V tomto článku se spolu podíváme na návod jak ušít sukni elegantně rozevlátého stylu. V této variantě jsem šila nádherné francouzské švy. Postup je nafocen a popsán na sukni, která je ušitá podle střihu z kolekce jaro / léto 2018 - Střih na dámskou sukni RACHEL.
Střih na dámskou sukni můžete pořídit tady: Střih na dámskou sukni RACHEL
Střih na sukni RACHEL obsahuje střihové dílce v třech různých délkách - mini sukně, sukně nad kolena a sukně pod kolena. Na způsob šití nemá délka sukně žádný vliv. Níže najdete fotku různých dalších sukní, které jsem šila podle tohoto střihu. Sukně jsou v různých délkách, na každou z nich jsem použila trochu jiný způsob vypracování a také různé materiály. Jak je vidět, podle jednoho střihu můžete ušít mnoho různých sukní a každá z nich bude jiná. Každý materiál se chová malinko jinak a proto se trochu mění i tvar sukně při použití různých látek...
Doporučený materiál:
- Slabší splývavé bavlněné tkaniny jako např.:
- Americká bavlněná plátna
- (sukně na fotografiích je ušitá právě z americké bavlny, z této: Michael Miller – kolekce Plume)
- Bavlněný popelín
- Halenkoviny, které jsou nádherně vzdušné a splývavé
- Krajky - také vytvoří nádhernou lehoučkou variantu sukně - k nim je potřeba do kombinace přidat ještě podšívku obecně doporučuji používat přírodní materiály, takže vřele doporučuji např. viskózové podšívky - jsou sice malinko mačkavější, ale do jsou prodyšné a jsou tak velmi příjemné na nošení. Pokud použijete umělou krajku a ještě umělou podšívku, budete mít v létě nepříjemné pocity pocení...)
- Šifon - skvělá volba na letní poletující sukýnku - za mě rozhodně doporučuji vyzkoušet. Na zpracování šifony vyžadují praxi a trpělivost, proto tento materiál nedoporučuji začátečníkům. S trochou snahy ale dokážete z šifonu vykouzlit neuvěřitelně nádherné kousky. Návod jak šít z šifonu a dalších jemných látek najdete v tomto článku: Jak se šijí jemné látky
- Americká bavlněná plátna
Obrovský výběr kvalitních materiálů vhodných na tuto sukni najdete v obchodě Dumlatek.cz
Doporučení:
- Ne všechna bavlněná plátna jsou na sukni vhodná. Jako absolutně nevhodná považuji levnější nekvalitní plátna – kromě toho, že nejsou splývavá a nepěkně trčí, také většinou pouští barvu a po pár vypráních vypadají sepraně. Velmi častou závadou je také to, že se vlákna nekvalitních pláten v pračce polámou a látku tak není možné dobře vyžehlit a vznikají tzv. zlomy.
- Bavlněná plátna nejsou tak splývavá, jako například popelín, nebo dokonce halenkoviny a šifony. Sukně z bavlněného plátna proto také není tak splývavá a vytváří tak na pohled objemnější sukni než jiné zmíněné látky. Pokud se bojíte, že vám bude sukně trčet, zvolte raději popelín, halenkovinu nebo šifon.
Obtížnost:
- Šití je vhodné pro mírně pokročilé. Vzhledem k tomu, že se šije z bavlněného plátna, není šití nijak obtížné. Jedinou záludnou částí může být všití zipu. Dále jsou na sukni vypracované francouzské švy a sukně je v pase všitá do klasického pásku. Z těchto důvodů doporučuji šití pro pokročilejší švadlenky. Níže je detailně popsaný návod jak ušít sukni krok za krokem, proto sami zhodnoťte, jestli ji zvládnete. :)
- Dámskou sukni šijeme celou na běžném šicím stroji.
- Pokud potřebujete se šitím nebo střihem poradit, neváhejte navštívit tuto sekci Poradny:
Návod jak ušít sukni RACHEL
K tomuto střihu mám pro vás připravené celkem tři návody. V tomto článku se budeme věnovat šití varianty s francouzskými švy.
Aktuálně je také dostupný návod jak ušít sukni podle tohoto střihu v krajkové variantě s všitou podšívkou. Tento návod najdete zde: Jak ušít krajkovou sukni s podšívkou
Dále je také hotový návod jak ušít jednoduchou sukni RACHEL, který je určený i pro úplné začátečníky. Tento návod na šití najdete tady: Jak ušít základní sukni z plátna
Doporučení
Pokud budete šít z bavlněného materiálu jako já, vřele doporučuji látku předem přeprat nebo alespoň vysrážet. Bavlna má poměrně velkou srážlivost, tak aby se vám nestalo, že vám bude sukně po vyprání malá.
