Střih na dámskou kalhotovou sukni
Minulý týden jsem pro vás zpracovala nový střih i s návodem a to na dámskou kalhotovou sukni. Kalhotová sukně je sám o sobě velmi zajímavý oděv a navíc pokud nosíte sukně rády a ani v zimě se jich nechcete vzdát, mohla by být kalhotová sukně pro vás to pravé...
Střih je konstruovaný ve speciálním konstrukčním programu pro tvorbu oděvů a je vyvedený ve velikostech 32 - 52 (tabulku velikostí najdete v detailu produktu v e-shopu: Střih + návod na kalhotovou sukni).
Kalhotová sukně je v délce ke kolenům, ale snadno si ji můžete prodloužit či naopak zkrátit. Kalhotová sukně má v předním díle dvě klínové kapsy a na zadních dílech nakládané kapsy.
Doporučený materiál na kalhotovou sukni
Na kalhotovou sukni doporučuji použít kalhotové materiály, tkaniny s keprovou nebo plátnovou vazbou, oblekové látky apod.
Jak ušít kalhotovou sukni
Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerií. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na kteroukoliv z nich klikněte.
Střihová příprava
Podle střihové přílohy si připravíme:
- 2x přední díl,
- 2x zadní díl,
- 2x klínovou kapsu celou
- 2x klínovou kapsu s průhmatem
- 2x nakládanou zadní kapsu
- 2x podkryt rozparku (zipu)
- 1x díl pásku s překrytím
- 1x díl pásku bez překrytí.
Pasové záševky
Jako první si odšijeme záševky na předních i zadních dílech. Záševky složíme a sežehlíme ve všech dílech směre k bočnímu švu.
Zadní nakládané kapsy
Záložku kapsy podžehlíme výztuhou, pokud máme stabilní materiál, můžeme použít pouze oboustranně nažehlovací pásku. Začistíme si všechny střižní okraje na kapsách.
Podžehlenou záložku podehneme do rubu a prošijeme.
Na tvrdý papír si překreslíme kapsový díl (bez přídavků) a vystřihneme.
Tuto tvrdou šablonu položíme na kapsový díl (na rub) a okraje přes šablonu přehneme - přežehlíme. Tím docílíme toho, že budeme mít obě kapsy perfektně tvarované a na milimetr obě stejné.
Takto připravené kapsy si vystehujeme, aby se nám při našívání jejich tvar nezdeformoval. Více se dozvíte zde: Jak a proč správně stehovat látku)
Na zadních dílech si křídou (nebo ideálně) stehovkou naznačíme umístění kapes, abychom kapsy měly na obou zadních dílech hezky symetricky.
Nakládané kapsy si nyní na zadní díly nastehujeme.
Nyní si kapsy našijeme, u záložek si odšijeme tzv. uzávěrky, aby se nám kapsy po čase používání nezačaly odpárávat nebo trhat.
Přední klínové kapsy
Připravíme si přední díly, u kterých pomocí krajinky (jednostranně nažehlovacího vliselínového pásku) podžehlíme průhmaty kapes. To proto, aby se nám při používání průhmaty kapes nevytahaly.
Na přední díly si položíme kapsové díly s průhmatem, lícem k líci a v průhmatu sešijeme přední díly s kapsovými díly.
Střižní okraje začistíme.
Kapsový díl otočíme do rubu předního dílu, přežehlíme (raději přes plátýnko, abychom si neoblýskali přední díl)...
...a přes něj položíme celý kapsový díl, který si spolu se spodním kapsovým dílem sešpendlíme (nešpendlíme až do předního dílu kalhot).
Sešijeme si kapsový váček. Stejným způsobem si ušijeme boční kapsu i na druhém předním dílu.
Protizáhyby
Nyní si sežehlíme záhyby na přední i zadních dílech - tam, kde je na střihu namalovaná přerušovaná čára, tam díl přeložíme, lícem k líci. Poté si složíme protizáhyb tak, aby směřoval do krokového švu. Takto složené záhyby přežehlíme (raději přes plátýnko, abychom se neoblýskaly kalhoty...).
Skrytý zip
Podkryt zipu i místo v sedovém švu kam budeme umísťovat zip si podžehlíme krajinkou.
Začistíme si sedové švy na zadních dílech i střižní okraje obou podkrytů zipu.
Teď si připravíme skrytý zip (pro všechny velikosti je doporučená délka zipu 16 cm).
Skrytý zip si nastehujeme lícem k líci na zadní díl do zadního středového (sedového) švu.
Zip pečlivě našijeme.
Přes zip položíme položíme podkryt, lícem dolů a našijeme (teď již nemusíme být těsně vedle zoubků zipu, ale můžeme být i několik milimetrů vedle.
Podkryt zipu sežehlíme do rubu kalhotové sukně.
Stejným způsobem našijeme zip i na druhý zadní díl.
Boční a krokové švy
Začistíme si okraje u bočních švů na předních i zadních dílech. Na předních dílech začistíme i sedový šev.
Položíme si zadní díl na přední díl a sešijeme boční švy.
Švové záložky rozžehlíme.
