Na dnešek jsem si pro vás připravila nový střih a tentokrát je to střih na dětský kabátek. Tento střih mám v hlavě už dlouho a konečně se mi ho povedlo realizovat. Aby pro vás bylo šití snazší, tak jsem jako obvykle nafotila a sepsala detailní návod jak ušít dětský kabát krok za krokem.
Střih na dětský kabát
Střih na dětský kabátek ve velikostech 80 - 164 můžete už nyní pořídit v e-shopu: Střih na dětský kabátek ROMANCE
Doporučený materiál
Na šití dětského kabátku doporučuji použít plášťové látky, bouklé a jiné silné ale splývavé tkaniny. Pro sportovnější variantu, např. bez límečku, můžete použít třeba i silnou fleecovou svetrovinu, ta ale není tak splývavá jako plášťovky, proto počítejte s tím, že takový kabátek bude působit lehce "trčavě".
Co dalšího budeme potřebovat
Dále budeme potřebovat podšívkou látku a větší knoflíky. Jejich počet závisí na jejich velikosti. Čím menší knoflíky, tím jich bude potřeba víc. Podle velikosti střihu doporučuji knoflíky velké 2 - 3 cm. Na kabátek ve velikosti 128 jsem použila 7 knoflíků o velikosti 25 mm.
Nutné je také počítat s výztuhami. Já na lehčí kabátky používám rašlovku na podžehlení celých dílů, nebo jejich větších částí. Podle barvy vaší vrchové látky si vyberte bílou nebo černou variantu výztuže:
Z výztuh také potřebujeme tzv. krajinku, neboli tvarovací vlizelínový proužek. Tím budeme podlepovat křivky, jako je průkrčník, průramky apod.
Na vyztužení rovných částí, jako podél knoflíkové légy apod. doporučuji používat vlizelínový proužek s osnovní nití.
Na podžehlení kapes můžete použít jakoukoliv vlizelínovou výztuhu, ideálně s osnovní nití (záleží na tom, jak živý máte materiál na vrchovou látku).
Můj tip:
Jak už jsem zmiňovala v jednom ze článků na téma kreativní šití, je dobré si u látek všímat jejich střižních okrajů. Některé totiž opravdu stojí za povšimnutí a můžete jimi později nějaký výrobek, jako třeba tady:
Kreativní šití - Jak ušít originální nakládané kapsy
Pokud střižní oktaj stojí za to, odstřihněte ho ještě před polohováním dílů, ať ho pak později omylem nerozstřihnete...
Návod jak ušít dětská kabát s podšívkou
Bojíte se na verzi s podšívkou? Pak se podívejte na zjednodušený návod jak podle stejného střihu ušít dětský kabátek bez podšívky a límečku:
Střihová příprava:
Podle papírového střihu si z vrchové látky připravíme:
- 1x zadní díl na přeložku (přehyb látky)
- 2x přední díl
- 2x rukáv
- 2x límec
- 1x podsádka průkrčníku zadního dílu
- 2x podsádka předního dílu
- 2x kapsa
Z podšívkové látky pak budeme potřebovat (všechny tyto díly jsou na střihu označeny v názvu zkratkou "podš.":
- 1x zadní díl na přehyb látky
- 2x přední díl
- 2x rukáv
- 2x límec
- 2x kapsa
U kapes si vyznačíme, kterým směrem patří. Podšívkovina je divoká látka a občas je později složité rozpoznat, jakým smerěm měl který díl jít.
Já si například na všechny díly z podšívkoviny dělám mýdlem kříž, abych věděla, která strana je rubová a na kapsy jsem si podél jendé strany napsala "B", abych věděla, že ta strana kapsy má přijít do boku...
Vyztužení jednotlivých dílů
Rašlovou výztuhou (na obrázcích níže bílá) si podžehlíme celou podsádku průkrčníku zadního dílu, oba dílce límce z vrchové látky, obě podsádky předního dílu.
Rašlovkou můžeme podžehlit i kapsy, ale protože je rašlovka poměrně drahá výztuha, používám ji pouze v místech, kde je nenahraditelná. Na kapsové dílce jsem tedy použila obyčejnou vlizelínovou výztuhu s osnovní nití (na brázku níže šedá). Švovou záložku u kapsy jsem dále ještě jednou podžehlila. Použila jsem odstřižek rašlovky, který by jinak skončil v koši, můžete ale použít jakoukoliv silnější výztuhu.
