V tomto článku se společně podíváme na návod, jak ušít jednoduché sako chanelovského střihu. Střih na dámské sako jsem pro vás zpracovala ve velikostech 32–60. Sako má prsní záševky a je možné jej ušít s podšívkou, nebo bez. Materiálově se můžete s tímto střihem na jednoduché sako skutečně vyřádit. Vhodná je pevnější teplákovina, ale i klasické kostýmové a kabátové látky, jako je vařená vlna, flauš, kostýmovka nebo třeba tweed.
Střih na jednoduché dámské sako můžete pořídit v elektronické nebo tištěné (papírové) podobě:
Tento střih je možné zakoupit i v tištěné verzi:
Doporučený materiál na jednoduché dámské sako
Střih na jednoduché dámské sako je vhodný pro středně silné tkaniny, jako jsou kostýmové a plášťové látky (flauš, fleece, tweed, vařená vlna apod.). Na volnočasový model však můžete použít také pevnější silné pleteniny, jako je např. fleecová svetrovina nebo silná pevná teplákovina.
Spotřeba materiálu (při šíři 140 cm):
- Hlavní látka:
- pro velikosti 32–42: 1,3 m
- pro velikosti 44–54: 1,8 m
- pro velikosti 56–60: 2 m
- Podšívková látka:
- pro velikosti 32–42: 1 m
- pro velikosti 44–54: 1,5 m
- pro velikosti 56–60: 1,8 m
- Jednostranně nažehlovací vlizelín:
- pro všechny velikosti: 0,65 m
Návod jak ušít jednoduché dámské sako
A. Postup šití saka bez podšívky
Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerií. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na kteroukoliv z nich klikněte.
1. Střihová příprava
Podle papírového střihu si připravíme:
- Z hlavní látky:
- 2x přední díl (1)
- 2x zadní díl (2)
- 2x vnější rukáv (3)
- 2x vnitřní rukáv (4)
- 2x podsádka předního dílu (5)
- 1x podsádka zadního dílu (6)
- Z podšívkové látky:
- 2x přední díl (7)
- 2x zadní díl (8)
- 2x vnější rukáv (3)
- 2x vnitřní rukáv (4)
Švové přídavky jsem pro lepší přehlednost zpracovala do nákresu:
- Světle šedě jsou vyznačeny 1,5 cm široké švové přídavky.
- Tmavě šedě jsou vyznačeny 4 cm široké koncové záložky.
- Zbylé (bílé) švové přídavky jsou 1 cm široké.
Dílce z vrchové látky Dílce z podšívkové látky
2. Podžehlení
Aby sako mělo hezký tvar, doporučuji některé části jednotlivých dílců vyztužit slabším až středně silným jednostranně nažehlovacím vlizelínem. Podžehlete celou podsádku zadního dílu (nelekejte se, v rámci zpracování odstřižků látky mám podsádku zadního dílu střiženou ze dvou částí) a obě podsádky předních dílů. Dále podžehlete švové přídavky a koncové záložky na předních i zadních dílech a rukávech dle obrázku níže:
3. Živůtek
3.a Prsní záševky
Jako první si odšijeme prsní záševky. Sežehlíme je směrem dolů.
3.b Kompletace zadního dílu
Položíme si před sebe zadní díly – lícem k líci – a sešijeme je k sobě v zadním středovém švu. Švové přídavky začistíme a rozžehlíme.
3.c Kompletace živůtku
Přes zadní díl lícem k líci položíme oba přední díly. Díly k sobě sešijeme v ramenních i bočních švech. Švové přídavky začistíme a sežehlíme, nebo rozžehlíme (rozžehlené vypadají elegantněji a profesionálněji).
4. Rukávy
4.a Kompletace rukávů
Na vnější rukávy položíme lícem k líci vnitřní rukávy. Sešijeme oba sesazovací švy. Švové přídavky začistíme a rozžehlíme.
4.b Navolnění a vsazení rukávů
Nyní si navolníme rukávové hlavice. Na stroji navolíme co nejdelší steh (cca 4-5 mm), snížíme přítlak patky a napětí horní i spodní nitě. Na začátku ani na konci nazapošíváme. Ve švovém přídavku vnějšího rukávu odšijeme podél rukávové hlavice dva paralelní švy. Na začátku i na konci ponecháme delší konce nití.
Rukáv vešpendlíme do průramku. Správně sesadíme značky na rukávu s bočním a ramenním švem. Pro správné usazení rukávu popotahujeme nitěmi tak, aby se rukáv do průramku navolnil a hezky usadil.
Rukáv pečlivě všijeme do průramku. Švové přídavky společně začistíme.
5. Koncové záložky
Koncové záložky na rukávech i na živůtku začistíme, podehneme směrem do rubu a vyžehlíme.
6. Podsádky
Podsádky předních dílů přišijeme k podsádce zadního dílu. Švové přídavky rozžehlíme nebo sežehlíme – pokud jsme švové přídavky na živůtku sežehlili, pak je na podsádce také sežehlíme, ale opačným směrem, abychom neměli příliš mnoho vrstev látky v jednom místě.
Podsádku našpendlíme lícem k líci do saka. Všijeme ji v předních středových krajích a v průkrčníku.
U průkrčníku odstřihneme rohy, aby šla podsádka dobře otočit do rubu saka. Švové přídavky podél průkrčníku také na několika místech opatrně nastřihneme.
Ve spodním kraji saka podsádku přišijeme 4 cm od střižního okraje – v sežehlené linii koncové záložky, viz. obrázek. Následně odstřihneme roh a přebytečnou látku pod švem.
