Přicházím opět s novým návodem, dnes jak ušít jednoduchou pánskou mikinu krok za krokem. K návodu samozřejmě patří také střih WEEKEND. Střih na pánskou mikinu je jednoduchého střihu s klasickým hlavicovým dlouhým rukávem, véčkovým výstřihem a možností členění předního dílu se sedlem. Mikinu je možné také ušít s hladkým, jednodílným předním dílem. Střih na pánskou mikinu je ve velikostech 44–66.
Střih na jednoduchou pánskou mikinu s véčkovým výstřihem
Střih na pánskou mikinu je vhodný pro mírně pokročilé začátečníky.
Mikinu je možné šít také s hladkým předním dílem
Střih ve 3 verzích (obdržíte všechny):
- PDF A0 - střih
- PDF A4 - střih - všechny díly pohromadě bez švových přídavků a koncových záložek
- PDF A4 - šablona - jednotlivé velikosti zvlášť se zanesenými švovými přídavky a koncovými záložkami
Doporučený materiál na pánskou mikinu a jeho spotřeba
Na tento střih pánské mikiny jsou vhodné silnější pleteniny (pružné materiály), jako je například nepočesaná teplákovina s elastanem, silný oboulícní úplet apod.
Spotřeba látky na mikinu (při šíři materiálu140 cm) je 1,7 m pro velikosti 44–54 a 2 m pro velikosti 56–66.
Můj tip:
Mikina je šitá na overlocku, ale můžete ji ušít i na obyčejném domácím šicím stroji. Pokud budete šít mikinu na běžném stroji, doporučuji k přečtení následující článek, abyste věděli, jak správně nastavit stroj, aby výsledek dopadl skvěle:
Návod jak ušít pánskou mikinu WEEKEND krok za krokem
Při šití mikiny jsem pracovala na overlocku, proto jsem si nemusela lámat hlavu se začišťováním střižních okrajů, protože to za mě v jednom kroku overlock vyřeší. Pokud šijete na obyčejném domácím šicím stroji, pak je potřeba každý sešitý šev následně i začistit (resp. začistit střižní okraje švových přídavků). To můžete provést například jednoduchým klikatým stehem ("cik-cak") nebo nějakým entlovacím stehem, který na svém stroji máte. Tuto informaci píši sem hned na začátku, abych ji nemusela u každého kroku opakovat. :)
1. Střihová příprava
Polohování střihu, příprava dílců
Podle papírového střihu si připravíme:
- 1x přední díl na přeložku (přehyb látky)
- 1x zadní díl na přeložku
- 2x rukáv
Pokud šijeme verzi se sedlem, pak si papírový střih předního dílu rozdělíme podle dělící linie na spodní část a sedlo. Obě části polohujeme zvlášť na přeložku.
Jestliže pracujeme se střihem ve verzi se švovými přídavky (šablona), pak už nemusíme nic řešit a díly si podle šablony vystřihneme. Když používáme klasický střih, bez švových přídavků, je potřeba na látku švové přídavky i koncové záložky zanést a to takto:
- švové přídavky jsou jednotné, 1 cm
- koncové záložky pro spodní lem mikiny a lemy rukávů jsou 3 cm
Výstupem by mělo být něco takového, jako je na fotce níže. Z látky v barvě sedla jsem si rovnou připravila také proužek pleteniny na lemování výstřihu a ten je široký 4 cm.
2. Sedlo
V tomto návodu se podíváme na verzi mikiny se sedlem. Pokud šijete jednoduchou, hladkou verzi pánské mikiny s jednodílným předním dílem, pak tento krok jednoduše přeskočte a plynule se připojte při sešívání jednoho ramenní švu v následujícím kroku.
Položíme si před sebe přední díl a díl sedla.
Sedlo položíme přes přední díl, lícem k líci. Sešpendlíme a následně sešijeme celý sedlový šev.
