V tomto článku bych vám ráda ukázala jednoduchý návod jak ušít sukni RACHEL krok za krokem. Tato varianta šití je nejjednodušší a proto ji doporučuji pro začátečníky a také na šití vaší první sukně podle tohoto střihu...
Střih na jednoduchou dámskou sukni
Střih na dámskou sukni RACHEL můžete pořídit zde:
Dámská sukně - obtížnost šití:
- Šití této sukně je vhodné i pro začátečníky. Jedinou záludnou částí může být všití skrytého zipu. Nicméně, když to člověk nezkusí, tak se to nikdy nenaučí, že ano... :)
- Dámskou sukni šijeme celou na běžném šicím stroji. Střižní okraje bočních švů jsou v mém případě začištěné overlockem, ale můžete je začistit například i cikcakem na obyčejném šicím stroji.
- Pokud potřebujete se šitím nebo střihem poradit, neváhejte navštívit tuto sekci Poradny:
Doporučený materiál na sukni
Pokud bude sukně vaše první podle tohoto střihu, doporučuji na začátek zvolit kvalitní slabé bavlněné plátno (vhodná jsou americká bavlněná plátna) nebo bavlněný popelín...
Látky, které jsou na šití sukně vhodné:
- Slabší splývavé bavlněné tkaniny jako např.:
- Americká bavlněná plátna
- (sukně na fotografiích je ušitá právě z americké bavlny, konkrétně od výrobce Michael Miller - Miller - americké bavlněné plátno)
- Bavlněný popelín
- Halenkoviny, které jsou nádherně vzdušné a splývavé
- Krajky - také vytvoří nádhernou lehoučkou variantu sukně - k nim je potřeba do kombinace přidat ještě podšívku obecně doporučuji používat přírodní materiály, takže vřele doporučuji např. viskózové podšívky - jsou sice malinko mačkavější, ale do jsou prodyšné a jsou tak velmi příjemné na nošení. Pokud použijete umělou krajku a ještě umělou podšívku, budete mít v létě nepříjemné pocity pocení...)
- Šifon -skvělá volba na letní poletující sukýnku - za mě rozhodně doporučuji vyzkoušet. Na zpracování šifony vyžadují praxi a trpělivost, proto tento materiál nedoporučuji začátečníkům. S trochou snahy ale dokážete z šifonu vykouzlit neuvěřitelně nádherné kousky. Návod jak šít z šifonu a dalších jemných látek najdete v tomto článku: Jak se šijí jemné látky
- Obrovský výběr kvalitních materiálů vhodných na tuto sukni najdete v obchodě Dumlatek.cz
- Americká bavlněná plátna
Šití sukně - doporučení
- Ne všechna bavlněná plátna jsou na sukni vhodná. Jako absolutně nevhodná považuji levnější nekvalitní plátna – kromě toho, že nejsou splývavá a nepěkně trčí, také většinou pouští barvu a po pár vypráních vypadají sepraně. Velmi častou závadou je také to, že se vlákna nekvalitních pláten v pračce polámou a látku tak není možné dobře vyžehlit a vznikají tzv. zlomy.
- Bavlněná plátna nejsou tak splývavá, jako například popelín, nebo dokonce halenkoviny a šifony. Sukně z bavlněného plátna proto také není tak splývavá a vytváří tak na pohled objemnější sukni než jiné zmíněné látky. Pokud se bojíte, že vám bude sukně trčet, zvolte raději popelín, pokročilejší švadlenky pak mohou volit i halenkovinu nebo šifon. Na fotkách níže jsou vidět fotky sukní, které jsou šité podle stejného střihu, ale pro každou jsem zvolila jiný materiál. Na fotkách je tedy vidět, jak změna materiálu může výrazně ovlivnit celkový vzhled sukně.
Jak ušít jednoduchou sukni RACHEL
K tomuto střihu na dámskou sukni jsem pro vás vytvořila celkem tři různé návody jak ušít sukni. Právě teď už je dostupný starší návod, ve kterém vás provedu tím, jak ušít tuto sukni s francouzskými švy a krytým (nikoliv skrytým) zipem. Návod si můžete prohlédnout tady:
Také už je hotový návod jak ušít podšívkovanou verzi sukně:
Podle tohoto střihu na dámskou sukni vznikl také lehounký šifonový model. Postup šití je totožný jako v návodu v tomto článku. Pokud chcete vědět více o šití šifonu a dalších jemných látek, mrkněte do článku:
Jak ušít jednoduchou sukni:
Střihová příprava:
Díly sukně polohujeme na přehyb látky po diagonále. To proto, aby byla co nejvíce splývavá (jak to materiál dovolí).