Co dalšího budeme potřebovat
- Kromě látky budeme také potřebovat kus slabšího jednostranně nažehlovacího vlizelínu pro vyztužení pásku, nebo můžeme použít speciální již hotové výztuhy přímo pro pásky.
- Stehovku - stehovací nit - k dosažení perfektních výsledků prosím oděv vždy stehujte. Kdy a co konkrétně stehovat se dozvíte níže přímo v návodu. Pokud chcete vědět více o technice stehování, doporučuji si přečíst tento článek:
- Dále budeme potřebovat obyčejný nedělitelný zip, délka 18 - 20 cm.
Střihová příprava
Ještě než se vrhnete do stříhání látky, všimněte si prosím, že zadní i přední díl leží na látce diagonálně, nikoliv po útku nebo osnově. A to z toho důvodu, že v tomto směru jsou tyto typy tkanin nejsplývavější. Sami schválně zkuste držet v ruce látku a spustit ji k zemi po směru nitě a pak látku chytněte za cíp a znovu ji spusťte k zemi. Uvidíte rozdíl v tom, jak je látka různě splývavá v obou případech.
Předpranou a vyžehlenou (nebo vysráženou) látku si tedy přeložte diagonálně od jednoho cípu. Na přehyb látky položte střihový díl (přední a později i zadní). Našpendlete a vystřihněte.
Z látky stříháme:
- 1x přední díl na přehybu látky (diagonálně)
- 1x zadní díl na přehybu látky (diagonálně)
- 1x pásek po niti. Pokud chcete, aby měla sukně v pase "trochu vůli", můžete pásek střihnout také diagonálně - sukně bude mít v pase cca 1 cm vůli a bude tak na nošení velmi pohodlná.
Pokud šijete podle varianty střihu bez švových přídavků, pak jsou doporučení k velikosti švových přídavků takováto:
- Švová záložka pro spodní lem sukně na předním a zadním dílu - 1 cm
- Švový přídavek pro boční švy - 1,5 cm
- Švový přídavek u podkrytu zipu v zadním dílu - 3,5 cm
- Švový přídavek u nákrytu zipu v předním dílu - 4,5 cm
- Švový přídavek u dílu pásku - 1 cm po všech stranách
Podkryt a nákryt zipu stříháme pouze v jednom boku pro umístění zipu. Pro umístění zipu nalevo nebo napravo existují různá pravidla. Já ráda preferuji respektování laterality. Pokud jste tedy praváci, umísťujete zip na levou stranu, abyste ho pravou rukou mohli pohodlně otevírat. Pokud jste leváci, pak zip umísťujete naopak na pravou stranu. To je moje pomůcka, vy ale můžete zip umístit podle vašich vlastních preferencí. Já jsem tedy pravák, proto budu mít zip na levé straně. Takže pokud si před sebe položím rozložený přední a zadní díl lícem nahoru, pak podkryt v zadním dílu bude na levé straně a nákryt v předním dílu na pravé straně...
Postup, návod jak ušít sukni
Pásek si podžehlíme vlizelínovou výztuhou, nebo výztuhou určenou přímo pro pásky. Podžehlený pásek přehneme podélně na polovinu, rubem dovnitř a přežehlíme. To nám pomůže později při všívání pásku do sukně.
Vlizelínovým proužkem si také vyztužíme nákryt a podkryt zipu a to takto:
- V zadním dílu proužek nažehlíme 3 cm od střižního okraje podkrytu.
- V předním dílu nažehlíme proužek 4 cm od střižního okraje nákrytu.
Boční šev - francouzský šev
Boční šev šijeme tzv. francouzským švem a postup je následující:
- Zadní i přední díl sukně položíme na sebe - rubem k sobě. Sešpendlíme si levý boční šev - ten, kde budeme všívat zip.
- Od střižního okraje bočního švu si narýsujeme linku ve vzdálenosti 1,5 cm.
Po této linii oba díly sešijeme. Pokud jste v šití profíci, velmi pěkně vypadá prošití na jednobarevných látkách kontrastní nití. Pozor, je třeba, aby vaše švy byly dokonalé, jako když střelí... Jestliže vám to občas ujede, používejte niť v barvě látky.
