Na dnešek jsem ušila Terulce kabátek podle posledního střihu - Střih na jednoduchou dětskou košili - a pojala jsem to trochu netradičně. Když se to trochu přežene, mohla bych napsat, že je v takovém trochu chanelovském stylu, opravdu jen trochu. Nicméně, rovný nerušivý střih, způsob zpracovaných kapes i jednoduché zapínání ten dojem opravdu budí. :) Jak ušít košili krok za krokem jsem psala v minulém článku: Jak ušít košili krok za krokem. Při šití tohoto "kabátku" jsem postupovala stejně, jen jsem si trochu vyhrála s kapsami, je to úplná maličkost a přesto velmi efektní. A to, jak ušít kapsy obyčejné nakládané tak trochu netradičně, vám chci dnes ukázat.
Střih - dětský kabátek
Použila jsem jednoduchý střih na dětskou košili, který je vhodný na košile nebo haleny k běžnému nošení v prodloužené délce (délku můžete jednoduše zkrátit na klasickou košili) nebo např. na malířský plášť, pracovní zástěru nebo jinou výtvarnickou košili či halenu.
Střih na košili / malířský plášť můžete koupit zde: Střih na jednoduchou dětskou košili / halenu
Doporučená materiál:
Na klasickou jednoduchou košili (halenu) budeme potřebovat oděvní tkaninu. Na pracovní nebo malířskou košili se hodí obyčejné bavlněné plátno. To používám jako kaliko (na zkušební modely) a koupila jsem ho v obchodě Dumlatek.cz:
Pokud chcete podle tohoto střihu ušít tradiční košili na běžné nošení doporučuji měkké splývavé tkaniny, košilové látky jako např. bavlněný popelín, nebo příjemné americké bavlny.
Dále budeme potřebovat jednostranně nažehlovací výztuhy – do límečku a manžet nažehlovací plátno. Na podžehlení knoflíkové légy a případně na podžehlení spodních manžet a límce slabší jednostranně nažehlovací vliselín.
Na tento kabátek jsem použila neuvěřitelně příjemnou látkou a tou je bavlna s vaflovou vazbou také z obchodu Dumlatek.cz - není to klasická vafle, protože z rubové strany má látka drobné smyčky jako froté. Tahle látka je vhodná tedy třeba na župánky, luxusní osušky apod. Já rozhodně budu tuhle látku ještě dokupovat právě na župany pro děti. Výběr z mnoha barev najdete tady: Bavlna vafle. Velkou výhodou je opravdu velká savost, také to, že je tkanina hodně teploučká a zároveň se s ní dobře pracuje, nedělá takový nepořádek jako klasické froté.
Postup šití a obsah střihové přípravy
Obojí najdete podrobně popsané v minulém článku: Jak ušít košili krok za krokem
Co se límce týká, je tvarově malinko jiný, než u původní košile. U zadního středu jej snížíte o 2,5 cm a v tomto bodě povedete kolmici k linii přehybu látky dlouhou cca 3 cm. U cípů snížíte límec o 2 cm a povedete paralelní linii s původní výškou límce také cca 3 cm dlouhou. Poté obě nově vzniklé linky propojíte a vznikne vám mírně tvarovaná křivka.
Kreativní šití / jak našít netradiční nakládané kapsy
Nakládané kapsy jsou k šití ze všech druhů kapes ty nejjednodušší, ale to neznamená, že když už je jednou umíte, musíte nutně všude šít nějaké jiné, složitější kapsy. U chanelovských kabátků se velmi často používají různé okrasné paspulky, třásně nebo porty. Takové věcičky můžete pořídit v metráži v galanterii nebo můžete doma kouknout na různé tkaniny, u některých z nich možná totiž najdete pevné okraje, které se právě pro váš projekt budou hodit. Já jsem použila na ozdobení právě pevné okraje přímo z té vaflové bavlny. Doma mám ale i další tkaniny, u kterých stojí pevný okraj za povšimnutí.
