V dnešním článku bych vám ráda ukázala nový střih na mikinu na zip, s kapucí. Tento konkrétní střih je zatím v pánských velikostech 44–66 a dámských velikostech 32–60. Časem přibudou i dětské velikosti. K tomuto střihu najdete v tomto článku detailní návod jak ušít mikinu na zip a s kapucí krok za krokem.
Střih - pánská, dámská mikina s kapucí na zip
Střih na mikinu je volné siluety, s kapucí a na zip. Mikina má dvě nakládané kapsy typu "klokanka" v předním dílu. Spodní lem i lemy rukávů jsou zakončené nápletem.
Střih na pánskou mikinu:
Střih na dámskou mikinu:
Doporučený materiál na mikinu a jeho spotřeba
Střih na mikinu je vhodný pro silné pleteniny jako je například počesaná nebo nepočesaná teplákovina, fleece, fleecová svetrovina apod.
Spotřeba materiálu (při šíři 140 cm) je:
- 2 m do velikosti 54
- 2,2 m látky od velikosti 56
Dále na mikinu potřebujeme:
- dělitelný zip v délce 70 cm pro všechny velikosti
- náplet - cca 40 cm (při šíři 180 cm = 90 cm tunel )
- jednostranně nažehlovací slabou výztuhu pro vyztužení středových krajů předních dílů a ramenních švů (do ramenních švů lze alternativně použít lastin)
- do kapuce:
- dvě průchodky
- šňůrku (o délce cca 1,4 m)
- dvě koncovky na šňůrku
Můj tip
Mikina je šitá částečně na overlocku a na obyčejném šicím stroji. Pokud overlock nemáte, hravě zvládnete mikinu ušít i pouze na běžném domácím šicím stroji. Stačí snížit napětí spodní nitě a snížit přítlak patky. Na začištění střižních okrajů můžete použít klikatý steh ("cik-cak") nebo libovolný entlovací steh. Pro více informací o šití pružných látek na obyčejném stroji omrkněte článek, který jsme tomuto tématu věnovala:
Návod jak ušít mikinu s kapucí na zip
Střihová příprava
1. Polohování střihu, příprava dílců
Podle papírového střihu si připravíme:
- z vrchové látky:
- 2x přední díl
- 1x zadní díl na přeložku (přehyb látky)
- 2x rukáv
- 2x kapsa
- 4x přední díl kapuce (možné jako 2x z vrchové látky a 2x z jiné kontrastní látky)
- 2x zadní díl kapuce
- z nápletu:
- 1x spodní lem na přeložku
- 2x lem rukávu
V předním středovém švu jsou pro zip švové přídavky 1,5 cm na předních dílech i na dílech kapes. Ve zbylých okrajích kapes jsou švové přídavky 2 cm a 2 cm jsou švové přídavky také u spodního nápletu v kratším kraji pro všití zipu. Švové přídavky jsou v ostatních místech 1 cm.)
2. Vyztužení dílců
Přední středový okraj předních dílů a všechny střižní okraje obou kapes vyztužíme proužky slabší jednostranně nažehlovací vlizelínové výztuhy. Proužky jsou široké přibližně 2 cm.
Kapsy - klokanka
3. Ušití kapes
Jako první si připravíme kapsy, ty si ve spodním, vrchním i zkoseném okraji začistíme.
Všechny tři začištěné okraje podehneme za 1,5 cm do rubu a z lícové strany tyto kraje prošijeme.
4. Našití kapes do předních dílů
Podle papírového střihu si pomocí značek nebo špendlíku označíme na předních dílech mikiny místa, na která budeme kapsy našívat. Při vyznačování míst dbejte na přesnost, i drobná odchylka by byla na první pohled znatelná a chyba by přitahovala nežádoucí pozornost. Umístění kapes není tak důležité, jako je samotná symetričnost v rámci obou předních dílů.
Pokud máme strach, že se nám kapsa při šití pohne, můžeme si ji k přednímu dílu nastehovat a tím ji bezpečně zajistit na svém místě.
Kapsu na přední díl mikiny našijeme ve spodní i horní části, co nejblíže kraji. Nezapomeneme ponechat volný (nesešitý) kapsový průhmat.
Ramenní švy
5. Sešití ramenních švů a vyztušení pomocí lastinu
Připravíme si před sebe zadní díl, lícovou stranou nahoru.
