Jak ušít dámský dlouhý kabát (prodlouženou bundu) rovného střihu z proševu, střih BOXY

Péťa  ·  1.12.2022  ·  4 minut čtení

Podzimní, zimní celopropínací kabát BOXY je na světě a já z něj mám upřímnou velkou radost. Kabát je moderního rovného střihu, bez záševků i vypasování. V bocích jsou skryté kapsy a velká kapuce přechází do širokého objemného límce.

Střih na dámský prošívaný kabát

Střih na dámský kabát v tištěné nebo PDF verzi zakoupíte tady:

Doporučený materiál na dámský kabát:

Střih na dámský kabát je vhodný pro středně silné tkaniny, prošev, flauš, vařená vlna a další kabátové látky.

Spotřeba materiálu (při šíři 140 cm):

Hlavní látka

 • pro velikosti 32–46: 2,5 m
 • pro velikosti 48–60: 3 m


Doplňková (podšívková) látka

 • pro velikosti 32–46: 2,2 m
 • pro velikosti 48–60: 2,7 m

Dále budete potřebovat

 • 10x našívací druky
 • kousek šikmého proužku nebo stužky na poutko
 • cca 40 cm prádlové pruženky (šíře cca 0,7–1 cm)

Návod jak ušít dámský prošívaný kabát

Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerií. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na kteroukoliv z nich klikněte.

1. Střihová příprava

Podle papírového střihu si připravíme:

Střih a návod jak ušít dámský prošívaný celopropínací kabát s velkým límcem a kapucí - střihová příprava

z vrchové látky:

 • 2x přední díl
 • 1x zadní díl na přeložku (přehyb látky)
 • 1x podsádka ZD na přeložku
 • 2x rukáv
 • 2x podsádka PD
 • 1x límec na přeložku
 • 2x kapuce - boční díl
 • 1x kapuce - středový díl
Střih a návod jak ušít dámský prošívaný celopropínací kabát s velkým límcem a kapucí - střihová příprava

z podšívkové látky:

 • 2x podšívka PD
 • 1x podšívka ZD na přeložku
 • 2x rukáv
 • 2x kapuce - boční díl
 • 1x kapuce - středový díl
 • 4x kapsa

Některé díly, např. límec nebo podsádky mám střižené z více částí a sešité dohromady. To kvůli úspoře materiálu. Vy si však díly střihněte podle popisu. :)

2. Ramenní švy

Jako první budeme kompletovat kabát z vrchové látky, poté z podšívkové látky. Nyní si odšijeme ramenní švy z vrchové látky. Položíme si přední díly na zadní díl, lícem k líci. Ramenní švy sešpendlíme a následně sešijeme. Po lícové straně můžeme zadní díl podél náramenic proštěpovat (prošít) a tím tak z rubu přichytit švové přídavky.

3. Rukávy

Do otevřených průramků si našpendlíme rukávy, lícem k líci. Nejprve sesadíme vrchol rukávové hlavice k ramennímu švu, dále pak sesazovací značku v předním dílu. Následně plynule našpendlíme celou rukávovou hlavici do průramku a sešijeme.

Střih a návod jak ušít dámský prošívaný celopropínací kabát s velkým límcem a kapucí - rukávy
Střih a návod jak ušít dámský prošívaný celopropínací kabát s velkým límcem a kapucí - rukávy

4.a Kapuce - vrchová

Boční díl kapuce si položíme lícem nahoru, k němu v oblouku našpendlíme středový díl kapuce, lícem k líci. Do druhé strany středového dílu sešpendlíme druhý boční díl kapuce. K sesazení nám pomohou sesazovací značky vyznačené na papírovém střihu středního i bočních dílů. Po přetočení na líc můžeme švové přídavky rozžehlit a po lícové straně švy po obou stranách proštepovat.

Střih a návod jak ušít dámský prošívaný celopropínací kabát s velkým límcem a kapucí - kapuce
Střih a návod jak ušít dámský prošívaný celopropínací kabát s velkým límcem a kapucí - kapuce

4.b Kapuce - podšívka

Stejným způsobem vypracujeme i podšívkovou kapuci. V tomto případě švy neštepujeme.

