Pončo je velmi nadčasový kousek v šatníku. Některé sezóny ho můžeme vidět prakticky všude, jiné je trochu v pozadí. Ale v různých obměnách se nám vrací neustále a patří mezi stálice, které by nám ve skříni chybět neměly. Proto jsem navrhla a vytvořila velmi jednoduchý a univerzální střih, který nepodléhá módním trendům, ale svůj styl si uchová dlouhá léta. V dnešním článku se společně podíváme na návod, jak takové pončo snadno ušít.
Střih v dámských velikostech je už nyní k dispozici v obou e-schopech:
Doporučený materiál na dámské pončo:
Střih na dámské pončo je vhodný pro silné pleteniny (300g/m² a více) jako je například počesaná teplákovina vyšší gramáže, silná svetrovina apod. Alternativně je možné použít i pružnou silnou tkaninu typu vařená vlna, flauš a další kabátové materiály.
Spotřeba materiálu na dámské pončo (při šíři látky 140 cm):
- pro velikosti S–L (32–48) : 1,6 m
- pro velikosti XL–2XL (50–60): 2 m
Dále budete potřebovat:
- kousek jednostranně nažehlovací výztuhy pro légu ve výstřihu
Návod jak ušít pončo:
Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerií. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na kteroukoliv z nich klikněte.
1. Střihová příprava
Podle papírového střihu si připravíme:
- 1x přední díl na přeložku (přehyb látky)
- 1x zadní díl na přeložku
- 1x léga
- 1x límec na přeložku
- 2x spoj rukávu
U velikostí XL a 2XL doporučuji sáhnout po látce v šíři 160 nebo 170 cm, abyste přední a zadní díly nemuseli půlit. Pokud je látka v klasické šíři 140 cm, pak polohujete dílce viz obrázek níže (nákres vpravo).
U větších velikostí, kde se přední a zadní díl nevejde v šíři látky na přeložku, je nutné mít přední i zadní díl ze dvou částí. V takovém případě si vystřihneme zrcadlově dvakrát půlený přední díl a dvakrát půlený zadní díl tak, že podél středové linie přidáme 1,5 cm na švový přídavek, abychom obě poloviny dílů mohli sešít a zkompletovat tak přední i zadní. díl.
2. Léga
Jako první si vypracujeme légu a límec. Dílec légy je nutné podžehlit (vyztužit jednostranně nažehlovacím vlizelínem). Na tento konkrétní model jsem použila rašlovou výztuhu pro podžehlení, protože se k typu mé svetroviny hodila více. Dobře ale ne příliš škrobeně vyztuží a je sama o sobě velmi splývavá. Z papírového střihu si na dílec légy překreslíme také středový průstřih.
Podžehlenou légu položíme lícem k líci na přední díl. Po překreslených liniích dílec našijeme. Uprostřed jej rozstřihneme a směrem do rohů uděláme malé nástřihy, aby se dílec mohl dobře otočit na líc.
Okraj légy si podehneme za 1 cm do rubu a dobře prošpendlíme nebo nastehujeme. Podehneme jej ještě jednou a to tak, aby přesně překryl švové přídavky průstřihu. Celé dobře našpendlíme nebo nastehujeme.
Stejně tak dvakrát podehneme i druhý okraj légy. Nejprve jen za 1 cm, následně tak, aby přehyb překryl švové přídavky.
Takto připravenou légu si v předním dílu hezky urovnáme, abychom práci před sebou měli lícovou stranou a tak dobře viděli usazení légy. Légu po obou stranách prošijeme. Současně odšijeme i její spodní stranu tak, že jedna strany légy překrývá tu druhou.
Z rubové strany vypadá odšitá léga asi takto (viz. 1. obrázek níže). Střižní okraje začistíme. Pokud šijeme na overlocku, ponecháme delší konce řetízku a ty zatáhneme pod smyčky.
3. Ramenní švy
Přední díl položíme na zadní, lícem k líci. Sešijeme celé protažené ramenní švy.
4. Límec
Můj tip: Pokud máme svetrovinu velmi splývavou, tzn. nedrží tvar, a u ponča chceme fazónu se stojacím límcem, bude nutné podžehlit (vyztužit) i celý límec.
Horní nepotřebné cípy légy můžeme nyní odstřihnout. Límec si našpendlíme do průkrčníku jeho lícovou stranou k rubové straně ponča. Doporučuji začít ve středu zadního dílu / v polovině dílce límce a plynule pokračovat směrem k přednímu středu ponča.
U légy si ponecháme 1 cm velký přesah límce. Límec do průkrčníku všijeme.
Pončo otočíme na líc, pokud ho tak nemáme. Límec podélně přehneme na polovinu, lícem dovnitř, a nejprve si sešijeme jeho kratší strany. U légy si švový přídavek volné strany límce podehneme za 1 cm do rubu, stejně jako je to v již našité straně v průkrčníku (viz. obr. 3 níže).
Obě kratší strany límce sešijeme. U rohu odstřihneme švový přídavek těsně ke švu, aby se límec dal hezky otočit na líc.
Límec otčíme na líc. U légy máme pěkně začištěnou krátkou stranu límce.
Dlouhý (volný) okraj límce si podehneme za 1 cm do rubu a takto jej našpendlíme do průkrčníku tak, aby opět hezky překryl švový přídavek. Po lícové straně celý límec podél průkrčníku prošijeme.
5. Spoje rukávů
Dílky si ve stranách, kde je ve střihu naznačen menší švový přídavek, začistíme a podehneme je za 2 cm do rubu. Prošijeme.
Současně si začistíme také celý spodní kraj rukávu.
Dílek položíme lícem k líci na rukáv tak, že jeho nezačištěná hrana lícuje s nezačištěnou spodnou linií ponča. Začištěný a podehnutý okraj dílku směřuje k začištěnému kraji rukávu. Umístění dílku je vyznačeno na střihu (jsou zde dvě značky, které správnému umístění pomohou).
Od nezačištěných okrajů si na dílku naměříme 4 cm. Zde dílek našpendlíme nebo nastehujeme a následně prošijeme. Stejně tak postupujeme i na druhé straně. Pokud jsme dílek a šili do předního dílu ponča, stejně tak jej umístíme jeho druhou stranou do zadního dílu a také ve vzdálenosti 4 cm prošijeme.
Stejně si vypracujeme i dílek druhého rukávu. Když máme oba dílky našité, můžeme celý spodní kraj ponča v předním i zadním dílu začistit. Současně při tom začistíme i střižní okraje dílků.
Pokud šijeme na overlocku, pak si na začátku i na konci ponecháme delší konce řetízků a ty zatáhneme pod smyčky. Celý spodní kraj ponča podehneme za 4 cm a po lícové straně takto koncovou záložku prošijeme. A to v předním i zadním dílu.
Úplně nakonec si podehneme záložky rukávů. Podehneme je tak, že přehyb látky přesně navazuje na okraj našitého dílku. Koncovou záložku rukávu v celém obvodu po lícové straně prošjeme.
Na obrázcích níže je možné vidět, jak vypadá našitý dílek z lícové i rubové strany.
Máme hotovo. Nadčasové pončo je na světě a tak hurá do světa, dělat s ním parádu!
Pro připomenutí, střih na dámské pončo pořídíte tady:
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.