Mám pro vás skvělý podzimní střih na jednoduché dětské kalhoty. Střih je velmi univerzální a můžete podle něj ušít jednoduché pláťáky, manšestráky ale i softshelky. V tomto článku vám ukážu přesný postup jak ušít kalhot krok za krokem s pomocí střihu na dětské kalhoty BASIC a to za pomoci dvou kalhot, které jsem Tomíkovi ušila. První byly hnědé kalhoty, z obyčejného bavlněného plátna; ty jsou ideální na pozdní letní dny. Druhé kalhoty, které jsem podle stejného střihu Tomíkovi ušila, byly krásné tyrkysové softshelky. Výhodou šití dětských kalhot do nápletu (s pružným pasem) je jednoduchost v samotném vypracovávání oděvu, ale také v pohodlí, které děti při hraní venku ocení.
Střih na jednoduché dětské kalhoty do nápletu
Protože jde o střih na tkaniny, tedy pevné materiály, je střih "širší", aby se děti v kalhotách mohly pohodlně pohybovat, bez problému ohnout kolenu, sednout si, hrát si, běhat apod. Nejedná se o nijak široký střih, jde pouze o dostatečnou volnost pro zdravý dětský pohyb. Střih na kalhoty tedy prosím nijak nezužujte (pokud nemáte doma vyloženě hubeňoury), děti by ohyb v koleni mohl u příliš úzkých kalhot bolet.
Jednoduchý střih na dětské (softshellové) kalhoty můžete pořídit zde:
Tento střih je možné zakoupit i v tištěné verzi:
Doporučený materiál a jeho spotřeba
Střih je natolik všestranný, že ho můžete využít na velké množství látek a ušít tak mnoho různých kalhot. Dětský střih je vhodný na obyčejné plátěné kalhoty, městské kalhoty a v neposlední řadě samozřejmě i na softshellové kalhoty. Věřím, že si najdete svou vlastní cestu a své vlastní podání a univerzální kalhotový střih využijete na maximum. Pro představu uvádím několik z mnoha možných materiálů, které můžete na šití kalhot použít, vždy by se ale mělo jednat o tkaniny:
- silnější bavlněné plátno
- bavlněný kepr
- kalhotové materiály (obvykle středně silné tkaniny s malým přídavkem elastanu)
- softshell (všechny druhy)
- manšestr
- džínovina
Spotřeba látky se pro různé velikosti kalhot liší. Přibližná spotřeba látky (pro šíři látky 140 cm) na kalhoty je tato:
- pro velikosti 80–98: 60 cm
- pro velikosti 104–122: 80 cm
- pro velikosti 128–140: 100 cm
- pro velikosti 146–164: 120 cm
- pro velikosti 170–176: 150 cm
Jak ušít dětské kalhoty
Střihová příprava
1. Polohování střihu, příprava dílců
Podle papírového střihu si připravíme:
- 2x přední díl
- 2x zadní díl
- 2x kapsový dílec celý
- 2x kapsový dílec s průhmatem
Průhmaty doporučuji podžehlit (vyztužit jednostranně nažehlovacím proužkem vlizelínu). A to jak v kapsových dílech, tak i v předních dílech kalhot.
Kapsy
2. Kapsový dílec s průhmatem
Pokud se vám na overlocku špatně šijí křivky, pak doporučuji kapsové dílce po jejich obvodu (po té kulaté části) začistit ještě před našitím do kalhot. Jinak samozřejmě můžete kasový váček začistit až nakonec celý dohromady...
Nyní si položíme příslušné kapsové dílce na přední díly, lícem k líci a našpendlíme v průhmatech.
Kapsové díly našijeme podél průhmatu k přednímu dílu kalhot.
U vnitřního rohu je potřeba švový přídavek nastřihnout až k samotnému švu.
Otočíme si kapsový dílec do rubu předního dílu a pečlivě průhmat přežehlíme.
Je potřeba dát pozor na to, aby v lícové straně kalhot kapsový váček podél průhmatu nevykukoval...
Celý průhmat můžeme proštěpovat - prošít podél průhmatu ve vzdálenosti cca 1 cm, delším rovným stehem.
3. Kompletace kapsového váčku
Teď si položíme kapsový dílec celý přes našitý kapsový dílec s průhmatem. I ten jsem si dopředu začistila. Jak jsem se do toho pustila s vervou, omylem jsem začistila i část, která patří do bočního švu (šipka), tuto část ale začišťovat samozřejmě nemusíte. :)
Kapsové dílce si k sobě sešpendlíme do kapsového váčku.
