V tomto článku bych vám chtěla ukázat návod jak nařasit látku a to hned několika způsoby. Podíváme se na to, jak se nařasí látka na stroji i na to, jak řasit látku ručně za pomocí stehovací nitě. Kromě klasického řasení jedné vrstvy a jejího přichycení k druhé vrstvě se podíváme i na to, jak nařasit i tři a více látek s různou šířkou a vše dát jednoduše dohromady. Postup řasení je totožný jako u navolňování rukávů pouze s tím rozdílem, že u navolňování rukávů dochází jen k nepatrnému nařasení ve švovém přídavku a vsazený rukáv na sobě nemá řádné viditelné sklady ani zlomy. V každém případě dva následující návody využijete právě i pro navolnění rukávů.
Tento článek vznikl konkrétně ke střihu na dámské šaty BREEZE, nicméně návod je psaný tak, abyste ho využili v jakémkoliv oděvu nebo výrobku.
Návod jak nařasit látku na stroji
V této části se podívám na to, jak nařasit látku na stroji.
Nastavení stroje
Jako první je potřeba stroj nastavit tak, aby bylo látku možné nařasit. Na stroji si nastavíme klasický rovný steh a délku stehu zvětšíme. Zjistila jsem, že se mi nejlépe pracuje s délkou stehu 4 mm, ale je dost možné, že Vám se bude pracovat dobře s malinko jinou délkou stehu. Dále si povolím napětí spodní i horní nitě. A pokud na stroji máte nastavené automatické zapošívání na konci nebo na začátku stehu nebo automatický odstřih nitě, pak si tyto funkce na chvíli vypněte. Ještě než se pustíte do šití, je dobré povytáhnout z pod patky spodní i horní niť, cca 10 cm, abyste měli delší konce, díky kterým pak budete látku řasit.
Postup řasení látky na šicím stroji
K tomu, aby nám řasení látky dobře šlo, doporučuji se zamyslet už při stříhání dílců z látky. Je totiž potřeba mít švový přídavek velký alespoň 1 cm. A to na obou dílech - tedy na tom, který budeme řasit, i na druhém, který na nařasenou látku budeme našívat. Vždy si pamatujte že tam, kde se potkávají dva díly musí mít v tom místě oba díly stejně velký švový přídavek. Takže švový přídavek máme alespoň 1 cm, případně 1,5 cm. Až budete mít za sebou pár nařasených látek, sami zjistíte, co vám více vyhovuje.
1. Dva paralelní švy
Obvykle tedy máme dva díly, jeden kratší a druhý delší, který chceme nařasit tak, abychom byli schopní obě dvě látky sešít. Vezmeme si před sebe látku, kterou chceme nařasit, tedy tu "delší". Látku máme položenou lícovou stranou nahoru - šijeme po líci. Pokud máme švový přídavek zvolený 1 cm, pak budeme šít přibližně 8 mm od střižního okraje, tzn. ve švovém přídavku. Po celé délce, nebo v místě, kde má být látka nařasená, vedeme rovný šev. Na konci ani na začátku nezapošíváme a na konci i na začátku si ponecháme delší konce nití - přibližně 10 cm.
Hned vedle, opět ve švovém přídavku, tedy cca 6 mm od střižního okraje povedeme úplně stejně ještě jeden paralelní steh. Platí vše jako u prvního stehu, tedy nezapošíváme a máme ponechané delší konce nití.
2. Zachycení horních nití
Z lícové strany se podíváme na konec látky. Mezi prsty, pomocí tupé jehly nebo třeba páráčkem oddělíme vrchní a spodní nitě. Vrchní nitě zauzlíkujeme (ideálně třemi klasickými uzlíky). Stejně tak zauzlíkujeme konce vrchních nití i na druhém konci látky v lícové straně. Tím si zastabilizujeme švy, takže se nám nestane, že se nám v nějakém místě omylem vypářou.
Z rubové strany máme ponechané delší konce spodních nití.
3. Nastavení obou dílů látky
V látce, kterou budeme řasit, si najdeme polovinu celé strany. Jednoduše látku v místě dvou paralelních švů složíme na půlku a špendlíkem nebo nástřihem si označíme místo, kde je polovina celé strany.
Stejně tak si najdeme polovinu i na kratším dílu, který není nařasený. Díky těmto dvěma bodům se nám podaří látku nařasit rovnoměrně, tzn. aby někde nebyla hluchá místa a jinde naopak aby nebylo řasení těžkopádně a nahusto. Pokud máte delší díly nebo je to vaše první řasení, můžete si označit dvěma značkami čtvrtiny délek, aby bylo řasení i napoprvé rovnoměrné.
