Nejsem velkým příznivcem nošení legín na veřejnost, ale na doma nebo na cvičení je mám moc ráda. A protože jsem taková uťáplá a všechny legíny mám jen v černé, bylo potřeba to změnit. A tak jsem ušila veselé legíny pro sebe i pro Terulku. Dnes vás tedy čeká střih na legíny i návod jak ušít legíny v 5 krocích.
Tipy a triky:
Legíny jsem šila na overlocku, ale není vůbec problém je ušít i na klasickém šicím stroji, stačí se jen držet několika pravidel, které najdete popsané v tomto článku: Šití úpletů na běžném stroji - 4 kroky k dosažení skvělých výsledků.
Z čeho ušít legíny:
Na klasické legíny doporučuji hodně pružné materiály. Na výběr máte např. mezi bavlněným úpletem (vždy s příměsí elastanu, jinak se budou hned vytahovat kolena) nebo můžete např. zkusit prémiový funkční úplet, který je úžasný na sport, vůbec se nevytahuje (na druhou stranu je z umělých materiálů, proto na celodenní nošení není vhodný, ale na hodinu nebo dvě na cvičení je ideální...).
Tyto úžasně veselé pruhované legíny jsem ušila z bavlněného úpletu s příměsí elastanu, který mám z Unuodesign.cz, ještě tam pár metrů pro vás mají, můžete kouknout tady: Pruhovaný úplet.
Sada střihů na legíny - dětské a dámské:
Střih na dámské legíny je již nějakou dobu zpracovaný a najdete ho tady: Střih na dámské legíny - 4 varianty.
Střih na dětské legíny jsem nově vypracovala do více velikostí a najdete ho tady: Střih na dětské legíny - velikost 80 - 164.
Oba střihy také můžete pořídit ve výhodné sadě: Střihy na legíny - sada střihů.
Jak ušít legíny v 5 krocích:
Způsobů, jak ušít legíny, je opět několik. Vždy záleží na konkrétním střihu, jestli je nějak členěný, např. přes kolena, nebo má na předním nebo / i na zadním díle sedlo apod. My se dnes podíváme na tu nejjednodušší variantu šití, tzv. "zrychlenou metodu"...
1. krok: sedové švy
Střih na legíny bývá ve dvou variantách: buď je vždy jedna nohavice v kuse jako jeden díl, takže z látky vystřihneme dva díly (dvě nohavice) a nic víc neřešíme, nebo máme střih složený ze zadního a předního dílu, tím pádem z látky stříháme 2x přední díl a 2x zadní díl. Pokud máme druhou variantu (tedy zvlášť přední a zadní díly), bude prvním naším krokem sešití bočních švů, abychom dostaly dva dílce, pro každou nohavici jeden. U zjednodušené varianty, kdy je přední a zadní díl v jednom kuse, máme tedy dílce, které vypadají jako na obrázku níže.
Nyní je již postup pro obě varianty stejný. Oba dílce si položíme na sebe, lícem k líci, a sešijeme přední sedový šev i zadní sedový šev.
Pokud máme vzorovanou látku, jako teď já, doporučuji si dát při stříhání látky i následném sešívání švů velký pozor, aby nám vzor hezky navazoval.
2. krok: krokové švy
Nyní si legíny složíme tak, abychom dostaly každou nohavici "zvlášť". Pokud máme vzorovanou látku, raději si našpendlíme krokový šev na obou nohavicích.
Sedové švy na předních i zadních dílech složíme na sebe a švové záložky složíme každou na jinou stranu, abychom neměli v rozkroku silný a neforemný šev.
Sešijeme si krokový šev na obou nohavicích. Pokud jste se svým strojem kamarádi a nebojíte se, že vám bude látku hrnout nebo dělat jinou neplechu, můžete krokový šev sešít v jednom sledu. Tedy začít u konce jedné nohavice, pokračovat přes sedový šev a skončit na konci druhé nohavice. Jestliže má váš stroj tendenci látku hrnout, doporučuji ušít každou nohavici zvlášť: začít tedy u sedového švu a pokračovat směrem ke konci jedné nohavice a potom opět začít u sedového švu a ušít krokový šev druhé nohavice.