Pokud šijete například kratší sukni, pomozte si jednoduše radýlkem. Jednoduše přejeďte potřebnou linii.
A ona se vám objeví i na látce.
Pokud máte pevnější látku, můžete pásek klidně stříhat i po diagonále. Dodáte mu tak trochu volnosti, aby vás v pase neškrtil.
Podle papírového střihu tedy máme 1x zadní díl, 1x přední díl a pásek. Abych řekla pravdu, u této varianty sukně není potřeba mít v bocích přesahy pro zip. Jednoduše můžete střihnout oba díly tak, aby měli po celé délce bočních švů velikost švového přídavku 1,5 nebo 2 cm. Proč jsem si to střihla zbytečně složitě se mě neptejte, asi jsem zapomněla zapojit mozek... :)
Krytí i zipu každopádně doporučuji podžehlit slabší jednostranně nažehlovací výztuhou, v mém případě v šířce cca 5 cm, u váš možná bude stačit užší proužek - musí pokrýt šířku švového přídavku a 0,5 cm navíc. Pokud tedy v boku máte švový přídavek 1,5 cm, pak si střihněte proužek vlizelínu široký 2 cm.
Pásek si také celý podžehlíme. Poté jej podélně sežehlíme tak, že jej nejprve složíme na polovinu a přežehlíme. Poté si jednu dlouhou stranu podehneme za "o kousek méně než je velikost švového přídavku" a opět celé sežehlíme. To znamená - švový přídavek je 1 cm, my si tedy pásek podžehlíme za cca 8 mm směrem do rubu.
Teď si jednoduše začistíme na overlocku oba boční švy.
Na látku si naznačíme u zipové části místo, kde má přesně procházet boční šev. Jednoduše si odměříme velikost švového přídavku podle papírového střihu a tuto vzdálenost přeneseme na látku.
Teď nás čeká našívání skrytého zipu. Skrytý zip není strašák a nemusíte se ho bát. Hodně vám pomůže jeden trik a tím je, že si zip opatrně žehličkou na mírný stupeň přežehlíte zip z zubové strany tak, aby se vám zoubky zipu jakoby stočili směrem k lícové straně zipové tkanice.
Takto připravený zip položte přesně do míst, kde máte naznačen šev, lícem k líci. Ještě co se umístění zipu týká, existují spekulace, na jakou stranu se mají zipy našívat. Já nejsem příznivcem ani jedné z teorií nebo zažitých praxí, ale řídím se spíš selským rozumem a lateralitou. Což znamená, pokud jste praváci, umisťujte si zip na levou stranu, abyste ho mohli právě pravou rukou pohodlně rozepínat. Pokud jste leváci, pak naopak zip našívejte na pravou stranu. Ale to je jen takový soukromý tip. Kam zip nakonec našijete, je čistě na vás! :)
Příslušnou stranu zipové tkanice si nastehujeme do předního (nebo zadního) dílu.
A následně zip našijeme. Po našití jedné strany zip zapneme a zkontrolujeme, jestli je našitý správně.
Až poté stejným způsobem nejprve nastehujeme a pak našijeme druhou stranu zipu k druhému dílu.
Nyní si na sebe složíme oba díly lícem k lící tak, abychom mohli došít boční šev pod zipem.
Aby byl šev plynulý a hladce navazoval na skrytý zip, doporučuji steh začít přibližně 1 mm od našití zipu směrem do sukně a 2 mm od konce našití zipu směrem nahoru, k pásku.
Takto nějak by se měly švy míjet.
Sešitý boční šev přežehlíme a švové přídavky v rubu sukně rozžehlíme.
Nyní si na sebe složíme oba díly lícem k líci i v druhém bočním švu.
Doporučuji si druhý boční šev nejprve nastehovat a sukni vyzkoušet. Přeci jen, každý materiál se chová malinko jinak, tak ať máte jistotu, že vám bude sukně dobře sedět.
