V nabídce mých střihů najdete i velmi oblíbený střih na dámské i dětské šaty BASIC. Střih na dámské šaty je vypracovaný ve velikostech 32–60 a dětský střih je ve velikostech 80–176. Střih je opět také ve formátu A4 i A0, jako všechny nové střihy. Střih na dětské šaty BASIC je rovnou ve dvou variantách SLIM (pro hubeňoury) a CLASSIC (pro běžné holčičí postavy). Při koupi střihu obdržíte obě varianty (SLIM i CLASSIC).
Střih na šaty
Šaty mají polopřiléhavou siluetu a délku přibližně do půlky stehen. Střih je jednoduchý a šití je tak vhodné i pro začátečníky.
UPDATE 18.2.2021: Střih na dámské šaty prošel rozsáhlou grafickou aktualizací, střihově (konstrukčně) se od původní verze neliší. Z původní verze ve velikostech 32–46 je nyní střih v celkem 15 velikostech (32–60). Střih je nyní dostupný ve formátech PDF A4 i PDF A0 a to jak ve všech velikostech pohromadě bez švových přídavků, tak i jako samostatně velikosti se švovými přídavky. Který typ střihu k šití použijete, je čistě na vás, ode mě obdržíte všechny 4 varianty střihů. Střih na dámské šaty je dostupný nově i v tištěné (papírové) podobě.
Aktualizací prošel také dětský střih, který se kromě lepšího grafického zpracování dočkal dalších dvou velikostí (170 a176), takže je ve velikostech 80–176. Dále je dostupný i dětský střih na šaty v tištěné podobě.
Střih na jednoduché dámské šaty
Jednoduchý střih na dámské šaty najdete tady:
Střih na dámské šaty BASIC
Střih na jednoduché dětské šaty
Jednoduchý střih na dětské šaty najdete tady:
Střih na dětské šaty BASIC
Nebo ve výhodně sadě spolu s dámskou verzí (v tomto případě obdržíte spolu s dámským střihem také obě varianty dětského střihu): Sada střihů - dámské a dětské šaty BASIC
Střih je vyveden ve 3 variantách, jako všechny nové střihy:
- 1. varianta – PDF A4 – střih v jednotlivých velikostech včetně švových přídavků – střih je ve všech velikostech jednotlivě (střih pro každou velikost zvlášť, je vidět trasa šití a střih je včetně švových přídavků).
- 2. varianta – PDF A4 střih ve velikostech najednou bez švových přídavků – všechny velikosti jsou najednou – pro lepší přehlednost je každá velikost jinou barvou – střih neobsahuje švové záložky.
- Můžete si tak vybrat, co vám více vyhovuje. Výhodou klasického zobrazení, kde jsou všechny velikosti najednou je, že můžete snadno svůj střih přizpůsobit na postavu, která se nevejde do jedné velikosti podle tabulky. Výhodou samostatně zobrazené velikosti je velká úspora času při přípravě látky – nemusíte přemýšlet kde a kolik přidat na švy, protože vše je názorně vyobrazeno.
- 3. varianta – PDF A0 – střih ve všech velikostech najednou bez švových přídavků. Střih ve velkém formátu není potřeba slepovat dohromady. Střih si můžete vytisknout na domácím nebo kancelářském plotru nebo např. v některém z mnoha copy center.
Doporučený materiál
Na šití těchto dětských nebo dámských šatů jsou vhodné slabší pleteniny, jako např. bavlněný úplet s elastanem apod.
Pokud jste se, stejně jako já, na první pohled zamilovali do téhle nádherné látky s motivem letní louky, pak vězte, že jsem ji koupila v Dumlatek.cz a je od mého oblíbeného výrobce Art Gallery Fabrics.
