V tomto článku bych vám ráda popsala návod jak ušít dámské letní šaty BREEZE v šifonové verzi s podšívkou. Střih na dámské šaty jsem vám představila v minulém článku (Střih na dámské šaty BREEZE) a jak jsem psala, je velmi univerzální a využijete ho pro mnoho příležitostí.
Střih na dámské šaty
Doporučený materiál na dámské dlouhé šaty
Doporučený materiál
Vhodných látek na tyto šaty je více. Důležité je, že by mělo jít o tkaniny (pevné, nepružné látky), které jsou spíše lehčího charakteru, aby sukně ve svém objemu nepůsobila těžce. Na tyto šaty jsem použila šifon s autorským potiskem z obchodu Tufka.cz: Šifon s houbičkami
Pokud se chcete o novém e-shopu s autorskými látkami dozvědět víc (a já rozhodně doporučuji), pak si přečtěte tento článek, který jsem právě Tufce věnovala: Nový e-shop s autorskými látkami
Spotřeba materiálu
Spotřeba látky se odvíjí od velikosti střihu ale hlavně od toho, jak moc nabíranou sukni budete chtít. Sukně u šedých šatů na obrázcích, ačkoliv to tak možná nevypadá, je šitá z jedné šířky látky. (Čím těžší materiál budete mít, tím méně řasenou sukni šijte, aby nebyla těžká a nepůsobila hodně těžkopádně. Naopak u šifonu a jiných vzdušných materiálů můžete šířku sukně udělat opravdu hodně velkou.) Látka má šíři 140 cm, takže jsem u saténových šatů na přední i zadní díl potřebovala díly sukně široké přibližně 70 cm a délka sukně je 100 cm. Délka sukně se zase odvíjí od toho, jak máte dlouhé nohy, takže změřte délku od pasu dolů, přibližně ke kotníkům, ať si na sukni nešlapete... Na živůtek ve velikosti 34 mi stačilo 50 cm při plné šíři. Takže suma sumárum jsme se s saténovými šaty vešla přesně do 1,5 m látky, při šířce 140 cm. To je ale jentaktak, takže přibližná doporučená spotřeba materiálu je:
- pro velikosti 32 - 46: 1,8 m
- pro velikosti 48 - 60: 2,8 m
U těchto šatů jsem sukni šila nadýchanější, šířka předního i zadního dílu sukně je 90 cm, tzn. že jsem se pro zadní i přední díl nevešla do jedné šířky látky a musela jsem díly sukně polohovat pod sebe a nikoliv vedle sebe. V takovém případě jsou tedy potřeba dvě délky sukně a přibližně 50 cm na živůtek pro velikosti 32-46 a 60 cm pro velikosti 48-60.
Doporučená spotřeba pro šaty s nadýchanější sukní tedy je:
- pro velikosti 32 - 46: 2,5 m
- pro velikosti 48 - 60: 3,1 m
Pokud budou šaty podšívkované, pak podšívkovaná je částečně sukně a přední díl živůtku. Spotřeba v takovém případě je:
- pro velikosti 32 - 46: 1 m
- pro velikosti 48 - 60: 1,6 m
Jak šít jemné látky:
Ještě než se vůbec do šifonu nebo jiné podobné lehoučké látky pustíte, doporučuji k přečtení článek, který jsem sepsala právě na téma šití jemných látek: Jak pracovat s jemnými látkami
Ke střihu jsem již jeden podrobný návod na šití sepsala, můžete tedy čerpat informace i z něj a samozřejmě můžete techniky i jednotlivé dílčí postupy vzájemné kombinovat:
Návod jak ušít dámské letní šaty - šifonové:
Postup šití:
Švové přídavky:
- U předního i zadního dílu živůtku je důležité mít u krku švový přídavek 4 – 5 cm velký, ten totiž později podehneme a vznikne nám tak široký tunýlek na provlečení vázačky
- Na spodní lem sukně doporučuji mít švovou záložku 2 cm, abychom spodní lem mohli jednoduše nadvakrát podehnout do rubu.
- Na boční švy u živůtku i u dílů sukně doporučuji švový přídavek 1,5 cm, ale vystačíte si případně i s klasickým 1 cm širokým švovým přídavkem.
- Zbylé švové přídavky jsou již standardně 1 cm.
Střihová příprava:
Na přehyb vrchové látky si napolohujeme 1x přední díl a 1x zadní díl živůtku. Už dopředu je vhodné zvolit si jak širokou sukni budete chtít, abyste podle toho přední a zadní díl živůtku polohovali buď pod sebe nebo vedle sebe.
Dále z vrchové látky budeme potřebovat právě dva díly sukně. Jak už jsem psala v předchozím návodu k tomuto střihu na dámské šaty, délku sukně by měla být od pasu ke kotníkům + celkem 3 cm na švové přídavky a celková šířka sukně by měla být minimálně obvod sedu + 20 cm. Čím širší sukni budete chtít, tím jemnější a lehčí materiál zvolte. Pro tuto sukni jsem zvolila šířku předního i zadního dílu sukně 90 cm - díly sukně bylo tedy nutné polohovat pod sebe, protože by se do jedné šíře látky nevešly.