Sedlo narovnáme zpět a celý šev pečlivě vyžehlíme. Tím máme velmi jednoduše zkompletovaný přední díl.
3. První ramenní šev
Přes zadní díl položíme kompletní přední díl, lícem k líci. Sešpendlíme a následně sešijeme 1 ramenní šev, druhý necháme nesešitý.
4. Véčkový výstřih
Nastřihnutí pro ostrou špičku "véčka"
Aby se nám výstřih snadno lemoval, nastřihneme si švový přídavek u "véčka" cca 0,7 cm od střižního okraje.
Tím se nám díl lehce rozevře a lemování půjde snáz.
Lemování véčkového výstřihu
Proužek látky, který jsme si připravili v šířce 4 cm, si složíme podélně na polovinu. Proužkem olemujeme výstřih po celé délce.
Takto vypadá lem z rubové strany:
A takto vypadá lem po přežehlení z lícové strany:
(na fotce je vidět, že se lemováním zcela ztratil ostrý roh "véčka")
Ostrá hrana véčkového výstřihu
Aby bylo "véčko" skutečně "véčkem", přeložíme si přední díl na polovinu, lícem dovnitř, sesadíme na sebe sedlový šev, aby byl díl přeložený skutečně přesně.
Ve výstřihu si odšijeme v lemu drobným stehem na stroji nebo v ruce malý šev, který spolu s přehybem lemu bude tvořit drobný trojúhelník.
Po rozevření nám vznikne ostrý véčkový výstřih:
5. Druhý ramenní šev
Mikinu si opět složíme tak, abychom ji před sebou měli položenou předním dílem na zadním, lícem k líci. Sešpendíme a následně sešijeme i druhý ramenní šev.
Pokud šijeme na overlocku, pak volný konec řetízku u výstřihu zatáhneme pod smyčky.
6. Rukávy
Našití rukávů
Do zkompletovaného trupu si nyní našijeme rukávy.
Rukávovou hlavici si našpendlíme do průramku, lícem k líci. Značka ve vrcholu rukávové lavice na rukávu náleží k ramennímu švu. Druhá značka v přední části rukávu náleží k sedlovému švu. Našpendlený rukáv do průramku našijeme.
Stejně tak postupujeme i u druhého rukávu
Lemy rukávů
Teď si začistíme střižní okraj spodního lemu rukávu a ten podehneme směrem do rubu za velikost koncové záložky, v našem případě za 3 cm.
Než si lem rukávu prošijeme, vyzkoušíme na odstřižku látky pružný steh. Pokud je po ušití skutečně pružný, látka se nám dramaticky nevlní ani nekrabatí, můžeme tento steh použít na prošití lemu.
Rukáv po lícové straně za cca 2,5 cm prošijeme pružným stehem a tím máme délku rukávu zakončenou.
Stejným způsobem zakončíme i druhý rukáv.
7. Boční a rukávové švy
Mikinu máme otočenou naruby, sešpendlíme si oba rukávové i boční švy. Ty musejí v podpaží přesně navazovat, stejně tak musí hladce navazovat i spodní lem každého z rukávů.
Rukávový i boční šev v návaznosti sešijeme, na obou stranách mikiny. Pokud šijeme na overlocku, pak si u rukávu ponecháme delší konce řetízku, které zatáhneme pod smyčky. Rovnou také můžeme začistit střižní okraj spodního lemu mikiny, i zde zatáhneme volný konec řetízku.
8. Spodní lem mikiny
Teď už jen podehneme spodní lem mikiny za 3 cm do rubu. Našpendlíme a opět prošijeme pružným stehem po lícové straně v celém obvodu mikiny.
Hurá, tím máme mikinu hotovou.
Střih na pánskou mikinu s véčkem
Pro připomenutí, střih na pánskou mikinu s véčkovým výstřihem můžete pořídit v e-shopu, spolu s ostatními originálními střihy.
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.