3. krok: začištění střižních okrajů
Ať už máte overlock nebo ne, je to brnkačka. Začistíme spodní okraje nohavic i celý okraj pásku. Pokud šijete na overlocku, pak volné konce řetízků zatáhněte pod smyčky. Pokud šijete na klasickém stroji, doporučuji použít nějaký entlovací steh nebo klidně i široký cik cak.
4. krok: guma neboli pruženka
Teď přichází chvíle, kdy doporučuji "ušité" legíny vyzkoušet. Zaprvé zjistíte, jak vám sednou a případně budete moct někdě zabrat nebo povolit. Zadruhé si také v místě, kde mají na vašem těle legíny pásek, naměříte metrem obvod v tomto místě. To je důležitá hodnota, protože od ní nyní odečtete 2 cm a výsledné číslo je pro vás délka gumy (pruženky), kterou si ustřihnete. Mám raději širší gumy - ideální jsou 3 cm široké, protože mi přijde, že lépe oděv udrží, ale je to jen otázka vkusu...
Takže si ustřihneme požadovanou délku gumy a gumu si složíme do "kruhu" a naplocho ji sešijeme. Tím docílíme toho, že se nám v budoucnu guma omylem nepřekroutí a plochým švem zase dosáhneme lepšího komfortu při nošení (nikde nás nebude tlačit velký šev nebo nedejbože uzel :D ).
Připravenou gumu nasuneme na legíny (ty jsou otočené naruby).
Přes gumu přehneme okraj pásku tak, aby přesahoval cca 0,5 - 1 cm přes gumu.
Doporučuji si po celém obvodu zkontrolovat, jestli máme lem přehnutý ve stejné vzdálenosti...
Pokud jste si lem špendlili z rubu, jako to dělám já, doporučuji nyní opatrně špendlík po špendlíku přemístit špendlíky do lícové strany legín, protože po lícové straně budeme šít...
5. krok: lemy
Nyní si jednoduše legíny olemujeme, což je poslední krok. Pásek i nohavice šijeme po lícové straně, abychom měli kontrolu nad švem. Ještě pro jistotu připomínám, je potřeba šít pružným stehem. Mě se na lemování asi nejvíce osvědčila dvojjehla, ale je potřeba si pohrát s nastavením stroje. Je potřeba snížit přítlak patky, snížit napětí spodní nitě a ideálně k tomu použít i kráčející patku. Všechna nastavení si v klidu vyzkoušejte na odstřižku látky, abyste věděli, jak se váš stroj bude na této látce chovat.
Pásek tedy šijeme těsně vedle gumy, abychom si ji neprošili, protože by nám při oblékání popraskala šev.
Lemy nohavic si také podehneme do rubu, v závislosti na tom, jaké jsme si při stříhání zvolili přídavky na lem - já volím většinou 3 cm. Menší (dětské) nohavice, které se nevejdou na volné rameno šicího stroje, šijeme tak, že je máme otočené naruby a z lícové strany pomalu prošíváme a pootáčíme si nohavici, dokud není celá olemovaná. Opět máme zvolený pružný steh... U dámských nebo pánských oděvů, kde se dá nohavice navléknout na volné rameno stroje, naopak máme nohavice otočené lícem ven, nasunuté na konci volného ramene a šijeme opět z lícové strany.
Doporučení
Na závěr bych ráda ještě jednou připomenula, že způsobů a technik šití legín (i obecně kteréhokoliv oděvu) je mnoho. Vždy záleží na konkrétním střihu, na materiálu i na osobních preferencích švadlenky.
Proto vám chci ještě ukázat jedno starší video, ve kterém jsem natočila zase trochu jiný způsob šití legín:
Mějte se krásně, Peťa
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.