Jak ušít mikinu s jednoduchou klokankou a kapucí SOFT (+ dětský a dámský střih)

Péťa  ·  9.12.2022  ·  2 minut čtení

Představuji vám další střih - jednoduchou mikinu s klokankou a kapucí do límce s možností stahování pomocí šňůrky. Dámská mikina SOFT je lehce projmutého střihu s nakládanou kapsu v předním dílu (klokankou). Rukávy jsou klasické, hlavicové, zakončené širokými náplety stejně jako spodní lem mikiny.

POZOR: Nově je střih i v dětské verzi. Jupí!

Střih a návod na dámskou mikinu s klokankou a kapucí

Střih na dámskou mikinu v tištěné nebo PDF verzi zakoupíte tady:

Střih na dětskou mikinu s klokankou a kapucí

Střih na dětskou mikinu v tištěné nebo PDF verzi zakoupíte tady:

Doporučený materiál na dámskou mikinu:

Střih na dámskou mikinu je vhodný pro silné méně pružné pleteniny, jako je např. elastický fleece, fleecová svetrovina, silná počesaná teplákovina apod.

Spotřeba materiálu (při šíři 140 cm):

Hlavní látka

 • pro velikosti 32–46: 1,5 m
 • pro velikosti 48–60: 2 m


Doplňková látka - náplet (lemy, podsádka kapuce)

 • pro velikosti 32–46: 0,8 m
 • pro velikosti 48–60: 1 m

Dále budete potřebovat

 • 2x průchodka
 • jednostranně nažehlovací vlizelín pro vyztužení podsádky a kapsy
 • šňůra v délce cca 1,5 m

Doporučení k šití

Většinu švů jsem šila na overlocku, ale mikinu zvládnete i bez něj s obyčejným šicím strojem za použití pružného stehu (tříkrokového rovnostehu), aby byly švy pružné a nepraskaly.

Pokud overlock nemáte, můžete se řídit pravidly pro šití pružných látek na běžném šicím stroji:

Návod jak ušít dámskou mikinu SOFT

Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerií. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na kteroukoliv z nich klikněte.

1. Střihová příprava

Podle papírového střihu si připravíme:

Střih a návod na dámskou mikinu s klokankou a kapucí

z vrchové látky:

 • 1x přední díl na přeložku (přehyb látky)
 • 1x zadní díl na přeložku
 • 2x rukáv
 • 1x kapsa na přeložku
 • 2x kapuce - boční díl
 • 1x kapuce - středový díl
 • 1x kapuce - přední díl na přeložku

z doplňkové látky (náplet):

 • 2x lem rukáv
 • 1x spodní lem na přeložku
 • 1x kapuce - přední díl na přeložku (v našem případě bude sloužit jako podsádka kapuce)

2. Podžehlení

Nejprve si podžehlíme (vyztužíme) kapsu a podsádku kapuce z doplňkové látky. U kapsy si vyztužíme švové přídavky a koncové záložky ve všech stranách kromě té spodní. U kapsových průhmatů je šíře podžehlení 3 cm, u ostatních krajů jsou to pak 2 cm.

Podsádku kapuce s doplňkové látky si podžehlíme celou. Pokud nemáme dostatečně velký kus vlizelínu, můžeme jej nastříhat na části, ničemu to nevadí.

3. Kapsa

Střižní okraje kapsy si podél podžehlených částí začistíme.

Střih a návod na dámskou mikinu s klokankou a kapucí - nakládaná kapsa (klokanka)

Nyní si švové přídavky i koncové záložky složíme do rubu, jak je vyznačeno v papírovém střihu (varianta jednotlivých velikostí se švy) a vše přežehlíme.

Z lícové strany prošijeme kapsové průhmaty za cca 2,5 cm a tím koncovou záložku přichytíme.

Takto připravenou kapsu nastehujeme nebo našpendlíme do předního dílu. Dbáme na to, aby byla kapsa usazená v samém středu a ve spodním kraji mikiny. Spodní kraj s kapsou doporučuji vystehovat, aby nám později dílec neutíkal.

Pozn. Během šití jsme byla lehce zmatená a zaměnila jsem pořadí kroků, konkrétně: nejprve jsem si odšila ramenní švy a pak až teprve našívala kapsu. Technicky to ničemu nevadí, jen je zbytečně během našívání kapsy manipulovat současně se zadním dílem, proto doporučuji se držet psaného textu tohoto návodu a postupovat skutečně podle něj. Podobné prohození dvou kroků se mi ke konci totiž povedlo ještě jednou. :)

Kapsu si do předního dílu našijeme v horním kraji a dvou bočních zkosených krajích. U kapsových průhmatů doporučuji odšít uzávěrku, nebo šev vést několikrát dopředu a dozadu, aby zde byl zpevněný a nehrozilo trhání kapsy.