Tyto šaty nejsou v pase stažené gumičkou, jako je to u těch šedivých, ale mají v pase převázanou vázačku. Na vázačku do pasu pak potřebujete pruh široký cca 10 cm a jeho délka je kolem 140 cm - což je šíře látky.
Z vrchové látky ještě nezapomeneme na menší pruh látky na vázačku u krku. V tomto případě jsem vázačku udělala delší - délka dílce byla 90 cm a šířka 8 cm.
Pokud máte průsvitnou vrchovou látku, pak budete potřebovat i podšívku. Z podšívkové látky jsem si připravila pouze přední díl živůtku na přeložku (zadní díl živůtku není podšívkovaný) a 2x díl sukně, které jsem střihla 43 cm dlouhé a 60 cm široké (podšívková sukně nemusí být nutně extra široká, naopak by vám mohla vytvářet nepřirozený trčavý efekt).
Dále jsem si vystřihla dva pruhy podšívkové látky se stejnými rozměry jako mám z vrchové látky pásek a vázačku.
Živůtek
Nejprve si vypracujeme přední živůtek.
Složíme si na sebe podšívkový i vrchový díl, lícem k líci a sešpendlíme si oba díly v horní části u budoucího tunýlku i podél průramků.
A za švový přídavek oba díly sešijeme. Šijeme klasickým rovným stehem.
U ostré špičky u tunýlku rohy opatrně odstřihneme, aby se nám látka dobře obracela.
Zároveň je potřeba nastřihnout švové přídavky u zlomu právě u tunýlku.
Poté díly otočíme na líc a pečlivě vyžehlíme.
Pokud látky po sobě nekloužou, můžete nechat přední díl takto.
Pak stačí pouze podehnout přesah předního dílu směrem do rubu a našpendlit v okraji, aby vnikl tunýlek.
Z lícové strany pak tunýlek prošijeme. Pokud máte látky kluzké nebo se bojíte, aby vám podšívka nevykukovala při nošení ven (platí obzvlášť, pokud máte podšívku v kontrastní látce), pak můžete směrem od tunýlku rovnou prošít i průramky za cca 0,3 cm a tím celý šev stabilizovat.
A takto vypadá odšitý tunýlek z rubové strany předního dílu.
Aby se nám později s předním dílem dobře pracovalo, sestehujeme si nesešité strany dohromady. Tím nám vznikne samostatný díl a od teď se k němu budeme chovat, jakoby byl jen z jedné vrstvy. Sestehujeme si tedy přední díly v bočních švech a v pasové linii.
Sukně:
Přední i zadní díl podšívkové sukně si předpřipravíme tak, že si spodní okraje obou dílu podehneme 2x do rubu a prošijeme. Tím budeme mít zakončenou délku podšívkové sukně.
Řasení:
Teď si na řadu přichází řasení. Jelikož jsem řasení velmi podrobně popsala v nedávném článku, který jsem vypracovala právě při šití těchto šatů, myslím, že není vše dopodrobna opakovat. Proto bude návod nyní pokračovat zjednodušeně a bez dlouhého popisování. Detailní návod na řasení prozkoumejte zde:
Nařasíme si vrchový díl sukně, který našpendlíme na podšívkový díl tak, že jsou oba díly položené lícovou stranou směrem nahoru.
Oba díly si k sobě sešijeme. Pokud s řasením zkušenosti nemáte, můžete si oba díly k sobě nejprve sestehovat.
Důležité ale teď je, abyste si sestehovali podšívkovou a vrchovou sukni v bočních švech.
Pasovou linii u sukně máme sešitou a stejným způsobem si vypracujeme i zadní díly sukně.
Kompletace živůtku a sukně:
Přední i zadní díly sukně máme připravené a tak si před sebe položíme přední díl živůtku, lícem nahoru.
Důležité je, aby nesešité strany živůtku byly stále nastehované.
V pasové linii živůtku si najdeme její střed a ten si označíme - špendlíme, nástřihem nebo jinou značkou.
Před sebe si také připravíme přední díl sukně, který ještě jednou ve švovém přídavku nastehujeme, abychom ho mohli do živůtku nařasit.
I v předním dílu sukně je důležité najít střed pasové linie a zde udělat značka. To proto, abychom sukni do živůtku nařasili rovnoměrně.
Přední díl živůtku položíme lícovou stranou na líc předního dílu sukně a díly k sobě sešpendlíme právě ve středu pasové linie.
Následně sešpendlíme i oba konce všech dílů.
Nyní je dobré si nepoplést stehovky a tahat za tu, která vede dílem sukně, nikoliv za tu v živůtku. Taháním za sethovku v sukni si sukni do živůtku rovnoměrně nařasíme a následně k sobě oba díly sešijeme.