Na tyto šaty jsou vhodné klasické bavlněné úplety s příměsí elastanu. Tento nádherný vzorovaný úplet mám z Unuodesign.cz: Úplet malované květy
Jak ušít jednoduché dámské šaty - doporučení:
Všechny švy šatů musí být šité pružným stehem, aby se švy při nošení netrhaly. Pokud nemáte overlock a šijete šaty na běžném šicím stroji, doporučuji si přečíst tento článek: Šití pružných látek na běžném stroji – 4 kroky k dosažení skvělých výsledků
Návod jak ušít jednoduché šaty
Střihová příprava:
Podle papírového střihu si připravíme:
- 1x přední díl na přeložku (přehyb látky)
- 1x zadní díl na přeložku
- 2x rukáv
- proužek úpletu dlouhý cca 50 - 60 cm a široký 3,5 cm
Jak si připravit proužek si přečtěte v tomto článku: Jak ušít tričko - vše co jste o šití chtěli vědět
Jak správně zvolit velikost střihu a jak si případně střih upravit na míru najdete v tomto podrobném článku: Jak upravit střih, aby perfektně padnul každé postavě
Zadní díl si rozložíme lícem nahoru a přes něj položíme přední díl, lícem k líci. Sešpendlíme si celé boční švy i ramenní švy.
Rovnou můžeme také sešpendlit rukávové švy na obou rukávech. Rukávy jsou přeložené napůl, lícem dovnitř.
Lemování průkrčníku:
Když máme sešité boční i ramenní švy (případně i rukávové), můžeme se vrhnout na lemování průkrčníku.
Nejprve si změříme obvod celého průkrčníku, doporučuji měřit pečlivě, krejčovským metrem nastojato.
Z připraveného proužku si připravíme potřebnou délku na lemování průkrčníku a to výpočtem:
- obvod průkrčníku * 0,85 (nebo 0,9) - záleží na použitém materiálu, každá látka má trochu jinou elasticitu.
Výsledná hodnota je potřebná délka proužku.
Šaty uchopíme za vrchol levé náramenice a okraj průkrčníku budeme skládat na sebe tak, abychom našli jeho celkovou polovinu.
Ta bude někde v horní části průkrčníku předního dílu. Zde si uděláme značku (cvik - nástřih, křídou, špendlíkem apod.).
Připravený proužek sešijeme kratšími konci k sobě (lícem k líci). Od místa sešití najdeme také polovinu proužku a zde si také uděláme malý cvik.
Podélně přeložený proužek vešpendlíme do průkrčníku, lícem k líci.
Podrobný návod na šití průkrčníku najdete např. tady: Návod jak ušít tričko s přinechanými rukávy nebo v již zmiňovaném souhrnném článku Jak ušít tričko
Pokud šijeme na overlocku, nezapomeneme zatáhnout volný konec řetízku pod smyčky.
Spodní lem šatů:
Nyní doporučuji si šaty vyzkoušet a ověřit správnou délku (předpokládám, že délku jste také ověřovaly na papírovém střihu, když jste si střih přizpůsobovaly na svou postavu, ještě než jste vůbec střihly do látky).
Při zkoušce zkontrolujeme délku oděvu, případně můžeme ještě zkrátit.
Pokud je vše tak, jak má být, pak střižní okraj spodního lemu začistíme. Opět, pokud šijeme na overlocku, pak volný konec řetízku zatáhneme pod smyčky.
V závislosti na zvolené šíři švové záložky podehneme okraj (v mém případě 3 cm) do rubu a prošijeme z lícové strany pružným stehem, nebo dvojjehlou.
Rukávy:
I u rukávu si nejprve začistíme střižní okraj spodního lemu a ten poté podehneme v závislosti ke šířce švové záložky do rubu (na mém střihu je to u varianty střihu se švovými záložkami 3 cm).
Z lícové strany také prošijeme pružným stehem nebo dvojjehlou.
Připravené rukávy nakonec vešpendlíme do průramků. Dbáme na to, abychom omylem neprohodily rukávy. Rukáv všijeme do šatů, lícem k líci. Pokud šijeme na overlocku, pak znovu zatáhneme volný konec řetízku pod smyčky.
A tím jsou šaty hotové. Začátečnicím možná zabere šití jedno nebo dvě odpoledně, pokročilejším švadlenkám pak jen pár minut.
Šaty noste jen tak, nedbale, s polopřiléhavou siluetou nebo můžete zvolit jednoduchý pásek, který šaty pozvedne na formálnější úroveň a vám vytvaruje pas.
Střih je velmi univerzální a můžete díky němu vykouzlit velice pěkné šaty na lítačku ale třeba i vysoce elegantní kousek. Zvolte vhodný materiál, případně vzor, a máte vyhráno!
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.