Přes něj položíme oba přední díly, lícem k zadnímu dílu. Na vyztužení ramenních švů doporučuji použít lastin, nebo slabou jednostranně nažehlovací výztuhu. Pokud lastin nemáme, okraje ramenních švů předních dílů vyztužíme proužkem nažehlovacího vlizelínu, širokým cca 1 cm. Následně si ramenní švy předních dílů sešpendlíme se zadním dílem. Jestliže máme k dispozici lastin, pak si ramenní švy sešpedlíme a lasti si připravíme k ruce.
Jestliže máme ramenní švy vyztužené vlizelínem, pak je v tuto chvíli jednoduše sešijeme a začistíme. Pokud používám elastin, pak si ho položíme přes sešpendlené ramenní švy tak, aby kousek lastinu přesahoval.
Ramenní švy sešijeme a zároveň přišíváme i lastin, který NNENATAHUJEME, ale ponechámu ho volně, jak sám leží.
Na konci ramenního švu opět ponecháme delší kousek lastinu a došijeme do konce.
Následně můžeme přesahy lastinu odstřihnout.
Stejně postupujeme i u druhého ramenního švu.
Díly si otočíme lícem ven a zkontrolujeme rovnoměrnost šití, že nám lastin nikde šev nestáhnul.
6. Štepování ramenních švů
V lícové straně po zadním dílu ramenní šev proštepujeme (prošijeme) a tím přichytíme i švové přídavky, které jsme v rubu sežehlili směrem do zadního dílu.
Rukávy
7. Našití rukávů do otevřených průramků
Položíme si před sebe díly trupu lícovou stranou nahoru. Přes ně položíme rukáv (správný - poznáme ho podle toho, že má v předním dílu značku, která pasuje ke značce v předním dílu mikiny) a našpendlíme vrchol rukávové hlavice (na střihu značka) s ramenním švem.
Následně sešpendlíme také značku na rukávu se značkou v předním dílu mikiny
Nakonec sešpendlíme i oba průramky.
Našpendlený rukáv našijeme do průramku a střižní okraje začistíme.
Stejně postupujeme i u druhého rukávu.
Rukávové a boční švy
8. Sešití bočních a rukávových švů
Mikinu si před sebe položíme naruby tak, abychom mohli sešpendlit rukávový a boční šev v návaznosti - švy průramku se musí potkávat přesně na sobě.
Boční a rukávový šev v návaznosti sešijeme a začistíme. Stejně postupujeme i na druhé straně mikiny s druhým bočním a rukávovým švem.
Spodní lem mikiny
9. Přišití nápletu do spodního lemu mikiny
Náplet si složíme na polovinu a vzniklý přehyb (střed nápletu) našpendlíme ke středu zadního dílu mikiny.
Následně jeden volný konec nápletu složíme směrem ke středu tak, aby okraj přesahoval přibližně 2 cm za středem nápletu.
Nově vzniklý přehyb nápletu našpendlíme k bočnímu švu mikiny.
Stejně postupujeme i na druhé straně mikiny.
Nakonec sešpendlíme okraj nápletu se středovým okrajem předního dílu. Stejně tak i na druhé straně mikiny.
Náplet rovnoměrně všijeme do spodního okraje mikiny, při šití je potřeba náplet lehce natahovat.
Všití zipu do mikiny
10. Příprava pro šití zipu
Náplet pro spodní lem je široký 7 cm (celková šíře včetně švových přídavků je 16 cm, tedy 15 cm od švu ke kraji).
V polovině, tedy na 7 cm od švu si vložíme špendlík jako značku (nebo si značku zakreslíme).
Do tohoto místa budeme našívat zip. Pokud jsme nesehnali zip v barvě v potřebné délce, můžeme koupit kostěný zip delší a ten si pomocí kleští zkrátit. Délka zipu by měla být pro tuto pánskou mikinu 70 cm.
Zip by měl začínat 1 cm pod střižním okrajem průkrčníku (na fotce označeno špendlíkem).
Já jsme měla zip o 5 cm delší, proto jsem zoubky zipu u jeho vrcholu kleštěmi odstranila. Pozor, pokud zip zkracujete, dejte si velký pozor na to, abyste ho zcela nedopnuli, protože by jezdec vypadl a mohlo by být obtížné ho o zipu opět vsadit.
Zip si nyní rozepneme a budeme ho špendlit do předního dílu mikiny.
Můj tip: Pro snazší práci můžete vyzkoušet například STYLEFIX pásku, která je oboustranně lepící a zip vám k bundě snadno přilepí. Avšak je potřeba počítat s tím, že se při všívání zipu lepidlo lepí na jehlu a proto je po všití zipu potřeba vyměnit jehlu ve stroji. :(
Další informace ohledně lepící pásky Stylefix se dozvíte například v tomto článku: Jak všít do bundy zip do s podkrytem.