Kapsový váček by měl být v předním díle volně.
Oba kapsové díly k sobě ve volném okraji sešijeme a tím vznikne celý kapsový váček.
Vsuvka pro softshellové kalhoty I. - jednodušší zpracování kapsových váčků
U kapes se prosím na chvilku zastavíme. Ty jsem u softshellových kalhot šila tak, že jsem žádné díly dopředu nezačišťovala ani nepodžehlovala, jednoduše jsem přes přední díl položila kapsový dílec s průhmatem, lícem k líci a oba díly k sobě v průhmatu sešila.
Následně jsem nastřihla švový přídavek ve vnitřním rohu, abych mohla kapsový díl otočit do rubu předního dílu. Kapsový průhmat jsem proštepovala. Pak jsem přes našitý kapsový dílec položila celý kapsový dílec a oba k sobě sešila do kapsového váčku. Pak jsem kapsový váček (oba kapsové díly) najednou začistila na overlocku.
Kapsové průhmaty obvykle doporučuji podžehlit, u této konkrétní tuhé látky jsem však zhodnotila, že to není potřeba (nehrozí vytažení průhmatu kapsy při jejím používáním) a navíc by podél průhmatu bylo již hodně vrstev materiálu a ten by byl příliš tuhý. Rozhodnutí je tedy zcela na vás. Pokud si ale nejste jistí, průhmat vždy raději vyztužte.
Boční švy
4. Začištění bočních švů
Pak jsem jednoduše v jednom kroku začistila boční šev předního a zároveň i kapsového dílu.
JAK UŠÍT DĚTSKÉ KALHOTY - boční švy JAK UŠÍT DĚTSKÉ KALHOTY - BOČNÍ ŠVY
Začistíme si také boční šev u zadního dílu kalhot.
5. Sešití bočních švů
Přes zadní díly si položíme přední díly, lícem k líci, a sešpendlíme celé boční švy. Na papírovém střihu máme značky, které nám pomohou správně sesadit boční, a později i krokové, švy.
Boční švy kolem kapes pečlivě sešpendlíme, abychom si kapsový váček omylempři šití nezachytili nějakým špatným způsobem.
Celé boční švy sešijeme a švové přídavky rozžehlíme.
Vsuvka pro softshellové kalhoty II. - štepování bočních švů
Teď se dostáváme do místa, kde jsme se sešili přední a zadní díl v bočním švu. Protože je softshell dost specifický materiál, tak pouhé rozžehlení švových přídavků v bočním švu nestačí. Proto jsem se rozhodla pro štepování.
Vyštepovala jsem si za cca 7 mm boční šev po obou stranách a tím jsem švové přídavky zakotvila na svém místě a celý šev zploštila.
Nemám žádné negativní zkušenosti u rozžehlených švů na softhellu. Pokud se ale bojíte, že vám tudy do kalhot "poteče", pak si přední i zadní díl v bočním švu sešijte a až následně v jednom kroku švové přídavky najednou začistěte. Pak švové přídavky přehněte směrem do zadního dílu a proštepujte celý boční šev právě v zadním dílu, abyste švové přídavky zachytili. Tím celý šev výrazně zpevníte a tudy vám do kalhot určitě nenaprší...
Vsuvka pro softshellové kalhoty III. - zakončení nohavic lemovací (půlenou) gumičkou
Můj tip: Pokud šijete verzi kalhot, jejichž nohavice jsou zakončeny do lemovací gumičky, doporučuji toto lemování provést právě teď, nikoliv až nakonec, ačkoliv se nohavice kalhot obvykle zapravují až zcela nakonec. S lemovací pruženkou se pracuje hůře a méně zkušení mohou mít problém s jejím navázáním, proto lemujte nohavice nyní, ještě před sešitím krokových švů.
Jestliže chcete mít nohavice kalhot jednoduše podehnuté a zakončené klasicky záložkou, přeskočte prosím tento krok lemování a vrhněte se na následující krok - Krokové švy.
Protože jsem použila půlenou pruženku, zvolila jsem švový přídavek vespodu nohavice jen 1 cm.
Aby pruženka nohavici vyloženě nestahovala ani nevzhledně (vytahaně) netrčela, ustřihla jsem pruženku cca o 3 cm kratší než je obvod nohavice.
Pruženku jsem použila lesklou částí dovnitř, protože jinak má tendenci (obzvlášť u nohavic) se brzy ošoupat.
Pruženku jsem v kraji našila "cik-cakem" do rubu nohavice po celé délce, natahovala jsem ji jen nepatrně.