Podsádku podehneme do rubu saka. Pečlivě vyžehlíme. Ručně krokvičkovým stehem podsádku opatrně přichytíme. Stejně tak přišijeme i koncové záložky v rukávech a také v celém spodním kraji saka.
A tím máme sako ve verzi bez podšívky hotové. Jak ušít sako s podšívkou najdete níže.
B. Postup šití saka s podšívkou
1. Střihová příprava
Podle papírového střihu si připravíme:
- Z hlavní látky:
- 2x přední díl (1)
- 2x zadní díl (2)
- 2x vnější rukáv (3)
- 2x vnitřní rukáv (4)
- 2x podsádka předního dílu (5)
- 1x podsádka zadního dílu (6)
- Z podšívkové látky:
- 2x přední díl (7)
- 2x zadní díl (8)
- 2x vnější rukáv (3)
- 2x vnitřní rukáv (4)
Švové přídavky jsem pro lepší přehlednost zpracovala do nákresu:
- Světle šedě jsou vyznačeny 1,5 cm široké švové přídavky.
- Tmavě šedě jsou vyznačeny 4 cm široké koncové záložky.
- Zbylé (bílé) švové přídavky jsou 1 cm široké.
Dílce z vrchové látky Dílce z podšívkové látky
2. Podšívka zadního dílu
Jako první si vypracujeme podšívku zadního dílu. Přehneme ji na polovinu, lícem dovnitř. Pomocí značek na papírovém střihu si odšijeme cca 3 cm od horního okraje a pak zbylou spodní část.
3. Prsní záševky
Na vrchové i podšívkové látce si odšijeme prsní záševky. Pečlivě je sežehlíme směrem dolů.
4. Vrchový živůtek
Zadní díly si na sebe položíme lícem k líci a v zadním středovém švu sešijeme. Přes zadní díl položíme oba přední díly, lícem k líci. Sešpendlíme a sešijeme ramenní i boční švy.
5. Rukávy
Spodní i vrchní rukávový dílec položíme na sebe, lícem k líci. Sešijeme vnitřní i vnější šev. Stejně tak u druhého rukávu i podšívkových rukávů.
6. Podsádka
Podsádku zadního dílu si před sebe položíme lícem nahoru. Přes ně pokládáme obě podsádky předních dílů. Sešpendlíme a sešijeme ramenní švy a zkompletujeme celou podsádku.
7. Podšívka
Podšívku živůtku sestavujeme obdobně jako vrchové sako. Přes zadní díl pokládáme oba přední, lícem k líci. Sešpendlíme boční i ramenní švy a sešijeme je. Přesahy zadního dílu u náramenice v průramcích odstřihneme.
8. Kompletace podšívky a podsádky
Sešpendlíme a následně všijeme podsádku do podšívky. V obloucích dáváme pozor, aby si šev hezky plynule sednul. Ramenní švy na sově musí přesně sedět.
9. Vsazení rukávů
Nyní si pomocí stehovky navolníme rukáv, který následně vešpendlíme do průramku. Vypracujeme si takto vsazení rukávů v podšívkovém i vrchovém saku. Poté navolněné rukávy všijeme.
10. Podžehlení
Na podžehlení použijeme tvarovku (nebo tzv. krajinku) - je to proužek jednostranně nažehlovacího vlizelínu, jehož osnova je pod úhlem 45 stupňů. Tvarovku si můžeme koupit v galanterii již hotovou a střiženou do proužku, nebo si ji doma sami střihnout. Šířka proužka je 1,5-2 cm. Nic na tom není.
Krajinkou podžehlíme přední středový kraj pro všití zipu a také celý obvod průkrčníku, aby se nevytahoval. Krajinku nažehlujeme cca 3 mm od střižního okraje. Nezapomeneme, vlizelín se nikdy nenapařuje, protože bych tím lepidlo odpařili. Zažehlujeme jej pouze do vrchového saka (nikoliv podšívkového). Z rubové strany.
11. Zip
Teď je správná chvíle na všití zipu. Ten si rozepneme a příslušné části našpendlíme nebo nastehujeme do středového kraje předních dílů. Zip všijeme.
12. Kompletace podšívkových a vrchových dílů
Nyní je čas na finální kompletaci. Vrchový díl si před sebe položíme lícovou stranou nahoru. Přes něj položíme podšívkový díl, lícem k líci. Sešpendlíme si oba středové kraje, celý průkrčník a také částečně spodní okraj. V něm si necháme cca 15 cm otvor, kterým budeme sako otáčet na líc. Celý obvod kromě ponechaného otvoru sešijeme.
Švový přídavek v rozích spodního kraje sestřihneme těsně ke švu. V průkrčníku přídavek nastříháme, aby výstřih netáhnul.
13. Dokončovací práce
Sako otočíme na líc. Spodní kraje rukávů si podžehlíme. Ve vrchové látce za šíři záložky, v podšívkové látce za 1 cm. Podšívkové rukávy vsuneme do těch z vrchové látky.
Jako první si přichytíme krokvičkovým stehem záložku vrchového rukávu tak, aby se záložka neshrnovala. Během šití dáváme pozor, aby steh nebyl z lícové strany rukávu vidět. K záložce si v samotném kraji přichytíme podšívkový rukáv a ponecháme volný sežehlený sklad.
Spodní lem si sežehlíme následujícím způsobem, viz. fotka níže. Ručním stehem došijeme ponechaný otvor a máme hotovo.
Teď už jen pro připomenutí: Střih na jednoduché dámské sako můžete pořídit v elektronické nebo tištěné (papírové) podobě:
Tento střih je možné zakoupit i v tištěné verzi:
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.