Sukně ještě nemá v pase pásek, proto by měla být malinko volnější a trochu spadlá směrem k bokům, nesmí být ale zase příliš volná. Já jsem se rozhodla si sukni malinko zúžit, takže jsem boční šev posunula cca o 1 cm směrem dovnitř. Tím pádem jsem obvod celé sukně zmenšila o 2 cm.
Sešitý boční šev opět rozžehlíme.
A teď budeme všívat pásek.
Na předním i zadním dílu si udělejte značky v jejich středech.
Do sukně si našpendlete pásek lícem k líci tak, aby sežehlená dlouhá strana pásku zůstala volná a aby na jedné straně díl pásku přesahoval cca 1 cm (švový přídavek).
A na druhé straně aby pásek přesahoval cca 3 cm. To bude dostatečný prostor pro našití knoflíku případně vyšití knoflíkové dírky.
Pásek si po celém obvodu pasu nastehujeme. Teď je dobrý moment sukni opět vyzkoušet.
Po zkoušce jsem zjistila, že bych mohla mít pásek přeci jen upnutější a tak jsem ho ze sukně vypárala a malinko víc ho do sukně natáhla. Tím pádem mi na jedné straně zbyl trochu větší přesah, než ony doporučené 3 cm. Je to také tím, že i samotnou sukni jsem o pár kroků dříve malinko zúžila...
Nastehovaný pásek k sukni přišijeme.
Kratší stranu pásku přeložíme podle sežehleného středu pásku podélně na polovinu, lícem dovnitř. Protože jednu dlouhou stranu pásku máme podžehlenou za méně, než je velikost švového přídavku, měl by tam být také přesah o ony 2 mm vidět.
Na druhé straně lásku si odměříme vzdálenost 3 cm od zipu a v tomto místě budeme mít pásek stejným způsobem podélně přeložený lícem dovnitř.
Oba konce pásku sešijeme, doporučuji vystupňovat švový přídavek, tedy jednu část švového přídavku sestřihneme více. Je také potřeba odstřihnout roh.
Pásek si nyní otočíme na líc a vše si pečlivě urovnáme.
Švový přídavek sukně i pásku sežehlíme směrem do pásku. Pokud máte pocit, že by sukně pnula, můžete švový přídavek předního i zadního dílu sukně malinko nastříhat.
Přes sežehlené švové přídavky přehneme vnitřní část pásku.
A celý pásek vystehujeme. Pásek stehujeme tak, že stehujeme po rubové straně sukně, zabíráme pásek a v lícové straně sukně bychom ale mít šev pár milimetrů v sukni, nikoliv v pásku.
Pokud jste hodně opatrní, můžete ještě teď sukni vyzkoušet, ale vše by již měl být v pořádku podle vašich představ.
Nyní si pásek po lícové straně prošijeme. Pokud se vám dobře šije se zipovou patkou, můžete si ji teď připravit. Důležité je, aby šev vedl přesně v místě švu, kde se spojují díly sukně s páskem. Při šití Vám bude pomáhat, pokud oběma rukama budete od sebe díly jakoby roztahovat a tak se dostanete přesně do švu.
Z rubové strany vypadá pásek takto.
Z lícové strany by šev neměl být vůbec vidět. Na fotce níže je vidět, že zipová patka neodvedla úplně skvělou práci, nicméně po přežehlení šev skutečně vidět nebude.
U přesahu pásku můžete kousek zašít v ruce, aby nikde nebyl žádný viditelný šev.
Pokud najdete v sukni místo, kde se vám vnitřní pásek z nějakého důvodu nepovedlo úplně dobře zabrat, neprošívejte toto místo znovu na stroji, ale jednoduše drobným ručním stehem pásek k sukni přichyťte.
Když už jsme u detailů, na konci zipu doporučuji ušít uzávěrku (široký cikcak na místě), aby se vám boční šev při častém nošení nenatrhnul.
Jako úplně poslední zbývá zakončení délky sukně. Sukni si podehneme dvakrát do rubu. Nejprve si celou délku sukni po obvodu nastehujte, vyžehlete a pak teprve si ji odšijte na stroji.
Pokud chcete, můžete si délku zakončit dvěma paralelními švy, klidně si ale ušijte klasicky jen jeden...
Teď už jen zbývá odšít knoflíkovou dírku a k ní poté našít knoflík na druhý konec pásku.
Střih na dámskou sukni RACHEL můžete pořídit zde:
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.