V dnešním krátkém článku bych vám ráda ukázala, jak jednoduše všít zip s podkrytem do bundy. Podkryt ani nákryt často ve střizích nebývají a to proto, že jde vlastně jen o pruh látky, který si můžete velmi jednoduše připravit.
Tuto jednoduchou bundu jsem šila podle nového střihu: Střih na jednoduchou dámskou bundu BASIC (velikosti 32 - 60)
K dispozici je také střih v dětské verzi: Střih na jednoduchou dětskou bundu BASIC
U šití bund a kabátů vždy připomínám, že je velmi důležité správně vybrat i zip a další případnou galanterii. Není snad nic horšího, než když se vám po několika nošeních rozbije zip u bundy, se kterou jste strávili několik (často i mnoho) hodin u šicího stroje. Dost často se setkávám s tím, že si švadlenky koupí krásnou kvalitní látku a zip si pak vyberou obyčejný, v galanterii. Problém je v tom, že "no name" zipy v obchodech velmi často pocházejí z čínského trhu a jejich kvalita je mizivá.
Také je velmi obtížné poznat, jestli bude zip kvalitní nebo ne. Resp. těžké je to v případě, že jste se ještě s kvalitním zipem nesetkali... :)
Zip při nákupu několikrát rozevřete a zapněte. Kvalitní zip by se neměl nikde zasekávat ani drhnout a neměl by jít ani ztuha. Nenechte se uchlácholit tím, že se zip "rozchodí". Většinou se mnohem dříve zadře nebo rozbije ještě dřív, než by k onomu rozchození mohlo dojít.
Kvalitní zip jezdí jako namydlený blesk. Vážně. Lze ho velmi snadno rozepnout i zapnout a možná vás při prvním setkání zaskočí, že jezdec jezdí po zipu opravdu hladce. Nebojte se, zip se nebude rozjíždět ani samovolně rozepínat. Prostě a jednoduše bude fungovat tak, jak má.
Už nějakou dobu kupuju jen zipy značky YKK. Pokud máte doma nějaké opravdu kvalitní oblečení se zipem, podívejte se, dost možná nadjete hned několik kousků právě z YKK zipy. I velké módní řetězce (ty které na kvalitu dbají) totiž používají YKK zipy. Ještě donedávna byly k sehnání pouze v zahraničí a já jsem si navykla nakupovat zipy v zahraničním obchodě Merchant & Mills.
Vždycky jich objednám rovnou víc a úplně zbožňuju kovové zipy, které vás překvapí svou lehkostí i jemností. Vůbec nejde o těžkopádné kovové zipy, jak je všichni známe...
Před nějakým časem se ale YKK zipy konečně objevily i u nás a prodává je Lenka ve svém obchodě "Nejlepší zipy".
V nabídce bohužel nemá právě ty kovové kousky, ale najdete tu velké množství kostěných zip, spirálových a dokonce i nějaké ty skryté zipy. Velkou parádou jsou YKK zipy Metalux, které vypadají jako kovové, ale jsou plastové. Tím pádem jsou i velmi lehké a hodí se i do sportovního oblečení, nezadrhávají za choulostivé materiály apod. (zip Metalux je na fotce výše ten tyrkysově modrý se stříbrnými zoubky).
Pokud vás zajímá více informací ohledně českého e-shopu s YKK zipy, můžete si přečíst rozhovor, který jsem před časem s Lenkou, majitelkou e-shopu "Nejlepší zipy", před nějakým časem vedla: Nový český e-shop s YKK zipy + rozhovor
Abych se ale nedostala od dnešního tématu příliš daleko, vrátím se zpět k návodu, který jsem pro vás na dnešek připravila...
Při šití zipu jsem si pomohla oboustranně lepící páskou Stylefix. Pokud chcete o této vychytávce vědět víc, mrkněte do článku:
Návod jak všít zip s podkrytem do bundy:
Přes levý přední díl jsem položila zip, lícem k líci.
Ještě než jsme zip všila, položila jsem přes něj podkryt, lícem dolů. Opět je možné použít pásku Stylefix k přichycení, aby po sobě vrstvy neklouzaly. Já jsem podkryt jednoduše přichytila svorkami, aby bylo vidět, že lze samozřejmě pracovat i bez pásky. :)
Všechny vrstvy sešijeme. Při použití pásky Stylefix určitě oceníte, že po sobě vrstvy nekloužou a nedochází tak při šití k drobným nepřesnostem.
Z lícové strany jsem ještě přední díl podél zipu vyštepovala
Na pravý přední díl položíme druhou část zipu, lícem k líci. Vzhledem k tomu, že všíváme zip, je právě tato chvíle jednou z výjimek, kdy lze použít špendlíky. To v případě, že nemáte ani svorky ani Stylefix.
Zip všijeme i do pravého předního dílu a z lícové strany opět vyštepujeme.
A takto už vypadá všitý zip i s podkrytem. V mém případě je délka podkrytu stejná, jako délka předního dílu včetně límce. To proto, že je bunda po celém obvodu (včetně podkrytu) lemovaná lemovací pruženkou. V případě klasické bundy, kdy je límec dvouvrstvý, můžeme podkryt zipu udělat i kratší.
Z rubové strany vypadá zip s podkrytem takto:
Pokud chcete mrknout na podkryt v praxi ve vidu, podívejte se na následující starší video, ve kterém jsem šila bundu pro Tomíka právě s podkrytem:
Šití podkrytu najdete na přibližně 5. minutě (5:40).
Jestli se vám jednoduchá dámská bunda BASIC líbí, pak celý návod k jejímu ušití najdete v tomto článku: Návod jak ušít jednoduchou bundu BASIC (šití vhodné i pro odvážné začátečníky)
Video návod, jak ušít kalhoty (obsahuje detailní postup jak ušít poklopec):
Návod jak ušít sukni se sklady (obsahuje postup šití "přiznaného zipu")
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.