Dále jsem si podsádky předního dílu vyztužila proužkem vlizelínu s osnovní nití podél středové linie a v ramenním švu (na obrázku níže černá).
Přední díly jsem v ramenním švu také podžehlila vlizelínovým proužkem s osnovní nití a v průkrčníku a průramku jsem použila krajinku - tvarovací proužek vlizelínu (na obrázku níže šedá). Podél středové linie jsem přední dly podžehlila slabším vlizelínem, použít můžete jakýkoliv.
Zadní díl jsem v průkrčníku a průramcích podžehlila krajinkou a v ramenních švech vlizelínovým proužkem s osnovní nití.
Protože jsem na kabát pro naší Terulku použila bouklé, nebyly by značky křídou ani mýdlem vidět. Proto jsem všechny potřebné značky provedla stehovkou.
Důležité jsou značky pro umístění kapes, střed zadního dílu, středová linie v předních dílech, značka pro sesazení rukávu.
Nezapoměňte i na další značky, jako je střed podsádky zadního dílu, značky na rukávech apod.
Návod jak ušít dětský kabát - postup šití
Kapsy:
Hned na začátku si vypracujeme kapsy.
U kapsových dílů z vrchové látky si podehneme švovou záložku průhmatu směrem do rubu a přežehlíme.
Poté si na sebe složíme kapsový díl z vrchové a podšívkové látky, lícem k líci. Oba díly k sobě podél střižního okraje švové žáložky sešijeme.
Takže to vypadá asi jako na fotce níže, přežehlíme.
Poté si kapsu opět otočíme na ruby a sešijeme jednu její stranu (tu, která nenáleží do bočního švu) a spodní stranu.
Aby se nám kapsa dobře otočila, odsřihneme rohy švových přídavků.
Kapsu otočíme na líc a přežehlíme.
Pokud budeme kapsu přímo všívat do bočního švu, pak ji takto připravenou ponecháme.
Pokud ji chceme našít na kabátek až dodatečně (například až nakonec, kdy podle zkoušky určíme její umístění), pak si v její boční straně odměříme její správnou velikost (2 cm od střižního okraje).
V tomto místě kapsu v líci i rubu podehneme dovnitř, našpendlíme a otvor ručně zašijeme.
Trupová část:
Kapsy máme připravené.
Položíme přední díly na zadní díl, lícem k líci a v ramenních švech sestehujeme. Současně si sestehujeme i boční švy a provedeme první zkoušku.
Jde o základní zkoušku, při které hodnotíme celkový tvar, zda-li není potřeba kabátek rozšířit nebo zúžit, posunout ramenní švy, upravit tvar nebo velikost průramků či průkrčníku.
Na základě případných úprav si jednotlivé úpravy zaneseme i do papírového střihu, abychom při pozdějším opětovném použítí střihu mohli jít už relativně "na jistotu".
Po provedené první zkoušce si sešijeme ramenní švy.
Švové přídavky rozžehlíme.
Pokud chcete kapsy všívat do bočního švu, pak si je nastehujte do předních dílů (na líc), střižní okraj kapsy i předního dílu v boku leží přesně na sobě. Přes přední díl i s nastehovanou kapsou položte zadní díl a oba díly k sobě v bočním švu sešijte - mezi nimi bude všitá jedna strany kapsy. Zbývající dvě strany kapsy našijte do předního dílu, ideálně ručně, drobným stehem,aby šití nebylo vidět.
Jestliže chcete kapsu našívat až nakonec, pak ji mějte stále odloženou a nyní si jednoduše sešijete pouze přední a zadní díl k sobě, v bočním švu.
I v bočním švu švové přídavky rozžehlíme. Pokud si chcete s kabátkem skutečně vyhrát a už dopředu víte, že šijete kousek, který si péči i pracnost opravdu zaslouží, pak doporučuji všechny švové přídavky přichytit na své místo drobným ručním krokvičkovým stehem. Jednoduše si nalijte sklenku nebo jrnek něčeho dobrého a dejte tomu třeba celý večer.
Tímto způsobem jsem přichytila švové přídavky v obou bočních i ramenních švech podél obou stran.
Límeček:
Sešijeme si spodní i vrchní límeček. Jednotlivé díly z vrchové i podšívkové látky položíme lícem k líci a sešijeme ve středovém švu. Švové přídavky rozžehlíme.
Poté si položíme spodní límec na vrchní, lícem k líci a sešpendlíme oba dílce k sobě, podél vnějšího okraje.
Sešijeme.