Z lícové strany jsem zkontrolovala, že střižní okraj nohavice nepřesahuje "půlení" na pružence, protože jinak by se mi pruženka špatně ohýbala.
Pak jsem pruženku jednoduše přehnula a rovným stehem ji z lícové strany kalhot pečlivě v kraji našila.
Krokové švy
6. Sešití krokových švů
Teď si k sobě nohavice složíme tak, abychom mohli našpendlit a sešít krokový šev.
Můj tip: Zadní díl je potřeba od sedového výkroje dolů ke kolenům lehce napínat, aby se do předního dílu hezky usadil. Ke správnému usazení nám pomohou právě značky na střihu.
Krokové švy na obou nohavicích sešijeme.
7. Začištění krokových švů
Střižní okraje u krokového švu následně začistíme. Švové přídavky u krokového švu sežehlujeme směrem do zadního dílu.
Vsuvka pro softshellové kalhoty IV. - důraz na přesnost
Pokud jsme šili verzi s nohavicemi staženými lemovací pruženkou, je potřeba dávat skutečně dobrý pozor, aby na sebe přesně navazoval přední i zadní díl a nevznikl nám u krokového švu "schod".
Pak už jsem jen celý krokový šev začistila a u spodního lemu jsem volný konec řetízku zatáhla pod smyčky.
Sedové švy
8. Sešití a začištění sedových švů
Jednu nohavici otočíme na líc.
U jedné z nohavic je dobré švový přídavek u sedového výkroje sežehlit na druhou stranu, jako na obrázku níže.
Teď si vložíme jednu nohavici do druhé, lícem k líci, aby se nám hezky povedlo našpendlit celý sedový šev - přední i zadní v návaznosti.
Tím, že jsme na jedné nohavici konec švového přídavku sežlili směrem do předního dílu, se nám nyní v sedovém švu svové přídavky hezky rozcházejí na strany a nevznikne nám tak nepohodlná "boule".
Celý sedový šev sešijeme.
A následně celý sedový šev začistíme.
Pružný pas
9. Příprava pro našití nápletu do pasu
Takhle vypadá základ kalhot. Kapsové váčky mám kolem pasové linie přichycené několika špendlíky, aby byly kapsy na svém místě. Je potřeba špendlíky umístit cca 2 cm pod střižní okraj, aby nám později při šití nápletu do pasu nepřekážely.
Teď si připravíme náplet. Jeho šířka je cca 12 cm (pro velikosti 104 - 122), podle vaší velikosti si vhodnou šířku nápletu zvolte sami. Délka pruhu nápletu je obvod pasu dítěte mínus 2 cm. Záleží také na pružnosti látky...
Také si připravíme pruženku (gumu) a její délka je cca obvod pasu dítěte mínus 4 cm. Opět záleží na šířce a pružnosti gumy.
Náplet i pruženku sešijeme.
Pruženku navlékneme do rubu nápletu...
...a ten přeheme podélně na polovinu.
Uvnitř je naše pruženka.
10. Vypracování pružného nápletu s gumou vnořenou v tunýlku z nápletu
A rovnoměrně celý náplet i s vloženou gumou našpendlíme do kalhot po obvodu pasové linie.
Náplet i s gumou všijeme. Při šití je potřeba náplet natahovat, aby se nám ho do kalhot povedlo všít rovnoměrně. Pokud šijeme na overlocku, pak volný konec řetízku zatáhneme pod smyčky.
Zakončení nohavic
Pokud jsme nohavice nezakončovali lemovací pruženkou, nastává náš čas pro zpracování koncových záložek.
11. Vypracování koncových záložek u nohavic
Nakonec zbývá délka nohavic. Střižní okraj začistíme a konec řetízku opět zatáhneme pod smyčky.
Švovou záložku podehneme 3 cm do rubu, našpendlíme a přežehlíme.
Následně lem nohavice prošijeme na klasickém stroji rovným stehem. A tím jsou jednoduché dětské kalhoty hotové. :)
Kalhoty ušité z obyčejného bavlněného plátna
Kalhoty ušité z jarního softshellu
Kalhoty ušité z manžestru
Líbil se vám dnešní návod nebo střih? Dejte mi o tom prosím vědět dole pod článkem v komentáři, nebo článek s návodem sdílejte svým přátelům. Budu ráda za každou zpětnou vazbu i podporu.
Pro připomenutí ještě na závěr odkaz, kde můžete tento střih na dětské kalhoty ve velikostech 80-176 pořídit...
Mějte se krásně, Peťa
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.