Krásné okraje bývají zpravidla u kabátovek apod. Tady je pár fotek kabátovek a jednoho flanelu (kostka), u kterých právě i pevné okraje stojí za povšimnutí.
Flanel:
Buklé - směs:
A tady je fotka jedné neuvěřitelně nádherné látky. Je to pravé francouzské buklé, které jsem koupila v Miláně. Je to látka, ze které se skutečně tradičně šije v haute couture domech ve Francii, především samozřejmě u Chanel... Tkaniny se téměř celé pracovávají ručně a tomu odpovídá nejvyšší možná kvalita a samozřejmě také cena.
Jestli chcete hodně vědět, kolik takovýhle luxus stojí, tak já vám to teda řeknu. Cena je 350 EUR za 1 m. Ano, je to opravdu 350, né 35, jak by se jeden mohl přehlédnout, na naše je to teda necelých 9.000,- Kč za 1 metr. Jo, je to hrůza, řekla bych pomalu až nemorální hrůza! Ale řeknu vám to takhle, je to první a asi i poslední takhle luxusní látka, kterou jsem si kdy koupila. Běžně nejsem ochotná dát ani 500,- za metr... Ale tohle je obrovská výjimka a stojí to za to, protože s látkou mám hodně vznešený záměr a já doufám, že vám ho budu moct už brzy představit... :) Z jedné strany je tedy černými nitěmi protkávaný střapatý okraj, z druhé strany je pevný okraj s hedvábnou pavučinovou krajkou - bordurou. Látka je ve složení kašmír, viskóza a hedvábí. Prostě pecka!
Zpátky k našim kapsám. Je tedy vhodné si nějaké ty opravdu hezké pevné okraje nechat právě na nenásilné zdobení.
Kapsu si klasicky v průhmatu podžehlíme, aby se nám nevytahovala a pak si ji jednoduše ze všech čtyř stran tím střapatým pevným okrajem olemujeme. Rohy odstřihneme, aby se nám lemování dalo hezky otočit směrem do rubu.
Protože jsem zjistila, že na jedné straně je pevný okraj s kratšími volnými nitkami a na druhé straně s delšími, potřebovala jsem to nějak rozvrhnout. Nakonec jsem strany i spodní hranu kapsy olemovala kratšími chloupky a průhmat jsem olemovala delšími chloupky.
Takto olemovanou kapsu si vystehujeme, aby měla tvar, jaký potřebujeme a chloupky lemování hezky směřovaly do všech stran. Vystehovanou kapsu řádně vyžehlíme.
Takto odšitou kapsu už jednoduše nastehujeme do požadovaných míst a našijeme. Šila jsem přesně ve švu mezi kapsou a lemováním, aby šev nebyl vidět.
No a to je celé. Snadné a rychlé, a přesto to tak jednoduchý střih hezky oživí.
Tady ještě jedna fotka z průběhu. Kdybych nevšívala límec a průkrčník olemovala také střapatým pevným okrajem, lemování použila i na manžety rukávů a spodní lem, pak by byl kabátek skutečně v chanelovském stylu. A nelekejte se, je focený na mé krejčovské panně, protože dětskou nemám a Terulka byla ve "škole".
Ještě pro připomenutí, střih na dětskou košili / halenu / plášť /kabátek můžete koupit zde: Střih na jednoduchou dětskou košili / halenu
A tady už je kabátek / košile v celé své kráse...
Namísto klasických knoflíků jsem zvolila stiskací knoflíky (patentky) KOH.I-NOOR ve staromosazné barvě - 6 kusů velkých 20 mm, ke koupi zde: Patentky KIN - staromosaz 20 mm a 4 menší, ve velikosti 16 mm, ke koupi zde: Patentky KIN - staromosaz 16 mm
Jestli máte jakékoliv připomínky nebo dotazy, neváhejte mi tady pod článkem nechat komentář.
Mějte se krásně, Peťa
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.