Švové přídavky je nutné sestřihnout a následně nastříhat do tvaru písmene "v", aby po přetočení límeček podél okraje nedělal žádné bouličky. Pokud máte entlovací nůžky, pak máte vyhráno, jsou v tomto případě velkým pomocníkem...
Následně si límeček otočíme na líc a je potřeba si límeček podél sešitého vnějšího okraje vystehovat tak, aby podšívková látka nevykukovala.
Tím pádem nám u vnitřní strany (kolem průkrčníku) vznikne přesah podšívkové látky. Ten odstřihneme podél tvaru límečku z vrchové látky.
Teď si celý límeček ještě sestehujeme podél vnitřního oblouku dohromady.
Límeček si položíme na lícovou stranu kabátku do půrkrčníku. Jeho okraje by měly být 2 cm od středové linie v předních dílech.
Středový šev límečku by měl ležet přesně ve středu zadního dílu, ten máme označený stehovkou.
Límeček si do celého průkrčníku našpendlíme a následně nastehujeme. V průběhu se může zdá, že je límeček v průkrčníku menší než je samotný průkrčník kabátku, ale není to tak. Je to pouhé zdání, protože je límeček v oblouku vyklenutější a tím pádem je jeho samotný střižní okraj kratší než střžní okraje předního a zadního dílu. Dáme si proto při špendlení záležet a věnujeme správnému vsazení límečku dostatečnou pozornost.
Po nastehování límečku je vhodné provést kontrolní rychlou zkoušku. Při té ověříme velikost i tvar límečku, zda-li nám takto vyhovuje. Průkrčník může na první pohled vypadat, že je malý nebo táhne, ale to je tím, že nyní ještě obsahuje švovoý přídavek. Průkrčník v konečném kabátku bude právě o 1 cm jakoby "větší".
Rukávy:
Ještě než si límeček a tedy i podsádky přišijeme, doporučuji si vypracovat rukávy. Ty si v rukávovém švu sešijeme a švové přídavky opět rozžehlíme. I tady doporučuji švové přídavky usadit ručním krokvičkovým stehem po obou stranách rukávového švu.
Následně si sešité rukávy vsadíme do průramku. Jelikož jde o dětský kabátek, je navolnění rukávu minimální. Při troše trpělivosti se vám podaří rukáv do průramku vešpendlit aniž byste museli ještě před tím rukáv navolit pomocí dvou paralelních stehů. Pokud se vám ale vsazení nedaří, pomozte si klasickým navolněním rukávu. Než se vrhneme do samotného všití rukávu, je vhodně rukáv pečlivě do průramku nastehovat a kabátek vyzkoušet. Zkontrolujeme tvar rukávové hlavice, délku rukávu.
Rukáv všijeme.
Protože jsem na vrchovou látku použila bouklé, což je poměrně řídká tkanina, zajistila jsem šev ještě cickakem ve švovoém přídavku. To proto aby se po častém nošení vlákna neuvolnila přespříliš.
Všitý rukáv si také můžeme rovnou v délce podehnout do rubu. To pokud jsme provedli zkoušku a délku rukávu ověřili.
Podehnutý střižní okraj lemu rukávu krokvičkovým stehem zajistiíme na svém místě.
Podsádky:
A teď přichází správný čas na podsádky. Sešijeme si ty přední k zadní v ramenních švech.
Švové přídavky rozžehlíme.
Celou podsádku si našpendlíme do kabátku. Špendlíme kolem celého průkrčníku a podél předních dílů.
Mezi podsádkou a samotným kabátkem máme usazený límeček.
Podsádku podél všech našpendlených stran všijeme.
U průkrčníku odstřihneme rohy švoových přídavků až těsně ke švu.
Švový přídavek podsádek sestřihneme těsně ke švu.
Zbylé švové přídavky nastříháme, aby průkrčník netáhnul.
Podsádky podehneme směrem do rubu kabátku.
Pomocí několik ašpendlíků bodově podsádku i límeček zajistíme na správném místě.
Je vhodné se v tuto chvíli zastavit a pečlivě překontrolovat, zda-li jsou oba přední díly vyrovnané, límeček symetrický a vše je jak má být. Stačí jen nepatrná odchylka a bude ve výsledku pokažený celý výsledek...
Zanedlouho nás čeká všívání podšívky a proto je vhodné nyní umístit kapsu na finální místo. Doporučuji opět zkontrolovat, že jsou kapsy na obou předích dílech na milimetr na stejných místech, aby nám kapsy neutíkaly někam, kam nemají.
