V dnešním kratším článku bych vám ráda ukázala návod, jak jednoduše všít paspulku, prýmek nebo nějaké třásně či volánek. Těmito přízdobami můžeme jednoduchým šitím oživit oděv ale i domácí dekorace jako například polštáře apod.
Prýmek s třásněmi si jednoduše můžeme vyrobit i doma. Stačí se jen porozhlédnout po nasyslených látkách a prozkoumat jejich pevné okraje. Vždy se bude jednat o tkaniny, jejich pevné okraje obsahují konce útkových nití. Na obrázku dole můžete vidět jemný prací kord, který má velmi decentní pevný okraj, který by bylo škoda jen tak vyhodit.
Podobný případ jsem vám ukazovala také u dětského jarního kabátku, který jsem šila ze silné vaflové tkaniny.
Střapatý pevný okraj jsem použila na lemování velkých nakládaných kapes a díky tomu jsem k takovému tvarově jednoduchému detailu přitáhla pozornost a kabátek tak celkově oživila.
Návod, jak ušít takové kapsy najdete konkrétně v tomto článku: Jak ušít originální nakládané KAPSY
Střih na dětskou košili / malířský plášť, podle kterého je šitý i tento dětský kabátek, můžete koupit zde: Střih na jednoduchou dětskou košili / halenu
Velmi podobně je pak zpracovaná krajka v rukávu také na mojí mikině...
Pokud chcete vědět, jak všít paspulku, prýmek, krajku apod. do celkového střihové dílce (tedy ne do původního švu), pak mrkněte na tento článek: Manipulace se střihem – členění střihu
Střih na dámskou mikinu můžete pořídit tady: Střih na dámskou mikinu
Vraťme se ale zpátky...
Pokud prozkoumáte různé tkaniny, které doma máte, velmi pravděpodobně se mezi nimi najde i taková, u které stojí za to ponechat si její pevný okraj. Krásné okraje bývají zpravidla u kabátovek apod. Tady je pár fotek kabátovek a jednoho flanelu, u kterých právě i pevné okraje stojí za povšimnutí.
Flanel:
Kabátovka, buklé - směsové:
A tady je fotka jedné neuvěřitelně nádherné látky. Je to pravé francouzské buklé, které jsem koupila v Miláně. Je to konkrétní látka, ze které se skutečně šije v haute couture domech ve Francii, především samozřejmě u Chanel… Tkaniny se téměř celé pracovávají ručně a tomu odpovídá nejvyšší možná kvalita a samozřejmě také cena.
Na jedné straně látky je krajková bordura, na druhé straně je efektní prýmek s třásněmi. Z toho bude chanelovský kabátek jako vyšitý! ♥
Jak si vyrobit vlastní prýmek s třásněmi
Pokud jste našli nějaké látky, ze který si chcete ponechat pevné okraje pro přízdobu, ostřihněte je s 1 cm širokým švovým přídavkem, abyste později prýmek s třásněmi mohli všít.
Jak všít prýmek, paspulku, volán apod...
Připravte si místo, kam chcete prýmek (paspulku apod.) všívat. Zpravidla to budou dva střihové dílce, které budete sešívat, ale ještě než všijete mezi ne právě náš připravený prýmek (volánek apod.).
Já tu mám připravený živůtek, který je podšívkovaný. Aby se mi podšívková a vrchová látky po sobě nehrnuly, sestehovala jsem si je k sobě.
Na lícovou stranu výrobku jsem si nastehovala také připravený prýmek, lícem k líci.
Následně jsem si prýmek do švu všila. Šila jsem přesně v místě, kde začínají "třásně". Pokud bych šila někde dál, ve švové záložce, byl by prýmek všitý nerovnoměrně a část toho pevného okraje by vykukovala. Proto se dejte opravdu záležet na tom, aby byl prýmek všitý přesně.
Přes všitý prýmek jsem si našpendlila a následně nastehovala další střihový dílec, který k živůtku náleží. V mém případě je to volán peplum.
Pokud pokládáme střihový dílec lícem přes prýmek, je důležité si zkontrolovat správně usazení dílce, tzn. zkontrolovat případnou návaznost švů. Na obrázku dole je rozžehlený středový šev volánu, který musí sedět přesně na středu živůtku.
Tady je na obrázku níže právě nástřih pro střed živůtku.
Na fotce dole je pak nástřih na volánu pro umístění na boční šev.
A na spodní fotce je pak právě boční šev.
Takže máme jeden střihový dílec (živůtek) lícem nahoru, přes něj máme našitý prýmek lícem dolů a přes prýmek jsme si nastehovaly druhý střihový dílec (volán), lícem dolů.
Takto jednoduše našijeme. Doporučuji si obrátit celý výrobek tak, abychom viděli šev, kterým jsme našili prýmek. V mém případě si tedy otočím dámský top živůtkem k sobě, abych viděla původní šev. A přesně po tomto původním švu, případně 1 mm vedle, směrem do švového přídavku, si přišiji ten druhý střihový dílec (volán).
A takto vypadá všitý prýmek.
Pak už pokračujeme v šití výrobku, jako obvykle, tedy stejně, jako kdybychom žádný prýmek nevšívali. Já jsem tedy pokračovala podšívkou volánu...
Nástřihy...
Stejným způsobem by se postupovalo i u kupovaných prýmků, volánků, paspulek apod. Velký výběr luxusních doplňků a galanterie najdete např. v českém obchodě Rita´s galantery.
Všechny návody na šití pak najdete pěkně pohromadě zde: Návody na šití
Mějte se krásně, Peťa
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.