Švový přídavek zadního dílu sestřihneme na poloviční šířku. Nyní doporučuji sukni roztáhnout a oba švové přídavky sežehlit směrem do zadního dílu.
Přes švový přídavek zadního dílu přehneme švový přídavek předního dílu. Aby byl způsob přehýbání dobře vidět, je nafocen postup na složené sukni, vy si ji ale roztáhněte.
A pak přehneme oba švové přídavky ještě jednou - přehýbáme stále směrem do zadního dílu sukně. Aby byl způsob přehýbání dobře vidět, je nafocen postup na složené sukni, vy si ji ale roztáhněte.
Přehnutý francouzský šev vystehujeme - po celé své délce by měl mít stejnou šířku (polovinu původní šířky švového přídavku - tedy 0,75 cm).
Celý šev přežehlíme.
Všíváme zip
Sukni si rozložíme, lícem nahoru. Nákryt zipu v předním dílu přežehlíme v návaznosti s francouzským švem.
Střižní okraj podkrytu zipu v zadním dílu v rohu u francouzského švu lehce nastřihneme, aby podkryt mohl volně ležet.
Z rubové strany vypadá sukně takto:
Podkryt zipu zadního dílu sukně v rubové straně přehneme a přežehlíme v návaznosti francouzského švu. Šířka podkrytu tak bude cca 3,25 cm.
Přes podkryt zipu zadního dílu sukně položíme zip, lícem dolů.
Zip si vystehujeme tak, že se zoubky zipu dotýkají přesně přehybu podkrytu zipu.
Zip také přistehujeme k nákrytu zipu v předním dílu sukně.
Z lícové strany zkontrolujeme, že se kolem zipu nedělají nikde žádné boule ani varhánky a vše leží tak jak má. Z líce vypadá nachystaný a nastehovaný zip asi takto:
Nákryt zipu - přední díl sukně
Pokud z lícové strany zip vypadá dobře, můžeme pokračovat dál (jestliže jsou kolem zipu nějaké nedostatky, vytáhneme stehovku a zip vystehujeme znovu).
Z rubové strany se podíváme na šířku švové záložky nákrytu i podkrytu. Pokud je nákryt a podkryt různě široký, sestřihneme švovou záložku tak, aby byla u nákrytu a podkrytu stejně široká (šířka by měla být cca 1,5 - 2 cm).
Přes zipovou tkanici si nyní švové záložky přehneme nadvakrát tak, abychom začistili okraje zipové tkanice.
Přesah švového přídavky u zipové tkanice složíme na polovinu.
Složený přesah přehneme přes zipovou tkanici a vystehujeme.
Tímto způsobem začistíme celou stranu zipové tkanice v předním dílu.
Při stehování doporučuji stehy vést v okraji založení a to proto, abychom potom z líce viděli, kde vede okraj lemování. Vytáhneme původní stehovku, se kterou jsme měli zip k nákrytu přichycený.
Roh u konce zipu ráda přehýbám do tvaru trojúhelníku, aby se mi poté podařilo začistit malý okraj látky a ta se netřepila. Konec můžete také ponechat dorovna a po odšití celého zipu můžete přes konec zipu našít malý čtvereček netřepivé látky, abyste okraj začistili.
Z lícové strany nyní jasně vidíme linii prošití stehovkou
Špendlíkem nebo stehovkou si na nákrytu zipu také označíme místo přibližně 2 mm pod koncovkou zipu.
Nyní si prošijeme nákryt zipu. Můžeme šít po lícové nebo rubové straně. Vzhledem k tomu, že všíváme a zároveň začišťujeme zip, doporučuji používat zipovou patku.
Zkuste, z jaké strany se vám bude nákryt lépe šít. Z lícové strany máte větší kontrolu nad výsledným vzhledem stehu. Některé stroje mohou ale mít problém s podáváním látky kolem zipu, proto se může stát, že budete muset nákryt prošít po rubové straně sukně.
U obou způsobů dáváme pozor, aby se nám pod patku nedostal také podkryt sukně, nebo jiné části sukně a ty jsme omylem také neprošili. Doporučuji mít zip při všívání otevřený.
Pokud budeme šít po líci, šijeme 1 mm vedle linie stehovací nitě (aby se nám potom dobře vytahovala), směrem do nákrytu, nikoliv do sukně.
Pokud šijeme po rubu, pak přímo vidíme, kde nám končí lemování zipu a šijeme těsně v kraji tohoto lemování.