Stejným způsobem si sešijeme i zadní díl živůtku a zadní díly sukně.
A teď je potřeba začistit střižní okraje všech dílů v pasové linii - týká se to předních dílů oděvu i zadních dílů.
Všechny díly tedy najednou začistíme, ideálně na overlocku, případně na obyčejném šicím stroji například cikcakem.
Následně si začistíme také všechny boční švy. Nejprve u předních dílů, kde jednoduše projedeme boční šev a tím tak spojíme podšívkové i vrchové díly permanentně k sobě. U předního dílu je potřeba počítat s tím, že u průramku už nepovede žádný šev, proto pokud střižní okraje začišťujete na overlocku,pak v průramku musíte ponechat delší konce řetízku a ty pak zatáhnout pod smyčky.
Zadní díl si vypracujeme takto: Pokud budeme okraje začišťovat na overlocku, pak si nejprve u tunýlku nastřihneme švový přídavek.
A nyní si v jednom kroku začistíme prakticky všechny střižní okraje - u bočních švů, zároveň i kolem průramků i okraj budoucího tunýlku. Tím, že jsme si právě u tunýlku malinko nastřihli švový přídavek se nám pomocí overlocku povede všechny okraje hezky začistit.
Pokud máte pocit, že se vám průramek malinko vlní (což je přirozené, jelikož je stříhaný pod úhlem a nikoli po niti nebo po útku), pak jednoduše na pomoc přivolejte žehličku.
Všechno stehování, které v předních i zadních dílem máte v bočních švech zde ještě chvilku ponechejte.
A teď přichází na řadu zpracování zadního dílu živůtku. Ten máme za všech stran začištěný...
V průramcích si švové přídavky podehneme do rubu, našpendlíme a prošijeme.
Podehneme také švovou záložku u tunýlku, našpendlíme.
A následně opět prošijeme, aby nám tunýlek vznikl.
Boční švy:
Položíme si před sebe přední a zadní díly, lícem k sobě.
Doporučuji si boční švy nejprve sestehovat a šaty vyzkoušet. Stehujeme od průramků až do míst, kde končí podšívková sukně. Zbytek předního i zadního dílu sukně z vrchové látky je v bocích nesešitý a vznikají tak dva rozparky pro pohodlné nošení. Při zkoušení nezapomeňte, že v pase bude ještě vázačka, kterou si můžete vytvarování pasu doladit. Takže si můžete tunýlkem na zkoušku provléknout nějakou šňůrku a stejně tak ji omotat kolem pasu, abyste měli představu, jak budou šaty vypadat. Popřípadě můžete šaty právě v bočním švu poupravit - popustit nebo trochu více zabrat. Při zužování šatů ale pamatujte na to, že šaty nemají žádné zapínání a jde o tkaniny, takže musejí být trochu volnější, abyste je mohli pohodlně obléknout. Případně můžete prodloužit nebo naopak zkrátit rozparky.
Pokud jste spokojení, sešijte oba boční švy (nezapomeňte ponechat na bocích ty rozparky).
Dejte si také pozor na to, aby vám přední i zadní díly podšívkové sukně navazovaly hezky na sebe.
Po sešití bočních švů můžete stehovku ze všech dílů vytáhnout a švové přídavky hezky rozžehlit.
Nyní si začistěte spodní lemy vrchové sukně, nezapomeňte si na obou koncích ponechat delší kusy nití (pokud šijete na overlocku) a ty zatáhněte pod smyčky.
Spodní lem nakonec podehněte do rubu a prošijte.
Dokončení rozparků:
Oba rozparky dokončíme tak,že švové přídavky v předním i zadním dílu sukně podehneme jednoduše do rubu.
Našpendlíme a prošijeme.
U vrcholu rozparku doporučuji šev vést kolmo k bočnímu švu, abychom rozparek stabilizovali a ten se nám při nějaké prudkém pohybu nenatrhnul.
Vázačky:
Šaty máme hotové a jediné co zbývá, jsou vázačky. Položíme si díly z vrchové látky na příslušné díly z podšívkové látky a po celém obvodu našpendlíme.
Přibližně v polovině vázaček si při jedné straně necháme nedošitý otvor.
U hodně třepivých látek, které jsou navíc průsvitné, doporučuji opatně odstřihnout všechny párající se nitky, protože ty by se nám pak ve vázačce proznačovaly. Pokud máte entlovací nůžky,pak máte vyhráno, protože ty vám poskytnou nejlepší službu.
Nedošitým otvorem převrátíme vázačku na líc. použít můžeme dlouhou jehlici s tupým koncem, nebo třeba obyčejnou dřevěnou vařečku.
Vázačky vyžehlíme a zašijeme otvor.
Vázačku ke krku jsem ušila malinko kreativněji, jednoduše jsem oba její konce odšila do elipsy... Fantazii se meze nekladou! :)
A šaty máme hotové! Pokud se vám střih líbí a chcete si ho pořídit, pak můžete tady: Střih na dámské letní šaty
Střih na dámské šaty
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.