Nejčastější úpravy střihu - průvodce jednoduchými změnami

Péťa  ·  14.7.2021  ·  2 minut čtení

Na úpravy střihu se ptáte skutečně často a proto jsem se rozhodla zpracovat průvodce úpravami, který je doplněním ke stávajícímu článku na obecné úpravy střihu (pro jednoduché rozšíření/zúžení nebo prodloužení/zkrácení) střihu Jak upravit střih na míru pro každou postavu.

Ve výše zmíněném obecném článku jsme se spolu podívali na celkové úpravy pro změnu siluety. V průvodci "Nejčastější úpravy střihu" se naopak podíváme na konkrétní úpravy pro lokální změny střihu. Nepůjde o střihové manipulace (jak z trička udělat šaty), ale o úpravy týkající se padnutí oděvu (fitting).

V tomto článku najdete první ukázkovou kapitolu, která se týká změn v průkrčníku. To jsou nejčastější úpravy, které většina z nás řeší, proto s nimi celého průvodce otevřeme. Zde je seznam kapitol, které v průvodci budou popsány:

Topy, trička, šaty a živůtky:

 1. Úpravy průkrčníku (výstřihu)
 2. Úpravy ramenního švu
 3. Úpravy průramku
 4. Úpravy rukávu

Kalhoty, tepláky, legíny a šortky:

 1. Úpravy pasu
 2. Úprava boků
 3. Úpravy sedu
 4. Úpravy stehenní šířky
 5. Úpravy lýtkové šířky
 6. Úpravy pro eliminaci vrásnění v různých místech

Sukně:

 1. Úpravy pro eliminaci vrásnění v různých místech

Prsní a pasové záševky

 1. Přidání záševků do střihu
 2. Odstranění záševků ze střihu
 3. Úprava tvaru a velikosti záševků

Průvodce bude k dispozici během podzimu/zimy 2022 ve formě e-booku (PDF pro uložení do počítače, tabletu či telefonu, případně vhodné pro tisk na běžné domácí tiskárně)

Kompletní průvodce bude hotový během podzimu/zimy 🗓. Pro vás to znamená, že můžete ovlivnit jeho obsah. Napište mi, jaké úpravy byste v průvodci rádi viděli. Ale třeba i to, jaké úpravy vás u střihů nebo u oblečení trápí nejvíce. Napište mi pod článkem do komentáře, nebo mi nechte komentář u příspěvku na sociálních sítích: Instagram, Facebook.

1. Úpravy průkrčníku (výstřihu)

Nejčastěji se ptáte na zvětšení nebo zmenšení výstřihu. Velikost výstřihu je totiž věc, u které se vaše názory opravdu velmi různí. Někdo má raději výstřih hlubší, jiný naopak uzavřenější. A když se řekne klasický kulatý výstřih, každý z nás si pod tím představí jinou hloubku.

Proč je velikost výstřihu natolik individuální? Protože to, jak na vás výstřih bude vypadat ovlivňuje zaoblení zad (někdo je více hrbatý, jiný má záda prohnutá), usazení ramen (výš nebo níž) a také tvar krční páteře (brada vytrčená více dopředu nebo naopak zapadlá do krku).

1.a Celkové zvětšení nebo zmenšení výstřihu (střih s hlavicovým rukávem)

Na nákresu níže jsem stručně načrtla, jak vypadá zcela jednoduchá základní úprava celkové velikosti průkrčníku. Červeně jsou vyznačené nové linie průkrčníku. Pokud se vám zdá výstřih příliš malý nebo příliš velký, začněte s úpravou tak, že k původní křivce průkrčníku v předním a zadním dílu narýsujete paralelní křivku ve vzdálenosti 1 cm, ne více. Celkové zmenšení o 1 cm je poměrně velká úprava, i když se to nezdá. Důležité je, aby délka ramenního švu (linie šití nikoliv délka švového přídavku) byla stejná pro přední a zadní díl, aby se k sobě oba tyto díly daly sešít.

