Trička jsou po tepláčcích nebo legínách asi nejčastějším oděvem, který hobby švadlenky šijí. Proto jsem pro vás napsala tento článek, ve kterém najdete ucelené informace o tom, jak ušít tričko. Kromě samotného návodu na šití tu najdete také další tipy a triky k šití triček. A také tipy na různé střihy na dětská trička, dámská trika a střih na pánské tričko.
Jakou látku na šití trička...
Na jednoduchá trička se hodí úplety - doporučuji používat úplety s příměsí elastanu a z přírodních vláken, takže např. bavlněné nebo na léto viskózové úplety. Obyčejnější úplety bez elastanu (např. levnější Wendy úplety apod.) jsou vhodné spíše na pyžama, tyto úplety mají tendenci se především v namáhaných místech vytahovat - u triček jsou to většinou vytahané lokty, u tepláků jsou to zase vytahaná kolena. Bez příměsi elastanu ale také koupíte i poměrně drahé designové BIO bavlněné látky, např. od Birch fabrics (trojúhelníková látka níže) nebo od české pletárny Moraviatex.cz (proužkovaný úplet níže) apod. Je to právě proto, že jde o přírodní materiál a elastan tam tedy logicky být nemůže - takže látka je sice kvalitní a BIO (což je dnes v módě), ale barvy většinou poměrně rychle vyblednou a oděv se vytahá...
Z BIO bavlněného úpletu například šiju trička tak, že trup je právě z BIO bavlny a rukávy jsou z jiného úpletu s příměsí elastanu - trup není nijak namáhaný, takže se většinou nevytahá a rukávy se díky úpletu s elastanem také nevytahávají. Podívejte se také na návod, jak ušít tričko s raglánovými rukávy.
Na poslední tričko pro Tomíka jsem použila klasický bavlněný úplet s elastanem.
Výběr a příprava látky před šitím - na co si dát pozor
Při kombinování barev si také musíme dát pozor na to, aby nám do sebe jednotlivé látky nezapouštěly barvy. Všechny látky, ze kterých šiju doma předem vysrážím, úplety vyperu. Postupuji tak, že jakmile mám nové látky doma, tak barevný úplet, jeden po druhém, namočím do umyvadla do teplé vody a lehce promnu - tím poznáme, jestli nám některá z látek bude nebo nebude pouštět barvu. Když mám takto namočené a opět vyždímané všechny látky, dám je do pračky (podobné barvy k sobě, rozdílné barvy zvlášť) a vyperu tak, jak budu v budoucnu prát i hotový oděv. Takže úplety většinou na 40 stupňů. Do pračky dám jen malé množství pracího prášku nebo gelu a žádnou aviváž. Takto látky vyperu a to ze čtyř hlavních důvodů:
- Látky během své výroby projdou nespočetným množstvím chemických úprav - barvení vláken, ustalování barev, impregnace látek, aby se během přepravy nezašpinily a nepomačkaly apod. Těch procesů, kdy jsou látky vystaveny všem těm chemikáliím je opravdu moc a já nechci celé dny pracovat s látkami, které jsou těmito chemikáliemi napuštěné. Tím, že látku vyperu, ji částečně chemikálií zbavím, zároveň také přijdu o impregnaci a konce úpletů se potom při stříhání trochu kroutí, což je trochu nevýhoda, ale život je plný těžkých rozhodnutí a člověk si musí rozmyslet, co je pro něj v danou chvíli důležité a co ne. :)
- Pokud také látky před samotným šitím vyperete, zjistíte, které látky případně pouští barvu a už budete vědět, že je například nemůžete kombinovat se světlými látkami apod.
- Vypráním také ustálíte výslednou "velikost" materiálu, takže když z takové látky potom ušité tričko vyperete, tak se vám nestane, že se srazí a vaše práce tak přijde vniveč.
- Ve své dílně tak skladuji jen "čisté" vyprané materiály, takže se zbytečně nevystavuji špíně z továrny ani chemikáliím. Navíc mám vyprané látky díky tomu rovnou připravené k šití a když se rozhodnu něco nového ušít, můžu se do toho rovnou pustit a nemusím se zdržovat praním, sušením a žehlením. Když potom z předeprané látky ušiju výrobek, je rovnou připravený k používání (nošení) a nedávám tak sobě ani dětem do skříně oblečení ze "špinavých" látek z továrny ani z látek zbytečně nacpaných chemikáliemi - oblečení prostě rovnou můžeme obléct.
Je samozřejmě je jasné, že ve výrobnách, kde se šije "na množství" - což jsou klasické fabriky, které produkují oděvy do obchodních řetězců - se látky neperou, nejde strčit celou roli látky do pračky a také by to bylo neskutečné "zdržování" a proto se také kupovaná trička po vyprání deformují, kroutí, jiná pouští barvu apod... (Víc o tom, proč se trička kroutí najdete tady: Proč se kupovaná trička kroutí)
Pokud vás zajímá víc informací k tomu, zda-li prát nebo neprat látky, doporučuji k přečtení tento článek: Příprava látek před šitím: Prát či neprat?