4. Nařasení dílu
Položíme si před sebe nejprve delší díl, který budeme řasit, lícovou stranou nahoru. Přes něj položíme kratší nenařasený díl lícovou stranou dolů. Jako první si sešpendlíme středy obou dílů - to jsou ta místa, která jsme si v minulém kroku označili.
Poté si sešpendlíme oba konce látek na jedné straně.
Stejně tak si sešpendlíme oba konce dílů i na druhé straně. Nyní si takto v třech místech našpendlené díly otočíme tak, abychom před sebou měli delší díl, který budeme řasit.
Kolem prstu si jednou otočkou omotáme konce spodních nití na jedné straně látky. Pomalým taháním za oba konce nití se nám látka začne řasit. Druhou rukou posouváme nařasení i směrem k prostředku švů, aby bylo řasení rovnoměrné. Netaháme příliš prudce, abychom si nitě nepřetrhly. Za oba konce spodní nitě taháme tak dlouho, než je nařasený díl stejně dlouhý jako ten spodní, nenařasený. Pomocí prstů můžeme posouvat "zlomy" tak, aby byly rovnoměrně rozmístěné. Když jsme s nařasením látky spokojení, tak si spodní i vrchní díl k sobě sešpendlíme. Doporučuji špendlíky umísťovat "na kolmo" ke švu, protože budeme výjimečně šít i přes špendlíky.
Stejným způsobem si zpracujeme i druhou stranu. Taháme za druhé konce spodních nití a nařasíme druhou stranu látky opět tak, aby byla stejně dlouhá jako spodní nenařasená látka.
Řasení by nemělo probíhat až do úplného konce dílu, ale mělo by končit v místě, kde začíná švový přídavek. Toto místo doporučuji označit špendlíky, aby se vám dál látka nekrčila.
Když jsme s rozmístěním "zlomů" spokojení, pak zauzlujeme i spodní nitě a tak se nám nestane, že by nám stroj nařasenou látku po niti posouval a my jsme na konci skončili s přesahem nařasené látky.
Pro jistotu se také podíváme, jak bude nařasení vypadat z lícové strany. Pak se teprve můžeme vrhnout ke stroji.
5. Sešití vrstev dohromady
Nastavení stroje vrátíme do klasické režimu. Tzn. délka rovného stehu bude 2,5 mm, napětí spodní i horní nitě vrátíme do běžného nastavení a na konci i na začátku švu budeme samozřejmě zapošívat. Tento steh tedy bude úplně klasický a nebude na něm nic zvláštního.
Nyní si takto sešpendlené díly sešijeme. Budeme šít přesně za velikost švového přídavku, v našem případě tedy za 1 cm od střižního okraje. Šijeme tak, abychom měli před sebou ten díl, který je nařasený. Vespodu je rovný díl, kde se neděje nic dramatického, proto ho není potřeba nijak zvlášť hlídat. Naopak je potřeba v průběhu šití případně narovnávat nebo poupravovat zlomy hlídat, aby nám patka řasenou látku příliš nehrnula a nepokazila nám řasení. Pokud máte pocit, že vám patka nařasenou vrstvu hrne stále víc a víc dopředu, pak snižte přítlak patky. Je potřeba šít hodně pomalu, hlídat "zlomy" a opatrně přejíždět přes špendlíky, případně je těsně před jehlou vytahovat opatrně ven.
A takto vypadá šev. Na obrázku je vidět, že délka i nastavení stroje je oproti těm dvěma původním švům běžné a pevné.
Nařasení z rubu. Dva pomocné stehy nevytahujeme, ponecháváme je ve švu. Nakonec stačí střižní okraje začistit společně na overlocku nebo třeba cikcakem.
A takto již vypadá výsledek z lícové strany.
Návod jak nařasit látku v ruce za pomocí stehovací nitě
Teď už víte, jak pracuje s dvěma vrstvami látek. Řasení pomocí stehovky je velmi podobné, proto vám rovnou ukážu jak postupovat, pokud budeme mít vrstev více. Možná se ptáte, proč vůbec řasit látku pomocí stehovky, když na stroji to jde pěkně celkem rychle. Tak důvody mohou být třeba tyto tři:
a) Může se stát, že vám to na stroji nepůjde, prostě se vám nepodaří nastavit stroj tak, aby vám šlo hezky látku nařasit - možná se vám budou trhat nitě, možná neudržíte tři paralelní švy těsně vedle sebe a někde se vám zkříží apod. Pokud prostě řasení na stroji nedáváte, pak je řasení za pomocí stehovky správnou alternativou.