Nyní zkompletujeme obě kapuce současně s límcem. Položíme si před sebe kapuci z vrchové látky otočenou naruby. Podél jejího volného kraje našpendlíme podélně přeložený límec, lícem k líci. Přes límec našpendlíme také podšívkovou kapuci, tu tentokrát lícem dolů. Všechny tři díly jsou k sobě lícem k líci.

Střih a návod jak ušít dámský prošívaný celopropínací kabát s velkým límcem a kapucí - kapuce do límce
Střih a návod jak ušít dámský prošívaný celopropínací kabát s velkým límcem a kapucí - kapuce do límce

Kapuci včetně límce prošijeme tak, že v límci začínáme i končíme cca 3 cm od okraje kapuce. Tzn. neprošíváme volné konce límce.

Střih a návod jak ušít dámský prošívaný celopropínací kabát s velkým límcem a kapucí - kapuce do límce
Střih a návod jak ušít dámský prošívaný celopropínací kabát s velkým límcem a kapucí - kapuce do límce

5. Přišpendlení kapuce do průkrčníku vrchového kabátu

Kapuci si otočíme na líc a našpendlíme ji do průkrčníku vrchového kabátu. Začneme v zadním středu kapuce a středu zadního dílu kabátu. Plynule našpendlíme celou kapuci, nikoliv však límec.

6. Poutko

Z šikmého proužku nebo stuhy si připravíme poutko, které bude cca 10-12 cm dlouhé.

Poutko našpendlíme do středového dílu podšívkové kapuce.

Nyní našpendlenou kapuci i poutko přišijeme do průkrčníku.

7. Stažení rukávů do pruženky

Odměříme si pruženku. Délka bude cca 0,7x násobek dolní šířky rukávu (měřeno bez koncové záložky). Pruženku našijeme do rubu rukávu tak, že ji během šití natahujeme, aby byla v celém spodním kraji plynule usazená. Během šití použijeme pružný steh, například klikatý (cik-cak).

8. Kapsy

Do bočních krajů v předních dílech i zadním dílu si našpendlíme kapsové dílce. Umístění najdeme na papírovém střihu vyznačené pomocí značek. Našpendlené kapsové dílce v bočních krajích přišijeme.

Vrchový kabát otočíme na ruby tak, že zadní díl leží vespodu a přední díly jsou na něm. Sešpendlíme si oba boční okraje kabátu a současně v návaznosti oba rukávové švy. Rukávové i boční švy sešijeme a zároveň prošijeme kapsové váčky.

Střih a návod jak ušít dámský prošívaný celopropínací kabát s velkým límcem a kapucí - boční a rukávový šev v kombinaci s kapsovým váčkem

Sešité kapsové váčky přišpendlíme k předním dílům kabátu a následně je bodově ručním stehem přišijeme. Aby kapsy během nošení neutíkaly dozadu. :)

Střih a návod jak ušít dámský prošívaný celopropínací kabát s velkým límcem a kapucí - kapsy
Střih a návod jak ušít dámský prošívaný celopropínací kabát s velkým límcem a kapucí - kapsy

Kapsy je možné ještě dodatečně proštepovat a to tak, že uvnitř kapsy šijeme podél bočního švu v zadním dílu. Také můžeme proštepovat konce kapsových průhmatů, aby se kapsy netrhaly.

9. Podšívka - zadní díl

Zadní podšívkový díl máme složený lícem dovnitř. Prošijeme dle značek na papírovém střihu spodní i horní část podél středové linie. Oblast kolem hrudní páteře ponecháme nedošitou - pro pohodlnost nošení kabátu. Zadní díl rozevřeme, lícem nahoru a celý jej přežehlíme. Vznikne nám tak sklad.

Střih a návod jak ušít dámský prošívaný celopropínací kabát s velkým límcem a kapucí - Příprava zadního podšívkového dílu
Střih a návod jak ušít dámský prošívaný celopropínací kabát s velkým límcem a kapucí - Příprava zadního podšívkového dílu

Do zadního podšívkového dílu našpendlíme podsádku zadního dílu. Podsádku našijeme a následně můžeme podél sesazovacího švu zadní podšívkový díl proštepovat.

10. Podšívka - přední díl

Přední podšívkové díly sešpendlíme s předními podsádkami. I zde můžeme podšívky proštepovat podél sesazovacích švů.

11. Podšívka - zadní a přední díl (kompletace)

Zadní podšívkový díl si před sebe položíme lícem nahoru. Přes něj položíme přední podšívkové díly, lícem k líci. Díly k sobě v ramenních švech sešijeme.