Kapsy našpendlíme, idálně i nastehujeme a pokud jsme si stoprocentně jistí jejich umístěním, můžeme je rovnou dorbným stehem v ruce do kabátku našít v jejich okrajích, aby šev nebyl vidět.
Přední díly si podél středové linie nastehujeme i s podsádkami. je důležité dbát na to, aby podsádky z předních dílů nevykukovaly.
Doporučuji si také naštehovat podsádku i pod límcem.
A tím máme celý vrchový kabátek hotový. Nyní je potřeba zpracovat podšívkovou část.
Návod jak ušít dětský kabát - podšívka
Zadní díl jsme polohovali na přeložku. Pokud jste si na papírovém střihu dobře všimli, je zadní podšívkový díl širší než ten z vrchového materiálu. To proto, že podšívka je velmi nekompromisní materiál, který se ve své délce ani šířc nehne takřka ani o milimetr. Proto je nutné do podšívky odšít jistý protizáhyb pro volnost pohybu.
Na papírovém střihu jsou značky, kde budeme protizáhyby odšívat. Od průkrčníku (od jeho střižního okraje) si od této značky naměříme směrem dolů 5 cm.
A odšijeme.
Na spodní části zadního dílu si od značky naneseme 10 cm.
A také odšijeme.
Nyní si celý zadní díl přežehlíme tak, že nám v jeho středu vznikne záhyb.
Přes zadní díl položíme oba přední díly, lícem k líci. Díly k sobě sešijeme v ramenních a bočních švech.
Švové přídavky rozžehlíme.
Sešijeme si u rukávů také rukávové švy. I tady švové přídavky rozžehlíme.
Rukávy si vešpendlíme do průramků. U podšívky je to trochu těžží, ale při troše snahy by se vám to opět mohlo povést bez navolnění rukávů. Pokud se s tím ale perete, klidně rukávy klasicky navolněte.
Rukávy do průramků všijeme.
Délky rukávy si podehneme a 1 cm do rubu a přežehlíme.
Stejně tak si podehneme i celý spodní okraj předních dílů i zadního dílu.
Podšívku nyní položíme do kabátku, lícem k líci. Sešpendlíme přední díly podšívky k podsádkám předního dílu a zadní podšívkový díl k podsádce zadního dílu.
Celé sešpendlíme.
Lícové strany vrchového i podšívkového kabátku máme uvnitř.
U spodního okraje kabátku postupujeme takto. Podšívkový okraj ponecháme podehnutý podle přežehlení. Podsádky (vrchová látka) pod podšívkovou částí 3 cm přesahuje.
Podšívku všijeme.
U spodního okraje kabátku postupujeme tak, že na sobě máme nejprve složenou podsádku a přední díl z vrchové látky.
V tomto okraji za ony 3 cm povedem šev.
Roh odstřihneme a sestřiheneme i švoovou záložku podsádky na polovinu.
Celý roh otočíme na líc a získáme něco takového:
celý spodní okraj kabátku z vrchové látky si podehneme za švovou záložku (3 cm).
A pět krokvičkovým stehem zajistíme na místě.
Přes podehnutý lem umístíme podšivkou část. Kolem podsádky je potřeba "udělat malý oblouk".
Sežehlený okraj podšívky pokládáme ke kraji lemu z vrchové látky. Drobným ručním stehem, např. perličkovým, podšívku podél spodního okraje našijeme.
Stejně tak všijeme podšívku i do rukávů.
Nyní máme kabátek téměř hotový. Pro jistotu můžeme provést ještě jednu zkoušku. Nyní nás bude čekat šití knoflíkových dírek a našívání knoflíků.
Správné rozmístění knoflíků je velmi individuální. Záleží na osobním vkusu a na velikosti použitých knoflíků.
Pro všití knoflíkových dírek jsem použila silná vlákna ze samotné tkaniny. Abych zajistila její pevnost, navlékla jsem vždy jedno vlákno společně i s klasickou nití.
Takto jsem všila knoflíky rovnoměrně podél celého předního dílu.
A tím už je celý kabátek hotový.
Líbil se vám dnešní návod? Budu moc ráda, když si najdete chvilku a dáte mi o tom vědět, třeba dole pod článkem v komentáři.
Pokud se vám návod líbí a kabátek byste také chtěli zkusit, pak střih na dětský kabátek ROMANCE ve velikostech 80 - 164 můžete pořídit v e-shopu s mými originálními střihy zde: Střih na dětský kabátek ROMANCE
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.