b) Dalším důvodem proč řasit látky stehovkou je případ, kdy pracujete s velmi jemnými až delikátními látkami, například hedvábí, lehoučké šifony, krajky apod. Řasení takových látek na stroji je velmi obtížné. U krajek z toho důvodu, že jsou "hodně děrované" a tak je těžké udržet první dva paralelní švy, které vedou jen jednou vrstvou látky, v pořádku. U jemných tkanin se vám zase může stát, že se střižní okraj velmi snadno třepí a tak je těžké při vší té manipulaci vést ty dva paralelní švy ve správném místě, aniž by se vám ten bližší ke střižnímu okraji nezačal vytrhávat. Pokud se tedy u takových látek tolika šití na stroji bojíte, stehovka je ta správná volba.
c) Třetím důvodem může být to, že chcete právě jako já řasit více vrstev látek postupně - tzn. mám tu tři různě dlouhé látky a ty musím postupně, jednu po druhé nařasit. Pokud bych tedy v jedné vrstvě látky vedla dva paralelní švy na nařasení a třetí šev na sešití s druhou látkou, měla bych celkem tři švy. Pokud bych ale tyto dvě vrstvy potřebovala nařasit ještě jednou, tentokrát spolu dohromady, musela bych jimi opět vést další dva paralelní švy na nařasení a třetí šev na spojení s třetí vrstvou látky. Celkem bych tedy v jednom místě, dejme tomu kolem pasu při nadýchané sukni, měla šest švů. Když si uvědomíme, že šev je tvořený dvěma nitěmi (spodní a horní), pak mám v jednom místě 12 nití. A když k tomu ještě připočteme například finální začištění na overlocku se čtyřmi nitěmi, pak nám tu z toho vychází celkem 16 nití v jednom místě. A věřte nebo ne, 16 nití už přidá poměrně velký objem a ten my obvykle nechceme.
Postup řasení tří a více vrstev
Pro tento účel mám dokonalou kombinaci. Mám tu šifon a podšívku, takže tenoučké látky. Navíc budu řasit v prvním případě tři vrstvy dohromady a v dalším případě dokonce čtyři vrstvy... Pokud máte tři a více vrstev, doporučuji mít u všech zvolený větší švový přídavek, ideálně právě 1,5 cm (pokud jste zruční a máte s řasením praxi, vystačíte si i s naším standardním 1 cm velkým švovým přídavkem). Nezapomeňte, že u všech dílů, které v tom místě budeme dávat dohromady, musí být pro tento šev zvolená stejná velikost švového přídavku.
Na obrázku vidíte přední a zadní díl živůtku a dvakrát díl sukně (velké obdélníky složené na sobě)
Na obrázku níže vidíte podšívku pro přední díl a podšívkou sukni opět ze dvou dílů.
V této části budu mít celkem tři díl, které potřebuji dát dohromady. Mám šifonový živůtek, který nebude vypodšívkovaný, ten je ze všech dílů nejkratší. Dále mám podšívkový zadní díl sukně, který je o něco delší než živůtek. A pak mám ještě šifonový zadní díl sukně, který je ze všech tří dílů ten nejdelší.
Pokud máte více vrstev, vždy postupujte od té nejdelší směrem k nejkratšímu dílu.
Začneme tedy šifonovým zadním dílem sukně. Délku navlečené stehovky byste měli mít o kousek delší než je celková délka tohoto dílu. Na začátku nemáme uzlík, pouze ponechaný delší konec stehovací nitě. Ve švovém přídavku vedeme stehovkou drobný šev. Pokud máme velikost švového přídavku 1,5 cm, pak stehovkou vedeme šev za cca 1,3 cm. Jestliže máme velikost švového přídavku 1 cm, pak šev vedeme 8 mm od střižního okraje. Stehy by měli být drobné, stejně jako při řasení na stroji, kolem 4 mm dlouhé. Pokud bude délka stehu 5 nebo 3 mm, nic se neděje, snažte se ale, aby byly stehy v rámci celého švu stejně dlouhé a tím pádem aby bylo i následné nařasení rovnoměrné.
Ani na konci dílu stehovku nezapošíváme, neuzlíkujeme.
Stejně jako u řasení látky na stroji si najdeme polovinu celého dílu i polovinu dílu, ke kterému budeme tento nařasený našívat. Opatrným taháním za oba konce stehovky látku nařasíme. Je potřeba netahat příliš prudce, aby se stehovka nepřetrhla.
Protože jako druhý nejdelší díl mám podšívkou sukni, pokládám rubovou stranu šifonové sukně na lícovou stranu podšívkové sukně (lícové strany obou dílů směřují nahoru, ke mě). Opatrným taháním za stehovku tedy rovnoměrně nařasíme šifonovou sukni tak, aby byla stejně dlouhá (spíš široká) jako podšívková sukně.
A sešpendlíme oba díly k sobě.
Pokud máte látky, které po sobě hodně kloužou, jsou živé, pak doporučuji ještě před sešitím obou vrstev, látky k sobě sestehovat.
