Už se vám stalo, že jste v obchodě nemohli sehnat správnou délku zipu nebo jste se museli spokojit se zipem ve správné délce ale nevhodné barvě? Pokud najdete zip ve skvěle ladící barvě, ale krátký, tak se s tím moc dělat nedá. Ale se zipem, který je naopak delší, už pracovat můžeme. Zkrácení zipu není nikterak výjimečná věc, takže ani návod neobsahuje bůhvíjaké moudro, ale pokud zrovna příliš dlouhý zip řešíte, mohl by se vám tento článek hodit.
Zipy dělíme do dvou základních kategorií - dělitelné a nedělitelné. Dělitelný zip používáme do bund, mikin, vest apod. Levá i pravá část zipu je po rozepnutí samostatně. Nedělitelný zip má ve spodní části zámeček, za který jsou k sobě levá i pravá strana pevně přichyceny. Nedělitelný zip známe například z rozparku kalhot (poklopec), pulovrů (které mají zip pouze u krku) apod.
Jak zkrátit nedělitelný zip
Zip, který všíváme například do bočního švu sukně nebo třeba jako zapínání u taštičky bývá zpravidla nedělitelný. Nedělitelné zipy zkracujeme v jejich spodní části. Pokud tedy zip zapneme, pak požadovanou délku zipu měříme od místa s jezdcem směrem dolů.
Jako příklad jsem použila zip, který je všitý v malé toaletní taštičce. Při jejím šití jsem měla k dispozici pouze příliš dlouhý zip. Na nedělitelném zipu si od horního okraje směrem dolů naměříme požadovanou délku, kde si uděláme značku, například křídou nebo mýdlem. Přibližně 2-5 cm za tímto místem zip jednoduše odstřihneme. Pokud zkracujete kovový zip, dejte si dobrý pozor, abyste nůžkami nestřihli do zoubků zipu, tím byste si čepel nůžek nenávratně poškodili. Se zipem v tuto chvíli manipulujte velmi opatrně, aby se vám nerozevřel, protože by již velmi pravděpodobně nešel zapnout. Na spodním okraji zipu vytvořte klikatým stehem (cik-cakem) na místě uzávěrku tak, aby se zoubky zipu v tomto místě nedaly od sebe oddělit. Případně zip prošijte na několika místech rovným stehem tak, abyste obě polovinu zipu trvale spojili k sobě. Takto zkrácený zip všijte opatrně do požadovaných míst výrobku.
Jak zkrátit dělitelný zip
Tento postup je možný pouze v případě, kdy používáme kostěný zip (ten s plastovými zoubky). U spirálového nebo kovového zipu bohužel zkrácení není vůbec jednoduché. Dělitelný zip zkracujeme vždy v horní části. Na dělitelném zipu si v jeho horní části naznačíme požadovanou délku. Spodní část dělitelného zipu musí zůstat tak jak je, zkrácení je možné jen v horní části zipu. Jinak by zip nešel zapínat, protože bychom přišli o mechanismus, díky kterému lze dělitelný zip spojit a zapnout.
Na zkrácení dělitelného kostěného zipu budeme potřebovat kleště, hrubou sílu a notnou dávku trpělivosti. Každý jednotlivý zoubek ve zkracované části musíme opatrně kleštěmi smáčknout tak, aby se rozpadl nebo aby se uvolnil ze zipové tkanice.
Prvních pár zoubků vám půjde velmi pravděpodobně špatně, pak už chytnete grif (nebo možná vztek) a půjde to trochu rychleji.
V momentě, kdy se dostanete až k části, kde už zoubky zůstanou, dávejte dobrý pozor, abyste tyto zoubky kleštěmi nepoškodili. V žádném případě teď jezdec nedopínejte zcela nahoru, jinak vám ze zipu vyjede a bude velmi obtížené ho do zipu vrátit.
Pokud budete zip rovnou všívat do oděvu a na jeho vrcholu bude zip z rubu i z líce začištěný, například podsádkou nebo kapucí, můžete zip rozepnout a dále s ním pracovat.
Pokud se bojíte, že vám jezdec vylétne, můžete na obou stranách v zipové tkanici těsně u posledních zoubků odšít uzávěrky pomocí klikatého stehu na místě. V případě všitého zipu bez uzávěrky nezapomeňte tento zámeček ušít na hotovém oděvu, aby vám jezdec zipu při zapnutí mikiny nevylétl.
Zkrácení zipu není žádná velká věda. Jen to chce opatrně zacházení, abyste si vyjetím jezdce nepřidělali práci navíc. Jestli se vám článek o zkracování zipu líbil, mohly by vás možná zaujmout například i to články, věnované práci se zipy:
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.