto: strečová bavlna květy, strečová bavlna květy a ptáci)
- Elastické kostýmové látky
- Třeba tahle nádherná v elegantní černé s decentním vzorem: Kostýmová látka černá
- slabší svetrovina
- pružná teplákovina (pozor na počesané teplákoviny, některé nebývají elastické)
Dále budeme potřebovat skrytý zip, v délce 18 - 22 cm (podle velikosti střihu).
Doporučení
Sukni šijeme na klasickém stroji a na overlocku. Pokud overlock nemáte, můžete postupovat podle minulého návodu, kde jsem šila sukni pouze na obyčejném stroji (Návod jak ušít sukni na obyčejném stroji) nebo můžete šít podle tohoto návodu za použití několika kroků: Šití pružných látek na obyčejném stroji - 4 kroky k dosažení skvělých výsledků
Návod jak ušít dámskou sukni
Střihová příprava
Podle papírového střihu si připravíme (pokud není uvedeno jinak, stříháme s 1 cm velkými švovými přídavky a polohujeme po směru nitě):
- 1x přední díl na přeložku (přehyb látky) (na boční švy přidáváme 2 cm švové přídavky, na spodní lem 3 nebo 4 cm)
- 1x zadní díl na přeložku (na boční švy přidáváme 2 cm švové přídavky, na spodní lem 3 nebo 4 cm)
- 2x přední pásek na přeložku (jeden z nich může být v kontrastní látce - pokud bude z bavlněného plátna - nepružné látky - pak díl stříháme pod úhlem 45°)
- (na boční švy přidáváme 2 cm švové přídavky)
- 2x zadní pásek na přeložku (jeden z nich může být v kontrastní látce - pokud bude z bavlněného plátna - nepružné látky - pak díl stříháme pod úhlem 45°)
- (na boční švy přidáváme 2 cm švové přídavky)
- 4x kapsová patka (dvě z nich mohou být také v kontrastní látce)
- Pokud používáme střih s již vyznačenými švovými záložkami, pak si střihový dílec patky připravíme v papírové podobě ještě jednou, tentokrát bez švů.
Vyztužení, podžehlování:
Některé díly je potřeba podžehlit slabou vlizelínovou výztuhou:
- Přední pasové límce - oba a celé
- Zadní pasové límce - oba a celé
- Patky - všechny 4 a celé
- Přední a zadní díly v jednom bočním švu, kde bude zip.
- Pro umístění zipu nalevo nebo napravo existují různá pravidla. Já ráda preferuji respektování laterality. Pokud jste tedy praváci, umísťujete zip na levou stranu, abyste ho pravou rukou mohli pohodlně otevírat. Pokud jste leváci, pak zip umísťujete naopak na pravou stranu. To je moje pomůcka, vy ale můžete zip umístit podle vašich vlastních preferencí. Já jsem tedy pravák, proto budu mít zip na levé straně. V předním dílu z rubu tedy podžehluji vlevo, v zadním dílu z rubu vpravo, cca 15 cm od horního okraje. Šířka podžehlení je cca 4 cm.
Šití sukně krok za krokem
V minulém podrobném článku jsem psala mnoho doporučených rad, které jsou vhodné, aby byly dodržovány, jako např. vytvoření zkušebního modelu, zkoušení oděvu v průběhu šití apod. Dnes se těmto podrobnostem záměrně vyhnu, protože je zbytečné se opakovat. Pokud chcete vědět více o tradičním způsobu šití oděvů a dalších náležitostech při šití, doporučuji si přečíst minulý článek: Návod jak ušít sukni za pomoci tradičních krejčovských technik.
My rovnou přeskočíme k samotnému šití...
Pasový límec, kapsové patky
Jako první si můžeme připravit kapsové patky, sešijeme si je po vnějších stranách, lícem k líci. Vnější oblouky vystříháme a patky otočíme na líc.
Sešijeme si také přední a zadní pásky do pasového límce - na přední pásek položíme zadní pásek, lícem k líci a sešijeme na jedné straně. Na sukni budeme mít pevný - sešitý - pravý boční šev (levý bude na zip), proto si dobře rozmyslíme, kterou boční stranu pasového límce budeme sešívat. Pokud si nejste jistí a nedovedete si to představit, jednoduše jednu stranu sešpendlete, pasový límec si kolem sebe omotejte tak, jak má být a hned poznáte, jestli se chystáte sešít správnou stranu.
Stejně si sešijeme jednu boční stranu i na vnitřním pasovém límci - pomůckou je to, že je to na vnitřním pasovém límci ta druhá strana, pokud máme na sobě díly položené stejně pro vrchový i podšívkový pasový límec (zadní díl přes přední).
Pozn. Já jsem si pasový límec sešila s tím záměrem, že pruhovaná látka bude uvnitř sukně jako podšívková, až v průběhu šití jsem se ale rozhodla, že ji ponechám naopak venku, mám proto sešitou špatnou stranu pasového límce, než bych ve skutečnosti měla mít. Tak ať vás to nezmátne. :)
Boční švy
Na sukni si sešijeme boční švy. Na straně, kde bude zip si ponecháme nedošitý cca 10 - 13 cm velký kus, kam budeme později všívat zip.