Když se dostaneme ke konci zipu, necháme jehlu zapíchnutou v látce, zvedneme patku a zip opatrně zapneme. Šijeme až k místu, kde je koncovka zipu, cca 2 mm za koncovkou zapošijeme. Pokud šijeme z lícové strany, vidíme kde přestat šít podle značky, kterou jsme si předtím místo označili.
Vytáhneme stehovku a přežehlíme.
Prošití končí těsně pod koncovkou zipu.
Podkryt zipu - zadní díl sukně
Obdobným způsobem začistíme a přišijeme i druhou stranu zipu k podkrytu zipu. Přesah u zipové tkanice složíme na polovinu.
Složený přesah přehneme přes zipovou tkanici a přistehujeme.
Stehujeme opět v kraji lemování a na konci zipu můžeme podkryt složit do tvaru trojúhelníku.
Vytáhneme původní stehovku, se kterou jsme měli přichycný zip k přednímu dílu.
Při stehování dáváme pozor, abychom omylem nepřistehovali i nákryt zipu. Nákryt zipu můžeme před stehováním přišpendlit k přednímu dílu sukně, aby se nám nepletl.
Z lícové strany vypadá nyní nastehovaný zip takto:
Když sundáme špendlíky z nákrytu zipu a ten položíme přes zip, nemělo by být stehování vidět.
Nyní všijeme a zároveň začistíme druhou stranu zipu k zadnímu dílu. Šít můžeme opět z líce nebo z rubu, záleží na nás.
Na začátku si opět rozepneme zip, aby se nám dobře šilo.
Pokud šijeme z lícové strany, šijeme opět 1 mm vedle linie stehování, směrem k zipu nikoliv do sukně.
Pokud šijeme z rubu, šijeme v kraji lemování.
U konce zipu opět necháme jehlu ve spodní poloze, zvedneme patku a zip zapneme. Zkontrolujeme, že se nám k šití nepřiplete nákryt zipu.
Prošití končí ve stejném místě jako na druhé straně zipu, tedy cca 2 mm pod koncovkou zipu.
Z lícové strany vypadá všitý zip přibližně takto. Pokud je vše v pořádku, nákryt i podkryt přežehlíme.
Dokončení francouzského švu a štepování
Zip otevřeme a těsně v kraji (cca 2 mm od přehybu látky) nákryt zipu vyštepujeme (Co je to štepování?).
U konce zipu dáme pozor na to, abychom omylem neprošili nějaké další vrstvy sukně.
Štepujeme cca 1 cm pod prošití zipu.
Sukni nyní máme rozloženou a prošijeme francouzký šev (ten, který jsme si na začátku vystehovali). Šijeme cca 1 mm od okraje a šijeme od spodního lemu sukně směrem k štepování nákrytu zipu.
Prošijeme také kolmo k všití zipu.
Nyní si také došijeme nedošitý kousek od původního prošití francouzského švu směrem k prošité kolmici.
Začištění okraje zipu
Z rubové strany vypadá konec zipu přibližně takto. Nepřišité lemování a trojúhelníkovitě přehnuté konce látek přišijeme matracovým (skrytým) stehem v ruce.
Pravý boční šev - francouzský šev
Levý bok sukně máme hotový, proto můžeme přejít k pravé straně. Zadní i přední díl si na sebe položíme opět rubem k sobě.
1,5 cm od střižního okraje si narýsujeme linii. Díly si k sobě přišpendlíme a po této linii sešijeme.
Švový přídavek zadního dílu opět sestřihneme na poloviční šíři a oba švové přídavky v bočním švu sežehlíme směrem do zadního dílu.
Švovou záložku předního dílu přehneme přes užší švovou záložku zadního dílu.
Přehnutý šev celý složíme do zadního dílu.
Francouzský šev vystehujeme a zkontrolujeme, že je po celé délce stejně široký. Přežehlíme.
Francouzský šev prošijeme 1 mm od okraje a znovu vyžehlíme.
Všíváme pásek
Na pásku si křídou, cviky (nástřihy) nebo špendlíky označíme místa podle papírového střihu.
Zleva tato místa označují:
- levý boční šev
- střed předního dílu
- pravý boční šev
- střed zadního dílu.
Na předním i zadním díle máme také po jedné značce - tato místa označují střed předního dílu a střed zadního dílu.
Pásek začneme k sukni špendlit ve středu předního dílu.
Poté si přišpendlíme okraj pásku k nákrytu, pásek by měl cca 1 cm přesahovat.
Protože je sukně na látce střižena diagonálně, ale pásek po niti, má sukně v pase tendenci se vytáhnout a být tak o chlup větší než pásek.