Recyklujte - šití nového trička ze starého
Samozřejmě ale můžeme šít i ze staršího oblečení, které máme doma a už ho nenosíme. Klasikou jsou trička nebo legíny z pánských triček apod. Podívejte se, jak jsem ušila Tomíkovi nové tričko ze starého, Honzíkova.
Jaký střih na tričko
Když máme tedy připravený a předepraný vhodný materiál (předpokládáme, že je i vyžehlený, protože než se do látky střihne, měla by být hezky vyžehlená) můžeme použít libovolný střih...
Střih na jednoduché dětské tričko s krátkým rukávem
Střih na jednoduché dětské tričko s dlouhým rukávem
Střih na základní pánské tričko
Také si můžete na zkoušku stáhnou střih na dámské tričko zdarma:
Sada střihů na dámská trička:
Jak nastříhat látku
Střih na základní tričko většinou klademe tak, že si látku přehneme napůl, pevnými okraji na sebe, lícem dovnitř. Na přehyb látky si položíme přední i zadní díl a střih na rukáv si umístíme vedle. Tomuto způsobu polohování říkáme "po niti". Vystřihneme takto 1x přední díl na přehybu látky, 1x zadní díl na přehybu látky a 2x rukáv. Všechny podrobnosti o tom, jak pokládat střih na látku a kolik kterých dílů vystřihnout, byste měli vždy najít u konkrétního střihu.
Jak přenést střih na látku zjistíte v tomto článku: Jak překreslit střih na látku.
Švové přídavky jsou standardně 1 cm a koncové záložky na lemy rukávů a spodní lem bývají cca 3 cm. Když máme všechny díly z látky vystřižené, můžeme se vrhnout na šití.
Jak ušít tričko - na overlocku nebo na běžném stroji?
Trička šijeme ideálně na overlocku nebo případně na klasickém šicím stroji. V případě šití trička na obyčejném domácím šicím stroji je potřeba se držet několika doporučení, aby výsledek šití dopadl dobře. Snížíme napětí spodní nitě, snížíme přítlak patky, použijeme pružný steh (úzký cikcak, tříkroký rovnosteh apod.). Pokud máme kráčející patku, použijeme ji. Také používáme speciální jehly pro šitý pružných materiálů - jersey, stretch, ball point apod. Více o typech jehel najdete v tomto článku: Druhy jehel do domácích šicích strojů. Podívejte se také na velmi oblíbený článek k šití pružných látek: Šití úpletů na běžném stroji - 4 kroky k dosažení skvělých výsledků
Jak ušít tričko - návod na šití krok za krokem
U klasických triček s hlavicovými rukávy (nikoliv raglánovými) můžeme postupovat základními dvěma způsoby. (Těch variací je samozřejmě mnohem více a každá švadlenka si postupem času najde svůj postup, který jí osobně vyhovuje nejvíce.) U obou však začínáme sešitím zadního a předního dílu v náramenicích (ramenních švech)...
Střihová příprava
Podle papírového střihu si připravíme:
- 1x zadní díl na přeložku (přehyb látky)
- 1x přední díl na přeložku
- 2x rukáv
- proužek úpletu dlouhý cca 50 cm, široký 4 cm
Pokud budeme šít z pruhované látky, nebo z jiné, která vyžaduje sesazování vzoru, doporučuji stříhat díly jednotlivě na rozložené látce, abyste měli 100% kontrolu nad vzorem. Video návod k polohování střihu na pruhovanou látku a další tipy najdete v tomto článku: Jak polohovat střih na pruhovanou látku
Proužek úpletu si připravíme v délce cca 50 cm a v šířce 4 cm. Proužek musí po délce pružit. Nastřižený proužek úpletu si složíme podélně na polovinu, lícem ven a přežehlíme.
Jak zkrotit kroutící se úplet zjistíte např. v tomto videu:
Hotový proužek si namotáme na kus tvrdšího kartonu, proužek nenatahujeme, namotáváme ho velmi volně a pomalu, aby se nám nevytáhl.
Návod na šití trička - postup I.
"Halenkový" způsob šití (rukáv všíváme)
Tento způsob je nejběžnější v domácích podmínkách a je velmi tradiční, také ho používám nejraději a nejčastěji, proto ho uvádím hned jako první.
Jako první si sešijeme boční a ramenní švy trička. Přední díl máme položený na zadním dílu, lícem k líci.
Nyní si připravíme rukáv. Střižní okraj spodního lemu začistíme.
Poté si rukáv přehneme, lícem dovnitř, a sešijeme rukávový šev.
Když máme rukáv sešitý, otočíme jej lícem ven a podehneme lem do rubu (doporučení bývá cca 3 cm, záleží na zvolené šířce švové záložky).