Až sestehované látky dáme pod stroj a po straně, kde je nařasená látka, oba díly sešijeme. Šijeme klasickým rovným stehem, délka stehu je 2,5 mm, napětí spodní i horní nitě je v normálu a na konci i na začátku zapošíváme.
Všechnu stehovku opatrně vytáhneme, abychom nepotrhali šev ani látky.
Opět si na obou sešitých dílech najdeme jejich střed.
Těsně podél švu vedeme šev stehovkou, opět by délka stehu měla být do 5 mm, na obou stranách dílů máme volné nazuzlíkované konce stehovky.
Přes nastehované první dvě vrstvy látek položíme nejkratší díl. V našem případě přes oba díly sukně pokládáme zadní díl živůtku, lícem k líci. I na živůtku jsme si našli polovinu délka strany. Sešpendlíme si opět všechny středy dílů na sebe, poté sešpendlíme konce dílů k sobě. Opatrným taháním za stehovku v dílech sukně nařasíme celou sukni do zadního dílu živůtku, našpendlíme.
Stejným způsobem postupujeme i na druhé straně od středu.
Živůtek tedy není nařasení a leží volně.
Na druhou stranu díly sukně jsou nařasené.
Pak už postupujeme zase stejně. Pokud jsou látky kluzké, nařasené díly sukně k živůtku nejprve nastehovat a až pak našít. Potom opět vytáhneme všechnu stehovku. Ze strany sukně vidíme, že jsme všechny tři díly dali dohromady za pomocí dvou švů, tedy čtyř nití. Což je oproti dvanácti nitím, které bychom měli pokud bychom látky řasili na stroji, docela velký rozdíl...
Jak nařasit čtyři vrstvy k sobě
V poslední menší části dnešního článku vám chci ještě ukázat, jak postupovat v případě, kdy máte více vrstev a některé z nich jsou stejné dlouhé a jiné jsou zase jinak dlouhé. Pro tento případ tu mám šifonový přední díl živůtku, stejně velký podšívkový přední díl živůtku. A pak dva díly sukně jako v předchozím případě, tedy podšívkový přední díl sukně, který je o něco delší než živůtky a šifonový přední díl sukně, který je ze všech dílů nejdelší.
Postup je velmi jednoduchý a v podstatě kopíruje předchozí případ se třemi látkami.
Jako první si totiž sestehujeme ty díly, kterou jsem stejně dlouhé. Já jsem si tedy položila podšívkový živůtek před sebe, lícovou stranou nahoru, a přes něj šifonový živůtek, také lícovou stranou nahoru. Takto složené díly k sobě po stranách sestehujeme a od této chvíle se k nim chováme tak, jako by to byla jen jedna vrstva.
Důležité je sestehování v místě, které bude náležet do nařasení sukně - tedy pasový linie.
A teď už postupujeme stejně jako v předchozím případě. Pomocí stehovky si nařasíme nejdelší díl - tedy šifonovou sukni a tu našpendlíme nebo nastehujeme k podšívkové sukni.
Oba díly sukně k sobě sešijeme.
Nyní si před sebe připravíme oba díly živůtku, který nebude nařasený.
Důležité je, aby byly živůtky v místě, kde bude našitá sukně stále k sobě sestehované.
Na živůtku máme označenou polovinu.
Polovinu máme označenou i na dílech sukně. Sešitými díly sukně opět prostehujeme nit na nařasení.
Živůtek položíme lícovou stranou přes líc sukně a sešpendlíme si středy.
Pak sešpendlíme i konce všech dílů dohromady.
Naní je potřeba dávat pozor, abychom omylem netahaly za stehovku, kterou máme složené díly živůtku, ale abychom popotahovaly za stehovku která vede sukní.
Nařasenou sukni našpendlíme k oběma vrstvám živůtku.
A pak všechny čtyři vrstvy sešijeme dohromady, opět šijeme po té nařasené straně, tedy po sukni. Pokud máte z velkého množství vrstev strach, pak si díly k sobě nejprve sestehujte.
Když jsou k sobě všechny vrstvy sešité, vytáhněte stehovku. A díky postupnému řasení za pomoci stehovky se nám vše povedlo nařasit pouhými třemi švy na stroji, takže nepřidáváme zbytečný objem do švu ani není šev nijak tuhý a neforemný.
A teď, když už víte jak nařasit látku několika způsoby, co se takhle vrhnout na praxi? Ideální střih na vyzkoušení řasení je třeba tento jednoduchý střih na dětské šaty:
Zákaznice Lucie H. podle tohoto střihu například ušila krásnou letní variantu šatiček, stačilo jen vypustit rukávy:
Zákaznice Lucie H. podle tohoto střihu například ušila krásnou letní variantu šatiček, stačilo jen vypustit rukávy...
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.