Do otevřených průramků našpendlíme a našijeme podšívkové rukávy.

12. Boční a rukávové švy.

Nyní si složíme podšívkové díly lícem dovnitř a našpendlíme si boční i rukávové švy. V jednom z rukávů ponecháme cca 30 cm dlouhý nesešitý otvor. Tímto otvorem budeme později celý kabát přetáčet na líc.

13. Límec

Vrchový kabát si před sebe položíme lícem nahoru. Rozevřeme si volné kraje límce. Připravíme se podšívku s podsádkami.

Přední podsádku našpendlíme k volnému kraji (pouze k jedné vrstvě) límce. Stejně tak máme druhou část límce našpendlenou do předního průkrčníku vrchového kabátu. Obě části límce přišijeme zvlášť k podsádce a zvlášť k vrchovému kabátu. Stejně tak postupujeme na druhém konci límce.

Límec nyní složíme podélně na polovinu, lícem dovnitř a prošpendlíme.

14. Kompletace kabátu - vrchové i podšívkové části

Kabát máme lícem nahoru, podšívku lícem dolů. Po celém obvodu ji našpendlíme k vrchovému kabátu. Máme prošpendlený límec z předchozího kroku, dále také oba přední středové okraje a celý spodní okraj. V dolním okraji podšívku s podsádkou našpendlíme podle níže vyobrazených fotografií. Podsádka je v dolním kraji s koncovou záložkou 1 cm, zatímco vrchový kabát má dolní koncovou záložku 5 cm. Rozdíl jsou tedy 4 cm, za které je podsádka na předním dílu odsazená.

Směrem k bočním švům kabátu se podšívka svažuje a podél celého zadního dílu je již zcela v dolním kraji koncové záložky.

Současně také našpendlíme průkrčník a to tak, že je kapuce uvnitř kabátu, mezi vrchovou a podšívkou částí. Šijeme pouze průkrčník s kapucí, až do míst, kde se potkávají švy (každý zvlášť) límce.

POZOR: Během tohoto kroku se nenecháme svést pokušením sešít také rukávy. V takovém případě by se nám nepodařilo kabát otočit na líc.

Po sešití odstřiheme přebytečnou část koncové záložky v předních dílech a také roh těsně ke švu.

Kabát pomocí otvoru v rukávovém švu otočíme celý na líc. nyní otvor můžeme uzašít.

Sešpendlíme, případně sežehlíme spodní lem.

Ten pomocí ručního švu na několika místech bodově přišijeme. Dbáme na to, aby šití nebylo z lícové strany kabátu patrné.

Nyní si také můžeme sešít rukávy. Ty do sebe nejprve našpendlíme, aby nedošlo k protočení podšívkového rukávu.

Rukávy otočíme na líc kabátu, opatrně vytáhneme špendlíky, podehneme koncové záložky (včetně pruženky) a ke kraji koncové záložky podehneme také podšívkové rukávy.

Drobným ručním stehem podšívku rukávu přišijeme.

Bodově si také přišijeme přední podsádky, aby kabát hezky držel tvar.

15. Našívací druky

Jako úplně poslední nás čeká našití druků pro zapínání. U dámských oděvů platí, že pravý díl překrývá ten levý. Tzn. že na levém předním dílu budou druky našité více směrem do oděvu, zatímco na pravím předním dílu budou druky v kraji. Druky obvykle našíváme s vnitřní prohlubní do levého (spodního) dílu, zatímco druky s vnější částí našíváme do pravého (horního) dílu.

Umístění druků je čistě na vás, mé doporučení najdete vyznačené na papírovém střihu. Do límce jsem umístila celkem čtyři druky. Dva druky horizontálně pak do průkrčníku a ve zbylé délce kabátu už je vždy po jednom druku, které jsou od sebe vzdáleny cca 19 cm. Umístění druků velmi závisí na vámi zvolené látce i velikosti druků. Čím jsou druky menší a čím je látka tenčí, tím více a hustěji umístěných druků bude potřeba.

A tím máme kabát hotový. Byla to celkem fuška, ale stálo to za to, že ano?

Pro připomenutí střih na dámský kabát v tištěné nebo PDF verzi zakoupíte tady:

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Zajímavé střihy v eshopu

Další články v kategorii