Zip si tedy do mikiny vlepíme nebo nastehujeme (pouhé přišpendlení není spolehlivé, co se přesnosti následného všití týká).
11. Všití jedné strany zipu do mikiny
Při šití zipu doporučuji pro lepší výsledky používat zipovou tkanici, která umožní šít dostatečně blízkou zoubků zipu a zároveň poskytuje stabilní vzdálenost celého švu od zoubků.
Jako první všijeme zipovou tkanici bez jezdce.
Zip zapneme (pozor u horního okraje, pokud máme zip zkrácený) a ověříme správnost všití zipu (nedrhne ani nikde neodstává). Pokud je vše v pořádku, zip opět rozepneme.
12. Zakončení spodního lemu na jedné straně mikiny
Přes našitou stranu zipu přehneme náplet spodního lemu (líc nápletu je složený uvnitř). Takto složený náplet přišpendlíme.
Celý přední kraj mikiny i se zipem a založeným spodním lemem začistíme.
U spodního kraje si ponecháme delší konec řetízku (pokud okraj začišťujeme na overlocku) a ten zatáhneme pod smyčky.
Spodní lem otočíme na líc a zkontrolujeme, zda-li je vše v pořádku.
13. Všití druhé strany zipu do mikiny
Zip si opět zapneme a na volné zipové tkanici si označíme značkami míst,a kde se na druhé straně zipu nachází švy kapsy a šev spodního lemu. Díky těmto značkám se nám podaří všít zip správně tak, aby na sebe tato místa po zapnutí mikiny přesně navazovala.
Značky si přeneseme mýdlem nebo křídou na rubovou stranu zipové tkanice.
Zip nastehujeme nebo nalepíme na druhý přední díl mikiny. Při usazování zipu dbáme na to, aby značky na zipové tkanici přesně ležely na příslušných švech.
Ještě než zipovou tkanici našijeme, opět zip opatrně zapneme a pro jistotu překontrolujeme přesnost a tedy i návaznost švů na obou předních dílech (aby kapsa nebo spodní lem na některé ze stran mikiny neujížděl).
Navazovat by na sebe měly i střižní okraje v průkrčníku (opět pozor při zapínání zkráceného zipu).
Pokud se při této kontrole objeví nějaká chybka, opravte ji prosím, abyste si celkový dojem mikiny zbytečně nepokazili nepřesností nebo spěcháním. :)
Při všívání zipové tkanice s jezdcem (jezdci), začínám u spodního nebo horního okraje tak, že jezdce o kus od kraje odtáhneme. Přišijeme kousek zipu, jehlu ponecháme ve spodní poloze (zapíchnutou) a zvedneme patku.
Opatrně kolem jehly jezdec (jezdce) dopneme do došité části. Následně spustíme patku a pokračujeme v šití až na druhý konec zipové tkanice.
14. Zakončení spodního lemu na jedné straně mikiny
Stejně jako u prvního předního dílu, začistíme střižní okraj předního středového okraje, současně švem přichytíme i zipovou tkanici a podehnutý spodní lem mikiny.
Zip znovu zapneme (ti se zkráceným zipem opět zapínají opatrně) a finálně zkontrolujeme symetričnost obou předních dílů, spodního lemu, obou kapes o okraje průkrčníku. Pokud je vše v pořádku, můžeme oba přední díly podél zipu proštepovat od průkrčníku až ke spodnímu lemu.
Dokončení spodního lemu
15. Přišití volné strany nápletu
Nyní si dokončíme celý spodní lem. Náplet přesně v půlce sešpendlíme se středem zadního dílu.
Stejně tak si spodní okraj nápletu sešpendlíme i v bočních švech. Při této dokončovací práci je potřeba dávat skutečně velký pozor na to, abychom si lem nepřetočili. Pokud ho totiž došijeme nerovnoměrně nebo křivě, bude z lícové strany lem na mikině ujíždět. Proto je dobré lem pečlivě našpendlit a z lícové strany lem zkontrolovat.
Takto našpendlený okraj sešijeme s již našitou stranou nápletu, snažíme se na obou stranách co nejblíže k zipu - prostě kam až to jde. Tento krok je trochu záludný a chce trochu praxe, ale při troše snahy a trpělivosti jistě dosáhnete dobrých výsledků.