Boční švy rozžehlíme a začistíme. Současně začistíme také volný okraj (vnější oblouk) podšívkového pasového límce.
Všívání pasového límce
Ještě než si samotný pasový límec na sukni všijeme, nastehujeme si do předního dílu patky.
Nyní si položíme na sebe vrchový a podšívkový pasový límec a sešijeme je k sobě po vnitřním oblouku. Švovou záložku si nastříháme, aby nám pasový límec šel později hezky otočit na líc.
Nyní si zafixujeme podšívkový pasový límec, aby při nošení nevykukoval ven. Sešitý pasovým límec si před sebe položíme tak, že vrchový pásek bude vespodu a nahoře bude rubem k nám podšívkový límec. Podšívkový límec nyní otevřeme a přehneme jej přes švový přídavek (ten stále směřuje směrem doprava). Podšívkový límec v kraji (cca 2 - 3 mm od švu) prošijeme a při šití prošíváme zároveň i švový přídavek. (V angličtině se této technice říká understitch, v češtině jsem pro ni konkrétní název nenašla. Pokud víte, jak se tomu odborně v češtině říká - pokud pro to vůbec název máme - napište mi to prosím dolů pod článek do komentáře. Děkuji :) )
Takto potom vypadá rub.
Líc. Podšívkový límec je hezky vespodu a nemá tendenci nikam vykukovat.
Takto odšitý pasový límec si vystehujeme a přežehlíme.
Nyní budeme pasový límec přišívat k sukni. Sukni máme položenou lícem ven a přes ni pokládáme vrchový límec, lícem k líci sukně. Dáme si pozor na to, aby nám boční šev pasového límce i sukně hezky navazoval.
Vrchový pasový límec našijeme.
Zip
Teď přichází na řadu zip. Ten si položíme lícovou stranou na líc sukně. Začátek zipu je cca 2 mm pod pasem, konec zipové tkanice zahneme směrem ke švovým přídavkům do boku. Zip našpendlíme, nastehujeme, našijeme.
Dáme pozor na to, aby švový přídavek (ten kde je pasový límec všitý k sukni) směřoval nahoru, tedy do pasového límce nikoliv do sukně.
Našitý zip zapneme a zkontrolujeme, jestli je našitý správně (zip jde pohodlně zapnout a zoubky jsou těsně u švu).
Na zapnutém zipu si na druhé straně zipové tkanice uděláme malou značku v místě, kde je všitý pasový límec k sukni. Tato značka nám pomůže při všívání druhé strany zipu k tomu, aby byl zip všitý správně a po zapnutí na sebe švy hezky navazovaly.
Po našití druhé strany zipu sukni zapneme a zkontrolujeme, zda-li je vše tak jak má být.
Pokud se nám zip nedaří došít až do místa sešitého bočního švu, tak nedošitý otvor jednoduše sešijeme ručně matracovým stehem.
Dokončení pasového límce
Nyní budeme uzavírat pasový límec a k tomu potřebujeme, aby švové přídavky směřovaly směrem nahoru do pasového límce.
Přes ně přehneme podšívkový pasový límec a vystehujeme. Snažíme se stehovat tak, abychom zabírali právě i ty zahnuté švové přídavky.
Když volný okraj podšívkového pasového límce lehce nadzvedneme, nikde by neměly švové přídavky trčet ven.
Nyní budeme celý pásek prošívat a to z lícové strany.
Tou klasickou variantou, která se k této sukni podle mě hodí nejvíce, je šití přímo ve švu.
U sportovnějších oděvů se setkáte s tím, že je šití vedené přímo v pásku, cca 2 - 3 mm od švu. To ale vyžaduje také proštepování celého pásku po všech stranách - tedy i nahoře u pasu a na straně u pásku.
Já jsem zvolila klasickou elegantnější variantu, tedy prošití přímo ve švu. Z rubové strany pak vypadá pásek asi takto:
Spodní lem
Jako poslední zbývá zapravit délku tedy spodní lem. Střižní okraj si začistíme a z lícové strany můžeme jednoduše lem prošít pružným stehem.
Protože jsem chtěla, aby sukně byla spíše klasická, než sportovní, zvolila jsem variantu ručního přichycení lemu krokvičkovým stehem.
Dokončovací detaily
Volný konec zipové tkanice jsem ručně přichytila drobným stehem ke švovým přídavkům.
Podšívkový límec jsem v kraji u zipu přichytila k zipové tkanici drobným perličkovým stehem.
A tím je sukně hotová. Jak se vám dnešní návod jak ušít dámskou sukni líbil? Dozvěděli jste se třeba něco nového?
Střih na dámskou sukni můžete pořídit v e-shopu: Střih na dámskou sukni HAVE FUN
Tento střih je možné zakoupit i v tištěné verzi:
Prozkoumejte i další články s návody a inspiracemi na kreativní šití: Kreativní šití
Všechny návody na šití pak najdete pěkně pohromadě zde: Návody na šití
Mějte se krásně, Peťa
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.