Úprava průkrčníku (celkové zvětšení nebo zmenšení výstřihu) u střihu s hlavicovým rukávem
Úprava průkrčníku (celkové zvětšení nebo zmenšení výstřihu) u střihu s hlavicovým rukávem

1.b Změna hloubky výstřihu pouze v předním dílu (střih s hlavicovým rukávem)

Na dalším nákresu je pak znázorněna jednoduchá úprava, při které výstřih měníme pouze v předním dílu, tzn. že jej prohlubujeme nebo u něj naopak hloubku snižujeme. V tomto případě zůstane zadní díl v původní podobě a na předním dílu ponecháme také původní tvar a velikost ramenního švu. V předním díle měníme pouze samotné prohloubení. Během této úpravy pouze v předním dílu je nutné počítat s tím, že tvar křivky průkrčníku z předního dílu na zadní (po sešití ramenních švů) nebude navazovat. Při lemování proužkem úpletu se schod srovná. Pozor, při výrazné úpravě výstřihu předního dílu nebude navazovat tvar průkrčníku z předního na zadní díl velmi znatelně a tento schod se možná nesrovná ani po olemování.

Úprava průkrčníku (prohloubení nebo snížení hloubky v předním dílu) u střihu s hlavicovým rukávem
Úprava průkrčníku (prohloubení nebo snížení hloubky v předním dílu) u střihu s hlavicovým rukávem

1.c Celkové zvětšení nebo zmenšení výstřihu (střih s raglánovým rukávem)

Úpravy průkrčníku (celková a částečná) u raglánové střihu jsou znázorněny na dalších dvou nákresech níže. Princip je stejný jako u střihu s hlavicovým rukávem, ale úprava je nutná nejen v předním a zadním dílu, ale také v rukávu. U raglánového střihu je totiž část výstřihu právě i v rukávovém dílci.

Úprava průkrčníku (celkové zvětšení nebo zmenšení výstřihu) u střihu s raglánovým rukávem
Úprava průkrčníku (celkové zvětšení nebo zmenšení výstřihu) u střihu s raglánovým rukávem

1.d Změna hloubky výstřihu pouze v předním dílu (střih s raglánovým rukávem)

Pokud chceme u raglánového střihu změnit pouze hloubku výstřihu, vycházíme z tvaru průkrčníku v zadním dílu a vytvoříme plynulou křivku přes zadní díl, dílec rukávu až do předního dílu tak, aby v předním dílu měl výstřih požadovanou hloubku. Obdobně je možné hloubku výstřihu v případě potřeby také zmenšit.

Úprava průkrčníku (prohloubení výstřihu v předním dílu) u střihu s raglánovým rukávem
Úprava průkrčníku (prohloubení výstřihu v předním dílu) u střihu s raglánovým rukávem

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Komentáře

petra.tothova 21. 7. 2021

Dobrý den, zajímalo by mě jak upravit výstřih na tzv. obálkový, pokud je to tedy z normálního střihu možné, nebo je potřeba speciální střih? děkuji Petra T.

michael 30. 12. 2021

Dobrý den, měla bych zájem o úpravy průramku příp. rameního švu. Přes ramena mám cca vel. 38/40, ale přes hrudník cca 36. Když si střih zkombinuji z vel. 38 a 40 vytvoří se mi nad prsy takový sklad jak kdyby neodšitý záševek. Mám raději volnější oděv v podpaží, takže řešit to menší velikostí nechci. Také bych chtěla vědět, jak upravit prsní záševek na svou postavu. Kdykoli jsem si vzala střih se záševkem na prsa vznik mi tam takový stan bez výplně. Vipadá to jako taková ta komunistická podprsenka do špičky. Nepomohlo ani zmenšování záševku. Děkuji. Míša

Gabriela H. 26. 1. 2022

Dobrý den, kde prosím mohu stahnout/zakoupit eBook k úpravě strihu? Mám Vaši knihu, ale nenacházím tam úpravu raglanoveho rukávu. Prosím moc i nasměrování na pruvodce.
Děkuji moc. Gabriela

Peťa z Prošikulky.cz 26. 1. 2022

Dobrý den Gabrielo,

na průvodci stále ještě pracuji. Zatím není zcela dokončený. Nakonec je mnohem podrobnější a obsáhlejší, než jsme původně plánovala, takže mám trochu časový skluz.

Hezký den, Peťa

Gabriela H. 26. 1. 2022

Dobrý den, jste skvělá. Ja jen jestli spatne nehledám, tak počkám :-) a budu se těšit až bude. Díky moc a ať se daří.

Další články v kategorii