Pokud sledujete Instastories na mém Instagramu Prošikulky.cz, pak už o těchto šatech možná víte... V každém případě mám pro vás dnes nový střih a návod jak ušít dámské dlouhé letní šaty. Střih je velmi univerzální, takže jen pouhou obměnou materiálu můžete podle jednoho střihu vytvořit různé šaty pro různé příležitosti. Při použití micro saténu (ten jsem pro tuto variantu šatů zvolila já) vzniknou slavnostnější šaty, třeba na svatbu vaší kamarádky nebo na nějakou oficiální zahradní slavnost. Pokud použijete len, pak budete mít extrémně příjemné šaty do horkých dní, které už nebudete chtít sundat.
A když použijete například lehounký šifon, pak budete doslova za vílu... (Jak vypadají šaty právě z šifonu se můžete podívat v tomto článku: BREEZE - šifonové šaty).
Střih na dámské dlouhé šaty
Pokud střih koupíte, pak se nelekejte, že ho je nějak málo. Sukni si totiž rovnou z látky vystřihnete podle vašich představ. Ostatně na celý postup šité se podíváme právě v dnešním článku.
Dámské dlouhé letní šaty - doporučený materiál:
Jak už jsem psala v úvodu, vhodných látek na tyto šaty je více. Důležité je, že by mělo jít o tkaniny (pevné, nepružné látky), které jsou spíše lehčího charakteru, aby sukně ve svém objemu nepůsobila těžce. Na tyto slavnostnější šaty v žraločí šedomodré barvě jsem použila micro satén z obchodu Důmlátek.cz : micro satén
Dalšími vhodnými materiály budou například také:
Spotřeba materiálu:
Spotřeba látky se odvíjí od velikosti střihu ale hlavně od toho, jak moc nabíranou sukni budete chtít. Sukně na obrázcích, ačkoliv to tak možná nevypadá, je šitá z jedné šířky látky. (Čím těžší materiál budete mít, tím méně řasenou sukni šijte, aby nebyla těžká a nepůsobila hodně těžkopádně. Naopak u šifonu a jiných vzdušných materiálů můžete šířku sukně udělat opravdu hodně velkou.) Látka má šíři 140 cm, takže jsem na přední i zadní díl potřebovala díly široké přibližně 70 cm a délka sukně je 100 cm. Délka sukně se zase odvíjí od toho, jak máte dlouhé nohy, takže změřte délku od pasu dolů, přibližně ke kotníkům, ať si na sukni nešlapete... Na živůtek ve velikosti 34 mi stačilo 50 cm při plné šíři. Takže suma sumárum jsme se s těmito šaty vešla přesně do 1,5 m látky, při šířce 140 cm. To je ale jentaktak, takže přibližná doporučená spotřeba materiálu (pro látky v šíři 140 cm)je:
- pro velikosti 32 - 48: 1,8 m
- pro velikosti 50 - 60: 2,8 m
Jak ušít dámské dlouhé letní šaty BREEZE
Střihová příprava:
Podle papírového střihu si připravíme:
- 1x přední díl živůtku na přeložku
- 1x zadní díl živůtku na přeložku
- 2x díl sukně (v mém případě dva obdélníky s rozměry 70x103 cm (přičemž 100 cm je délka sukně a 3 cm jsou na spodní lem a švový přídavek pro našití k živůtku) - celková šířka sukně musí být minimálně: obvod boků + 20 cm
- A také pruh látky nebo například širokou saténovou stuhu na vázačku. Výsledná délka vázačky by měla být minimálně 75 cm - tak je dlouhá v mém případě a vystačí u menších velikostí na uzlík. Ideální délka vázačky je však 90 - 110 cm (podle vaší velikosti) a celková šířka vázačky je 4 cm. Pokud budete vázačku šít jako já, pak na vázačku o délce 75 cm potřebujete pruh látky dlouhý 152 cm (75x2 + 2) a široký 6 cm (4 + 2), nebo dva pruhy dlouhé 77 cm (75 + 2) a široké 6 cm (4 + 2).
Švové přídavky:
- U předního i zadního dílu živůtku je důležité mít u krku švový přídavek 4 - 5 cm velký, ten totiž později podehneme a vznikne nám tak široký tunýlek na provlečení vázačky
- Na spodní lem sukně doporučuji mít švovou záložku 2 cm, abychom spodní lem mohli jednoduše nadvakrát podehnout do rubu.
- Na boční švy u živůtku i u dílů sukně doporučuji švový přídavek 1,5 cm, ale vystačíte si případně i s klasickým 1 cm širokým švovým přídavkem.
- Zbylé švové přídavky jsou již standardně 1 cm.
Možná variace:
Protože látka měla velmi pěkný pevný okraj, rozhodla jsem se ho využít a tím pádem polohovat díly na po směru nitě, ale po útku. To proto, abych pevný okraj využila na spodní lem sukně i jako okraj švového přídavku živůtku pro tunýlek. Tím pádem jsem pro díly sukně nepřidávala 2 cm na spodní okraj a švový přídavek jsem u živůtku v místě tunýlku zvolila 4 cm a díly jsem napasovala tak, aby okraj tunýlku přesně pasoval s pevným okrajem a já jsem tím pádem později nemusela tento kousek dílů začišťovat na overlocku.
Dámské letní šaty - postup šití:
Připravíme si před sebe přední i zadní díl živůtku.
U budoucího tunýlku si malinko nastřihneme vnitřní úhel, cca 0,5 cm hluboko od střižního okraje. Začistíme si u obou živůtků všechny střižní okraje kromě pasové linie. Pokud jste se rozhodli čarovat s pevným okrajem a u tunýlku tak máte látku, která se nebude třepit, pak zde overlockem okraj začišťovat nemusíte.
