Šití dětské nebo dámské mikiny s kapucí (pří. prodloužené dámské mikiny - mikinových šatů) j vhodné pro mírně pokročilé až pokročilé švadlenky. Návod jak ušít mikinu s kapucí obsahuje detailní popis i fotografie. Pokud se šitím potřebujete poradit, neváhejte se ptát v komentáři pod tímto návodovým článkem. Střih na mikinu můžete pořídit v elektronické i tištěné podobě: PDF střih na prodlouženou dámskou mikinu / Tištěný (papírový) střih na dámskou mikinu TRIO / PDF střih na dětskou mikinu TRIO 2v1 / Tištěný (papírový) střih na dětskou mikinu TRIO.
Střih na prodlouženou dámskou mikinu s kapucí:
Střih na dětskou mikinu + mikinové šaty s kapucí
Doporučený materiál na mikinu
Střih na mikinu TRIO je konstruovaný pro středně silné pleteniny. Vhodná je například slabší nepočesaná teplákovina s elastanem, úplet French Terry nebo Punto di Roma apod.
Doporučení k šití
Mikinu můžete ušít na běžném šicím stroji nebo na overlocku. Švy by však v obou případech měly být pružné, aby během oblékání nebo nošení nepopraskaly. Při šití na běžném domácím šicím stroji se řiďte následujícími doporučeními:
Návod jak ušít mikinu s kapucí
Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerie. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na fotku klikněte.
1. Střihová příprava
Podle papírového střihu si připravíme:
- z hlavní látky:
- 1x zadní díl na přeložku (přehyb látky)
- 1x přední díl - horní (1)
- 1x přední díl - dolní
- 1x levý rukáv - horní
- 1x levý rukáv - dolní
- 1x pravý rukáv - horní
- 1x pravý rukáv - dolní
- 2x kapuce - boční díl
- 1x spodní lem na přeložku
- 2x lem rukávu
- z doplňkové látky:
- 1x přední díl - středový
- 1x levý rukáv - středový
- 1x pravý rukáv - středový
- 1x kapuce - středový díl
Švové přídavky jsou jednotné, 1 cm. U dílců kapuce je koncová záložka 3 cm.
Pozn.: Střih pokládáme na lícovou stranu látky. Levý/pravý rukáv je myšlený tak, jak bude na hotovém modelu. Z předního pohledu jsou tedy strany prohozené, tedy pravý rukáv na obrázku vidíme vlevo (avšak při oblečení mikiny na těle bude na pravé ruce)...
Doporučení: Papírové střihové dílce doporučuji nechat přišpendlené co nejdéle, tedy vždy až do doby, kdy budeme s daným dílem pracovat. Jinak by se nám jednotlivé díly mohly pomíchat.
Pomůcka: Na střihu je zaneseno mnoho značek, které nám pomohou při sešívání příslušných dílů k sobě. Značky jsou popsány velkými písmeny a to v pořadí, jak se jednotlivé švy sešívají k sobě. Toto by mělo být velmi nápomocné, abychom omylem nesešili díly k sobě špatně.
2. Kompletace členěných dílů
Jako první si zkompletujeme členěný díly, tedy oba rukávy a přední díl.
2.1 Přední díl
Položíme si před sebe všechny tři části předního dílu, lícovou stranou nahoru. Z dílů odstraníme papírový střih.
Přes spodní část položíme středovou, lícem k líci a sesazovací šev sešpendlíme. Stejně tak přes středový díl položíme horní, lícem k líci, a také sešpendlíme.
2.2 Pravý rukáv
Připravíme si před sebe všechny tři části pravého rukávu, lícem nahoru. Odstraníme papírový střih.
Přes dolní díl položíme středový, lícem k líci a sešpendlíme sesazovací šev. Následně přes středový díl položíme horní díl, lícem k líci. Opět sesazovací šev sešpendlíme.
2.3 Levý rukáv
Postupujeme stejně jako v předchozích krocích. Odstraníme papírový střih, přes spodní část rukávu položíme lícem k líci středovou část, sešpendlíme. Přes středovou část nakonec položíme horní část a šev opět sešpendlíme.
2.4 Členící švy
Všechny sešpendlené členící švy v předním dílu i obou rukáv sešijeme. Švové přídavky sežehlíme směrem dolů. V případě, že máme výrazně kontrastní barvy, sežehlujeme švové přídavky do té tmavších částí. Jestliže máme látky lehce odlišných gramáží, pak švové přídavky sežehlíme do lehčího materiálu.
3. Ramenní švy
Kompletní přední díl si před sebe položíme lícovou stranou nahoru. Přes něj pokládáme zadní díl, lícem k líci. Sešpendlíme a následně sešijeme oba ramenní švy.