Takto vypadá všitá druhá strana lemu v kraji u zipu - technicky nejde došít až zcela do kraje, ale tak, jak je to na fotce, by se vám to mělo také podařit.
A takto by měl vypadat dosavadní výsledek - dokončený spodní lem, všitý zip a proštepované přední díly, navazující kapsy i okraj průkrčníku.
Kapuce
16. Příprava dílů kapuce
Přední díly kapuce jsem připravila 2x z vrchové látky a 2x ze stejného materiálu jen v tmavším odstínu, abyste se v návodu snáze orientovali a věděli jste, na které straně kapuce zrovna jsem.
Přední díl kapuce sešpendlíme se zadním dílem kapuce.
Oba díly k sobě sešijeme a okraje začistíme. Švové přídavky sežehlíme směrem do předního dílu. Stejně si vypracujeme i zrdcadlové díly kapuce.
17. Průchodky
Podle papírového střihu si šídlem do předního dílu kapuce uděláme otvor pro umístění průchodky.
Aby se nám průchodka časem z kapuce nevytrhla, můžeme toto místo z rubové strany vyztužit kouskem nažehlovacího vlizelínu.
Průchodku umístíme, návod obvykle najdeme na balení s průchodkami. Jednoduše použijeme podložku (například dřevěné prkýnko), kladívko a hrubou sílu. :) Návod s mými tipy jak na průchodky doplním brzy.
Průchodku umístíme i na druhý přední díl.
18. Sešití vrchové kapuce
Obě části kapuce si složíme na sebe, lícem k líci. Zadní středový okraj kapuce sešpendlíme.
Kapuci v zadním středovém okraji sešijeme a začistíme.
19. Podsádka kapuce
Podsádku kapuce si vypracujeme ze zbylých dvou předních dílů kapuce. Oba díly k sobě složíme, lícem k líci, a sešpendlíme ve středovém okraji (krátké rovné straně dílce).
V tomto místě k sobě oba díly podsádky sešijeme a okraje začistíme. Následně začistíme také vnější stranu celé sešité podsádky (je to ta část, která navazuje na oblouk).
Kapuci si otočíme naruby.
Do vnějšího okraje kapuce našpendlíme podsádku nazačištěným okrajem, Začneme ve středovém švu - šev kapuce i šev podsádky leží na sobě.
Švové přídavky doporučuji ohnout na opačné strany, aby při šití nevznikla v místě velká boule.
Následně došpendlíme zbývají část podsádky do volného okraje kapuce.
V tomto kraji podsádku ke kapuci přišijeme a okraje začistíme.
Kompletace trupu a kapuce
20. Našití kapuce do průkrčníku
Kapuci otočíme na líc, podsádku podehneme do rubu kapuce.
Sešpendlíme si zadní středový šev kapuce ke středu zadního dílu v průkrčníku.
Sešpendlíme si také sesazovací šev kapuce (ten, který spojuje přední a zadní díl kapuce) k ramennímu švu.
Šev, kterým jsme sešili podsádku k vrchové kapuci, náleží ke kraji předního dílu se zipem.
V tomto místě si na ruku položíme vrchový přední díl kapuce, lícem nahoru. Přes něj položíme přední dl trupu tak, že zoubky zipu leží přesně u švu kapuce.
Přes přední díl trupu se zipem položíme podsádku kapuce.
Vznikne nám třívrstvý sendvič - zcela vzadu je přední díl kapuce, uprostřed přední díl trupu se zipem a úplně vepředu je podsádka kapuce.
Tento třívrstvý sendvič si pečlivě sešpendlíme.
Ze strany s předním dílem vrchové kapuce to vypadá takto:
Stejně postupujeme i na druhé straně a vznikne nám takovýto objekt, kde jsme si kompletně sešpendlili kapuci s průkrčníkem mikiny.
Pokud jsme takto spokojení, můžeme jednoduše průkrčník s kapucí takto sešpendlený celý sešít a začistit.
Dobrovolné detaily :)
21. Začištění průkrčníku pomocí proužku složeného na čtvrtiny
Jestliže se vám ale nelíbí jen jednoduše sešitá kapuce s trupem, můžete si lem začistit proužkem látky. Já jsem použila kousek nápletu, který je široký 4 cm.
Vyndáme si jeden špendlík, který spojuje okraj podsádky se zbývajícími dvěma vrstvami.
Na rubovou stranu vrchové kapuce položíme proužek látky lícem tak, aby její kratší strana přesahovala šev kapuce směrem do předního dílu vrchové kapuce.