Lem prošijeme. Můžeme použít dvojjehlu, nebo nějaký pružný steh, například tříkroký cikcak
Rukávy našpendlíme do průramků - začínáme tak, aby se boční šev potkal s rukávovým švem poté našpendlíme vrchol rukávové hlavice k ramennímu švu. Poté došpendlíme zbytek rukávové hlavice do průramku. Rukáv všijeme. Pokud šijeme na overlocku, pak volný konec řetízku zatáhneme pod smyčky. Při šití si dáme dobrý pozor, abychom omylem nevšili například levý rukáv do pravého průramku nebo naopak. Ke správnému vsazení rukávu nám poslouží značky ve střihu. (Následující fotku jsem si půjčila z jiného návodu na šití, který jsem pro vás vypracovala: Jak ušít jednoduché šaty - dámské nebo dětské.)
Stejně jako jsme postupovali u rukávů, začistíme střižní okraj ve spodu trička a podehneme spodní lem do rubu. Lem prošijeme z lícové strany pružným stehem.
Nakonec olemujeme průkrčník. Změříme si na tričku obvod celého průkrčníku a hodnotu vynásobíme číslem cca 0,85 (záleží na materiálu). Výsledné číslo je délka proužku, který budeme na lemování potřebovat. Průkrčník můžeme olemovat úpletovým proužkem nebo proužkem nápletu.
- Pokud budeme začišťovat nápletem, doporučuji stříhat cca 0,75x obvod průkrčníku.
- Pokud budeme začišťovat proužkem úpletu, pak doporučuji stříhat cca 0,85x obvod průkrčníku.
- Vždy ale záleží na konkrétním materiálu i na velikosti a tvaru průkrčníku...
Fotografii níže jsem si půjčila z jiného mého návodu. Na fotce je totiž hezky vidět správný způsob měření obvodu průkrčníku, tedy s krejčovským metrem postaveným na hranu...
Průkrčník také můžeme olemovat tak, že bude i z rubu velmi hezky začištěný. Postup na tento způsob zpracování výstřihu jsem pro vás detailně popsala v tomto článku:
Tričko můžete v průkrčníku také zakončit velmi jednoduše a to snadným začištěním střižního okraje a jeho podehnutím do rubu trička. Tato metoda se nehodí na všechny látky ani na všechny tvary výstřihů, ale funguje poměrně často. Zkuste ji:
Dalším možným způsobem olemování výstřihu je také za použití jemné krajky:
Výstřih můžete také zakončit stojáčkem.
Jednoduše střihněte široký pruh nápletu nebo úpletu (šířka je 2x výška stojáčku + 2 cm na švový přídavek) a ten všijte do průkrčníku stejně, jako kdybyste jej chtěli jednoduše lemovat proužkem úpletu. Vznikne tak jednoduchý stojáček...
Jeden z možných postupů šití trička jsem pro vás natočila a najdete ho v tomto videu:
Návod na šití trička - postup II.
"Košilový" způsob šití (rukáv našíváme)
Tento způsob šití používám méně častěji, spíše na mikiny a další svrchní oděvy.
- Když máme přední díly k sobě sešité v náramenicích, našpendlíme si rozložený rukáv do průramku, lícem k líci. Začneme tak, že spojíme jeden okraj rukávového švu s okrajem bočního švu, sešpendlíme. Poté si sešpendlíme vrchol rukávové hlavice s ramenním švem a dále sešpendlíme druhý konec rukávového švu k druhému konci bočního švu.
- Rukáv našijeme do průramku.
- Pak si sešpendlíme rukávový šev a boční šev a v jednom sledu sešijeme.
- Následně postupujeme již stejně jako v přechodím případě - začistíme průkrčník, spodní lem i lemy rukávů...
Návod na šití trička - postup III.
"Průmyslový" způsob šití (nejefektivnější a nejrychlejší)
Tričko také můžete ušít velmi snadno a rychle za pomoci průmyslového postupu. Ten jsem celý napsala a nafotila v tomto návodu: Návod na šití trička - průmyslový postup
Jak ušít tričko? Hlavně hravě!
Pokud již snadno zvládáte ušít klasické tričko, ať už s dlouhým nebo krátkým rukávem, můžete si zkusit ušít originální tričko, které vychází ze základního střihu. To je vhodné, pokud chcete například upotřebit menší zbytky látek, nebo kousky dražších materiálů, které je vám líto vyhodit. Já jsem takhle například zpracovala zbytky prémiového funkčního úpletu, který je právě trochu dražší... Jak na to najdete v tomto návodu: Jak si ušít originální tričko ze základního střihu.
Šití sportovních triček je obdobné, jako šití základního trička. Před sešitím náramenic bude jen krok navíc a to je sešití předních dílů k sobě (díl + sedlo) a zadních dílů k sobě.
Střih na dámské sportovní tričko můžete pořídit v e-shopu spolu s dalšími originálními dětskými a dámskými střihy: Střih na dámské sportovní tričko YOGA
Střih zdarma na tulipánový rukáv
Jednoduchou obměnou rukávů také snadno získáte "nový" kousek. Střih na dětský tulipánový rukáv zdarma, který je vhodný na mé dětské střihy, a návod na šití tulipánového rukávu najdete tady:
Všechny střihy na různá trička pak najdete u mě v e-shopu:
Také se podívejte na další články, které se týkají právě šití triček: Návody jak ušít trička.
Mějte se krásně, Peťa
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.