Jak ušít plyšovou hračku / střih na hračku ZDARMA (tvoříme s dětmi)

Péťa  ·  24.7.2019  ·  5 minut čtení

V minulém článku jsem uveřejnila střih na dětskou hračku - mumínka zdarma a dnes mám pro vás další střih zdarma. Tentokrát je to střih na plyšového králíčka - střih na hračku zdarma... Tohoto králíčka jsem s sebou vezla i do ČT - vysílání už je zdárně za námi a vy se na něj můžete podívat v Archivu České televize nebo přímo tady: Ručně vyráběné hračky v Dobrém ránu České televize Do vysílacího času se nám bohužel nepodařilo návod na šití tohoto králíčka vměstnat, ale netruchlete. Návod vám sem doplním co nejdříve...

Návod jak ušít dětskou plyšovou hračku + střih zdarma
Návod jak ušít dětskou plyšovou hračku + střih zdarma

Doporučený materiál na dětskou látkovou hračku

Pokud se budeme bavit o dětských hračkách, pak bychom rozhodně neměli opomíjet zdravotní hledisko. Určitě doporučuji vybírat látky i další materiály, který mají atest pro děti do tří let. Takto certifikované najdete nejen látky, ale také výplně.

Pokud budete šít hračku pro větší dítko nebo klidně i jen jako dekoraci, pak už se nemusíte nijak zvlášť omezovat. Můžete dokonce zužitkovat odstřižky látek, rozstříhat nenošené tričko a nebo třeba vdechnout nový život potrhanému ubrusu po babičce.

Jestliže chcete ušít hračku pro miminko, kojence nebo batole, pak se vyvarujte různým korálkům a jiným ozdůbkám, které by dítko mohlo rozkousnout, spolknout a nebo vdechnout. Pro mrňousky také můžete sehnat různé komponenty, které hračku “zatraktivní”. Může jít o různá chrastítka, pískátka ale sehnat můžete klidně i hrací strojek.

Já jsem například a zkoušku pořídila:

Návod jak ušít plyšovou hračku + střih zdarma
Návod jak ušít plyšovou hračku + střih zdarma

Co se výplně týká, máme opět několik možností. Z umělých vláken mohu doporučit tzv. duté vlákno, což je polyester. Jeho výhodou je, že se dá prát v pračce a má vysokou životnost. Pokud jste spíše na přírodní materiály (a já je vřele doporučuji), pak určitě vyzkoušet tzv. bavlněnou vatu – jde o 100% přírodní materiál – bavlněná vlákna, která jsou na omak extrémně příjemná a měkká. Výrobek s přírodní vatou můžete prát také v pračce a to klidně na 40 stupňů. I u výplní se dívejte na to, zda-li mají certifikaci!

Návod jak ušít plyšovou hračku + střih zdarma
Návod jak ušít plyšovou hračku + střih zdarma

Další možností, kterou vřele doporučuji, jsou pohankové slupky. Kromě toho, že jde opět o 100% přírodní materiál mají pohankové slupky báječnou vlastnost a tou je dlouhé udržení teploty. Takže když například mazlící hračku naplněnou právě pohankovými slupkami nahřejete (v létě na slunku, v zimě na topení, kachlových kamnech nebo třeba v mikrovlnce), pak máte hřejivý polštářek, který můžete miminkům přikládat na bříško, starším dětem dávat jako usínáčka do postýlky. Protože pohankové slupky dobře drží teplotu, funguje to i naopak. Takže hračku (polštářek) s pohankovými slupkami můžete strčit do mrazáku, nebo v zimě dát pořádně vyvětrat ven, a pak máte chladivý polštářek na všemožné boule, které děti čas od času potkají.

Návod jak ušít plyšovou hračku + střih zdarma
Návod jak ušít plyšovou hračku + střih zdarma
Návod jak ušít dětskou plyšovou hračku + střih zdarma
Návod jak ušít dětskou plyšovou hračku + střih zdarma

Návod jak ušít plyšovou hračku - co dalšího budeme potřebovat

Na obličej a zvýraznění oušek používám obyčejné bavlnky. Může to být perlovka v klubíčku nebo moulinka, která má tu výhodu, že jednotlivá vlákna od sebe můžete oddělit a můžete tak korigovat sílu vyšité linky nebo křivky.

Dnes v galanteriích seženete i další vychytávky na šití hraček, jako jsou například oči, čumáčky apod. Opět platí, pokud to bude hračka pro miminko, kojence, batole, pak se spíš podobným záležitostem vyhněte. Nikdo nestojí o to, aby čumáček nebo oko zrovna na vaší hračce mělo nějakou skrytou vadu a uvolnilo se. Opět by hrozilo spolknutí nebo vdechnutí takové části. Takže to pro miminka pojměte ve vyšívacím duchu.

Na obličej ale samozřejmě můžete použít i různé barvy na textil. Je jedno, jestli to budou vodou ředitelné barvy ve skleničkách nebo speciální fixy. Opět berte v potaz, pro koho hračku šijete. Několikadenní ocumlávání by totiž pracně namalovaný obličejík na hračce nemusel úplně přežít.

Návod jak ušít dětskou plyšovou hračku + střih zdarma
Návod jak ušít dětskou plyšovou hračku + střih zdarma

Střih zdarma na dětskou hračku si můžete stáhnout rovnou na odkazu níže (klikněte na "tlačítko").

Návod bude doplněn snad brzy, pokud o něj máte zájem, napište mi o tom prosím mailem, ať je na mě trošku tlak a návod sem konečně doplním. :)


Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Komentáře

appeltova.marketa 13. 9. 2019

Dobrý den, věřím, že máte spoustu práce, ale... ráda bych Vás požádala o doplnění návodu na plyšáka- zajíce. Ráda bych ho ušila neteřím, ale netroufám si na ně bez návodu. Děkuji za Váš čas. Markéta

Peťa z Prošikulky.cz 16. 9. 2019

Dobrý den Markét, budu se snažit návod co nejdříve doplnit, ale vzhledem k tomu, že jde o neplánovaný střih ZDARMA, který jsem vsunula do jinak nabitého plánu, nemohu slíbit žádný konkrétní termín. Nicméně je i v mém zájmu návod co nejdříve doplnit. :) Děkuji za pochopení, mějte se hezky, Peťa

Další články v kategorii