V takovém případě si přišpendlete polovinu od středu předního dílu k bočnímu švu.
A poté ještě našpendlete místa uprostřed již našpendleného pásku. Tím bude pásek v sukni plynule našpendlený.
Místo pásku označené jako boční šev našpendlete k pravému bočnímu švu sukně - to je ten původní šev.
Pásek by měl v zadním dílu cca 3 cm přesahovat. Poslední místo označené na pásku by mělo být našpendleno k sukni v místě, kde je prošití zipu.
Pásek máme našpendlený do sukně. Zkontrolujeme, že je v celé sukni rovnoměrně, pokud jsou na sukni místa, kde pásek pne a naopak místa, kde je pásek volnější, pak upravíme našpendlení pásku tak, aby bylo skutečně rovnoměrné.
Pásek v předním dílu (u nákrytu zipu) přesahuje 1 cm, v zadním dílu přibližně 3 cm.
Zkouška oděvu
Nyní doporučuji pásek nejprve k sukni nastehovat a sukni vyzkoušet.
Každý materiál je trošku jiný a proto je potřeba zkontrolovat, že vše správně sedí. Překontrolujte, jak vám sukně sedí v pase, jestli není příliš volná, nebo naopak neškrtí.
Pokud najdete v této oblasti nedostatky, upravte napětí pásku v sukni - v případě příliš volného pásku musíte pásek nastehovat tak, že jsou díly sukně vždy o pár milimetrů větší a při všívání napínáte pásek.
Jestliže je pásek naopak příliš utažený, povolte napětí pásku v sukni a naopak při všívání mírně natahujte díly sukně.
Při této zkoušce bychom také měli zhodnotit délku sukně. Vzhledem k tomu, že je sukně zakončena jednoduchým lemem, je nyní sukně o pouhý 1 cm delší než bude její výsledná podoba.
Jestliže pásek sedí jak má a úspěšně jsme ho k sukni všili, sežehlíme švové přídavky směrem do pásku.
Okraj pásku v předním dílu složíme následovně:
Pásek přehneme na polovinu (v tom nám pomůže ono přežehlení pásku, které jsme provedli na začátku), lícem dovnitř.
Švový přídavek dlouhé strany pásku přehneme 1 cm.
Poskládaný pásek si našpendlíme. 1 mm od nákrytu zipu směrem ke střižnímu okraji pásku si narýsujeme rovnou linku.
Po této lince pásek prošijeme. Ostřihneme roh 2 mm od prošití.
Pásek přetočíme lícem ven a vytáhneme roh do hezkého tvaru.
Pásek v zadním dílu složíme jednoduše na polovinu, švové přídavky nikam neohýbáme.
Prošijeme pásek 1 cm od střižního okraje a poté směrem ke švu, ve kterém jsme pásek přišili k sukni. Ostřihneme oba rohy.
Pásek otočíme lícem ven a rohy vytáhneme do hezkého tvaru.
Celý pásek podélně přehneme do rubu sukně podle přežehlení. Střižní okraj podehneme 1 cm do rubu a přistehujeme podél původního přišití pásku k sukni. Doporučuji tímto přehnutím skrýt v rubu původní prošití.
Z lícové strany vypadá vystehovaný pásek takto:
Celý vystehovaný pásek prošijeme přibližně 2 mm od švu po celé délce.
Nyní zbývá jen vybrat vhodné zapínání pásku. Můžeme zvolit kalhotové zapínání nebo klasický knoflík nebo také třeba stiskací knoflík.
Spodní lem sukně
Jako poslední zakončíme spodní lem sukně. Pokud při zkoušce před všitím pásku byla délka sukně vyhovující, nemělo by být potřeba dělat nějaké úpravy. Přesto doporučuji sukni nyní ještě jednou vyzkoušet a finálně zkontrolovat, že je délka sukně odpovídající.
Střižní okraj sukně po celé délce podehneme 0,5 cm do rubu.
A okraj sukně ještě jednou přehneme 0,5 cm do rubu.
Takto dvakrát přehnutý lem sukně po celém obvodu vystehujeme.
Nakonec celý lem z lícové strany prošijeme a vytáhneme stehovku. Nezapomeneme celou sukni důkladně přežehlit.
Pro připomenutí
- Sukně v návodu je ušitá podle střihu: Střih na dámskou sukni RACHEL.
- Použitý materiál: americké bavlněné plátno z Dumlatek.cz: Bavlna Michael Miller z kolekce Plume.
Mějte se krásně, Peťa
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.