4. Našití rukávů
Trup mikiny rozložíme lícem nahoru a do průramků našpendlíme příslušné rukávy. Dáme si dobrý pozor, abychom rukávy omylem neprohodili. Ke správnému usazení nám pomohou značky, které jsou v předním dílu v průramku a také na obou rukávech v rukávové hlavici.
Rukávy do průramků všijeme.
5. Rukávové švy a boční švy
Práci otočíme naruby a sešpendlíme oba rukávové i boční švy v návaznosti. Následně je sešijeme.
6. Kapuce
6.1 Kompletace dílů kapuce
Položíme si před sebe všechny tři díly kapuce, lícovou stranou nahoru. Všechny tři díly k sobě lícovými stranami sešpendlíme a sešijeme. Se správným sesazením nám opět pomohou značky na střihových dílcích.
6.2 Tunýlek v kapuci s gumou
Nyní si začistíme koncovou záložku po celé straně kapuce a podehneme ji 3 cm do rubu. Koncovou záložku ve vzdálenosti cca 2,5 cm od přehybu (kraje) prošijeme a vytvoříme tak tunýlek.
Změříme si celkovou délku kraje kapuce a od naměřené hodnoty odečteme přibližně 10 cm. Výslednou hodnotu zkusmo krejčovským metrem naměříme také podél obličeje, zda-li nám takové zakončení kapuce bude vyhovovat. Výsledek je délka gumy, kterou si odstřihneme.
Pruženku protáhneme tunýlkem a na obou jeho koncích ji do kapuce zapošijeme, aby byla uvnitř napevno.
7. Lemování průkrčníku a vsazení kapuce
7.1 Lemování průkrčníku
Krejčovským metrem postaveným na hranu změříme obvod průkrčníku. V závislosti na použitém materiálu pro lemování průkrčníku dopočítáme potřebnou délku proužku. Např. u silnějšího úpletu bude délka proužku přibližně 0,85x obvod průkrčníku, u teplákoviny a méně pružných látek to bude přibližně hodnota 0,9x obvod průkrčníku. Šířku proužku zvolíme dle vlastních preferencí, doporučuji se pohybovat v rozmezí 3,5-4,5 cm.
Proužek přehneme na polovinu, lícem dovnitř a jeho kratší strany sešijeme. Špendlíky, křídou nebo nástřihy označíme polovinu proužku.
Na předním i zadním dílu mikiny si také uděláme značky v polovině délky průkrčníku. Pomocí značek se nám podaří plynule našpendlit podélně přeložený proužek do celého obvodu. Proužek máme složený lícovou stranou ven a špendlíme jej k lícové straně předního i zadního dílu.
7.2 Vsazení kapuce
Na středovém dílu kapuce si označíme prostředek (špendlíkem, křídou nebo nástřihem).
Kapuci otočíme naruby a vsuneme ji dovnitř naruby otočené mikiny. Okraj kapuce našpendlíme přes proužek v průkrčníku. Vznikne nám jakýsi sendvič, ve kterém máme mikinu naruby, přes lícovou stranu průkrčníku je proužek a přes proužek je kapuce, lícovou stranou k proužku a k dílům mikiny.
Přední kraje kapuce se přesně potkávají ve středu průkrčníku předního dílu.
Střed středového dílu kapuce leží přesně na středu zadního dílu.
Všechny vrstvy k sobě v celém obvodu sešijeme. Pokud šijeme na overlocku, je teď správný moment ponechat delší konce nití a ty zatáhnout pod smyčky ve švu.
8. Lemování délky mikiny a rukávů
8.1 Spodní lem
Spodní lem přeložíme na polovinu, lícem dovnitř a v jeho kratších stranách jej sešijeme. Sešitý lem přehneme podélně na polovinu, lícovou stranou ven. Přehnutý lem vešpendlíme do lícové strany mikiny v jejím spodním kraji. Po celém obvodu lem k mikině přišijeme. Během šití lem zlehka natahujeme, aby si do spodního kraje mikiny plynule hezky sedl. Opět, jestliže šijeme na overlocku, ponecháme delší konce nití a ty následně zatáhneme pod smyčky ve švu.
8.2 Lemy rukávů
Obdobně vypracujeme také lemy obou rukávů. Dílce složíme na polovinu, lícovou stranou dovnitř. Kratší strany sešijeme. Lemy přehneme podélně na polovinu, lícem ven. Lícem k líci přehnuté lemy vešpendlíme do krajů rukávů a všijeme.
Pro připomenutí, střih použitý v tomto návodu můžete pořídit v elektronické i tištěné podobě tady:
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.