4. Ramenní švy

Jak už jsem poznamenala výše, ramenní švy jsem omylem ušila jako první, ale teď je jejich vhodnější čas. Zadní díl si položíme lícem nahoru a přes něj položíme přední díl, lícem dolů. Ramenní švy sešpendlíme a následně sešijeme a začistíme.

5. Rukávy

Do otevřených průramků našpendlíme rukávy. Značky v rukávové hlavici (vrchol a sesazovací značka) nám pomohou k jeho správnému usazení do průramku. Začínáme ve vrcholu rukávové hlavice, následně v sesazovací značce a pak plynule došpendlíme zbytek rukávové hlavice. Rukáv do průramku našijeme a začistíme. Stejně postupujeme i u druhého rukávu.

6. Rukávové a boční švy

Mikinu si otočíme na rub. Sešpendlíme a následně sešijeme a začistíme oba rukávové i boční švy v návaznosti.

7. Kapuce

Nyní si připravíme kapuci. Přes jeden z bočních dílů, otočení lícem nahoru, položíme středový díl a sešpendlíme. Následně sešpendlíme středový díl i s druhým bočním dílem. Sesazovací švy sešijeme a začistíme.

Do lícové strany kapuce našpendlíme přední část kapuce, lícem k líci. Z rubové strany našpendlíme podsádku kapuce, lícovou stranou směrem ke kapuci.

Díly k sobě sešijeme a rozložíme na líc.

8. Průchodky a šňůrka

A tady přichází druhý moment, kdy jsem prohodila kroky. V tuto chvíli je totiž nejlepší a vlastně jediný vhodný moment na průchodky. Ty natlučeme do lícové strany přední části kapuce.

Střih a návod na dámskou mikinu s klokankou a kapucí - průchodky
Střih a návod na dámskou mikinu s klokankou a kapucí - průchodky

9. Lem kapuce

Kapucí protáhneme šňůrku a následně přední díly kapuce k sobě sešpendlíme tak, jako na obrázku.

Připravíme si proužek nápletu, který bude široký 4,5 cm a dlouhý bude jako násobek 0,7x obvod kapuce.

Střih a návod na dámskou mikinu s klokankou a kapucí - lem kapuce

Proužek složíme podélně na polovinu, lícem ven a olemujeme s ním kapuci. Během šití proužek natahujeme, aby si plynule sedl do kraje kapuce.

Z lícové strany můžeme kapuci podél lemu proštěpovat (prošít a stejně tak můžeme vyštepovat i celý šev přináležící mezi předním krajem kapuce a ostatními díly.

10. Všití kapuce do průkrčníku

Mikinu máme otočenou na líc. Do průkrčníku našpendlíme kapuci, lícem k líci. V předním dílu se límec kapuce překrývá. Pravá strana by u dámských oděvů měla v líci být přes levou stranu. Pokud to prohodíte, vůbec nic se nestane.

Kapuci di průkrčníku všijeme a začistíme. Pokud šijeme na overlocku, ponecháme si delší konec řetízku a ten zatáhneme pod smyčky.

Střih a návod na dámskou mikinu s klokankou a kapucí - našití kapuce
Střih a návod na dámskou mikinu s klokankou a kapucí - našití kapuce

Jak je na fotkách níže patrné, průchodky se šňůrkou jsme dodělávala až v tomto kroku, což znamenalo značné párání :). V každém případě bychom teď měli být sladění a naše mikiny by měly vypadat jako na spodních dvou fotografiích.

11. Lemy

Jako poslední nás čekají lemy. Lemy složíme na polovinu lícem dovnitř a sešijeme do tvaru tunelu. Sešité lemy složíme opět na půl, tentokrát podélně, lícem ven. A takto složené lemy našpendlíme a plynule našijeme do spodního kraji mikiny i do rukávů.

Tadááá, mikina je hotová.

Střih a návod na dámskou mikinu s klokankou a kapucí
Střih a návod na dámskou mikinu s klokankou a kapucí

Střih na dámskou mikinu v tištěné nebo PDF verzi zakoupíte tady:

Střih na dětskou mikinu s klokankou a kapucí

Střih na dětskou mikinu v tištěné nebo PDF verzi zakoupíte tady:

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Další články v kategorii