Našpendlíme.
Stejně tak si našpendlíme i druhý konec proužku na druhou stranu kapuce. Proužek nápletu by měl být mírně napnutý. Proužek nápletu všijeme současně se zadní částí kapuce k zadnímu dílu mikiny a na začátku a konci švu lehce zasahujeme přes ramenní švy až do předních dílů (za 1 cm).
Dlouhou volnou stranu proužku podehneme do rubu za 1 cm.
A pak ještě jednou tak, že obtočíme celý švový přídavek - proužek je složený na čtvrtiny.
Takto složený proužek nápletu nastehujeme a tím začistíme okraj průkrčníku v zadním dílu mikiny.
Z lícové strany to vypadá asi takto - stehování je vidět i v lícové straně zadního dílu mikiny.
Následně proužek v kraji prošijeme pružným stehem, například tříkrokým rovnostehem.
V lícové straně zadního díl tím vznikne štepování podél průkrčníku.
22. Poutko
Z kousku nápletu nebo jiné zbylé látky si můžeme vytvořit poutko. To by mělo být dlouhé cca 7 cm. Potko jsem ušila ze zbylého kousku nápletu, který mi zůstal po olemování průkrčníku, byl široký 4 cm a po složení na čtvrtiny je tak poutko široké necelý 1 cm.
Konce poutka podehneme a poutko našijeme do středu zadního dílu.
23. Dokončení všití kapuce
Pokud jsme kapuci všili a začistili zatím jen v zadním dílu mikiny, je potřeba došít díly kapuce také do průkrčníku v předních dílech. Volný konec podsádky kapuce, ze kterého jsme sundali v předchozím kroku 1 špendlík opět přichytím, tentokrát přes lem proužku.
Rovným stehem sešijeme všechny tři vrstvy - podsádku kapuce, přední díl mikiny, přední díl kapuce z vrchové látky.
Švem se snažíme navázat na předchozí šití lemu průkrčníku.
Po otočení podsádky kapuce na líc by měl výsledek vypadat nějak takto:
24. Uzávěrka zipu
Pokud jsme zip zkracovali, je potřeba odšít uzávěrku (široký klikatý steh cik-cak na místě) a to úplně těsně u posledního zoubku tak, aby šev zasahoval až do předního dílu - tím se zabrání vypadnutí jezdce. Uzávěrku je potřeba odšít na obou stranách zipu.
25. Štepování kapuce
Celou kapuci doporučuji ve volném okraji proštepovat. Tím se stabilizuje její tvar a podsádka zůstane vždy na svém místě v rubu kapuce.
Šňůrka
26. Provléknutí šňůrky kapucí
Teď si provlékneme šňůrku kapucí oběma průchodkami.
Protože budeme následně kapuci prošívat a zároveň nechceme omylem prošít i šňůrku, přichytíme si ji do kapuce pomocí špendlíků.
Nyní si pomocí špendlíků nebo stehovkou přichytíme volný konec podsádky kapuce podél sesazovacího švu vrchové kapuce.
27. Dokončení tunýlku v kapuci
Nyní si celou kapuci prošijeme přesně po sesazovacím švu v lícové straně a tím se nám uvnitř kapuce přichytí volný konec podsádky a v kapuci se utvoří tunýlek se šňůrkou. Všechny pomocné špendlíky i stehy můžeme vytáhnout.
28. Koncovky
Aby se nám šňůrka neztratila, oba její konce zajistíme pomocí koncovek. Koncovky najdete v obchodech v mnoha barvách i tvarech. Tento jednoduchý dutý váleček vyžaduje zauzlíkování konce šňůrky, jiné průchodky konec šňůrky zacvaknou. Postup zakončení je tedy na vás.
Lemy rukávů
29. Náplet do rukávu
Jako poslední nás čeká zakončení rukávů. Náplet složíme na polovinu, lícem dovnitř a v kratších stranách ho sešijeme.
Švové přídavky rozžehlíme a náplet složíme podélně na polovinu do tunýlku, lícem ven.
Složený náplet našpendlíme do rukávu, lícem k líci. Šev nápletu leží na rukávovém švu.
Náplet do rukávu všijeme, při šití jej jemně natahujeme. Švové přídavky začistíme, pokud šijeme na overlock, pak ponecháme delší konec řetízku a ten pak zatáhneme pod smyčky.
Stejně postupujeme i u druhého rukávu.
A tím máme mikinu hotovou! Jupí!
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.