Stejně si sešijeme i druhý boční šev. Nyní si sešijeme také krokové švy - nejprve rovnostehem, poté si oba díly začistíme najednou. Švové záložky sežehlíme do zadního dílu.
Sedové švy
Teď si jednu nohavici otočíme na líc a vsuneme ji do druhé nohavice - jsou jedna v druhé, lícem k líci).
Srovnáme si na sebe celý sedový šev (na předních i zadních dílech) a tento šev v jednom kroku sešijeme.
Kalhotovou sukni si nyní otočíme na líc a pokud se nám sedový šev nepodařilo došít až k zipu, zašijeme otvor matracovým stehem v ruce.
Stehovkou si zajistíme kapsové váčky na předních dílech (aby se kapsy od sebe nerozšklebovaly), nastehujeme si také záhyby na předních a zadních dílech.
První zkouška
Teď přichází čas na první zkoušku. Kalhotovou sukni si oblékneme a zkontrolujeme pas a sed, jestli nám sukně sedí. Protože ještě nemá pásek, měla by být sukně v pase o pár milimetrů volnější, v žádném případě by neměla v pase škrtit již teď, to by se po všití pásku ještě zhoršilo...
Pokud sukně nesedí tak jak má, upravíme stažení protizáhybů tak, aby nám byla sukně pohodlná. Když je nám nyní příliš velká, zvětšíme o trochu protizáhyby (vždy oba na zadních dílech, nebo oba na předních dílech, případně všechny čtyři - protizáhyby musí být symetrické, proto upravujeme vždy v páru). Jestliže je nám sukně v pase menší, můžeme naopak dva protizáhyby trochu povolit. Když nám sukně sedí tak jak má, můžeme se vrhnout na pásek. Pásek si podžehlíme, buď můžeme použít speciální výztuhu do pásků, jako je na obrázku, nebo si ustřihneme z jednostranně nažehlovacího vliselínu vlastní proužek.
Pásek (pasový límec)
Střižní okraje pásku i předního středového švy začistíme.
V předním středovém švu díly pásku k sobě sešijeme. Švové záložky rozžehlíme.
Nyní doporučuji po délce pásek přeložit v půlce a přežehlit (to nám usnadní pozdější práci).
Začistíme si i jednu dlouhou stranu pásku.
Pásek si našpendlíme do kalhot takto - špendlíme nezačištěnou stranu pásku, začneme u předního středové švy, kde na sobě musí být středový šev pásku i kalhot. Poté špendlíme v obou směrech směrem k bočním švům.
Zkontrolujeme, že na jedné straně zůstal pásek o kus delší u zadního středového švu - to bude potom krytí zapínání.
Takto našpendlený pásek si k sukni přistehujeme. Pokud si chcete být opravdu jisté, můžete nyní provést ještě jednu zkoušku, zda-li vám sukně sedí...
Pásek si nyní všijeme tak, jak jsme si jej nastehovali. Nyní vytáhneme všechny stehovky, které jsme zatím v sukni ponechaly.
Odšijeme si okraje pásku a to takto: Kratší stranu pásku složíme na půlku, lícem dovnitř. Kryt zapínání budeme odšívat cca 3 cm od okraje zadního dílu (od zipu). Odšijeme a odstřihneme roh. Pásek otočíme na líc.
Stejně si zpracujeme i druhý konec pásku jen s tím rozdílem, že budeme šít milimetr od okraje zadního dílu (zipu), tedy nebudeme nechávat žádný přídavek na krytí.
Když máme pásek na obou stranách odšitý, složíme si jej podélně na polovinu (tady nám bude nápomocné ono sežehlení...). Pásek si vystehujeme - okraje pásku budou vypadat následovně: Od okraje, kde si do pásku podehneme i začištěný okraj pásku, postupně v rubu sukně složíme pásek tak, že začištěná strana pásku leží rovně v pase sukně a není podehnutá.
Nyní můžeme pásek v rubu ručně zapošít (běžná praxe u šití pánských kalhot nebo hodně formálních dámských oděvů) nebo můžeme pásek z lícové strany prošít - buď přímo ve švu, kde se stýká pásek se sukní, nebo v pásku dva až tři milimetry od švu.
Teď už jen zbývá zapínání na pásku - můžeme odšít knoflíkovou dírku a použít nějaký ozdobný knoflíček, nebo můžete použít háčky...
Lem nohavic
Nakonec si začistíme délky nohavic. Pro dokonalý výsledek doporučuji začištěné délky nohavic podehnout do rubu a vystehovat. Znovu provést zkoušku a případně doladit délku nohavic.
Nohavice můžete ve zvolené délce prošít rovnostehem nebo můžete délky zapravit ručně (ruční zapošití doporučuji, výsledek bude z mého pohledu mnohem hezčí :) ).
Kalhotová sukně je hotová a vy už můžete rovnou vyrazit ven!
Střih na dámskou kalhotovou sukni můžete pořídit tady:
Střih - dámská kalhotová sukně
Máte chvilku? Napište mi dolů pod článek, jak se vám dnešní návod (a sukně) líbil a jestli byste do budoucna chtěli více návodů a střihů na šití takovýchto oděvů.
Mějte se krásně, Peťa
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.