Nyní si podehneme průramky za 1 cm do rubu a prošijeme.
A teď si můžeme podehnout i švovou záložku pro tunýlek.
Z lícové strany prošijeme za 3,5 - 4,5 cm od přehybu tak, aby byl tunýlek co nejširší.
Přední i zadní díly vyžehlíme, přehnutí u tunýlku avšak ponechávám bez přežehlení, aby šaty kolem krku působily měkce a nebyl tam žádný ostrý sklad.
Na hotový šatech pak bude tunýlek s vázačkou vypadat nějak takto:
Šití sukně a její řasení:
Nyní budeme vypracovávat sukni. Jako první si začistíme střižní okraje pro boční švy.
V minulém článku jsem velmi dopodrobna popsala, jak se látky řasí a návod jsem sepisovala právě při šití těchto šatů. Abyste věděli jak na to, mrkněte do minulého článku:
Návod jak nařasit látku - různé způsoby zpracování
Takže mám pocit, že není potřeba vše dopodrobna znovu popisovat a tak tu teď najdete jen fotky, které vás nasměřují...
Přední díl sukně máme nařasený a všitý do předního dílu živůtku a zadní díly máme stejným způsobem také vypracované.
Pasová linie a vypracování pružného nařaseného pasu:
Jak je na fotce níže vidět, na hotových šatech je nařasená nejen sukně, ale i živůtek je mírně nařasený.
K tomu budeme potřebovat obyčejnou pruženku o šířce 1 cm. Pruženku si omotáme kolem pasu tak, aby nesvírala ale nebyla ani příliš volná. Tuto "naměřenou" délku pruženky si zvětšíme celkově o 2 cm a odstřihneme ji. Dále si ji ještě přestřihneme na polovinu.
Teď si budeme našívat pruženku. Nejprve si přichytíme oba konce pruženky k bočním švům v pasové linii.
Aby byla pruženka našitá rovnoměrně, můžeme také najít její střed a ten našpendlit do středu předního (případně zadního) dílu.
A pruženku našijeme. Šít můžeme buď na klasickém stroji s tím, že je potřeba zvolit opravdu hodně pružný steh. Ideální je v tomto případě například tříkroký cickcak. Nejlepší volbou je však našití gumy na overlocku s tím, že rovnou vlastně začistíme i živůtek a sukni v pase... Při šití nezapomeňte pruženku natahovat, aby se do pasu všila rovnoměrně.
Pokud jste pruženku našívali na overlocku, pak je potřeba volné konce řetízku zatáhnout na obou stranách v bocích pod smyčky.
Boční švy a dokončení šatů
Pruženku máme v pase našitou na předním i zadním dílu.
Na přední díly si položíme zadní díly lícem k líci a sešpendlíme si oba boční švy. Špendlíme za velikost švového přídavku, který jsme si pro boční šev zvolili. Od pasu dolů - v sukni - špendlíme cca 40 cm od pasové linie. Zbylá část sukně zůstane v bocích otevřená a vzniknou tak rozparky, aby se nám v tak dlouhých šatech dobře chodilo. Ještě před sešitím bočních švů doporučuji šaty nastehovat a vyzkoušet, abyste si ověřili, jak budou šaty kolem pasu sedět a jestli nechcete mít rozparky na bocích náhodou třeba delší nebo kratší.
Boční švy sešijeme a pečlivě rozžehlíme. Okraje sukně na bocích pod rozparky podehneme směrem do rubu tak, aby byl rozparek plynulý a takto podehnuté konce sukní prošijeme z lícové strany.
U rozparku odšijeme zároveň vodorovný steh, abychom si rozparek stabilizovali a ten se nám při nějakém prudkém pohybu (skoku?) nenatrhnul.
Nakonec je potřeba začistit spodní lem šatů. Pokud jste stejně jako já využili pevného okraje, pak si s tím lámat hlavu nemusíte, protože máte hotovo. Jestliže ale spodní lem začistit potřebujete, pak přední i zadní díl ve spodním okraji dvakrát podehněte směrem do rubu a prošijte klasickým rovným stehem.
Vázačka:
Jako úplně poslední nám zbývá vázačka. Pokud si chcete ušetřit práci, můžete si koupit nějakou saténovou stuhu a tu jednoduše použít. Pokud máte nějaký vyloženě letní, až námořnický model, pak bude velmi pěkně kolem krku vypadat i kroucená bavlněná šňůra ve stylu námořnického lana.
Pokud ale chcete aby vázačka byla ze stejné látky jako šaty, pak vám nezbývá nic jiného než si ji ušít.
Před sebou mám pruh látky, který je dlouhý cca 150 cm (šířky mé látky) a široký je 8 cm. Když jsem ho přehnula podélně na polovinu, lícovou stranou dovnitř, tak jsem "střed" přehnuté látky ještě malinko vytenčila na šířku 6 cm.
Celou vázačku jsem sešila dohromady a kolem "středu" jsem ponechala několik centimetrů nedošitých.
Tímto otvorem jsem poté vázačku otočila na líc a otvor jsem jednoduše na stroji v kraji zašila.
Pak už jen zbývá vázačku pořádně vyžehlit a provléknout tunýlkem v předním i zadním dílu živůtku.
A tím jsou šaty hotové. Šití je skutečně jednoduché a poměrně rychlé a přitom výsledek je podle mě skvělý. Pokud si představím, že bych v šatech mohla jít klidně někomu na svatbu a přitom nebylo potřeba šít žádné bůhvíjaké složitosti, myslím, že tento střih rozhodně stojí za pozornost...
Střih na dámské dlouhé šaty
Střih na dámské šaty BREEZE můžete koupit zde: Střih na dámské dlouhé letní šaty BREEZE
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.